Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: Oi Pirates stis Ellinikes ekloges?

Δημοσίευσηαπό odyssey » 11 Ιαν 2012, 19:11

Ανέστη, στο καταλυτικό επιχείρημα σου (στη συνέντευξη), για τη μείωση του κόστους, όταν οι αποφάσεις είναι δημοψηφισματικές, να προσθέσω την Έλινορ Οστρομ και το βραβείο Νόμπελ του 2009 "Η διαχείριση των κοινών πόρων".
Το πήρε, γιατί απέδειξε μετά από πολύχρονες μελέτες, πως η διαχείριση των κοινών αγαθών από τα κάτω, ήταν αποτελεσματικότερη από την ιδιωτική και κρατική πρωτοβουλία.

Τέλος, στο επιχείρημα σου για τα πνευματικά δικαιώματα, και την επίπτωση του στο κόστος ζωής, θα πρόσθετα:
- Κατάργηση των έμμεσων φόρων, δηλ. μείωση κατά 13% έως 23% όλων των τιμών των αγαθών, αν το χρήμα ήταν αξιόγραφο και όχι χρεόγραφο. Αν δηλ. το διαχειριζόταν, δημοκρατικά, η κοινωνία και δεν ήταν ιδιοκτησία λίγων τραπεζιτών.
- Για τον ίδιο λόγο, το internet και γενικώς η επικοινωνία θα ήταν δωρεάν, διότι αποτελεί βασικό συστατικό τηα δημοκρατίας.
(Θα ήταν και άλλα πράγματα δωρεάν, αλλά να μη το κάνω θέμα , τώρα)
- Η τεχνολογία και τα προϊόντα της θα ήταν κοικωνική ιδιοκτησία και τα πνευματικά δικαιώματα θα ανήκαν σε όλους, αν τα πανεπιστήμια , τα ερευνητικά κέντρα και οι ευφυείς και δημιουργικοί άνθρωποι θυμόντουσαν πως τη δυνατότητα για επινόηση την προσφέρουμε όλοι μαζί, με χίλιους τρόπους. (Φυσικά, η επινόηση και η ατομική δημιουργικότηα αμοίβεται).

Πώς το λέει ο Αϊνστάιν;
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Oi Pirates stis Ellinikes ekloges?

Δημοσίευσηαπό anestis » 11 Ιαν 2012, 19:20

odyssey έγραψε:Δυστυχώς, δε βρίσκω μια πρωινή ανάρτηση, που αναφερόταν στους ισπανούς indignados . Μου θύμισε μερικά πράγματα, που τεκμηριώνουν τον "ενθουσιασμό" μου.

μετακινήθηκε στο: "Ιδέες προς συζήτηση"


odyssey έγραψε:ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΑ:
Οι πειρατές είναι η τελευταία από μια σειρά προσπαθειών να αυτοθεσμιστεί η κοινωνία, οι πολίτες να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους και να αντιμετωπίσουν όλοι μαζί την ολιγαρχική λαίλαπα, που αδίστακτα καίει τα πάντα.


Κι ο FALKVINGE λέει "η τελευταία ευκαιρία" σκέτο (μετά το χάος, και δεν κάνω πλάκα).


Νομίζω πρώτη φορά θα συμφωνήσω 100% με κείμενό σου (και όχι 99 ή 98) :) και θα διακρίνω ένα πλεονέκτημά μας: Γραμμένες αρχές και γραμμένο καταστατικό. Και ότι σπεύδομεν βραδέως :)


btw η δεύτερη είναι ο Μίκης, η τρίτη οι Πλατείες, η πρώτη ποιά ήταν ??? ( URL? )
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Oi Pirates stis Ellinikes ekloges?

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 11 Ιαν 2012, 22:26

Σχετικα με το αν πρεπει το κομμα το πειρατων να συμμετεχει στις επομενες εκλογες η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να γινει καθε δυνατη προσπαθεια ωστε το κομμα να συμμετεχει. Ο βασικοτερος λογος κατα την γνωμη μου ειναι οτι ο κοσμος υποφερει πολυ, δεν εχει προσανατολισμο , δεν ξερει τι να κανει , νιωθει αδυναμος , διασπασμενος , προδωμενος χωρις ελπιδα.
Δεν πρεπει ολος ο κοσμος αυτος και ειδικοτερα οι νεοι να συνεχισουν να ζουν χωρις ελπιδα , δεν πρεπει να περιμενουμε αλλα τεσσερα χρονια για να συμμετεχουμε σε μια αλλαγη που επρεπε να γινει χτες , δεν μπορει καθε μερα ο ανθος της χωρας μας να την εγκαταλειπει γιατι εδω δεν βλεπει μελλον.Πρεπει να δωθει ελπιδα στους ανθρωπους.

Νομιζω οτι οι διαδικασιες πρεπει να προχωρισουν με το μεγιστο δυνατο ρυθμο , οσον αφορα καποιο σχολιο που διαβασα παραπανω οτι δεν προλαβαινουν να δημιουργηθουν σε ολες τις πολεις γραφεια και οργανωσεις του κομματος, η αποψη μου ειναι οτι οσο μεγαλος και να ειναι ο καμπος οταν το χορταρι ειναι ξερο και ο αγερας δυνατος καιγεται εν ριπη οφθαλμου.

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: Oi Pirates stis Ellinikes ekloges?

Δημοσίευσηαπό odyssey » 11 Ιαν 2012, 22:39

δεν πρεπει να περιμενουμε αλλα τεσσερα χρονια για να συμμετεχουμε σε μια αλλαγη που επρεπε να γινει χτες
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Oi Pirates stis Ellinikes ekloges?

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 11 Ιαν 2012, 23:29

συμφωνεις Odyssey?

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 12 Ιαν 2012, 15:41

Πρεπει να κατεβει το κομμα των πειρατων στις εκλογες για να λειτουργησει και ως βαλβιδα ασφαλειας της κοινωνιας. Η οργανωση για τις εθνικες εκλογες συμφωνω με τον Odyssey ειναι εφικτη για ολους τους νομους.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 12 Ιαν 2012, 17:00

Nομιζω οτι η καθοδος στις επομενες εκλογες ειναι επιβεβλημενη εφοσον προλαβαινουμε.Ειναι μια καλη ευκαιρια αν μη τι αλλο να δουμε ποσοι στα αληθεια ειμαστε!
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Καπετάν Κλεισθένης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:44

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Καπετάν Κλεισθένης » 12 Ιαν 2012, 17:22

Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να γνωρίσουμε τί είμαστε, τί θέλουμε να κάνουμε και πώς θα μπορέσουμε στην πράξη βοηθήσουμε τη χώρα. Αν δεν λύσεις αυτά τα θέματα και πρωθυπουργός να γίνεις, δεν έχει νόημα. Να κάνεις τί;

Θαρρώ πώς πρέπει να δουλέψουμε πρώτα για τη δημιουργία πολιτικών θέσεων και για την εύρεση τρόπων εργασίας του κόμματος και επεξεργασίας των θεμάτων. Αλλιώς θα είναι σαν να θέλουμε την "Εξουσία για την Εξουσία". Κόμματα τέτοια, που διεκδικούν την εξουσία χωρίς να ξέρουν τί θα την κάνουν υπάρχουν ήδη. Δεν χρειάζεται άλλο ένα ακόμα! Τέτοιοι θέλουμε να είμαστε;

Κάτι τέτοιο προσωπικά δεν το επιθυμώ. Επιθυμώ όμως να είμαστε σχετικά σύντομα σε θέση να πούμε: "Θέλουμε την Εξουσία για να κάνουμε το Α, που κατά τη γνώμη μας, θα λύσει το Χ πρόβλημα".

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό anestis » 12 Ιαν 2012, 17:31

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να γνωρίσουμε τί είμαστε, τί θέλουμε να κάνουμε και πώς θα μπορέσουμε στην πράξη βοηθήσουμε τη χώρα. Αν δεν λύσεις αυτά τα θέματα και πρωθυπουργός να γίνεις, δεν έχει νόημα. Να κάνεις τί;

Θαρρώ πώς πρέπει να δουλέψουμε πρώτα για τη δημιουργία πολιτικών θέσεων και για την εύρεση τρόπων εργασίας του κόμματος και επεξεργασίας των θεμάτων. Αλλιώς θα είναι σαν να θέλουμε την "Εξουσία για την Εξουσία". Κόμματα τέτοια, που διεκδικούν την εξουσία χωρίς να ξέρουν τί θα την κάνουν υπάρχουν ήδη. Δεν χρειάζεται άλλο ένα ακόμα! Τέτοιοι θέλουμε να είμαστε;

Κάτι τέτοιο προσωπικά δεν το επιθυμώ. Επιθυμώ όμως να είμαστε σχετικά σύντομα σε θέση να πούμε: "Θέλουμε την Εξουσία για να κάνουμε το Α, που κατά τη γνώμη μας, θα λύσει το Χ πρόβλημα".



Σωστά, να δουλέψουμε πάνω στις θέσεις, παράλληλα με την οργανωτική συγκρότηση, ώστε -ιδανικά- όταν έρθει η στιγμή να τά 'χουμε και τα δύο.
Ταυτόχρονα, αν πιεστούμε από πρόωρες εκλογές έχουμε τις 21 θέσεις μας. Επειδή δεν θα πάρουμε 51% με την πρώτη :) θα τις δουλέψουμε κι άλλο ΚΑΙ μετά τις εκλογές.
Μαζί σου πάντως σ' αυτό!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Rognan » 12 Ιαν 2012, 22:24

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να γνωρίσουμε τί είμαστε, τί θέλουμε να κάνουμε και πώς θα μπορέσουμε στην πράξη βοηθήσουμε τη χώρα. Αν δεν λύσεις αυτά τα θέματα και πρωθυπουργός να γίνεις, δεν έχει νόημα. Να κάνεις τί;

Θαρρώ πώς πρέπει να δουλέψουμε πρώτα για τη δημιουργία πολιτικών θέσεων και για την εύρεση τρόπων εργασίας του κόμματος και επεξεργασίας των θεμάτων. Αλλιώς θα είναι σαν να θέλουμε την "Εξουσία για την Εξουσία". Κόμματα τέτοια, που διεκδικούν την εξουσία χωρίς να ξέρουν τί θα την κάνουν υπάρχουν ήδη. Δεν χρειάζεται άλλο ένα ακόμα! Τέτοιοι θέλουμε να είμαστε;

Κάτι τέτοιο προσωπικά δεν το επιθυμώ. Επιθυμώ όμως να είμαστε σχετικά σύντομα σε θέση να πούμε: "Θέλουμε την Εξουσία για να κάνουμε το Α, που κατά τη γνώμη μας, θα λύσει το Χ πρόβλημα".



Πολυ σωστο!
Και ενα προβλημα που εχει κατα την γνωμη μου το κομμα ειναι οτι λογο τις ιδιετερης ενασχολισεις με συγκεκριμενα θεματα για αλλα να υπαρχουν τρυπες ως προς την ιδεολογια. Και αυτο μονο με τον χρονο και συζητησεις μπορει να καταληξει καπου. Ισως μαλιστα να χρειαστει να αντιμετωπιστουν καπια θεματα που δεν θα εχουν συζητηθει ποτε, και εκει να προκειψει η συζητηση και η τελικη γραμμη του κομματος για ενα θεμα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες