Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό plessas » 06 Ιαν 2012, 12:37

Παρατήρησα ότι το υπό σύσταση κόμμα έχει κάνει μεγάλη εντύπωση σε διάφορα fora και γίνεται αρκετή συζήτηση γύρω από αυτό. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει η απορία ποιοί είναι πίσω από αυτό. Για παράδειγμα αυτό ρωτούν κάποιοι και στο adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=582899
Επειδή θεωρώ ότι είναι ένα θέμα που μπορεί να αποθαρρύνει αρκετούς από το να συμμετέχουν, νομίζω ότι καλό θα ήταν σε πρώτη φάση τα παιδιά που ξεκίνησαν το εγχείρημα τους προηγούμενους μήνες να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους. Στη συνέχει πιστεύω καλό θα ήταν αυτό να γίνει το ίδιο και για όλα τα μέλη του κόμματος με ανάρτηση ενός σύντομου βιογραφικού στον ιστότοπο του κόμματος.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 12:55

Μια μικρή υπομονή μιας-δυο βδομάδων.

Παρά τις καλές σου προθέσεις, είναι η πρώτη ερώτηση που κάνουν όσοι φοβούνται την ύπαρξη ή τη γιγάντωση του ΠΕΙΡ και η πρώτη ερώτηση των "βαλτών" (το 'ζησα !)
Με τους βαλτούς ήταν σαν κάποιος να είχε δώσει εντολή: "Κόψε το κεφάλι σου, να μου βρεις ποιος είναι από πίσω, θέλω ονόματα".
Οι μη-βαλτοί ήταν μια χαρά χαλαροί...


Περιληπτικά: Είμαστε πρόσωπα από την πρώτη ομάδα του 2009 και κάποιοι που ενδιαφέρθηκαν τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο φέτος από μόνοι τους και πλησίασαν το project. Είμαστε άνθρωποι ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ και να ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Ηλικίες από 20 μέχρι 42, επαγγέλματα διάφορα (ιδιωτικοί υπάλληλοι, freelancers, ελεύθεροι επαγγελματίες, φοιτητές, μηχανικοί κλπ), σε καμιά 10αριά πόλεις της Ελλάδας (2 είναι Ελληνες στο εξωτερικό), αρκετοί από μας, αλλά όχι όλοι, ασχολούμαστε με τους υπολογιστές και το internet με κάποιο τρόπο, κανείς δεν έχει υπάρξει εκλεγμένος πολιτικός ή διορισμένος σε κάποια θέση. Εχουμε ψηφίσει (συνολικά) στο παρελθόν σχεδόν όλα τα κόμματα του παλιού πολιτικού φάσματος. Δεν μας δίνει λεφτά κανένας, γιατί δεν τα χρειαστήκαμε, ότι έγινε το πληρώσαμε από την τσέπη μας. Οταν χρειαστούν τίποτα ψιλά θα ζητήσουμε από τα μέλη.

Για όσους ψάχνουν καμιά φίρμα, δεν έχουμε. :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 06 Ιαν 2012, 20:19

Ας μην αρχίζουν οι δήθεν ερωτήσεις, στην προσπάθεια κάποιων να αρνηθούν μια νέα προσπάθεια.
Η ερώτηση αυτή αποδεικνύει την τεράστια επιτυχία του συστήματος των κομμάτων εξουσίας όλα αυτά τα χρόνια: καχυποψία στο νέο, άρνηση εγκατάληψης του παλαιού, ελπίζοντας ότι θα βρεθεί το παράθυρο που θα με βολέψει και οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν.
Στο τέλος - τέλος είδαμε που μας κατέληξαν όλοι αυτοί που τους εμπιστευθήκαμε τόσες δεκαετίες.
Προσπωπικά, είμαι καθηγητής 46 ετών και ΠΟΤΕ δεν ζήτησα ή μου δόθηκε κάτι από τα κόμματα. Ό,τι έκανα στη ζωή μου, έγινε με αγώνες, κόπους και, πολύ συχνά, δάκρυα.
Δεν μπορώ, όμως, να πραμείνω αδιάφορος στο ζοφερό μέλλον που επιφυλάσσουν στα παιδιά μου (και στα παιδιά μας) κάποιοι επιτήδειοι, που επιπλέον προσπαθούν να βγουν και λάδι, προκειμένου να διατηρήσουν την εξουσία τους και τα κεκτημένα τους.
Θαρρετά προς τα μπροστά, αλλιώς πηγαίνουμε εθελοντικά προς τη σφαγή.
καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

Γιάννης Αγγέλου
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:25

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Γιάννης Αγγέλου » 07 Ιαν 2012, 10:39

Κάθε νέα προσπάθεια ας την αντιμετωπίζουμε με άνεση και ψυχραιμία. Η ανάγκη κάθαρσης του πολιτικού σκηνικού είναι δεδομένη. Τώρα, σε ότι αφορά απορίες και επιφυλάξεις, λογικό είναι μετά τη λαίλαπα σωτήρων εδώ και 40 χρόνια, να υπάρχει επιφυλακτικότητα. Διαβάζοντας τις αρχές και την ιδρυτική διακήρυξη, δε μπορώ να μη συμφωνήσω. Κάθε νοήμων πολίτης συζητεί αυτά που περιλαμβάνει το κείμενο αρχών. Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν...

mauros
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 01:47
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό mauros » 07 Ιαν 2012, 16:10

Κατ'αρχήν,θέλω να δηλώσω,ότι από την πρώτη στιγμή που διάβασα για την σκέψη σας να συμμετάσχετε στις επόμενες εκλογές και διαβάζοντας στην συνέχεια το Καταστικό,είπα ότι θα στηρίξω την προσπάθεια σας.Είναι αξιέπαινη και θέλω να πιστεύω ότι μπορει να δώσει μια λύση στην χώρα,ώστε να βγούμε από την κατάσταση που έχουμε οδηγηθεί με τις επιλογές ορισμένων πολιτικών.
Κατά την γνώμη μου,δεν είναι αναγκαία η συμμετοχή προσώπων από το προηγούμενο πολιτικό σκηνικό.Οι ηλίκιες που απαρτίζουν το κόμμα είναι κατάλληλες για να αναλάβουν τα ηνία στα πολιτικά δρώμενα και προσωπικά με βρίσκουν απολύτα σύμφωνο.Σίγουρα θα υπάρξει καχυποψία απέναντι στην ιδεολογία από πολλούς λόγω κακής πολιτικής διαχείρησης προηγούμενων κυβερνήσεων.Η ενασχόληση με τα κοινά και την πολιτική θεωρείται υπόπτη πλέον,όμως θεωρώ ότι εδώ που φτάσαμε πρέπει να γίνει υποχρέωση όλων μας.
Τέλος,θέλω να πιστεύω ότι με την κατάλληλη αφοσίωση και δουλειά θα μπορέσουν να υλοποιηθούν οι στόχοι του κόμματος και να ευχηθώ κάθε επιτυχία στην συνέχεια!

Bill
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 14:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό Bill » 07 Ιαν 2012, 19:43

Συμφωνώ απολύτως με τον Μαύρο.
Life too short to cry,long enough to try!

mdomox
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 13:24

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό mdomox » 08 Ιαν 2012, 04:16

plessas έγραψε:Παρατήρησα ότι το υπό σύσταση κόμμα έχει κάνει μεγάλη εντύπωση σε διάφορα fora και γίνεται αρκετή συζήτηση γύρω από αυτό. Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει η απορία ποιοί είναι πίσω από αυτό. Για παράδειγμα αυτό ρωτούν κάποιοι και στο adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=582899
Επειδή θεωρώ ότι είναι ένα θέμα που μπορεί να αποθαρρύνει αρκετούς από το να συμμετέχουν, νομίζω ότι καλό θα ήταν σε πρώτη φάση τα παιδιά που ξεκίνησαν το εγχείρημα τους προηγούμενους μήνες να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους. Στη συνέχει πιστεύω καλό θα ήταν αυτό να γίνει το ίδιο και για όλα τα μέλη του κόμματος με ανάρτηση ενός σύντομου βιογραφικού στον ιστότοπο του κόμματος.


Η μη εστίαση σε πρόσωπα, θεωρώ ότι είναι πολύ θετική. Σημασία δεν έχουν τα πρόσωπα, αλλά η ιδέα, η φιλοσοφία γύρω από το εγχείρημα και η δυναμική της. Εκεί πρέπει να δοθεί έμφαση.

Όσοι περισσότεροι είμαστε αυτοί που ασπαζόμαστε την ιδέα και εργαζόμαστε για την εξέλιξή της τόσο πιο πολύ φοβίζουμε το σύστημα. Πρέπει να δείξουμε ότι είμαστε μία ιδέα η οποία εξελίσσεται με κύριο στόχο την κοινωνική ευημερία. Να δείξουμε ότι είμαστε μέρος της κοινωνίας, από την οποία το παρόν σύστημα έχει χάσει κάθε επαφή. Το σύστημα αναζητά πρόσωπα για να τα "σκοτώσει" και να πεθάνει μαζί τους και η ιδέα.

Για το λόγο αυτό πιστεύω πως πρέπει να ανοίξουν οι εγγραφές των μελών και στη συνέχεια να ανακοινωθούν τα ονόματα της πρώτης Δ.Ε.

Και στην ερώτηση "ποιοι είναι πίσω από αυτό" , να απαντάμε: Είναι 1000, 2000 (αριθμός μελών) ενεργοί πολίτες.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
‎"Η ωριμότητα του ανθρώπου είναι να ξαναβρεί τη σοβαρότητα με την οποία έπαιζε όταν ήταν παιδί".
Νίτσε

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 08 Ιαν 2012, 11:16

ΕΙΜΑΙ 41 ΧΡΟΝΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΣΟΠΑ ΜΠΟΥΧΤΙΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ ΘΕΛΩ ΝΑΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΗΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ

mariat
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 13:20

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό mariat » 08 Ιαν 2012, 13:51

:geek: Το ερώτημα είναι απολύτως εύλογο, θα τους μάθουμε σε λίγο, έτσι θέλω να πιστεύω, βέβαια υπάρχουν ενδοιασμοί μπας και είναι απόστρατοι από άλλα κόμματα, γιατί έτσι συνέβαινε με τις ιδρύσεις άλλων κομμάτων, που αυτοί συνεχίζουν να ευλογούν τα γένια πολλών. Θεωρώ ότι για να φύγουμε από το πολιτικό και ηθικό τέλμα να δοκιμάσουμε κάτι νέο, αλλά με σύναιση και πολύ σκέψη, πρέπει να είμαστε συνειδοτοποιημένοι στις επιλογές μας καλές όι κακιές, αλλά όταν σφάλουμε πρώτα από όλα θα πρέπει να κοιτάξουμε βαθιά μέσα μας και να ρίξουμε πρώτα το λάθος σε μας και μετά στους άλλους. Όταν εγώ δεν πληρώνω τα χαράτσια,και το υπόλοιπο μεγάλο ποσοστό πληρώνει, αυτό μου λέει ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος για αλλαγές, δεν θέλει να βγεί από το κόσμο του πηγαδιού του. Λοιπόν σας ρωτάω συνειδητά είστε έτοιμοι για αλλαγές? :geek:

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρόσωπα πίσω από το κόμμα των Πειρατών

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Ιαν 2012, 13:53

Ούτε ένας απόστρατος από άλλα κόμματα!

Βλέπει κανείς αποστράτους εδώ ??? http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63599721

Είναι αυτό μακέτο; :lol: :lol: :lol:

Είπαμε:
Περιληπτικά
: Είμαστε πρόσωπα από την πρώτη ομάδα του 2009 και κάποιοι που ενδιαφέρθηκαν τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο φέτος από μόνοι τους και πλησίασαν το project. Είμαστε άνθρωποι ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ και να ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Ηλικίες από 20 μέχρι 42, επαγγέλματα διάφορα (ιδιωτικοί υπάλληλοι, freelancers, ελεύθεροι επαγγελματίες, φοιτητές, μηχανικοί κλπ), σε καμιά 10αριά πόλεις της Ελλάδας (2 είναι Ελληνες στο εξωτερικό), αρκετοί από μας, αλλά όχι όλοι, ασχολούμαστε με τους υπολογιστές και το internet με κάποιο τρόπο, κανείς δεν έχει υπάρξει εκλεγμένος πολιτικός ή διορισμένος σε κάποια θέση. Εχουμε ψηφίσει (συνολικά) στο παρελθόν σχεδόν όλα τα κόμματα του παλιού πολιτικού φάσματος. Δεν μας δίνει λεφτά κανένας, γιατί δεν τα χρειαστήκαμε, ότι έγινε το πληρώσαμε από την τσέπη μας. Οταν χρειαστούν τίποτα ψιλά θα ζητήσουμε από τα μέλη.



mariat έγραψε::geek: Το ερώτημα είναι απολύτως εύλογο, θα τους μάθουμε σε λίγο, έτσι θέλω να πιστεύω, βέβαια υπάρχουν ενδοιασμοί μπας και είναι απόστρατοι από άλλα κόμματα, γιατί έτσι συνέβαινε με τις ιδρύσεις άλλων κομμάτων, που αυτοί συνεχίζουν να ευλογούν τα γένια πολλών. Θεωρώ ότι για να φύγουμε από το πολιτικό και ηθικό τέλμα να δοκιμάσουμε κάτι νέο, αλλά με σύναιση και πολύ σκέψη, πρέπει να είμαστε συνειδοτοποιημένοι στις επιλογές μας καλές όι κακιές, αλλά όταν σφάλουμε πρώτα από όλα θα πρέπει να κοιτάξουμε βαθιά μέσα μας και να ρίξουμε πρώτα το λάθος σε μας και μετά στους άλλους. Όταν εγώ δεν πληρώνω τα χαράτσια,και το υπόλοιπο μεγάλο ποσοστό πληρώνει, αυτό μου λέει ότι ο κόσμος δεν είναι έτοιμος για αλλαγές, δεν θέλει να βγεί από το κόσμο του πηγαδιού του. Λοιπόν σας ρωτάω συνειδητά είστε έτοιμοι για αλλαγές? :geek:
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες