Εναλλακτικά λογότυπα.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 15 Ιαν 2012, 20:29

anestis έγραψε:Προσωπικά το έχω εξαντλήσει σε δύο σημεία νομίζω σ' αυτό το forum. Τα σχόλια στο twitter έχουν σταματήσει.
Έτσι κι αλλιώς έχουμε ήδη απογοητεύσει κάποιους, επειδή δεν επιδιώκουμε (sic) "να ανατρέψουμε τον καπιταλισμό, αλλά να τον βελτιώσουμε".

Ανεβάζω 4 επιπλέον λογότυπα που περιμένουμε να μας στείλει φίλος για να μπουν κι αυτά, τα περιμένουμε για να έχουμε επιλογή μεταξύ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ και 7 εναλλακτικών.
f2-1.jpg

Ηδη το μαύρο εναλλακτικό είναι ακόμη και στο bg του twitter μας.
Δημοκρατία δεν σημαίνει κράζω τον γραφίστα που επέλεξε να βάλει στο πανί των Ελλήνων Πειρατών τη σημαία του 1807, ως χαρακτηριστικότερο εικαστικό γνώρισμα της Ελλάδας.
Ούτε η σβάστικα είναι, ούτε το σφυροδρέπανο, ούτε το σήμα της mercedes.
Θέλει κάποιος μια ελιά; Ας την στείλει. Θέλει τον Παρθενώνα; Ας τον στείλει. (Τεχνικά άρτιο).

Την αρχή της ελευθερίας της έκφρασης μπορούμε να την υπερασπιστούμε μέσα στο κόμμα μας, πριν την υπερασπιστούμε στην κοινωνία;


YΓ Ούτε το παλιό, ούτε το νέο σύμβολο του Kαρατζαφέρη ήταν ελληνική σημαία.
Όποιος θέλει τα βλέπει εδώ http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2100 ... ZVAClp.JPG


Έπρεπε να είναι πιο παχιά η γραμμή του κύκλου γύρω από το ιστίο, ή ιδέα μου είναι;

Πάντως μ'αρέσει το πορτοκαλί, που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τα pirate parties γενικά.
Verba volant, scripta manent

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 20:39

tvelocity έγραψε:Έπρεπε να είναι πιο παχιά η γραμμή του κύκλου γύρω από το ιστίο, ή ιδέα μου είναι;
Πάντως μ'αρέσει το πορτοκαλί, που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τα pirate parties γενικά.


Είπαμε, ελευθερία της έκφρασης του καλλιτέχνη... :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Ντώνη
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 19:59

Eλληνικο λογοτυπο

Δημοσίευσηαπό Ντώνη » 16 Ιαν 2012, 20:08

Καλως σας βρηκα! Ειμαι πολυ νεα στο ολο θεμα γενικώς, αλλα να ριξω κ γω μια ιδεα, οσο αφορα το ελληνικο λογοτυπο των Πειρατων. Δε ξερω κατα ποσο πρεπει να υπαρχει καποια ομοιομορφια σε παγκοσμιο επιπεδο, αλλά ειμαι σιγουρη πως μπορουμε σιγουρα να κανουμε κατι καλυτερο απο αυτα που ηδη ειδα. Ας γίνουμε ομως κομμα πρωτα κ βλεπουμε....:))))

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 16 Ιαν 2012, 20:28

καλως ηλθες.

μπορουμε να κανουμε, ναι. ως συνολο.
ως ατομο πλεον, οποιος εχει ορεξη, χρονο και τεχνη με τα γραφικα, ας κανει οτι του κατεβει στο κεφαλι σχετικο! να δουμε καινουργια και πρωτοτυπα πραγματα. και πραγματα που να ξεφευγουν απο το πανι πιθανως.

ενα πραγμα μονο θεωρω κοκκινη γραμμη. πρεπει ως επισημο λογοτυπο να κρατησουμε το κλασσικο μαυρο πανι, κοινο συμβολο ολων των πειρατων παγκοσμιως
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Έλληνας Πολίτης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 15:26

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό Έλληνας Πολίτης » 19 Ιαν 2012, 18:42

Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να συμβεί στα χρόνια που βιώνει η χειμαζόμενη πατρίδα μας και σκοπός είναι η δυναμική παρουσία για άμεση δημοκρατία.

Στο όνομα της τεχνολογίας και της προόδου μέσα στη μεγάλη οικογένεια της Ευρώπης η διαφύλαξη αξιών είναι το Α και το Ω ώστε να πορευθούμε και να βγούμε αλώβητοι.

Το λογότυπο της ελληνικής σημαίας ( σημαία πεζικού) αποφασίστηκε να κατασκευαστεί το 1807 στη Σκιάθο από τους εκεί συγκεντρωμένους ‘’πειρατές’’ της εποχής που δεν ήταν άλλοι από τους ηρωικούς οπλαρχηγούς του αγώνα. Δεν είναι εθνικισμός η διάσωση συμβόλων εθνικών που κουβαλούν ιστορία.

Η άποψη μου είναι να υπάρχει και αυτό ως επίσημο λογότυπο κυρίως στο εξωτερικό όπου και όταν δηλώνετε η παρουσία εκεί του Κόμματος Πειρατών Ελλάδος.
Για ιστορικούς και μόνο λόγους μιας και οι αγωνιστές της εποχής χαρακτηρίζονταν ως πειρατές ένα δικό τους σύμβολου είναι επίκαιρο όσο ποτέ με τις ιδέες τους.

Οι εποχές αλλάζουν και δυστυχώς μόνο ημερολογιακά γιατί ιστορικά επαναλαμβάνονται!!!

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 20 Ιαν 2012, 22:31

Έλληνας Πολίτης έγραψε:Το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να συμβεί στα χρόνια που βιώνει η χειμαζόμενη πατρίδα μας και σκοπός είναι η δυναμική παρουσία για άμεση δημοκρατία.

Στο όνομα της τεχνολογίας και της προόδου μέσα στη μεγάλη οικογένεια της Ευρώπης η διαφύλαξη αξιών είναι το Α και το Ω ώστε να πορευθούμε και να βγούμε αλώβητοι.

Το λογότυπο της ελληνικής σημαίας ( σημαία πεζικού) αποφασίστηκε να κατασκευαστεί το 1807 στη Σκιάθο από τους εκεί συγκεντρωμένους ‘’πειρατές’’ της εποχής που δεν ήταν άλλοι από τους ηρωικούς οπλαρχηγούς του αγώνα. Δεν είναι εθνικισμός η διάσωση συμβόλων εθνικών που κουβαλούν ιστορία.

Η άποψη μου είναι να υπάρχει και αυτό ως επίσημο λογότυπο κυρίως στο εξωτερικό όπου και όταν δηλώνετε η παρουσία εκεί του Κόμματος Πειρατών Ελλάδος.
Για ιστορικούς και μόνο λόγους μιας και οι αγωνιστές της εποχής χαρακτηρίζονταν ως πειρατές ένα δικό τους σύμβολου είναι επίκαιρο όσο ποτέ με τις ιδέες τους.

Οι εποχές αλλάζουν και δυστυχώς μόνο ημερολογιακά γιατί ιστορικά επαναλαμβάνονται!!!



εξαιρετική η ανάλυση σου φίλε!

πρέπει να αφήσουμε τον παλιό τρόπο σκέψεων. μην τα βάζουμε κατευθείαν μια ταμπέλα "εθνικιστικό" η οτιδήποτε άλλο. Είμαστε ελεύθερη να ψηφίζεται κάθε τι, από όλους μας χωρίς να δίνουμε βάση σε δήθεν χαρακτηρισμούς! περασμένα ξεχασμένα τα παλιά μυαλά!
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Έμβλημα

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 24 Ιαν 2012, 04:00

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που έχουν γίνει κάποιες συζητήσεις πριν πάει το καταστατικό στον Άρειο Πάγο.
Το έμβλημα που έχει επιλεγεί είναι η γνωστή μαύρη σημαία σε σχήμα P.
Όμως κάπου αλλού χρησιμοποιούμε αντί για μαύρη σημαία την Ελληνική σε σχήμα P.
Προσώπικά με εμπνέει περισσότερο το έμβλημα με την Ελληνική Σημαία.
Ξέρω ότι μπορεί να παραπέμπει σε εθνικιστές μπλα μπλα μπλα και όλες αυτές τις μπούρδες, όμως:

-Σε δύσκολες περιόδους σαν τις σημερινές, η συσπείρωση γύρω από συμβολισμούς αποκτά μεγάλη σημασία και ανυψώνει το ηθικό.
-Δεν ντρεπόμαστε που έιμαστε Έλληνες ούτε η Σημαία μας είναι κακό πράγμα.
-Στην Ελληνική Σημαία δεν έχουν δικαίωμα μόνο η Χρυσή Αυγή και ο Καρατζαφύρερ.

Είναι μια καλή ευκαιρία να ξαναπάρουμε στα χέρια μας ένα ένα αυτά τα οποία μας έχουν συστηματικά στερήσει. Ένα από αυτά είναι και το δικαίωμά μας να έχουμε όποια άποψη θέλουμε χωρίς αυτή να μας χαρακτηρίζει κάπως. Δηλαδή:
-Όποιος ασχολείται με τα εθνικά σύμβολα είναι Εθνικιστής και Χρυσαυγίτης.
-Όποις πάει στα εξάρχεια είναι αναρχικός.
-Οι αριστεροί είναι άπλυτοι και άθεοι
-Όποιος πάει στη Συγγρού είναι τραβεστι. Η ΝΔ ετόλμησε πριν από εμάς να σπάσει τα ταμπού είναι η αλήθεια.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν κάποιος που έχει τα δύο logo να τα ανεβάσει στο thread για να φαίνονται και ει δυνατόν να θέσουμε σε ψηφοφορία ποιό από τα δύο προτιμά η πλειοψηφία.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Έμβλημα

Δημοσίευσηαπό anestis » 24 Ιαν 2012, 09:12

Γιώργο,
αν και είμαι από αυτούς που έχουν υπερασπιστεί τη χρήση του εναλλακτικού γραφικού με την προεπαναστατική σημαία του 1807 όπου χρειάζεται,
η επιλογή του "κλασικού" μαύρου έγινε για να το κατοχυρώσουμε έναντι του Αρείου Πάγου.
Είναι και ο μόνος τρόπος βάση του νόμου κι έτσι θα είναι και το γραφικό των ψηφοδελτίων.
Δεν ξέρω αν θυμάσαι δύο κόμματα "Οικολόγων-εναλλακτικών" να χτυπιούνται για το ποιός θα έχει το όνομα και το σύμβολο.
(Γι αυτό και βγήκε ο νόμος του 2002, πριν δεν υπήρχε). Βέβαια εμείς έχουμε και το PPI που δέχεται μόνο ένα Ordinary Member ανά χώρα.
Πάντως αν δεν το δεσμεύαμε εμείς, κάποιος κάποτε (πιθανά κακόβουλα) θα το δέσμευε. Εγινε στην Ιταλία με δικηγόρο της βιομηχανίας της ψυχαγωγίας.

Ολα τα logo είναι εδώ http://www.pirateparty.gr/graphics/ και εκκρεμούν να ανέβουν κι άλλα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Έμβλημα

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 24 Ιαν 2012, 10:27

Εμένα εκείνο που με ενοχλεί είναι η παλιά σημαία. Αν είναι να την ενσωματωσουμε θέλω να υπάρχει η επίσημη με τις ρίγες. Είμαι υπέρ μιας σύγχρονης Ελλάδας όχι να μένουμε πάλι στα παλιά. Και προς θεού όχι Ακρόπολη, Λεωνίδας, τσολιαδακια και δεν ξέρω τι άλλο "ελληνικό".
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Έμβλημα

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 24 Ιαν 2012, 17:31

zio_donnie έγραψε:Και προς θεού όχι Ακρόπολη, Λεωνίδας, τσολιαδακια και δεν ξέρω τι άλλο "ελληνικό".


Η απαξίωση πολιτιστικών δημιουργημάτων και προσώπων λόγω της καταγωγής του είναι πράξη άκρως ρατσιστική και καταδικαστέα.

Η πλειοψηφία θα αποφασίσει ποιό σύμβολο την εκφράζει , είτε γιαπωνέζικο , είτε ινδιάνικο , είτε ελληνικό και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα της το απαγορεύσει.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες