Ερωτηση / Παρεμβαση

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
EdwardTrollrton
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Οκτ 2011, 03:22

Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό EdwardTrollrton » 08 Ιαν 2012, 02:15

Καλησπερα σας, διαβασα το tl;dr κειμενο εδω: http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/
και εχω καποιες ενστασεις οσον αφορα αυτο το σημειο:

"Τα μέλη του κόμματος συμπαρίστανται με κάθε διαθέσιμο και νόμιμο τρόπο σε όποιο μέλος του υφίσταται προσωπικές, επαγγελματικές ή πολιτικές επιθέσεις λόγω της πολιτικής του δραστηριότητάς στα πλαίσια του κόμματος."

Δε νομιζω αυτο να ειναι χρησιμο σε κατι. Εαν καποιος αποφασισει να μπει μεσα στο κομμα θα επρεπε να ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει και τετοιες "δυσκολιες" αντι να ζηταει τη βοηθεια αλλων μελων. Νομιζω ολοι εχουμε ξεπερασει την ηλικια νηπιαγωγιου για να χρειαζεται κατι τετοιο.

Επισης, μια ενσταση εδω:

"Η εγγραφή του νέου μέλους γίνεται μετά από υπογεγραμμένη αίτηση και υπεύθυνη δήλωσή του ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις εγγραφής του στο κόμμα, την οποία υποβάλλει αυτοπροσώπως. Η εγγραφή μπορεί να γίνεται και με αλληλογραφία ή ηλεκτρονική διαδικασία, η οποία σε κάθε περίπτωση θα έχει εγγυήσεις ταυτοπροσωπίας (π.χ. θεώρηση γνήσιου της υπογραφής ή πιστοποιημένη ηλεκτρονική υπογραφή)."

Ναι μεν υποστηριζει το κομμα την ανωνυμια (πραγμα που γι'αυτο οι Anonymous στηριξαν την ιδεα του πειρατικου κομματος στο εξωτερικο), αλλα
α) βρισκομαστε σε ενα public φορουμ το οποιο λογκαρει ΙΡ (και μπορω να το αποδειξω με τεχνικους ορους)
β) ζητατε να πιστοποιησει το καθε ενεργο μελος την ταυτοτητα του.
Δεν εχει καμια λογικη μιας και φασκει - αντιφασκει ολο αυτο.

Δεν ειναι επιθεση ολο αυτο το κειμενο οσο ειναι μια προσπαθεια ανταλλαγης πληροφοριων.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Ιαν 2012, 11:10

Αυτά αναφέρονται στην Πολιτική Απορρήτου εδώ: http://www.pirateparty.gr/politiki-aporritou/
Συλλέγονται μη προσωπικές πληροφορίες.

Το κάθε ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ του κόμματος, το οποίο θα έχει δικαίωμα ψήφου, θα κάνει μια βόλτα από ΚΕΠ για γνήσιο Υπογραφής.
Αν δεν γινόταν αυτό, κάποιος θα έπαιρνε τον τηλεφωνικό κατάλογο και θα κατέβαζε 20.000 αιτήσεις εγγραφής. Κάποιος άλλος θα μάζευε 20.000 οπαδούς του "κατωΜαγουλιακού" που έπεσε στην Δ Εθνική και θα ερχόταν στο Συνέδριο.

Το forum θα μείνει ανοιχτό για ανάγνωση από όλους και ανοιχτό για σχολιασμό. Αλλά επίσημες αποφάσεις για θέματα του κόμματος, μόνο σε όσους ξέρουμε όλοι ποιοι είναι.



EdwardTrollrton έγραψε:
"Η εγγραφή του νέου μέλους γίνεται μετά από υπογεγραμμένη αίτηση και υπεύθυνη δήλωσή του ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις εγγραφής του στο κόμμα, την οποία υποβάλλει αυτοπροσώπως. Η εγγραφή μπορεί να γίνεται και με αλληλογραφία ή ηλεκτρονική διαδικασία, η οποία σε κάθε περίπτωση θα έχει εγγυήσεις ταυτοπροσωπίας (π.χ. θεώρηση γνήσιου της υπογραφής ή πιστοποιημένη ηλεκτρονική υπογραφή)."

Ναι μεν υποστηριζει το κομμα την ανωνυμια (πραγμα που γι'αυτο οι Anonymous στηριξαν την ιδεα του πειρατικου κομματος στο εξωτερικο), αλλα
α) βρισκομαστε σε ενα public φορουμ το οποιο λογκαρει ΙΡ (και μπορω να το αποδειξω με τεχνικους ορους)
β) ζητατε να πιστοποιησει το καθε ενεργο μελος την ταυτοτητα του.
Δεν εχει καμια λογικη μιας και φασκει - αντιφασκει ολο αυτο.

Δεν ειναι επιθεση ολο αυτο το κειμενο οσο ειναι μια προσπαθεια ανταλλαγης πληροφοριων.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

odyssey
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 22:18

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό odyssey » 08 Ιαν 2012, 20:03

ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ (ανάξιες σχολιασμού):
Η διαδικτυακή εγγραφή είναι ένα θέμα που δεν μπορεί να αγνοηθεί, για λόγους ιστορικούς, αφού τούτο δω είναι ένα κόμμα που η αρχική του ιδέα, στο εξωτερικό, ήρθε από προβλήματα δικαιωμάτων που δημιουργήθηκαν στο διαδίκτυο.

Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ταυτοποιηθώ μέσω διαδικτύου, έτσι ώστε να μπορώ να διατηρώ το δικαίωμα της ελεύθερης και ανεμπόδιστης διαδικτυακής έκφρασης και της απρόσκοπτης έκφρασης ανοησιών (δίχως να κινδυνεύω να φάω φάπα). Βαρέθηκα να προσέχω στην αληθινή μου ζωή, να είμαι καθωσπρέπει και να βάζω επίσημο ένδυμα και ανάλογο ύφος. Εδώ δεν φαίνεται πότε γελάω και πότε κλαίω. Πότε θυμώνω και πότε χαίρομαι. Κι άμα κάμω καμιά χοντράδα, τι είχαμε τι χάσαμε. Μη με εμπιστεύεστε.
Αυτό, με το οποίο υπογράφω, είναι , σήμερα, το πραγματικό μου όνομα (το άλλο είναι το βαφτιστικό μου). Κι αύριο μπορεί να θέλω να το αλλάξω. Έτσι κι αλλιώς, δεν πρόκειται να ψηφίσω ποτέ διαδικτυακά, σε μηχανές που δεν είμαι σε θέση να ελέγξω.

Επίσης, να μην ξεχνάμε πως τρέχει και το τεράστιο δημοκρατικό ζήτημα της ταυτοποίησης ΙΡ και αστυνομικής ταυτότητας και κατ' επέκταση της δίωξης της ανωνυμίας και της ψευδωνυμίας στο διαδίκτυο, στον τελευταίο χώρο ελεύθερης έκφρασης των πολιτών. Οι δημόσιες συχνότητες ενημέρωσης διακατέχονται από λιγοστούς βαρώνους κι έτσι καταντήσαμε να υπάρχει ό,τι παίζεται στην τηλεόραση. Και παίζεται, ό,τι προσφέρει γη , ύδωρ και υποταγή σε αυτό που κυβερνητικά χείλη ονομάζουν "παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση". Θα το γευτούμε , σύντομα και είναι ένα σημαντικό θέμα διαχείρισης. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Σήμερα, έχει κανείς την αίσθηση πως ζει σε εποχές οικονομικής κατοχής και πολιτικής δικτατορίας. Σε τέτοιες ώρες, οι ανωνυμίες και οι ψευδωνυμίες ήταν και είναι σημαντικά συστατικά στοιχεία της πολιτικής πράξης, της πράξης των πολιτών. Ας σεβαστούμε αυτό, σαν δικαίωμα, διασφαλίζοντας έξυπνα τα νώτα μας. Ακόμα και για λόγους αλληλεγγύης, θα πρέπει να βρούμε καλές λύσεις σε δύσκολα θέματα.

... Για πολλούς λόγους, το κόμμα νομίζω πως πρέπει να στηριχθεί στην πραγματική ζωή και όχι στην εικονική εκδοχή της.
Η "πιστοποίηση" προκύπτει από την τοπική παρουσία και ιστορία του καθένα. ΤΟΠΙΚΟΠΟΙΗΣΗ είναι η βάση που εξασφαλίζει διαφάνεια και δημοκρατία. Στις αληθινές γειτονιές της πατρίδας, δε χρειάζεται μια βόλτα στα ΚΕΠ. Γνωριζόμαστε. Θα γελάνε, αν τους πει κάποιος να πάνε στα ΚΕΠ και, πολλοί δεν θα πάνε. (αυτό , δυστυχώς, δεν ισχύει στις χοάνες ανθρώπων στις μεγάλες πολεις).
Πάντως και παρεμπιπτόντως, ήταν συμπαθητικές εκείνες οι φατσούλες μπροστά στο Λευκό Πύργο.

Τα βασικά χαρακτηριστικά, οι πολιτικές και δράσεις, να περνούν και να σχετίζονται με αποφάσεις που παίρνονται εκεί που οι άνθρωποι γνωρίζονται και κοιτάζονται στα μάτια. Το διαδίκτυο είναι ένα εργαλείο επικοινωνίας και αποφάσεων, σαν προϊόν τηλεδιάσκεψης και τηλεσυνάντησης ανθρώπων, που έχουν ήδη "πιστοποιηθεί" στις τοπικές τους κοινωνίες.

Για να υπερβάλλω, αλλά όχι πολύ, έξω από τον τόπο μου, στις μεγάλες δημοκρατικές συναντήσεις των ελεύθερων ανθρώπων, των ελεύθερων πολιτών, θάθελα να φορούσα μια κουκούλα. Υπάρχει κάποιος λόγος να με ξέρουν έξω και μακριά από την πόλη, το χωριό ή τη γειτονιά που ζω;
Ίσως ναι, αν νομίζω πως μπορώ να γίνω κάτι άλλο από αυτό που είμαι, μέσω της "διασημότητας" ή της "αναγνωρισιμότητας". Αυτό είναι ένα παιχνίδι που παίζουν και χειρίζονται πολύ καλά τα ολιγαρχικά ΜΜΕ και μέσω του οποίου διαχειρίζονται πρόσωπα και καθορίζουν πολιτικές, παρέα με κάτι τραπεζίτες, που ελέγχουν το χρήμα.
Εκεί,λοιπόν, κρύβεται κάποιος αδιόρατος, αλλά καθοριστικός κίνδυνος. Ξέρουν να παίζουν με την ψυχή, τις επιθυμίες, τις αδυναμίες και την κουλτούρα του καθενός. Να το διαχειριστούμε.

Η ζωή θα μας δείξει το δρόμο....

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ
(Οι επίσημοι και έμμισθοι πράκτορες του καθεστώτος είναι και αυτοί παντού, με ή χωρίς ταυτότητα)
Δεν τους φοβόμαστε, δεν θα μας πάνε αλλού, όταν κάθε φορά, που κάποιοι θα προκαλούν όξυνση, εμείς θα παραμένουμε χαλαροί και θα στήνουμε κάλπη.
ΙΣΗΓΟΡΙΑ

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=190504064366479&set=a.107899552626931.16922.100002206618202&type=3&theater
ΥΓ. Άσε που δίνοντας ονοματεπώνυμο στο διαδίκτυο, κινδυνεύεις να γίνεις υπουργός, αποκτώντας αναγνωρισιμότητα, πέρα από το χωριό σου. Αυτό πού το βάζεις;
«Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματα μας, με τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε, όταν τα δημιουργήσαμε».
Albert Einstein

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 08 Ιαν 2012, 23:40

Πολύ ωραίο post.
Συμφωνώ τόσο στην ανωνυμία του διαδικτύου όπως την έθεσες όσο και στην λειτουργία του κόμματος βασιζόμενη στην πραγματική και όχι την εικονική ζωή.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 09 Ιαν 2012, 00:38

Χωρις να ξερω τι ειναι ΚΕΠ, μια και ζω 3.000 χιλιομετρα μακρυα εδω και 35 χρονια, ετσι αποκλειονται ατομα που θελουν να γινουν μελη αλλα για πρακτικους λογους δεν μπορουν να πιστοποιησουν την ταυτοτητα τους.
Το Σουηδικο πειρατικο κομμα επιτρεπει να γινεις μελος του ανωνυμα, μαλιστα δεν εχει απαιτηση για χρηματικη καταβολη σε σχεση με την συμμετοχη καποιου. Ολα ειναι εθελοντικα.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό adrian » 09 Ιαν 2012, 01:43

η ταυτοποιηση μπορει να γινει και στην ελληνικη πρεσβεια της χωρας οπου μενεις
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

EdwardTrollrton
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Οκτ 2011, 03:22

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό EdwardTrollrton » 09 Ιαν 2012, 02:02

Ακριβως. Στο εξωτερικο μπορεις να παρεις μερος ανωνυμα η ψευδωνημα. Εδω ποιος πηρε την αποφαση να παει εναντια στα πιστευω του κομματος και μαλιστα υποστιριζει πως οχι μονο το κομμα εδω ειναι μελος του Pirate Party International, συμφωνα με αυτο το λινκ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_Par ... rancophone
οχι μονο δεν ΕΙΝΑΙ το Ελληνικο Πειρατικο Κομμα γραμμενο στο International επιπεδο, αλλα μολις εστειλα mail στο Σουηδικο κομμα για να ρωτησω τις αποψεις τους επανω σε ολο το κειμενο που γραφτηκε για την Ελλαδα. Περιμενουμε απαντηση οσον αφορα τη θεση του κομματος σε international επιπεδο. Οταν την παρω, θα την ποσταρω και θα τη μεταφρασω.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Ιαν 2012, 02:40

Η αίτηση για εγγραφή στο PPI κατατίθεται εντός της επόμενης ή μεθεπόμενης εβδομάδας.
Εχουμε μιλήσει, γνωριστεί και φωτογραφηθεί από τα γερμανικά media με όλα τα μέλη του board, μας περιμένουν στο PPI
και ένα ή δύο μέλη από το board θα έρθουν Αθήνα για να δώσουν Συνέντευξη Τύπου.
Συμμετέχουμε στην επιτροπή που εξετάζει τα ζητήματα των Ευρωεκλογών του 2014, με πρόεδρο από το Λουξεμβούργο. Είμαστε αποδέκτες της mailing list του pirate party International.
Αναφερόμαστε ME LINK στην κεντρική σελίδα http://www.pp-international.net Το δικό σου link είναι από wikipedia.

Και ναι, δεν είμαστε ελέφαντες!


Προσοχή! Το Σουηδικό κόμμα ΔΕΝ είναι μέλος του Pirate Party International κάτι που θα λυθεί μάλλον τον Απρίλιο στη Συνδιάσκεψη της Πράγας.
Τα καταστατικά γίνονται ανά χώρα και έχουν να κάνουν με τη νομοθεσία κάθε χώρας.
Το PPI υπάγεται στη Βελγική νομοθεσία.

ΥΓ Αν δεν τηρηθούν διαδικασίες επώνυμης συμμετοχής θα μπορούσαμε να γράψουμε μέλη όλο τον τηλεφωνικό κατάλογο και να υπογράψουμε εμείς γι αυτούς!
ΥΓ2 Μια βόλτα στην πρεσβεία ή σε προξενείο θα λύσει το θέμα ή θα γραφτείς μόλις έρθεις Ελλάδα. Ανώνυμα δεν μπορείς να έχεις δικαιώματα ψήφου, ότι κι αν λένε ή κάνουνε οι Σουηδοί.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 09 Ιαν 2012, 12:37

Το Ελληνικο πειρατικο κομμα υπηρχε στην λιστα πριν μερικα χρονια, μετα εξαφανιστηκε.
Δεν ξερω τι απαιτησεις εχει ο Ελληνικος εκλογικος νομος. Ευλογο ομως ειναι να μπορει καποιος να δηλωσει κατι δια μεσου του ιντερνετ χωρις να χρειαστει να ταξιδεψει 600 χιλιομετρα μεχρι την πρεσβεια.
ΥΓ. Πριν αρκετα χρονια, οταν χρειαστηκε να κανω ενα χαρτι στην πρεσβεια, μου αρνηθηκαν επειδη το Ελληνικο μου διαβατηριο ειχε ληξει 14 ημερες πριν, οποτε δεν ασχλιοντουσαν με μη Ελληνες.
Σημερα δεν εχω κανενα διαβατηριο, ουτε Ελληνικο ουτε Σουηδικο. Γιατι δεν ρωτατε το Σουηδικο κομμα πως εχουν λυσει αυτο το προβλημα; Παντως εγω ειμαι μελος εδω και χρονια και κανεις δεν μου εχει ζητησει οτιδηποτε χαρτι η να παρευρεθω αυτοπροσωπως. Επαναλαμβανω, χωρις να ξερω το τι ισχυει επισημα στην Ελλαδα.

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 09 Ιαν 2012, 16:28

EdwardTrollrton έγραψε:Καλησπερα σας, διαβασα το tl;dr κειμενο εδω: http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/
και εχω καποιες ενστασεις οσον αφορα αυτο το σημειο:

"Τα μέλη του κόμματος συμπαρίστανται με κάθε διαθέσιμο και νόμιμο τρόπο σε όποιο μέλος του υφίσταται προσωπικές, επαγγελματικές ή πολιτικές επιθέσεις λόγω της πολιτικής του δραστηριότητάς στα πλαίσια του κόμματος."

Δε νομιζω αυτο να ειναι χρησιμο σε κατι. Εαν καποιος αποφασισει να μπει μεσα στο κομμα θα επρεπε να ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει και τετοιες "δυσκολιες" αντι να ζηταει τη βοηθεια αλλων μελων. Νομιζω ολοι εχουμε ξεπερασει την ηλικια νηπιαγωγιου για να χρειαζεται κατι τετοιο.

Επισης, μια ενσταση εδω:

"Η εγγραφή του νέου μέλους γίνεται μετά από υπογεγραμμένη αίτηση και υπεύθυνη δήλωσή του ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις εγγραφής του στο κόμμα, την οποία υποβάλλει αυτοπροσώπως. Η εγγραφή μπορεί να γίνεται και με αλληλογραφία ή ηλεκτρονική διαδικασία, η οποία σε κάθε περίπτωση θα έχει εγγυήσεις ταυτοπροσωπίας (π.χ. θεώρηση γνήσιου της υπογραφής ή πιστοποιημένη ηλεκτρονική υπογραφή)."

Ναι μεν υποστηριζει το κομμα την ανωνυμια (πραγμα που γι'αυτο οι Anonymous στηριξαν την ιδεα του πειρατικου κομματος στο εξωτερικο), αλλα
α) βρισκομαστε σε ενα public φορουμ το οποιο λογκαρει ΙΡ (και μπορω να το αποδειξω με τεχνικους ορους)
β) ζητατε να πιστοποιησει το καθε ενεργο μελος την ταυτοτητα του.
Δεν εχει καμια λογικη μιας και φασκει - αντιφασκει ολο αυτο.

Δεν ειναι επιθεση ολο αυτο το κειμενο οσο ειναι μια προσπαθεια ανταλλαγης πληροφοριων.


Καλημέρα Έντουαρντ.
Είμαι της γνώμης ότι σωστά αναφέρεται το γεγονός της αλληλεγγύης με αυτούς τους όρους αφού όλοι γνωρίζουμε την δύσκολη πορεία που έχουν να αντιμετωπίσουν οι δραστηριότητες υπέρ της ελευθερίας στον διαδύκτιο.
Τα άλλα κόμματα είναι ακόμα στον άγραφο νόμο της στήριξης των μελών τους. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι παιδικό χαρακτηριστικό αλλά πολύ ώριμο, αφού προβλέπει τις δυσκολίες στο μέλλον.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες