Εναλλακτικά λογότυπα.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 01:56

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό ellinaki » 15 Ιαν 2012, 19:54

Μπορούν να ξεχωρίζουν και χωρίς εθνική αναφορά (Πχ logo Βέλγων, Νεοζηλανδών, κλπ).

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 19:59

Προσωπικά το έχω εξαντλήσει σε δύο σημεία νομίζω σ' αυτό το forum. Τα σχόλια στο twitter έχουν σταματήσει.
Έτσι κι αλλιώς έχουμε ήδη απογοητεύσει κάποιους, επειδή δεν επιδιώκουμε (sic) "να ανατρέψουμε τον καπιταλισμό, αλλά να τον βελτιώσουμε".

Ανεβάζω 4 επιπλέον λογότυπα που περιμένουμε να μας στείλει φίλος για να μπουν κι αυτά, τα περιμένουμε για να έχουμε επιλογή μεταξύ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ και 7 εναλλακτικών.
f2-1.jpg
f2-1.jpg (60.63 KiB) 5765 προβολές

Ηδη το μαύρο εναλλακτικό είναι ακόμη και στο bg του twitter μας.
Δημοκρατία δεν σημαίνει κράζω τον γραφίστα που επέλεξε να βάλει στο πανί των Ελλήνων Πειρατών τη σημαία του 1807, ως χαρακτηριστικότερο εικαστικό γνώρισμα της Ελλάδας.
Ούτε η σβάστικα είναι, ούτε το σφυροδρέπανο, ούτε το σήμα της mercedes.
Θέλει κάποιος μια ελιά; Ας την στείλει. Θέλει τον Παρθενώνα; Ας τον στείλει. (Τεχνικά άρτιο).

Την αρχή της ελευθερίας της έκφρασης μπορούμε να την υπερασπιστούμε μέσα στο κόμμα μας, πριν την υπερασπιστούμε στην κοινωνία;


YΓ Ούτε το παλιό, ούτε το νέο σύμβολο του Kαρατζαφέρη ήταν ελληνική σημαία.
Όποιος θέλει τα βλέπει εδώ http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2100 ... ZVAClp.JPG
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ellinaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 01:56

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό ellinaki » 15 Ιαν 2012, 20:11

anestis έγραψε:Προσωπικά το έχω εξαντλήσει σε δύο σημεία νομίζω σ' αυτό το forum. Τα σχόλια στο twitter έχουν σταματήσει.


Ναι, απλά εγώ δεν το είχα εξαντλήσει γιατί είχα περιοριστεί στους 100 χαρακτήρες του twitter ;) Νομίζω πλέον όμως ότι είμαι κομπλε ως προς τη γνώμη μου επί του θέματος, την οποία απλά ήθελα να εκφράσω δημοσίως προς κάθε ενδιαφερόμενο. Από εκεί και πέρα, δεν είμαι καν μέλος του κόμματος για να έχει έστω και υποτυπώδη αξία ο λόγος μου. Your party, your game :)

anestis έγραψε:YΓ Ούτε το παλιό, ούτε το νέο σύμβολο του Kαρατζαφέρη ήταν ελληνική σημαία.


Όχι. Αλλά το branding του είναι καθαρά βασισμένο στο κυρίως σύμβολο της ελληνικής σημαίας, δηλαδή τον σταυρό. Αυτό προσπαθώ να πω.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Ιαν 2012, 20:12

εχει μια ταση προς τα πανω το πανι σε αυτα τα εναλλακτικα λογοτυπα ανεστη, ή ιδεα μου ειναι?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 20:14

Τώρα που τα βλέπω μαζί ναι, αλλά αλλάζει (με την άδεια του καλλιτέχνη).
Θα ερωτηθεί (αν δεν διαβάζει εδώ).

pappasadrian έγραψε:εχει μια ταση προς τα πανω το πανι σε αυτα τα εναλλακτικα λογοτυπα ανεστη, ή ιδεα μου ειναι?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 15 Ιαν 2012, 20:18

anestis έγραψε:
elrinio75 έγραψε:Που μπορώ να βρω το δικό μας λογότυπο σε μεγάλη ανάλυση για μπλουζάκια;


Μάλλον το θες σε vector, θα ανέβει, δυστυχώς όχι σε open format, γιατί η "πιάτσα" δεν δουλεύει .svg δουλεύει .AI



Μα νομίζω πως το ΑΙ ανοίγει και απλά .svg. Όχι;; :?

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό adrian » 15 Ιαν 2012, 20:22

καλα, δεν πειραζει που γερνει. εικαστικη παρεμβαση
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Ιαν 2012, 20:22

Μερικοί "μπλουζάδες" έχουν παλιές version του corelDraw που ανοίγει AI αλλά όχι SVG

LouisaT έγραψε:Μα νομίζω πως το ΑΙ ανοίγει και απλά .svg. Όχι;; :?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 15 Ιαν 2012, 20:28

anestis έγραψε:
Ανεβάζω 4 επιπλέον λογότυπα που περιμένουμε να μας στείλει φίλος για να μπουν κι αυτά, τα περιμένουμε για να έχουμε επιλογή μεταξύ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ και 7 εναλλακτικών.
f2-1.jpg



Αυτό το περτικαλί μου αρέσει περισσότερο από το μπλε. Είναι κάπως πιο χαρούμενο κι ελπιδοφόρο. Πιο ζωντανό.

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Εναλλακτικά λογότυπα.

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 15 Ιαν 2012, 20:29

anestis έγραψε:Προσωπικά το έχω εξαντλήσει σε δύο σημεία νομίζω σ' αυτό το forum. Τα σχόλια στο twitter έχουν σταματήσει.
Έτσι κι αλλιώς έχουμε ήδη απογοητεύσει κάποιους, επειδή δεν επιδιώκουμε (sic) "να ανατρέψουμε τον καπιταλισμό, αλλά να τον βελτιώσουμε".

Ανεβάζω 4 επιπλέον λογότυπα που περιμένουμε να μας στείλει φίλος για να μπουν κι αυτά, τα περιμένουμε για να έχουμε επιλογή μεταξύ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ και 7 εναλλακτικών.
f2-1.jpg

Ηδη το μαύρο εναλλακτικό είναι ακόμη και στο bg του twitter μας.
Δημοκρατία δεν σημαίνει κράζω τον γραφίστα που επέλεξε να βάλει στο πανί των Ελλήνων Πειρατών τη σημαία του 1807, ως χαρακτηριστικότερο εικαστικό γνώρισμα της Ελλάδας.
Ούτε η σβάστικα είναι, ούτε το σφυροδρέπανο, ούτε το σήμα της mercedes.
Θέλει κάποιος μια ελιά; Ας την στείλει. Θέλει τον Παρθενώνα; Ας τον στείλει. (Τεχνικά άρτιο).

Την αρχή της ελευθερίας της έκφρασης μπορούμε να την υπερασπιστούμε μέσα στο κόμμα μας, πριν την υπερασπιστούμε στην κοινωνία;


YΓ Ούτε το παλιό, ούτε το νέο σύμβολο του Kαρατζαφέρη ήταν ελληνική σημαία.
Όποιος θέλει τα βλέπει εδώ http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2100 ... ZVAClp.JPG


Έπρεπε να είναι πιο παχιά η γραμμή του κύκλου γύρω από το ιστίο, ή ιδέα μου είναι;

Πάντως μ'αρέσει το πορτοκαλί, που χρησιμοποιείται κατά κόρον από τα pirate parties γενικά.
Verba volant, scripta manent


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες