Ερωτηση / Παρεμβαση

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Ιαν 2012, 16:47

Υποθέτω ότι:
1.Είστε στους Εκλογικούς καταλόγους της Ελλάδας. (Δηλ δικαιούστε να ψηφίσετε στην Ελλάδα).
2. Εχετε Ελληνική Ταυτότητα. Δεν χρειάζεται διαβατήριο, με την Ταυτότητα κάνετε ταυτοπροσωπία.Με την ταυτότητα θα κάνω και εγώ στο ΚΕΠ.

Συγχωρέστε με που δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση. Αν κάποιος από τους 3-4 νομικούς εδώ έχει να προτείνει κάτι άλλο... ;;;

ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ είσαι πάντα ευπρόσδεκτος σε ψηφιακές συζητήσεις και διαλόγους!


piratpartisten έγραψε:Το Ελληνικο πειρατικο κομμα υπηρχε στην λιστα πριν μερικα χρονια, μετα εξαφανιστηκε.
Δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ο Ελληνικος εκλογικος νομος. Ευλογο ομως ειναι να μπορει καποιος να δηλωσει κατι δια μεσου του ιντερνετ χωρις να χρειαστει να ταξιδεψει 600 χιλιομετρα μεχρι την πρεσβεια.
ΥΓ. Πριν αρκετα χρονια, οταν χρειαστηκε να κανω ενα χαρτι στην πρεσβεια, μου αρνηθηκαν επειδη το Ελληνικο μου διαβατηριο ειχε ληξει 14 ημερες πριν, οποτε δεν ασχλιοντουσαν με μη Ελληνες.
Σημερα δεν εχω κανενα διαβατηριο, ουτε Ελληνικο ουτε Σουηδικο. Γιατι δεν ρωτατε το Σουηδικο κομμα πως εχουν λυσει αυτο το προβλημα; Παντως εγω ειμαι μελος εδω και χρονια και κανεις δεν μου εχει ζητησει οτιδηποτε χαρτι η να παρευρεθω αυτοπροσωπως. Επαναλαμβανω, χωρις να ξερω το τι ισχυει επισημα στην Ελλαδα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

alsimify
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 01:41

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό alsimify » 09 Ιαν 2012, 18:19

anestis έγραψε:Υποθέτω ότι:
1.Είστε στους Εκλογικούς καταλόγους της Ελλάδας. (Δηλ δικαιούστε να ψηφίσετε στην Ελλάδα).
2. Εχετε Ελληνική Ταυτότητα. Δεν χρειάζεται διαβατήριο, με την Ταυτότητα κάνετε ταυτοπροσωπία.Με την ταυτότητα θα κάνω και εγώ στο ΚΕΠ.

Συγχωρέστε με που δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση. Αν κάποιος από τους 3-4 νομικούς εδώ έχει να προτείνει κάτι άλλο... ;;;

ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ είσαι πάντα ευπρόσδεκτος σε ψηφιακές συζητήσεις και διαλόγους!


Ανέστη,

α) οι υποθέσεις που κάνεις σχετικά με το φίλο από τη Σουηδία είναι μάλον λάθος. Τα αδέρφια μου έχουν ζήσει σχεδόν όλοι τους τη ζωή στο εξωτερικό και έχουν ελληνικό διαβατήριο και όχι ταυτότητα.

β) δεν μου αρέσει καθόλου η αυταρχικότητα του "πρέπει να γίνει ταυτοπροσωπεία" για λόγους "ασφαλείας" (θυμάσαι το "every society that is willing to sacrifice some freedom to gain some security, deserves neither and will lose both";). Η προστασία των προσωπικών δεδομένων και το δικαίωμα της ανωνυμίας είναι βασικές αρχές για τα Πειρατικά κόμματα. Είμαι σίγουρη πως κάποιοι με μεγάλη χαρά θα κάνουν την ταυτοπροσωπία, άλλι όμως είτε για πρακτικούς είτε για προσωπικούς λόγους δεν θα μπορούν (δηλαδή όποιος μένει στο Λίβερπουλ και θέλει να γίνει μέλος θα πρέπει να ταξιδέψει 6 ώρες για να έρθει στην πρεσβεία στο Λονδίνο;). Και αντί να πείτε, "οκ, θα το ψάξουμε και θα το συζητήσουμε με τη διεθνή επιτροπή για να δούμε πως το αντιμετώπισαν στις άλλες χώρες και θα σας ειδοποιήσουμε", εσύ λες "έτσι πρέπει να γίνει και τέλος!". Δεν δουλεύει έτσι η άμεση δημοκρατία.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Ιαν 2012, 18:23

Και αντί να πείτε, "οκ, θα το ψάξουμε και θα το συζητήσουμε με τη διεθνή επιτροπή για να δούμε πως το αντιμετώπισαν στις άλλες χώρες και θα σας ειδοποιήσουμε", εσύ λες "έτσι πρέπει να γίνει και τέλος!". Δεν δουλεύει έτσι η άμεση δημοκρατία.


COPY / PASTE από νωρίτερα.

Συγχωρέστε με που δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση. Αν κάποιος από τους 3-4 νομικούς εδώ έχει να προτείνει κάτι άλλο... ;;;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 10 Ιαν 2012, 02:53

Επέλεξα να μη μιλήσω μέχρι τώρα... Άλλα είναι ώρα να το κάνω και γω...

Στο θέμα της αλληλεγγύης, νομίζω, κολλάει λίγο ο Εντ, γιατι, αν με συλλάβουν εμένα για ΕΜΠΟΡΕΙΟ (όχι και καλά κατοχή) Παιδικής Πορνογραφίας, είναι υποχρεωμένος ο Εντ να με στηρίξει; Αν με συλλάβουν γιατί έσπασα μια βιτρίνα σε διαδήλωση και αυτός δε συμφωνεί με τη πράξη μου, είναι υποχρεωμένος να με στηρίξει;

Στο θέμα της ταυτοποίησης - ανωνυμίας... Από την αρχή δεν είπα κάτι, γιατί κατανοήσω ότι υπάρχουν πρακτικοί λόγοι... ΑΛΛΑ!!! Στα άλλα πειρατικά κόμματα ΤΙ εφαρμόζετε; Μπορεί να εφαρμοστεί και εδώ; Δεν είναι συμβατό με την νομοθεσία; ΜΗΠΩΣ πρέπει να συζητηθεί περαιτέρω; Εγω δηλαδή, οκ, θέλω να γραφτώ στο κόμμα, και να συνεχίσω να γράφω στο φόρουμ ως Βλαδίμηρος Βιδοπουλος... Τι πρέπει να κάνω; Να αλλάξω το πραγματικό μου όνομα; Να σταματήσω να γράφω ως Βιδοπουλος; Να παρατήσω την ψευδωνυμία μου και τα όποια οφέλη τις;

Έχω ένα βασικό θέμα πάντα... Παντα θελω επανάσταση και κομμα κτλ κτλ... αλλα πάντα ανησυχώ μηπως βγει στην εξουσία ο Σταλιν και τα γαμησει ολα...

Ευχαριστω.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 09:20

Vidopoulos έγραψε:Στο θέμα της ταυτοποίησης - ανωνυμίας... Από την αρχή δεν είπα κάτι, γιατί κατανοήσω ότι υπάρχουν πρακτικοί λόγοι... ΑΛΛΑ!!! Στα άλλα πειρατικά κόμματα ΤΙ εφαρμόζετε; Μπορεί να εφαρμοστεί και εδώ; Δεν είναι συμβατό με την νομοθεσία; ΜΗΠΩΣ πρέπει να συζητηθεί περαιτέρω; Εγω δηλαδή, οκ, θέλω να γραφτώ στο κόμμα, και να συνεχίσω να γράφω στο φόρουμ ως Βλαδίμηρος Βιδοπουλος... Τι πρέπει να κάνω; Να αλλάξω το πραγματικό μου όνομα; Να σταματήσω να γράφω ως Βιδοπουλος; Να παρατήσω την ψευδωνυμία μου και τα όποια οφέλη τις;

Έχω ένα βασικό θέμα πάντα... Παντα θελω επανάσταση και κομμα κτλ κτλ... αλλα πάντα ανησυχώ μηπως βγει στην εξουσία ο Σταλιν και τα γαμησει ολα...

Ευχαριστω.


Προσωπική σκέψη: Κράτα και τα δύο username, το ένα για να ψηφίζεις ΕΠΙΣΗΜΑ και το άλλο για να γράφεις (όποτε επιλέγεις) Ανώνυμα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 10 Ιαν 2012, 11:41

στα υποψηφια μελη που μενουν μακρυα απο μεγαλουπολεις η για διαφορους λογους δεν μπορουν/θελουν να τρεχουν με ενα χαρτι στο χερι, μπορει να σταλει ενα συστημενο γραμμα. Πρωτα μπορει να ενημερωθει αυτο το ατομο δια μεσου εμαιλ οτι θα του ερθει ενα συστημενο γραμμα στην διευθυνση που ανεγραψε. Αν το γραμμα το παραδωσει το ταχυδρομειο στον νομιμο παραληπτη τοτε ειναι σαν να εχει δειξει ταυτοτητα σε εσας/υπηρεσια. Αν οχι τοτε διαγραφεται απο τις λιστες σας. Τα μονα μειωνεκτηματα που βλεπω ειναι μερικα λεφτα για να σταλθει συστημενο γραμμα συν σπαταλημενος χρονος απο μερικους απο την παρεα.

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 10 Ιαν 2012, 13:46

@piratpartisten:
Χωρίς να είμαι μέλος του κόμματος (είμαι κι εγώ έλληνας του εξωτερικού), θα μου επιτρέψεις να κάνω μια μικρή παρατήρηση όσον αφορά τις συγκρίσεις μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας: δεν είναι η ίδια χώρα! :-)
Όταν το πειρατικό κόμμα ιδρύθηκε στη Σουηδία, είχε ένα ξεκάθαρο πολιτικό θεματολόγιο και η ενίσχυσή του γινόταν με τρόπο και σε χρόνο τέτοιο που του επέτρεπε μια "ιδεολογική καθαρότητα" (δεν είναι τυχαίο πως όλες οι"εκρήξεις" στον αριθμό των μελών του συνέπιπταν χρονικά με γεγονότα που συνδέονταν με το Pirate bay ή την "πειρατεία" στη Σουηδία γενικότερα). Στη Σουηδία εξάλλου οι κοινωνικές, οικονομικές και πολιτικές συνθήκες είναι τελείως διαφορετικές από τις δικές μας, πράγμα που ευνοεί τα κόμματα "ειδικού ενδιαφέροντος".
Στην Ελλάδα το κόμμα αποτελείται από έναν μικρό (σε σχέση με τη Σουηδία) κορμό "πειρατών", έλαβε μεγάλη δημοσιότητα από πολύ νωρίς (κατ' εμέ κακώς) με αποτέλεσμα να γίνεται αντιληπτό από μεγάλο κομμάτι του κόσμου όχι ως πειρατικό κόμμα αλλά ως "κόμμα διαμαρτυρίας", από το οποίο πολλοί περιμένουν προτάσεις για πάσης φύσεως προβλήματα (από την κρίση μέχρι... δε σου λέω, μπες στο "Ιδέες προς συζήτηση" και θα καταλάβεις). Δεν λέω πως αυτό είναι κακό (κι εγώ συμμετέχω σε αυτές τις συζητήσεις), αλλά όλα αυτά έχουν ως αποτέλεσμα το Κόμμα των Πειρατών να κινδυνεύει να χάσει τον "πειρατικό" του χαρακτήρα πριν καλά καλά ιδρυθεί επισήμως!

Για αυτόν και μόνο το λόγο (και σε αντίθεση με τη γενικότερη θέση μου για το θέμα της ανωνυμίας και της ιδιωτικότητας) συμφωνώ με την πρόταση για ταυτοποίηση των μελών μέσω ΚΕΠ (εγώ μάλιστα θα ανέβαζα και τη συνδρομή, ή θα έκανα ό,τι άλλο μπορούσα για να γίνει δυσκολότερη η εγγραφή ώστε στο τέλος το Κόμμα των Πειρατών να αποτελείται από Πειρατές).

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 10 Ιαν 2012, 14:47

ndmushroom έγραψε:ώστε στο τέλος το Κόμμα των Πειρατών να αποτελείται από Πειρατές


Τότε καλύτερα να κάνουμε μια Λέσχη Πειρατών ή μια Λέσχη Φανατικών Πληροφορικάριων ( όπως θέλει ένας ακτιβιστής από την Κρήτη) ή μια Ομάδα Ανώνυμων Ψηφοφόρων (όπως θέλουν κάποιοι άλλοι).

Δουλευόμαστε εδώ μέσα;

Ένα ΚΟΜΜΑ έχει νόημα ύπαρξης όταν απευθύνεται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας. Σε ψηφοφόρους ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ηλικίας και ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ επαγγέλματος.

Το ΚΟΜΜΑ Πειρατών ΔΕΝ είναι Λέσχη , ΔΕΝ είναι ΜΚΟ , ΔΕΝ είναι κόμμα "διαμαρτυρίας".
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 10 Ιαν 2012, 15:48

αυτα που εγραψα ηταν μια ιδεα για το πως μπορει καποιος να γραφτει μελος του κομματος. Μια εναλλακτικη λυση για για τους λογους που ανεφερα. Νομιζω οτι ενα συστημενο γραμμα μπορει να το παρει ΜΟΝΟ αυτο το προσωπο που ειναι αποδεκτης και ΜΟΝΟ αφου υπογραψει. Δεν ξερω πως δουλευει το ταχυδρομειο στην Ελλαδα, αλλα υποθετω οτι ειναι το ιδιο σε ολα τα Δυτικα κρατη και ειδικα στα μελη της ΕΕ. Σαν πολυχρονος πειρατης και μελος του αντιστοιχου Σουηδικου κομματος ισως μεταφερω μερικα πρακτικα πραγματα που υπαρχουν εδω. Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να εφαρμοστουν στην Ελλαδα, ισως να μην γινεται καν, γιαυτο εχω επαναλαβει μερικες φορες-------χωρις να γνωριζω την Ελληνικη νομοθεσια για αυτο-------.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 16:41

OK, το κρατάμε σαν ιδέα για να το δούμε, ρώτησα ήδη νομικό και πρότεινε δυστυχώς ελληνικό διαβατήριο, ελλ.ταυτότητα και ελληνικό δίπλωμα οδήγησης που μου είχε ξεφύγει.
Κρατάμε την ιδέα πάντως και θα δούμε το συντομότερο δυνατό πως θα το κάνουμε, τι θα κάνουμε.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης τη δημοσιότητα δεν την προκαλέσαμε, μας συνέβη. Εμείς ετοιμαζόμασταν ΔΗΜΟΣΙΑ, ΔΙΑΦΑΝΑ όπως οφείλαμε και σκοπεύαμε να βγάλουμε Δελτίο Τύπου στα τέλη Ιανουαρίου.
Έχουμε ήδη αρνηθεί σε 2 μεγάλους τηλεοπτικούς σταθμούς και "παγώσαμε" 3 σταθμούς webtv που ζήτησαν εικόνα, επειδή δεν είμαστε έτοιμοι.

Το ότι δεν είναι κόμμα διαμαρτυρίας, αλλά κόμμα ΑΡΧΩΝ φαίνεται από τις Αρχές 11 σελίδων και 22 κεφαλαίων.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες