Εναλλακτικά λογότυπα.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 15:47

Nicholas Starkos έγραψε:Στο εναλλακτικό λογότυπο θα μπορούσε να μπει κάτι που να συμβολίζει το Φως και την Πρόοδο και οποιοσδήποτε στην Γη να καταλαβαίνει ότι είναι Ελληνικό.
π.χ. μια μικρογραφία της πρόσοψης του Παρθενώνα.


Κάποιος γραφίστας για κυματιστό Παρθενώνα;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 11 Ιαν 2012, 16:06

Που μπορώ να βρω το δικό μας λογότυπο σε μεγάλη ανάλυση για μπλουζάκια;
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 16:08

elrinio75 έγραψε:Που μπορώ να βρω το δικό μας λογότυπο σε μεγάλη ανάλυση για μπλουζάκια;


Μάλλον το θες σε vector, θα ανέβει, δυστυχώς όχι σε open format, γιατί η "πιάτσα" δεν δουλεύει .svg δουλεύει .AI
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 11 Ιαν 2012, 16:29

anestis έγραψε:Μάλλον το θες σε vector, θα ανέβει, δυστυχώς όχι σε open format, γιατί η "πιάτσα" δεν δουλεύει .svg δουλεύει .AI


Σωστός, vector είναι ότι καλύτερο :) Εκεί που θα το παραγγείλω όμως θα έπρεπε να δουλέψουν σε open format, αλλιώς δεν θα πληρωθούν. Τα μπλουζάκια είναι πολύ καλός τρόπος προώθησης, ειδικά στις συναντήσεις. Είναι και θέμα της πειρατικής περιφάνειας που λέγαμε.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 11 Ιαν 2012, 16:35

ο ανεστης το εχει πολυ καλα το θεμα "προβολη δια μεσω μπλουζας"

στην πρωτη συναντηση δεν θα αναγνωριζα τους πειρατες αν δεν ηταν ο ανεστης με την ασπρη μπλουζα με το μπαιρακι το πειρατικο
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 12 Ιαν 2012, 17:28

και σε μορφή vector για τον ELRINIO75

http://www.pirateparty.gr/wp-content/uploads/2011/12/vectorlogos.zip
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ellinaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 01:56

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό ellinaki » 15 Ιαν 2012, 19:21

Επιστρέφω εδώ, μετά από μικρή συζήτηση με τον Anesti σχετικά με το λογότυπο. (Παρεμπιπτόντως το σχόλιο για τον βασιλιά ήταν δικό μου απλά για να τονίσω τον συντηρητισμό που μου αποπνέει :roll: )

Να ξεκινήσω με δύο παραδοχές:
α) Υπάρχουν πειρατικά κόμματα άλλων χωρών που έχουν την εθνική σημαία για έμβλημα, αλλά υπάρχουν και άλλα που δεν.
β) Φυσικά και το ελληνικό κόμμα πειρατών θα πρέπει να έχει ιδιαίτερο λογότυπο.

Η ένστασή μου έγκειται αντίστοιχα στο:
α) Το λογότυπο δεν θα πρέπει να έχει την εθνική σημαία ως απαραίτητο στοιχείο στην παρουσίασή του.
β) Η κατάμαυρη σημαία ως "πειρατική" και εθνικά ουδέτερη καλό θα ήταν να διατηρηθεί, με το λογότυπο να εστιάζει σε μικροδιαφορές, Πχ στον κύκλο.

Κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος ένα εθνικό σύμβολο να εντάσσεται στο λογότυπο ενός σύγχρονου κόμματος. Το μόνο κόμμα που έχει εθνικό σύμβολο για λογότυπο είναι το ΛΑΟΣ και αυτό φυσικά γίνεται για ευνόητους λόγους που καλύπτουν τους σκοπούς του εν λόγω κόμματος. Βγάζει ιδιαίτερο συντηρητισμό και εθνικισμό. Το ότι ορισμένα πειρατικά κόμματα άλλων χωρών επέλεξαν τη σημαία τους για λογότυπο, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

Δεν μπορούμε να μιλάμε για μία σύγχρονη και προοδευτική διακήρυξη (που οφείλει να έχει ένα κόμμα πειρατών), ενώ ταυτόχρονα αυτό χαρακτηρίζεται από σύμβολα που δεν αφορούν τη συγκεκριμένη διακήρυξη! Δεν είμαι γραφίστας για να αντιπροτείνω κάτι διαφορετικό, αλλά κάποιες ευαίσθητες "κεραίες" σε θέματα imaging και branding τις έχω. Και (κατά την γνώμη μου πάντα), είναι κρίμα ένα ήδη όμορφο και ουδέτερο λογότυπο που εκφράζει συγκεκριμένες μη-εθνικές ιδέες, να "μαγαρίζεται" με εθνικά σύμβολα.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Ιαν 2012, 19:25

δυστυχως σχηματα σαν το ΛΑΟΣ μας εχουν κανει να συγχεουμε τον εθνισμο με τον εθνικισμο...
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

ellinaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 01:56

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό ellinaki » 15 Ιαν 2012, 19:35

pappasadrian έγραψε:δυστυχως σχηματα σαν το ΛΑΟΣ μας εχουν κανει να συγχεουμε τον εθνισμο με τον εθνικισμο...


Σύμφωνοι. Αλλά όταν μιλάμε για branding δεν αναφερόμαστε σε πολιτικά ορθές έννοιες, αλλά στο τί περνάει πιο άμεσα στον κόσμο.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Ιαν 2012, 19:45

συμφωνοι και εγω.

γι'αυτο αλλωστε ως επισημο στο καταστατικο και στα κεντρικα λογοτυπα εχουμε το απλο μαυρο αλμπουρο.

απο εκει και περα οτι παραλλαγες ειναι απλες καλλιτεχνικες παρεμβασεις στο σημα. και στην περιπτωση της ελληνικης σημαιας βοηθουν στο να ξεχωριζει το ελληνικο κομμα απο πειρατες αλλων χωρων. γιαυτο και χρησιμοποιειται στο twitter, και υποθετω θα χρησιμοποιηθει σε τυχον εκπροσωπηση του κομματος στο εξωτερικο, πχ ppi
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες