Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Rognan
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 15:33
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Rognan » 12 Ιαν 2012, 22:24

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:Νομίζω ότι πρώτα θα πρέπει να γνωρίσουμε τί είμαστε, τί θέλουμε να κάνουμε και πώς θα μπορέσουμε στην πράξη βοηθήσουμε τη χώρα. Αν δεν λύσεις αυτά τα θέματα και πρωθυπουργός να γίνεις, δεν έχει νόημα. Να κάνεις τί;

Θαρρώ πώς πρέπει να δουλέψουμε πρώτα για τη δημιουργία πολιτικών θέσεων και για την εύρεση τρόπων εργασίας του κόμματος και επεξεργασίας των θεμάτων. Αλλιώς θα είναι σαν να θέλουμε την "Εξουσία για την Εξουσία". Κόμματα τέτοια, που διεκδικούν την εξουσία χωρίς να ξέρουν τί θα την κάνουν υπάρχουν ήδη. Δεν χρειάζεται άλλο ένα ακόμα! Τέτοιοι θέλουμε να είμαστε;

Κάτι τέτοιο προσωπικά δεν το επιθυμώ. Επιθυμώ όμως να είμαστε σχετικά σύντομα σε θέση να πούμε: "Θέλουμε την Εξουσία για να κάνουμε το Α, που κατά τη γνώμη μας, θα λύσει το Χ πρόβλημα".



Πολυ σωστο!
Και ενα προβλημα που εχει κατα την γνωμη μου το κομμα ειναι οτι λογο τις ιδιετερης ενασχολισεις με συγκεκριμενα θεματα για αλλα να υπαρχουν τρυπες ως προς την ιδεολογια. Και αυτο μονο με τον χρονο και συζητησεις μπορει να καταληξει καπου. Ισως μαλιστα να χρειαστει να αντιμετωπιστουν καπια θεματα που δεν θα εχουν συζητηθει ποτε, και εκει να προκειψει η συζητηση και η τελικη γραμμη του κομματος για ενα θεμα.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Ιαν 2012, 23:18

Δεν θα το αναλύσω τώρα, αλλά είμαι 100% υπέρ της συμμετοχής στις επόμενες εκλογές (ακόμη κι αν γίνουν άμεσα), μιας και θα αυτό θα λειτουργήσει καταλυτικά (ειδικά αν το αποτέλεσμα μας είναι καλό) για όλο το σύστημα.

Δίκαιοι και σωστοί οι προβληματισμοί για μεγαλύτερη οργάνωση, αλλά δεν θα μου άρεσε να μπούμε στην φιλοσοφία των "παλαιού" τύπου κομμάτων.

Ας κατέβουμε και "χύμα". ;)
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 13 Ιαν 2012, 15:47

Χαιρετώ τους πάντες.
Πραγματικά ήθελα να πω πως πρέπει οπωσδήποτε --εφόσον είναι πρακτικά δυνατό-- να κατέβει το κόμμα στις επόμενες εκλογές. Όλοι οι άνθρωποι που γνωρίζω είναι σε απόγνωση τί θα ψηφίσουν, που όλο το πολιτικό κατεστημένο είναι αχρείοι και άχρηστοι. Μόνο και μόνο να δοθεί η δυνατότητα να ψηφίσουν κάτι άλλο, καινούργιο και φρέσκο και ειλικρινές, θα δώσει ελπίδα στον κόσμο. Να μην πούμε πως υπάρχει πραγματικά η πιθανότητα για πολλές, πολλές ψήφους.

LeChuck
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 00:09
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό LeChuck » 14 Ιαν 2012, 00:12

LouisaT έγραψε:Χαιρετώ τους πάντες.
Πραγματικά ήθελα να πω πως πρέπει οπωσδήποτε --εφόσον είναι πρακτικά δυνατό-- να κατέβει το κόμμα στις επόμενες εκλογές. Όλοι οι άνθρωποι που γνωρίζω είναι σε απόγνωση τί θα ψηφίσουν, που όλο το πολιτικό κατεστημένο είναι αχρείοι και άχρηστοι. Μόνο και μόνο να δοθεί η δυνατότητα να ψηφίσουν κάτι άλλο, καινούργιο και φρέσκο και ειλικρινές, θα δώσει ελπίδα στον κόσμο. Να μην πούμε πως υπάρχει πραγματικά η πιθανότητα για πολλές, πολλές ψήφους.


+1

pirate party greece ftw!!!!

OCTAVIANOS200
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 10:16

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό OCTAVIANOS200 » 14 Ιαν 2012, 11:16

Γεια σας ορέ σύντεκνοι που θα έλεγε και ένας Κρητικός. Εγώ παρόλο που δεν είμαι Κρητικός στην καταγωγή,
θέλω να πιστεύω ότι είμαι στην ψυχή και αν δεν κάνω λάθος οι Κρητικοί δεν κωλυσιεργούν στην ζωή τους και σε αυτά που κάνουν.
Πιστεύω πως πρέπει να κατέβει το κόμμα στις εκλογές γιατί όλος ο κόσμος μα όλος ο κόσμος είναι αγανακτισμένος με τα παλιά και
ξεφτισμένα κόμματα. Έχει βαρεθεί επίσης αυτούς που φωνάζουν απλά για να φωνάζουν και παίρνουν τα λεφτά για το κόμμα τους
από τον κρατικό προϋπολογισμό. Όποιον και να ρωτήσεις σου λέει " ρε φίλε τους βαρέθηκα όλους αλλά τι να ψηφίσω;".
Γι' αυτό πιστεύω πως πρέπει να κατέβει το κόμμα στις εκλογές αλλά θα πρέπει επίσης να έχει θέσεις και λύσεις για τα κυριότερα
προβλήματα του τόπους μας οι οποίες θα είναι εφαρμόσιμες και όχι ουτοπικές. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι θέσεις και οι λύσεις
θα παίξουν μεγάλο ρόλο, κατά την γνώμη μου και θα πρέπει να είναι απλές και κατανοητές. Γιατί αλλιώς θα πέσουμε στο λάκκο
που έχουν πέσει πολλά κόμματα στην Ελλάδα να λένε πράγματα απλά για να τα λένε. Θα πρέπει λοιπόν να βρεθούν άτομα που να ξέρουν
και να μπορούν να προτείνουν λύσεις για τα οικονομικά, την ανάπτυξη, την ανεργία, την δημόσια διοίκηση, την υγεία, την παιδεία κ.λ.π.
Χωρίς θέσεις και λύσεις δεν θα πάμε πουθενά!!! Γιατί μετά από μια συζήτησή που θα έχει ένας εκπρόσωπος του κόμματος με κάποιο απλό
άνθρωπο θα πρέπει ο άνθρωπος αυτός να έχει καταλάβει ότι αυτά που εκφράζουμε και λέμε όντως μπορεί να γίνουν.
Συγνώμη αν κούρασα αλλά αυτά είναι που πιστεύω!!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Καπετάν Κλεισθένης
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:44

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Καπετάν Κλεισθένης » 14 Ιαν 2012, 14:01

OCTAVIANOS200 έγραψε:Γι' αυτό πιστεύω πως πρέπει να κατέβει το κόμμα στις εκλογές αλλά θα πρέπει επίσης να έχει θέσεις και λύσεις για τα κυριότερα
προβλήματα του τόπους μας οι οποίες θα είναι εφαρμόσιμες και όχι ουτοπικές. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι θέσεις και οι λύσεις
θα παίξουν μεγάλο ρόλο, κατά την γνώμη μου και θα πρέπει να είναι απλές και κατανοητές. Γιατί αλλιώς θα πέσουμε στο λάκκο
που έχουν πέσει πολλά κόμματα στην Ελλάδα να λένε πράγματα απλά για να τα λένε. Θα πρέπει λοιπόν να βρεθούν άτομα που να ξέρουν
και να μπορούν να προτείνουν λύσεις για τα οικονομικά, την ανάπτυξη, την ανεργία, την δημόσια διοίκηση, την υγεία, την παιδεία κ.λ.π.
Χωρίς θέσεις και λύσεις δεν θα πάμε πουθενά!!!


Συμφωνώ απόλυτα! Οι Πειρατές του Βερολίνου έπιασαν 9% γιατί ήταν η πρώτη φορά που έκαναν μία επιτυχημένη προεκλογική εκστρατεία με σαφές πολιτικό στίγμα. Δεν τους ψήφισαν επειδή ήταν ωραίοι ή απλώς λέγονταν Πειρατές, ούτε για τις ωραίες, αλλά γενικόλογες αρχές τους.

Μεταφράζω ορισμένα από τα προεκλογικά τους συνθήματα:
    Ναρκωτικά: Καλύτερα πρόληψη παρά απαγόρευση
[list=]Ιδιωτικοποιήστε την Θρησκεία (ειρωνική τοποθέτηση υπέρ της μη κρατικής οικονομικής στήριξης της θρησκείας και ταυτόχρονα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση των πάντων)[/list]
    Εγγυημένο Βασικό Εισόδημα για Όλους
    Δικαίωμα Ψήφου Ανεξαρτήτως Ηλικίας και Καταγωγής

Το ότι αυτό είναι οι Πειρατές του Βερολίνου, που έπιασαν 9%, δεν σημαίνει αυτομάτως έτσι πρέπει να είναι οι Πειρατές της Ελλάδας και να πρεσβεύουν ακριβώς τις ίδιες θέσεις. Όμως όλοι καταλαβαίνουμε ότι η επιτυχία τους βασίστηκε στο σαφές ιδεολογικό τους στίγμα, το οποίο διέδωσαν -μεταξύ άλλων- με τον παραδοσιακό τρόπο της ...αφίσας!

Όσο κι αν συμπαθώ την προσπάθεια. Δεν βλέπω λόγο υπαρξής της, αν δεν επιδιώξει να αποκτήσει ένα αρκετά σαφές ιδεολογικό στίγμα.

LeChuck
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 00:09
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό LeChuck » 14 Ιαν 2012, 14:10

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:...
Όσο κι αν συμπαθώ την προσπάθεια. Δεν βλέπω λόγο υπαρξής της, αν δεν επιδιώξει να αποκτήσει ένα αρκετά σαφές ιδεολογικό στίγμα.


Αυτό υπάρχει ήδη. RTFM:
http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 14 Ιαν 2012, 15:00

Καπετάν Κλεισθένης έγραψε:
Συμφωνώ απόλυτα! Οι Πειρατές του Βερολίνου έπιασαν 9% γιατί ήταν η πρώτη φορά που έκαναν μία επιτυχημένη προεκλογική εκστρατεία με σαφές πολιτικό στίγμα. Δεν τους ψήφισαν επειδή ήταν ωραίοι ή απλώς λέγονταν Πειρατές, ούτε για τις ωραίες, αλλά γενικόλογες αρχές τους.

Μεταφράζω ορισμένα από τα προεκλογικά τους συνθήματα:
Ναρκωτικά: Καλύτερα πρόληψη παρά απαγόρευση
[list=]Ιδιωτικοποιήστε την Θρησκεία (ειρωνική τοποθέτηση υπέρ της μη κρατικής οικονομικής στήριξης της θρησκείας και ταυτόχρονα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση των πάντων)[/list]
Εγγυημένο Βασικό Εισόδημα για Όλους
Δικαίωμα Ψήφου Ανεξαρτήτως Ηλικίας και Καταγωγής

Το ότι αυτό είναι οι Πειρατές του Βερολίνου, που έπιασαν 9%, δεν σημαίνει αυτομάτως έτσι πρέπει να είναι οι Πειρατές της Ελλάδας και να πρεσβεύουν ακριβώς τις ίδιες θέσεις. Όμως όλοι καταλαβαίνουμε ότι η επιτυχία τους βασίστηκε στο σαφές ιδεολογικό τους στίγμα, το οποίο διέδωσαν -μεταξύ άλλων- με τον παραδοσιακό τρόπο της ...αφίσας!

Όσο κι αν συμπαθώ την προσπάθεια. Δεν βλέπω λόγο υπαρξής της, αν δεν επιδιώξει να αποκτήσει ένα αρκετά σαφές ιδεολογικό στίγμα.


Θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου σε δυο σημεια , οι Γερμανοι Πειρατες απευθυνοντε στην Γερμανικη κοινωνια που αυτη τι στιγμη εχει αλλες αναγκες και προτεραιοτητες απο την Ελληνικη κοινωνια , εκει το κομμα των πειρατων ειναι μια πολυτελεια εδω ειναι μια επιτακτικη αναγκη , εκει το 9% μπορει να θεωρηται επιτυχια , εδω το 9% να θεωρηται σεισμος , δεν ειναι κατα τη γνωμη μου συγκρισιμα τα μεγεθη, αναγκες και οι καταστασεις.
Τα υπολοιπα που λες περι ιδεολογικου στιγματος και για γενικολογες αρχες του ελληνικου πειρατικου κομματος θα ελεγα οτι το μονο που αρκει ειναι η δικαιη εφαρμογη των αυτονοητων στην χωρα ετουτη , κοιτα λιγο την Αριστερα εχει χαθει επι δεκαετιες τωρα στο δαιδαλο των ιδεολογιων, των στιγματων και των συντεταγμενων της.
Μην ξεκινησουμε οταν πλεον θα ειναι αργα για πολλα απο τα κυριαρχικα δικαιωματα της χωρας

OCTAVIANOS200
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 10:16

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό OCTAVIANOS200 » 14 Ιαν 2012, 16:09

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου σε δυο σημεια , οι Γερμανοι Πειρατες απευθυνοντε στην Γερμανικη κοινωνια που αυτη τι στιγμη εχει αλλες αναγκες και προτεραιοτητες απο την Ελληνικη κοινωνια , εκει το κομμα των πειρατων ειναι μια πολυτελεια εδω ειναι μια επιτακτικη αναγκη , εκει το 9% μπορει να θεωρηται επιτυχια , εδω το 9% να θεωρηται σεισμος , δεν ειναι κατα τη γνωμη μου συγκρισιμα τα μεγεθη, αναγκες και οι καταστάσεις.

Εδώ η ανάγκη ενός κόμματος που να λέει απλά πράγματα, εφαρμόσιμα και δίκαια είναι τεράστια!! Όλος ο κόσμος αν δεν κάνω λάθος αδικείται από όλα αυτά τα μέτρα που παίρνουν αυτοί οι οποίοι έφταιξαν για το χάλι μας. Εδώ είναι λοιπόν η ευκαιρία μας να τους πούμε ότι υπάρχει ποιο δίκαιη λύση για το πρόβλημα και κυρίως εφαρμόσιμη!!!

Τα υπολοιπα που λες περι ιδεολογικου στιγματος και για γενικολογες αρχες του ελληνικου πειρατικου κομματος θα ελεγα οτι το μονο που αρκει ειναι η δικαιη εφαρμογη των αυτονοητων στην χωρα ετουτη , κοιτα λιγο την Αριστερα εχει χαθει επι δεκαετιες τωρα στο δαιδαλο των ιδεολογιων, των στιγματων και των συντεταγμενων της.
Μην ξεκινησουμε οταν πλεον θα ειναι αργα για πολλα απο τα κυριαρχικα δικαιωματα της χωρας
Πανταζης Κωστας

Και πού ξέρει ο παππούς η η γιαγιά η ο νέος ή νέα ανά την Ελλάδα ποια είναι τα αυτονόητα έτσι όπως τα εννοείς εσύ και εγώ; Δεν πρέπει να τους τα πεις για να δουν ποιες είναι η απόψεις σου και στην τελική αν συμφωνούν μαζί σου; Όσο για την Αριστερά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αυτοί έχουν ξεχάσει γιατί φωνάζουν τους έχει γίνει απλή συνήθεια πλέον!! Γι' αυτό πρέπει να είμαστε ξεκάθαροι και γρήγοροι για να μην περάσει το τρένο και το χάσουμε!!!

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Κομμα των Πειρατών και Εκλογές

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 14 Ιαν 2012, 20:23

Α) Ναι, πρέπει να μπει το κόμμα στις εκλογές, ΑΛΛΑ όταν θα ειναι έτυμο. Μέλη, χαρτιά, λεφτά, πρέπει πρώτα να υπάρχει οργάνωση... Αφήστε που ... να δούμε ΠΟΤΕ και ΑΝ θα γίνουν εκλογές...

Β) Το "ολοι ειναι ιδιοι", "δεν εχω τι να ψηφίσω" ειναι η κλασσική μπαρούφα που ακουω κατι χρονια... Στις εκλογες κατεβαίνουν καθε φορά καμια 20ρια κομματα... ΡΙΞΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ! ΡΙΞΕ ΛΕΒΕΝΤΗ! Ξερω γω; ΧΡΙΣΤΟΠΙΣΤΙΑ! Σάμπως με το να μη ψηφίσεις θα κανεις κατι; Προσωπικά... αμα δε κατέβει το πειρατικο, ΟΤ-ΑΝ γινουν εκλογες... θα το ρίξω Βασιλη Λεβεντη, ΦΟΡ ΔΑ ΛΟΛΖ!

Γ) Η αριστερα και οι αναρχικοι ειναι το παράδειγμα προς αποφυγήν. Λενε 5 σωστα πραγματα... Αλλα τα λενε μεταξύ τους .. ή όπως τα λενε τα καταλαβαίνουν μονο αυτοι.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες