Ερωτηση / Παρεμβαση

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 16:41

OK, το κρατάμε σαν ιδέα για να το δούμε, ρώτησα ήδη νομικό και πρότεινε δυστυχώς ελληνικό διαβατήριο, ελλ.ταυτότητα και ελληνικό δίπλωμα οδήγησης που μου είχε ξεφύγει.
Κρατάμε την ιδέα πάντως και θα δούμε το συντομότερο δυνατό πως θα το κάνουμε, τι θα κάνουμε.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης τη δημοσιότητα δεν την προκαλέσαμε, μας συνέβη. Εμείς ετοιμαζόμασταν ΔΗΜΟΣΙΑ, ΔΙΑΦΑΝΑ όπως οφείλαμε και σκοπεύαμε να βγάλουμε Δελτίο Τύπου στα τέλη Ιανουαρίου.
Έχουμε ήδη αρνηθεί σε 2 μεγάλους τηλεοπτικούς σταθμούς και "παγώσαμε" 3 σταθμούς webtv που ζήτησαν εικόνα, επειδή δεν είμαστε έτοιμοι.

Το ότι δεν είναι κόμμα διαμαρτυρίας, αλλά κόμμα ΑΡΧΩΝ φαίνεται από τις Αρχές 11 σελίδων και 22 κεφαλαίων.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 10 Ιαν 2012, 17:54

Nicholas Starkos έγραψε:
ndmushroom έγραψε:ώστε στο τέλος το Κόμμα των Πειρατών να αποτελείται από Πειρατές


Τότε καλύτερα να κάνουμε μια Λέσχη Πειρατών ή μια Λέσχη Φανατικών Πληροφορικάριων ( όπως θέλει ένας ακτιβιστής από την Κρήτη) ή μια Ομάδα Ανώνυμων Ψηφοφόρων (όπως θέλουν κάποιοι άλλοι).

Δουλευόμαστε εδώ μέσα;

Ένα ΚΟΜΜΑ έχει νόημα ύπαρξης όταν απευθύνεται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας. Σε ψηφοφόρους ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ηλικίας και ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ επαγγέλματος.

Το ΚΟΜΜΑ Πειρατών ΔΕΝ είναι Λέσχη , ΔΕΝ είναι ΜΚΟ , ΔΕΝ είναι κόμμα "διαμαρτυρίας".




Κάθε κόμμα έχει πυρήνα, μέλη και ψηφοφόρους. Μην τα συγχέεις. Προφανώς στόχος είναι το κόμμα να απευθύνεται στο μεγαλύτερο δυνατό κομμάτι της κοινωνίας. Το γεγονός ότι μόνος σου χρησιμοποιείς το ρήμα "απευθύνομαι" και όχι "περιλαμβάνω" σημαίνει πως κατανοείς τη διάκριση.
Επίσης ρίξε μια ματιά στα υπόλοιπα πειρατικά κόμματα ανά τον κόσμο, διάβασε το θεματολόγιό τους και σύγκρινέ το με το θεματολόγιο που (αρχίζει να) αναπτύσσεται στο forum.
Αυτό που είπα και το ξαναλέω είναι πως καλή και άγια η απήχηση, αλλά καλό θα είναι να μην λησμονείται το γιατί το κόμμα λέγεται "Κόμμα Πειρατών" και να μη μετατραπεί σε ένα ακόμα κίνημα αγανακτισμένων, θύμα της απήχησής του και της γενικότητας αρχών που αυτή συνεπάγεται.
Και ξαναλέω πως δεν αναφέρομαι στη ΣΗΜΕΡΙΝΗ κατάσταση του κόμματος, αλλά στο τι θα μπορούσε να γίνει εάν επιτραπεί η άνευ όρων ανώνυμη εγγραφή στο κόμμα με όλα τα δικαιώματα ψήφου που αυτή περιλαμβάνει (για αυτό και υπερασπίστηκα την πολιτική του κόμματος ως προς το ζήτημα, παρότι δεν είμαι μέλος).

Και @anestis: Δεν κατηγόρησα το κόμμα για τη δημοσιότητα που έχει λάβει. Είπα απλά πως κατά τη γνώμη μου αυτή θα λειτουργήσει αρνητικά, για τους λόγους που εξήγησα (και ξαναεξήγησα).

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερωτηση / Παρεμβαση

Δημοσίευσηαπό anestis » 10 Ιαν 2012, 18:44

OK, αλλά στο θέμα της δημοσιότητας, αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε το παρελθόν, προσπαθούμε το καλύτερο για το παρόν και το μέλλον... :)

ndmushroom έγραψε:Και @anestis: Δεν κατηγόρησα το κόμμα για τη δημοσιότητα που έχει λάβει. Είπα απλά πως κατά τη γνώμη μου αυτή θα λειτουργήσει αρνητικά, για τους λόγους που εξήγησα (και ξαναεξήγησα).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες