Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό blackup » 08 Ιαν 2012, 19:39

Η μη εστίαση σε πρόσωπα είναι θετική, όντως, όπως αναφέρθηκε.

Αλλά να προσέξουμε το γεγονός ότι αυτή η επαγωγή δεν δουλεύει αμφίδρομα.

Για παράδειγμα, αν κάποιος ανακαλύψει στα κεντρικά πρόσωπα ενός νέου κόμματος, άτομα με παρελθοντικές πράξεις και κουλτούρα που δεν συμβαδίζει με τα παρόντα ισχύοντα του εκάστοτε νέου κόμματος, εύκολα αντιλαμβανόμαστε ότι το κόμμα αυτο-αναιρείται και πάει για φούντο.

;)
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Ιαν 2012, 20:37

Ισα ίσα αυτό κινδυνεύεις να το πάθεις με τον ΕΝΑ Πρόεδρο.
Με τους 7 ισότιμους, παραιτείται ο "προβληματικός" και συνεχίζεις!



blackup έγραψε:Η μη εστίαση σε πρόσωπα είναι θετική, όντως, όπως αναφέρθηκε.

Αλλά να προσέξουμε το γεγονός ότι αυτή η επαγωγή δεν δουλεύει αμφίδρομα.

Για παράδειγμα, αν κάποιος ανακαλύψει στα κεντρικά πρόσωπα ενός νέου κόμματος, άτομα με παρελθοντικές πράξεις και κουλτούρα που δεν συμβαδίζει με τα παρόντα ισχύοντα του εκάστοτε νέου κόμματος, εύκολα αντιλαμβανόμαστε ότι το κόμμα αυτο-αναιρείται και πάει για φούντο.

;)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

nikolaos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 05:52

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό nikolaos » 08 Ιαν 2012, 22:26

Είμαι Δικηγόρος, 47 ετών και αυτοδημιούργητος. Δεν έχω ποτέ ζητήσει ούτε ωφεληθεί από κανένα κόμμα ή πολιτικό. Δεν έχω ποτέ "γραφτεί" σε κάποιο κόμμα. Έχω ψηφίσει από 18 ετών σε όλες τις εκλογές διάφορους. Ελπίζω το παρόν κόμμα να μην έχει ήδη ή να μην αποκτήσει στο μέλλον μέλη με τη νοοτροπία του κομματόσκυλου. Ο απλός συνειδητοποιημένος πολίτης ψάχνει για ειλικρίνεια, εντιμότητα, εργατικότητα και κυρίως φιλότιμο. Επαγγελματίες πολιτικοί αποκλείονται των ανωτέρω ιδιοτήτων. Θεωρώ σκόπιμο τα μέλη του κόμματος να εργάζονται ή αν είναι άνεργοι να έχουν ικανού χρόνου επαγγελματικό παρελθόν και να μην υπήρξαν ποτέ κομματόσκυλα οποιουδήποτε κόμματος. Για να πάρει πάλι μπροστά αυτή η χώρα απαιτείται πολύ δουλειά για το καλό όλων. Ποιος είναι πραγματικά πρόθυμος κι αντέχει να την προσφέρει?

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό blackup » 09 Ιαν 2012, 03:30

anestis έγραψε:Ισα ίσα αυτό κινδυνεύεις να το πάθεις με τον ΕΝΑ Πρόεδρο.
Με τους 7 ισότιμους, παραιτείται ο "προβληματικός" και συνεχίζεις!



blackup έγραψε:Η μη εστίαση σε πρόσωπα είναι θετική, όντως, όπως αναφέρθηκε.

Αλλά να προσέξουμε το γεγονός ότι αυτή η επαγωγή δεν δουλεύει αμφίδρομα.

Για παράδειγμα, αν κάποιος ανακαλύψει στα κεντρικά πρόσωπα ενός νέου κόμματος, άτομα με παρελθοντικές πράξεις και κουλτούρα που δεν συμβαδίζει με τα παρόντα ισχύοντα του εκάστοτε νέου κόμματος, εύκολα αντιλαμβανόμαστε ότι το κόμμα αυτο-αναιρείται και πάει για φούντο.

;)


Φαντάζομαι όμως ότι για να κατεβάσει κανείς ψηφοδέλτιο, θα έχει ονόματα συγκεκριμένα πάνω, τα οποία θα ζητήσουν την εμπιστοσύνη του κόσμου.

Και τώρα στην αρχή, όλοι θα μάς περιμένουν στη γωνία.

Γι' αυτό χρειάζεται μια δέουσα προσοχή το θέμα.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 09 Ιαν 2012, 04:19

anestis έγραψε:Μια μικρή υπομονή μιας-δυο βδομάδων.

Παρά τις καλές σου προθέσεις, είναι η πρώτη ερώτηση που κάνουν όσοι φοβούνται την ύπαρξη ή τη γιγάντωση του ΠΕΙΡ και η πρώτη ερώτηση των "βαλτών" (το 'ζησα !)
Με τους βαλτούς ήταν σαν κάποιος να είχε δώσει εντολή: "Κόψε το κεφάλι σου, να μου βρεις ποιος είναι από πίσω, θέλω ονόματα".
Οι μη-βαλτοί ήταν μια χαρά χαλαροί...

Για όσους ψάχνουν καμιά φίρμα, δεν έχουμε. :)


Τι εστι βάλτός? Από ποιους?

edit: έγραψα βάλτος αντί για βαλτός κατά λάθος :) αλλά δεν είναι κ άσχημο

savvidis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 12:08
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό savvidis » 09 Ιαν 2012, 23:04

nikolaos έγραψε:Είμαι Δικηγόρος, 47 ετών και αυτοδημιούργητος. Δεν έχω ποτέ ζητήσει ούτε ωφεληθεί από κανένα κόμμα ή πολιτικό. Δεν έχω ποτέ "γραφτεί" σε κάποιο κόμμα. Έχω ψηφίσει από 18 ετών σε όλες τις εκλογές διάφορους. Ελπίζω το παρόν κόμμα να μην έχει ήδη ή να μην αποκτήσει στο μέλλον μέλη με τη νοοτροπία του κομματόσκυλου. Ο απλός συνειδητοποιημένος πολίτης ψάχνει για ειλικρίνεια, εντιμότητα, εργατικότητα και κυρίως φιλότιμο. Επαγγελματίες πολιτικοί αποκλείονται των ανωτέρω ιδιοτήτων. Θεωρώ σκόπιμο τα μέλη του κόμματος να εργάζονται ή αν είναι άνεργοι να έχουν ικανού χρόνου επαγγελματικό παρελθόν και να μην υπήρξαν ποτέ κομματόσκυλα οποιουδήποτε κόμματος. Για να πάρει πάλι μπροστά αυτή η χώρα απαιτείται πολύ δουλειά για το καλό όλων. Ποιος είναι πραγματικά πρόθυμος κι αντέχει να την προσφέρει?


Νικόλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα ήθελα να προσθέσω και τις δικές μου σκέψεις.
Είμαι 31 ετών και τα τελευταία 3 χρόνια διατηρώ ατομική επιχείρηση. Κι εγώ όπως κι εσύ
nikolaos έγραψε:Δεν έχω ποτέ ζητήσει ούτε ωφεληθεί από κανένα κόμμα ή πολιτικό. Δεν έχω ποτέ "γραφτεί" σε κάποιο κόμμα. Έχω ψηφίσει από 18 ετών σε όλες τις εκλογές διάφορους.


Θεωρώ δεδομένο ότι οι εκπρόσωποι του κόμματος δεν θα προέρχονται σε καμία περίπτωση από ανθρώπους οι οποίοι με οποιονδήποτε τρόπο έχουν υπηρετήσει το παρόν σύστημα. Εύχομαι να μην υπάρξουν μέλη τα οποία θα αποσκοπούν στην εφήμερη προβολή και στο προσωπικό όφελος.
Για να πάρει μπροστά η Ελλάδα απαιτείται, όχι απλά πολύ δουλειά, αλλά πόλεμος με το υπάρχον σύστημα και τους υποστηρικτές του. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στους χειρισμούς γιατί η προβοκάτσια έρχεται πάντα από εκεί που δεν το περιμένεις και συνήθως είναι εκ των έσω.
Πιστεύω επίσης πως πρέπει να αρχίσουν να γίνονται συχνές συναντήσεις έτσι ώστε να γνωριστούμε μεταξύ μας και να διαλυθούν οι τυχόν υποψίες και δισταγμοί που μπορεί να μας έχουν δημιουργηθεί.

nikolaos έγραψε:Ποιος είναι πραγματικά πρόθυμος κι αντέχει να την προσφέρει?

Αυτό είναι και το ερώτημα από το οποίο πιστεύω πως θα κριθεί η πορεία αυτής της κίνησης. Συνήθως στην αρχή επικρατεί ο ενθουσιασμός του καινούργιου, αλλά στην πορεία πάντα κάτι συμβαίνει και τα παρατάμε.
Είμαστε λοιπόν πρόθυμοι να προσφέρουμε προς το σύνολο ή θα συνεχίσουμε με γνώμονα το ατομικό συμφέρον?
Γιώργος Σαββίδης

christos40
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 00:27

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό christos40 » 10 Ιαν 2012, 00:40

Φίλοι , ένα από τα όπλα της εξουσίας , είναι να δεσμεύει τα πρόσωπα που ασχολούνται με τα κοινά , από πολύ μικρές ηλικίες .

Συγκεκριμένα από το σχολείο . 'Ετσι στερούν από οποιαδήποτε άλλη , αντίθετη προς αυτούς κίνηση , πιθανές ηγετικές μορφές .

Μία νέα κίνηση πρέπει να γίνει από το λαό , χωρίς να έχει ανάγκη ηγετικών μορφών , αλλά τους απλούς ανθρώπους , οι οποίοι θα νοιάζονται για τον απλό πολίτη και τα καθημερινά προβλήματα και θα ξέρουν να τα λύσουν .

Άρα ο καλύτερος αρχηγός είναι το σύνολο των ανθρώπων που παλεύουν να αλλάξουν τη ζωή τους.

LeChuck
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 00:09
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό LeChuck » 14 Ιαν 2012, 00:24

Μόνο μη δω κανένα υποψήφιο με επώνυμο που να παραπέμπει σε γνωστή οικογένεια γιατί θα φάτε μπαν!

Θέλω άγνωστουυυυυυυςςςςςςςςςςς!!

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό adrian » 14 Ιαν 2012, 00:35

ανεστης παπανδρεου

γιαννης βενιζελος

ανδριανος μητσοτακ-0οιςξρφσεδξφ0θς234φμ (κατι επαθε το πληκρτολογιο)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Ιαν 2012, 01:04

Πιο άγνωστους, δεν γίνεται! Μέχρι τώρα το 'χω κρύψει κι απ την πεθερά μου! :D

:)

Αποκαλυπτήρια σε 18 ώρες... :)



LeChuck έγραψε:Μόνο μη δω κανένα υποψήφιο με επώνυμο που να παραπέμπει σε γνωστή οικογένεια γιατί θα φάτε μπαν!

Θέλω άγνωστουυυυυυυςςςςςςςςςςς!!
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες