Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 05 Ιαν 2012, 03:44

Καταρχάς μερικές πληροφορίες...

α) Στην Ελλάδα βρίσκεται και δραστηριοποιείται το 2ο μεγαλύτερο ασύρματο κοινοτικό δίκτυο στο κόσμο, το AWMN (Athens Wireless Metropolitan Network), μέλος της OSA (Open Spectrum Alliance) που παλεύει για το άνοιγμα του η/μ φάσματος και αποτέλεσμα της δράσης μιας κοινότητας μερικών χιλιάδων ανθρώπων απ' το 2002 μέχρι και σήμερα. Στην OSA μεταξύ άλλων είναι μέλη το μεγαλύτερο ασύρματο κοινοτικό δίκτυο στο κόσμο (αυτό της Ισπανίας) καθώς και ο δημιουργός του Wi-Fi Vic Hayes.

β) Έχουμε τον Σύλλογο Φίλων και Χρηστών Λίνουξ (Hellug) που πρόκειται για μια αρκετά δραστήρια κοινότητα που οργανώνει συνέδρια και workshops για το ελεύθερο λογισμικό, μέλη του γράφουν ελεύθερο λογισμικό και συμβάλουν ενεργά στη μετάφραση και την ανάπτυξή του, ενώ έχει τρέξει και ακτιβιστικά θέματα όπως για την καταψήφιση των πατεντών λογισμικού σε ευρωπαϊκό επίπεδο και άλλες. Το Hellug έχει και αυτό δράση για πάνω από μια 10ετία.

γ) Έχουμε το digitalrights.gr, μια πρωτοβουλία πολιτών που απ' το 2006 αγωνίζεται τόσο σε εθνικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο για τα δικαιώματά μας στο διαδίκτυο, το μανιφέστο της πρωτοβουλίας έχει ήδη μαζέψει πάνω από 1000 υπογραφές, ενώ έχει τρέξει θέματα όπως τις πατέντες λογισμικού (που κερδίσαμε και δεν πέρασαν), το IPRED2, τις τροπολογίες για το Sound Copyright, το ACTA, το SWIFT, το Telecoms package και πολλές άλλες. Σε συνεργασία με Έλληνες και ξένους ακτιβιστές και πολιτικούς όπως π.χ. το Σταύρο τον Λαμπρινίδη και άλλους κατάφερε να φέρει το επίσημο κείμενο της ACTA στη δημοσιότητα (μέχρι τότε υπήρχαν μόνο διαρροές), να περάσει ομόφωνα στο ευρωκοινοβούλιο το Lambrinidis Report σχετικά με τα δικαιώματα των Ευρωπαίων πολιτών στο διαδίκτυο (είναι το report με το οποίο η πρόσβαση στο διαδίκτυο αναγνωρίστηκε ως θεμελιώδες δικαίωμα στην Ευρώπη και αποτέλεσε οδηγό για τη μετέπειτα αναγνώριση της πρόσβασης στο διαδίκτυο ως ανθρώπινο δικαίωμα απ' τον ΟΗΕ), να περάσουν αλλαγές στο Telecoms package, να πάει την Ελληνική κυβέρνηση στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για τη σύμβαση που υπέγραψε με τη Microsoft και να αγωνιστεί στην επιτροπή του ΕΛΟΤ για τα ανοιχτά πρότυπα odf κλπ. Είναι επίσης οι περισσότεροι μέλη του EDRI, του EFF και έχουν συνεργαστεί με την LQDN και άλλες πρωτοβουλίες στην Ευρώπη και όχι μόνο.

δ) Υπάρχουν πρωτοβουλίες από bloggers τα τελευταία χρόνια, τόσο για το θέμα της ανωνυμίας στο διαδίκτυο, όσο και του προσωπικού απορρήτου. Γενικά έχουμε μια πολύ δραστήρια κοινότητα bloggers.

ε) Υπάρχουν αρκετές πρωτοβουλίες σχετικά με το περιβάλλον, τη διατήρηση σπόρων κλπ από βιοκαλλιεργητές και ακτιβιστές και τον τελευταίο καιρό η δράση τους γίνεται όλο και ποιο έντονη.

Οι ερωτήσεις μου είναι απλές και θεωρώ τελείως εύλογες...

  • Έχετε ή είχατε ποτέ σχέση με τις παραπάνω κοινότητες ?
  • Τις γνωρίζετε αυτές και τη δράση τους ?
  • Έχετε έρθει σε επαφή μαζί τους ? Παρεμπιπτόντως όσον αφορά το AWMN και το Hellug, όλα σχεδόν τα κόμματα τους έχουν καλέσει στα συνέδριά τους !
  • Ενδιαφέρεστε πραγματικά για αυτά τα οποία αναφέρετε στη διακήρυξη σας και αν ναι ποια ήταν η μέχρι τώρα δράση σας ?
  • Ποιοι είστε και πού ήσασταν όλο αυτό το καιρό ?

Καταλαβαίνω ότι το κόμμα των πειρατών διεθνώς και μετά από τις επιτυχίες της πρωτοβουλίας αυτής σε άλλες χώρες έχει γίνει κάπως "της μόδας" και "πουλάει" αλλά πραγματικά το τελευταίο που θέλουμε είναι άλλη μια δήθεν κίνηση που συνοδεύεται από μηδέν έργο. Βλέπω ότι ακόμα και τα άρθρα στο site σας είναι μεταφράσεις ή αναδημοσιεύσεις κυρίως, έχετε π.χ. διαβάσει το ACTA ή απλά αναδημοσιεύετε τα κείμενα άλλων ?

Πραγματικά δεν έχω κανένα σκοπό να σας αποθαρρύνω και ίσα ίσα σκέφτομαι σοβαρά να στηρίξω τη προσπάθεια, απλά επειδή είμαι αρκετά χρόνια ακτιβιστής σε αυτά τα θέματα και όπως και άλλα παιδιά το έχουμε λιώσει κάποιες φορές το θέμα, θέλω να ξέρω ότι έχω απέναντί μου άτομα που όντως ενδιαφέρονται για το μέλλον του διαδικτύου και της δημοκρατίας, όχι απλά για άτομα που "είδαν φως και μπήκαν".

Και μερικές πολιτικές ερωτήσεις που δεν είδα να καλύπτονται μέχρι στιγμής στη διακήρυξη και θεωρώ σημαντικές...

  • Τι πιστεύετε για το η/μ φάσμα και πώς θα έπρεπε να γίνεται η διαχείρισή του ?
  • Τι πιστεύετε για την επωνυμία και την ανωνυμία στο διαδίκτυο (δε μιλάω για τα προσωπικά δεδομένα που τα καλύπτετε ήδη σε κάποιο βαθμό, εκτός αν θεωρείτε και το όνομηα προσωπικό δεδομένο) ? Ποιο συγκεκριμένα τι πιστεύετε για τις ηλεκτρονικές ταυτότητες και τις ψηφιακές υπογραφές ?
  • Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνεται σε περιπτώσεις συκοφαντικής δυσφήμησης μέσω blogs κλπ ?
  • Είστε εντελώς κατά του copyright ή υπέρ της σωστής εφαρμογής του ?
  • Το ίδιο και για τις πατέντες, είστε εντελώς κατά ή υπέρ της σωστής εφαρμογής/χρήσης τους ?


Αυτά για την ώρα και με κάθε καλή διάθεση...

Νίκος, Ηράκλειο

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 05 Ιαν 2012, 12:01

Νίκο,

Δεν ξέρω σε τι ψυχολογική κατάσταση έγραψες το κείμενο αυτό και παρ' ότι
ο τόνος σου και οι εκφράσεις σου είναι στα όρια του αποδεκτού,
θα έχεις τις περισσότερες από τις απαντήσεις που ζητάς εντός της ημέρας,
(αν οι πληροφορίες είναι όντως αυτό που πραγματικά ήθελες).

Επώνυμα
Ανέστης Σαμουρκασίδης
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιαν 2012, 12:31

Νίκο γεια σου, αν με θυμάσαι είμαι ο Στράτος από το CyWN το μόνο αμιγώς open source ασύρματο community στην Eλλάδα (και μπορεί και παραέξω).

Πιστεύω ότι ο Ανέστης θα σου δώσει τις κατάλληλες απαντήσεις, αλλά επίσης πιστεύω ότι μπορώ να σε καλύψω στα ζητήματα που αφορούν τις ασύρματες επικοινωνίες, τις ασύρματες κοινότητες και την διαχείριση του φάσματος.

Καλώς ήρθες και ελπίζω να τα πούμε από κοντά.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 05 Ιαν 2012, 14:52

Καλησπέρα, και καλωσήλθες! 

Το κόμμα είναι πολύ καινούριο ακόμα, (δεν έχει καν ιδρυθεί επίσημα) για να έχει προχωρήσει σε έργα. Να είσαι σίγουρος οτι αυτά θα γίνουν.

Αν ρωτήσεις τους ανθρώπους που το στηρίζουν θα δείς οτι πολλοί απο αυτούς είναι ενεργά μέλη στις  κοινότητες που αναφέρεις. 

Προσωπικά, διατηρώ κόμβο στο awmn απο το 2006, είμαι ένθερμος υποστηρικτής του ανοιχτού λογισμικού, έχω προσωπική γνωριμία με τον πρόεδρο του hellug, γράφω σε blog κλπ

Επίσημες θέσεις δεν έχουμε σε όλα τα ζητήματα που αναφέρεις, αν και υπάρχουν προσωπικές θέσεις.  Είμαστε ανοιχτοί στο να τα συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε κάτι συλλογικό. Όσων αφορά το copyright και τις πατέντες, νομίζω οτι η ιδρυτική διακύρηξη καλύπτει τις ερωτήσεις σου.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

Πανταζης Κωστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:16

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό Πανταζης Κωστας » 05 Ιαν 2012, 15:44

Φιλοι,( γιατι ετσι σας βλεπω μια και εχουμε στα βασικα θεματα κοινες πεποιθησεις) καλο ειναι οταν μιλατε για καποια πραγματα (το IPRED2, τις τροπολογίες για το Sound Copyright, το ACTA, το SWIFT, το Telecoms package , EDRI, EFF , LQDN
AWMN , Hellug και αλλα ) να προσδιοριζετε και να εξηγητε ( ή να παραπεμπετε σε επεξηγησεις)τι ειναι ολα αυτα και πως μπορουν να βοηθησουν στη δομηση μιας δημοσιας δοιηκησης με ορθή λειτουργια ή γενικοτερα τους πολιτες στις δραστηριοτητες τους διοτι δεν εχουμε ολοι οι πολιτες γνωσεις σε αυτο το τομεα , αν λοιπον δεν μπορουμε να καταλαβουμε γιατι πραμα μιλατε δεν θα ασχολειθουμε με την δραστηριοτητα και την συμμετοχη στο κομμα. Πρεπει οσο αυτο ειναι εφυκτο να κανετε απλοποιησεις στον τροπο που μιλατε.

φιλικα

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 05 Ιαν 2012, 15:48

@anestis: Το κείμενό μου δεν είναι ούτε υβριστικό, ούτε προσβλητικό, δε καταλαβαίνω γιατί είναι στα όρια του αποδεκτού να ρωτάω για τη μέχρι τώρα δράση σας και το κατά πόσο έχετε ασχοληθεί με τα θέματα τα οποία θίγετε. Αν αυτό το θεωρείς στα όρια του αποδεκτού, περίμενε να δεις τις ερωτήσεις από το κάθε πικραμένο δημοσιογράφο του κάθε καθεστωτικού μέσου ! Στη τελική κόμμα πάτε να φτιάξετε πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για πολύ χειρότερο ύφος...

Το έγραψα και στο post μου ότι δεν έχω καμία διάθεση να σας αποθαρρύνω και ότι σκέφτομαι σοβαρά να στηρίξω τη προσπάθεια αλλά έλα λίγο και στη θέση μου, ήμουν ένας απ' τους πρώτους που έστησαν κόμβο στο AWMN το 2002 με προσωπικό κόστος όπως όλοι μας, γράφω στο πυρήνα του Linux απ' το 2007 και έχω δώσει αρκετούς αγώνες για να υπάρχουν ελεύθεροι drivers για ασύρματα δίκτυα (έχω γράψει έναν από αυτούς μετά από reverse engineering και μάλιστα κόντεψα να φάω και μηνύσεις γι' αυτό -ο Eben Moglen και η ομάδα του ήταν οι δικηγόροι μου παρεμπιπτόντως-), ενώ συμμετέχω και σε διάφορες δράσεις για darknets κλπ. Μαζί με τον Αντώνη το Χριστοφίδη και το FFII τρέχαμε στον ΕΛΟΤ για να μη γίνει το OpenXML της Microsoft "ανοιχτό πρότυπο" και να προωθήσουμε το odf και στα καπάκια υπογράφαμε μαζί με τον e-lawyer τη μήνυση που κάναμε στην Ελληνική κυβέρνηση για τη σύμβαση που υπέγραψε ο Αλογοσκούφης με την M$ και της έδινε όλο το δημόσιο στο πιάτο χωρίς διαγωνισμό. Με τον Αστέρη το Μασούρα και άλλους τρέχαμε το digitalrights.gr, τρέχαμε για τις πατέντες λογισμικού στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, μας έχει βγει η πίστη να διαβάζουμε νόμους και τροπολογίες για το IPRED2 που ποινικοποιούσε ουσιαστικά τους service providers για τις "παράνομες" δράσεις των χρηστών τους, για το Telecoms Package που πήγαινε να περάσει το 3Strikes απ' το παράθυρο και έκανε τους ISPs μπάτσους με εκτελεστική εξουσία και για διάφορα άλλα αντίστοιχα θέματα ! Να πάμε στη βουλή για να καταθέτουμε τις απόψεις μας μαζί με τον Hellug, να μας κόβει το προεδρίο και να μας λέει ότι τα πρακτικά είναι απόρρητα (!), να τρέχουμε στις Βρυξέλλες στα meeting του Open Rights Group για το sound copyright για να μη πάνε τα συγγενικά δικαιώματα στα 95 (!!!!) χρόνια με τον Mc Creevy (τον ίδιο τύπο που κατέβασε τις πατέντες) να το πιέζει όπως μπορεί με στήριξη από τις 4 μεγάλες δισκογραφικές που ελέγχουν το 70% της αγοράς (τελικά τους έμεινε στα 70 χρόνια και ακόμα είναι ανοιχτό), να είμαστε Βρυξέλλες περιμένοντας να βγει το επίσημο κείμενο της ACTA στη δημοσιότητα (μετά από συλλογή υπογραφών από ευρωβουλευτές γιατί η commission δεν το έδινε !) για να το σχολιάσουμε με την LQDN και τόσες άλλες φάσεις. Γενικά φίλε μου έχουμε δώσει αγώνες τόσα χρόνια και ήμασταν από Ελλάδα οι ίδιοι 5 - 10, ρώτα όποιον θες ! Άλλοι ήταν και ποιο δραστήριοι από εμένα αλλά πάντα οι ίδιοι !

Πάρε και μερικά link να δεις ότι δε σε δουλεύω...
http://epatents.hellug.gr/
http://el.ffii.org/ms-gov-agreement
http://www.digitalrights.gr/news/

Πού ήσασταν ρε παιδιά όταν ψάχναμε κόσμο ? πού ήσασταν όταν μαζεύαμε χρήματα για να κάνουμε μήνυση στη κυβέρνηση (ξέρεις πόσα θέλει για να πας τη κυβέρνηση στο ευρωπαϊκό δικαστήριο ?) ? Πού ήσασταν όταν στήναμε κεραία κεραία το AWMN με λεφτά απ' τη τσέπη μας και εξοπλισμό απ' την Αμερική (όταν δεν υπήρχαν ούτε κεραίες εδώ να αγοράσεις) ? Όταν τρέχαμε για τον Hellug και τις δράσεις του ? Όταν ουρλιάζαμε για την ACTA (απ' το 2009), για τη παρακολούθηση των καμερών και τις βάσεις DNA, την ονομαστικοποίηση των κινητών, τη κατακράτηση δεδομένων κλπ ?

Πώς θα σου φαινόταν εσένα να βλέπεις ξαφνικά να πάει να δημιουργηθεί στη χώρα σου ένα κόμμα που υποτίθεται στηρίζεται στις αρχές για τις οποίες παλεύεις και να μην έχει βγάλει μια ανακοίνωση σε μια σχετική mailing list ή forum, που να μη ξέρεις καν ποιοι το τρέχουν και αν έχουν ιδέα γιατί μιλάνε ?

Τι ποιο λογικό απ' το να σας ρωτήσω ποιοι είσαστε και με τι ασχολείστε ή έχετε ασχοληθεί στο παρελθόν ? Αν πας στο forum στο "πώς μπορώ να βοηθήσω" θα δεις ότι το πρώτο πράγμα που κάνουν όσοι γράφουν είναι αυτό ακριβώς, να λένε ποιοι είναι και με τι έχουν ασχοληθεί, δεν είναι εύλογο να ρωτήσω το ίδιο και για εσάς ?

Πραγματικά περιμένω τις απαντήσεις σας, ούτε θέλω να σας αποπάρω ούτε να σας ξενερώσω, βλέπω κάτι ενδιαφέρον και θέλω να δω απλά κατά πόσο στηρίζεται σε ουσία και όχι σε λόγια, δεν είναι παράλογο...

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 05 Ιαν 2012, 15:54

baskin έγραψε:Νίκο γεια σου, αν με θυμάσαι είμαι ο Στράτος από το CyWN το μόνο αμιγώς open source ασύρματο community στην Eλλάδα (και μπορεί και παραέξω).

Πιστεύω ότι ο Ανέστης θα σου δώσει τις κατάλληλες απαντήσεις, αλλά επίσης πιστεύω ότι μπορώ να σε καλύψω στα ζητήματα που αφορούν τις ασύρματες επικοινωνίες, τις ασύρματες κοινότητες και την διαχείριση του φάσματος.

Καλώς ήρθες και ελπίζω να τα πούμε από κοντά.


Φυσικά και σε θυμάμαι :-)

Σχετικά με το φάσμα πρέπει να τεθεί το θέμα των white spaces και του DFS κλπ, καθώς και τα peering agreements μεταξύ των παρόχων (να χρησιμοποιούν όλοι κοινές υποδομές και να μη βάζει ο καθένας τη κεραία του π.χ.) και γενικότερα η οικολογική πλευρά του ρίξτε και μια ματιά εδώ -> http://www.openspectrum.eu/drupal6/

Κι εγώ θα χαρώ να τα πούμε από κοντά αλλά δυστυχώς το Σάββατο επιστρέφω στο Ηράκλειο (είμαι Αθήνα για τις γιορτές) οπότε το βλέπω δύσκολο, αν θέλετε να περάσετε από το Ηράκλειο θα χαρώ να σας φιλοξενήσω.

P.S. Μη κοιτάς το AWMN που λόγω του Mikrotik έμεινε σε κλειστό λογισμικό, οι περισσότερες κοινότητες στην Ευρώπη παίζουν με mesh τοπολογίες και χρησιμοποιούν κυρίως OpenWRT, μάλιστα έχουν γράψει και δικά τους extensions ;-)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 05 Ιαν 2012, 16:16

Yiannis έγραψε:Καλησπέρα, και καλωσήλθες! 

Το κόμμα είναι πολύ καινούριο ακόμα, (δεν έχει καν ιδρυθεί επίσημα) για να έχει προχωρήσει σε έργα. Να είσαι σίγουρος οτι αυτά θα γίνουν.

Αν ρωτήσεις τους ανθρώπους που το στηρίζουν θα δείς οτι πολλοί απο αυτούς είναι ενεργά μέλη στις  κοινότητες που αναφέρεις. 

Προσωπικά, διατηρώ κόμβο στο awmn απο το 2006, είμαι ένθερμος υποστηρικτής του ανοιχτού λογισμικού, έχω προσωπική γνωριμία με τον πρόεδρο του hellug, γράφω σε blog κλπ

Επίσημες θέσεις δεν έχουμε σε όλα τα ζητήματα που αναφέρεις, αν και υπάρχουν προσωπικές θέσεις.  Είμαστε ανοιχτοί στο να τα συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε κάτι συλλογικό. Όσων αφορά το copyright και τις πατέντες, νομίζω οτι η ιδρυτική διακύρηξη καλύπτει τις ερωτήσεις σου.


Καλησπέρα Yiannis και καλώς σας βρήκα :-)

Αυτό κάνω, ρωτάω να δω τι παίζει γιατί μέχρι στιγμής όποιον έχω ρωτήσει δε ξέρει τίποτα ! Όλοι σας έμαθαν από σπόντα. Χάθηκε ρε παιδιά να στείλετε ένα mail στη public ή στην open-source ή σε κάνα forum του awmn κλπ ? Χαίρομαι που βλέπω και άλλον απ' το AWMN που ασχολείται και με ανοιχτό λογισμικό !

Όσον αφορά το copyright η διακήρυξη τα πράγματα είναι λίγο ποιο πολύπλοκα, υπάρχει το δικαίωμα του δημιουργού, τα συγγενικά δικαιώματα, οι άδειες χρήσης, οι συμβάσεις των διαφόρων εταιριών με τους καλλιτέχνες που τους δεσμεύουν άσχημα κλπ. Ρίξτε μια ματιά εδώ -> http://www.digitalrights.gr/news/2009/s ... extension/ ο Πρόδρομος μεταξύ άλλων συμμετείχε στην Ελληνική μετάφραση των αδειών creative commons (και την νομική τους τεκμηρίωση). Έχει γίνει αρκετή δουλειά στο θέμα και καλό θα ήταν να ενημερωθείτε σχετικά για να είναι και ποιο πλήρης η διακήρυξη, να θίγει π.χ. το θέμα των orphan works και γιατί το copyright έχει προβλήματα και να είναι ποιο σαφής. Επίσης έχετε υπόψη ότι το copyright δεν ισχύει για εκπαιδευτικούς σκοπούς (είναι νομοθετημένο ήδη και στο εθνικό και στο ευρωπαϊκό δίκαιο), π.χ. για να κάνεις έρευνα μπορείς να φωτοτυπήσεις όσα βιβλία θες και να αντιγράψεις όσα CD θες :-) Πρέπει να διαχωρίσετε το copyright απ' το δικαίωμα του δημιουργού (άλλο πράγμα είναι η ηχογράφηση ενός κομματιού και άλλο το περιεχόμενο, οι στοίχοι, η παρτιτούρα κλπ) και πρέπει να μιλήσετε και γι' αυτό το δικαίωμα και τη διάρκειά του (70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού !). Στο DRM επίσης πρέπει να εξηγήσετε τι είναι και καλό θα ήταν να αναφερθείτε σε περιπτώσεις όπως της Sony π.χ. που είχε βάλει spyware στα CD της και φακέλωνε το κόσμο.

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Ιαν 2012, 16:21

@MichFlemm

Εγώ πάντως που είμαι ο κανένας, με ελάχιστη εμπειρία και μηδενική γνώση, που δεν έχω συμμετάσχει σε τίποτα ακριβό και ουσιώδες θα ήθελα να σχολιάσω:

α) Είσαι λίγο επιθετικός φίλε μου.
β) Επειδή κάποιοι έχουν κάνει ένα αξιοπρόσεκτο έργο στη χώρα μας, δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι καιροσκόποι, ούτε ότι απαγορεύεται να ασχοληθούν στο μέλλον.
γ) Ως απάντηση στην ερώτηση σου Ποιοι είστε και πού ήσασταν όλο αυτό το καιρό ? νομίζω ότι εδώ ήταν οι περισσότεροι (εκτός από εμένα). Πιθανώς να μην ήταν τόσο οργανωμένη η προσπάθεια σας ώστε να τους πλησιάσετε.
δ) Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου τόσα χρόνια και από τη δική μου πλευρά ως ένας άγνωστος και αδύναμος, θα ήθελα να δω φωνές σαν τη δική σου σε ένα κίνημα όπως οι πειρατές.

Από εκεί και πέρα, σε παρακαλώ λίγη ηρεμία γιατί νοιώθω να μου κουνάς το δάκτυλο στο πρόσωπο.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 05 Ιαν 2012, 17:45

elrinio75 έγραψε:@MichFlemm

Εγώ πάντως που είμαι ο κανένας, με ελάχιστη εμπειρία και μηδενική γνώση, που δεν έχω συμμετάσχει σε τίποτα ακριβό και ουσιώδες θα ήθελα να σχολιάσω:

α) Είσαι λίγο επιθετικός φίλε μου.
β) Επειδή κάποιοι έχουν κάνει ένα αξιοπρόσεκτο έργο στη χώρα μας, δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι καιροσκόποι, ούτε ότι απαγορεύεται να ασχοληθούν στο μέλλον.
γ) Ως απάντηση στην ερώτηση σου Ποιοι είστε και πού ήσασταν όλο αυτό το καιρό ? νομίζω ότι εδώ ήταν οι περισσότεροι (εκτός από εμένα). Πιθανώς να μην ήταν τόσο οργανωμένη η προσπάθεια σας ώστε να τους πλησιάσετε.
δ) Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου τόσα χρόνια και από τη δική μου πλευρά ως ένας άγνωστος και αδύναμος, θα ήθελα να δω φωνές σαν τη δική σου σε ένα κίνημα όπως οι πειρατές.

Από εκεί και πέρα, σε παρακαλώ λίγη ηρεμία γιατί νοιώθω να μου κουνάς το δάκτυλο στο πρόσωπο.


α) Δεν είμαι επιθετικός παιδιά, το ύφος μου μπορεί να φαίνεται κάπως γιατί είμαι συναισθηματικά φορτισμένος όταν μιλάω για θέματα που με καίνε αλλά είπα επανειλημμένως ότι ενδιαφέρομαι να στηρίξω τη προσπάθεια κλπ. Αυτά που σας ρωτάω θα σας τα ρωτήσουν και άλλοι, δεν είναι κάτι παράλογο. Ειλικρινά συγνώμη αν χαλαστήκατε απ' το ύφος μου, δεν είχα τέτοια πρόθεση, κράτα μόνο αυτό "θέλω να ξέρω ότι έχω απέναντί μου άτομα που όντως ενδιαφέρονται για το μέλλον του διαδικτύου και της δημοκρατίας, όχι απλά για άτομα που "είδαν φως και μπήκαν"".

β) Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά δες το εξής, μπαίνω στο site και βλέπω στα άρθρα το μεγαλύτερο μέρος αν όχι όλα να είναι από μεταφράσεις και αναδημοσιεύσεις. Ακόμα και χωρίς καμία προκατάληψη δεν είναι εύλογο να ρωτήσω αν όντως έχετε ασχοληθεί με αυτά τα θέματα ή όχι ? Τι θα σκεφτόσουν αν έβλεπες μια ομάδα να επικαλείται διάφορες προτάσεις, να αναφέρεται σε νόμους κλπ και τα περισσότερα άρθρα στο site τους να είναι άλλων ? Φαίνεται πραγματικά πολύ άσχημο και ναι μεν μπορεί να μην είστε καιροσκόποι αλλά ειλικρινά το πρώτο πράγμα που κάνουν οι καιροσκόποι είναι αυτό ακριβώς, πατάνε στη δουλειά άλλων και τη πλασάρουν ως δικιά τους ή ως δουλειά της ομάδας τους κλπ. Είναι πολύ λογικό να έχω τις επιφυλάξεις μου και λάβε υπόψη σου ότι τέτοια σκηνικά είναι αρκετά συχνά στο χώρο, ξέρεις πόσες πρωτοβουλίες έχουν φτιαχτεί για τη προώθηση του ελεύθερου λογισμικού π.χ. χωρίς να έχουν κάνει απολύτως τίποτα ? Ούτε μια μετάφραση ? Αν είχες λιώσει φτιάχνοντας ελεύθερο λογισμικό και το έβλεπες αυτό πώς θα ένιωθες ?

Δε θα είχα πρόβλημα να ήταν άδειο το site και να λέγατε ότι μας την έδωσε να κάνουμε αυτό το πράγμα για αυτούς τους λόγους και με αυτή τη διακήρυξη, δεν απαιτώ από κανέναν να είναι ο uber αγωνιστής κλπ σε καμία περίπτωση, απαιτώ όμως από κάποιον που θίγει συγκεκριμένα ζητήματα, να ξέρει περί τίνος πρόκειται. Ειδικά απ' τη στιγμή που πρόκειται για μια σοβαρή κίνηση όπως την ίδρυση κόμματος.

γ) Στο digitalrights.gr μαζέψαμε γύρω στις 1700+ υπογραφές στο μανιφέστο μας και έχουμε βγάλει αρκετά δελτία τύπου κλπ, ενδεχομένως να έχεις δίκιο και να μην ήμασταν και οι ποιο οργανωμένοι, όταν φτιάχνεις όμως ένα κόμμα που έχει στην ιδρυτική του διακήρυξη το ελεύθερο λογισμικό π.χ. το ποιο λογικό είναι να πας να βρεις το σύλλογο που κατεξοχήν τρέχει αυτό το θέμα και αυτός είναι ο Hellug στην Ελλάδα, ομοίως όταν μιλάς για ελεύθερα δίκτυα κλπ πάλι το ποιο λογικό είναι να πας να βρεις τη κοινότητα που τρέχει αυτό το θέμα και αυτή είναι το AWMN στην Ελλάδα. Αν μιλάς γι' αυτά τα δύο και δεν έχεις έρθει σε επαφή πρέπει να το κάνεις άμεσα, αν δεν τους ξέρεις καν τότε κάτι δε πάει καλά γιατί μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί και ιδιαίτερα. Απ' ότι είδα μέχρι στιγμής και τους ξέρετε και έχετε κάποιοι και δράση σχετική, πρέπει να σας μάθουν και αυτοί όμως και σύντομα !

δ) Δεν είπα ότι είπα για να μου πεις μπράβο, το είπα για να πάρετε μια ιδέα τι παίζει. Το 2012 θα είναι μια χρονιά που θα φάμε τρελές τάπες, αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ήδη με το SOPA γίνεται ολόκληρος πόλεμος, έχουν φτάσει στο σημείο η Google, το Facebook, το amazon, το yahoo κλπ να απειλούν ότι θα κατεβάσουν τα site όλοι μαζί σε ένδειξη διαμαρτυρίας (http://www.extremetech.com/computing/11 ... otest-sopa), έχουμε ακόμα πολύ μέλλον μπροστά μας και θέλει πολύ δουλειά. Όπως είπα υπάρχουν και πολύ ποιο δραστήριοι από εμένα στην Ελλάδα και από εμάς στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές φορές ποιο δραστήριοι ακτιβιστές στην Ευρώπη, η La Quadrature du Net (LQDN) είναι ίσως οι ποιο δραστήριοι σε αυτά τα θέματα (στο sound copyright κλπ ποιο πολύ έχουν τρέξει τα παιδιά απ' το Open rights group), οι τύποι έχουν ξεσκιστεί να τρέχουν, έχουν φτάσει στο σημείο να δουλεύουν full-time με δωρεές κλπ για να προλάβουν, το EFF στην Αμερική ομοίως. Στο digitalrights.gr δε τη παλέψαμε από ένα σημείο και μετά, αν δεις στο blog έχουμε να γράψουμε απ' το 2009, τρέχουμε θέματα όπως μπορούμε περιστασιακά, κυρίως μέσω άλλων φορέων. Καλό είναι να μπείτε από τώρα στο κλίμα για να μην έχετε την ίδια τύχη.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες