Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιαν 2012, 22:03

Νίκο, δικαίως (σε καταλαβαίνω απόλυτα) εκφράζεσαι με "άκομψο" τρόπο για κάποια πράγματα. Την πορεία σου (και των άλλων που αναφέρεις) αρκετοί από εμάς την γνωρίζουμε.

Τα προσπερνάω όμως όλα για να σου τα εξής:

1. Άνθρωποι σαν εσένα είναι απαραίτητοι σε μία τέτοια κίνηση.
2. Δεν έχει σημασία που ήταν όλοι αυτοί οι άγνωστοι που ξεπήδησαν τώρα, αλλά έχει σημασία ότι ΤΩΡΑ είναι εδώ.
3. Από εδώ και πέρα η ερώτηση είναι "που θα είμαστε".

Ελπίζω να τα πούμε και από κοντά.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 05 Ιαν 2012, 22:53

Σημασία έχει ΟΛΟΙ, όχι μόνο να έρθουν, αλλά και να μείνουν. Τουλάχιστον όσοι έχουν αγνά κίνητρα και έχουν βαρεθεί το σκοταδισμό και το μεσαιωνικό κλίμα που προσπαθεί να διατηρήσει η κραταιά τάξη γύρω από το Διαδίκτυο. Πολλοί ίσως να μην το καταλαβαίνουν, γιατί δεν έχουν συγκρουστεί με την εξουσία στην Ελλάδα, όμως είναι ξεκάθαρο ότι το Διαδίκτυο έχει στοχοποιηθεί και δαιμονοποιηθεί για πολύ συγκεκριμένους οικονομικούς και πολιτικούς λόγους στη χώρα μας.

Η προσωπική μου γνώμη για πολλά από αυτά που έχω διαβάσει στο forum είναι:

α) Ο μεγαλύτερος κίνδυνος ενάντια σε αυτή την κίνηση είναι από μέσα. Το έχω δει άπειρες φορές και θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι το δικό μας ΕΓΩ και τα συμφέροντα μας πρέπει να υπηρετούν την κίνηση και όχι το αντίστροφο. Δεν ερχόμαστε εδώ για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι, ούτε μόνο για να διδάξουμε. Κυρίως ερχόμαστε για να διδαχθούμε, να αλληλεπιδράσουμε, να διαμοιράσουμε και να προσθέσουμε τη συνιστώσα μας.

β) Στο κίνημα του ανοιχτού λογισμικού, τουλάχιστον στο εξωτερικό, υπάρχει χώρος για άλλους. Και για αυτούς που θα κάνουν τις μεταφράσεις, και για αυτούς που θα γράψουν κώδικα αφιλοκερδώς, και για αυτούς που θα κάνουν διορθώσεις μερόνυχτα χωρίς να δουν πουθενά το όνομα τους, και για τους γραφίστες και υπεύθυνους προώθησης, αλλά και για αυτούς που προωθούν επιχειρηματικά το ανοικτό λογισμικό με κέρδος. Πραγματικά για όλους.

Και μόνο η αναδημοσίευση μιας μετάφρασης, εφόσον τηρεί κάποιους κανόνες, πρέπει να θεωρείται τιμητική και άξια. Ακόμη και αν, όπως το θέτεις, "πατάνε στη δουλειά άλλων". Και αυτό στο επισημαίνει κάποιος που έχει λιώσει φίλε μου στην ανάπτυξη ανοικτού λογισμικού χρόνια ολόκληρα, χωρίς να θέλει το ονοματάκι του να φιγουράρει πουθενά. Τιμή μου να χρησιμοποιεί όποιος θέλει τη δουλειά μου, να πατάει πάνω μου και να δημιουργεί δικές του πρωτοβουλίες. Αν δεν ήμουν έτοιμος να το αποδεχτώ, δεν θα συμμετείχα.

Δεν έχω καμία σχέση με το site και το υλικό που έχει αναρτηθεί αλλά σε ποιά σημεία είναι οι ενστάσεις σου; Από όσο έχω δει, ότι χρησιμοποιήθηκε αναφέρει και την πηγή του.

γ) Οι πρωτοβουλίες, οι κινήσεις και οι προσπάθειες ομάδων και φορέων είναι ο λόγος που δεν μας φοράνε χειροπέδες μόλις πάρουμε IP. Δική μου εκτίμηση όμως είναι ότι στην Ελλάδα δεν προστατεύεται κανείς από την αυθαιρεσία της εξουσίας. Και το εννοώ λέξη προς λέξη. Όμως επειδή φέτος θα πέσει πολύ ξύλο, ας οργανωθούμε λίγο περισσότερο και ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε μέσα από το σύστημα. Εκτός αν μας ενδιαφέρει μόνο η θέση μας και να είμαστε μεταξύ μας παλεύοντας τα θηρία, χαρούμενοι που δαγκώσαμε το λιοντάρι και του αφήσαμε σημάδι πριν μας φάει τα πόδια.

δ) Άλλο κόμμα, άλλο σύλλογος. Αν το AWMN, ο Hellug και οποιαδήποτε άλλη κοινότητα ήθελε να οργανωθεί πολιτικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έκανε. Αν πάλι θέλουν να υποστηρίξουν αυτη την πολιτική κίνηση, πάλι πιστεύω δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα. Πιστεύω ότι όλοι θα αποδεχτούν και τη συνεχιζόμενη προσφορά και τη σημασία τους, αλλά και την ευθύνη τη δική μας να υποστηριχθούν περισσότερο και να χρηματοδοτηθούν τέτοιες αξιέπαινες κινήσεις. Πιστεύω ότι μόλις το κόμμα οργανωθεί περισσότερο, θα προσκαλέσει όλες τις κοινότητες στην Ελλάδα. Το κατά πόσο θα ανταποκριθούν όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

ε) Το 2012 θα φάμε τρελές φάπες στα σίγουρα. Ελπίζω να μην περάσει το SOPA και στην αμερική τουλάχιστον γίνεται πόλεμος μέχρι εσχάτων με ουσιαστικό μποϋκοτάρισμα των εταιρειών που το υποστηρίζουν, ενημέρωση του κοινού κλπ.

Το ελληνικό πειρατικό είναι σε κατάσταση εγκατάστασης drivers. Οι θέσεις και το πρόγραμμα ελπίζω να είναι αποτέλεσμα συζήτησης, ανταγωνισμού, μπόλικου καφέ και συναντήσεων. Νομίζω ότι πιο πολλά μας ενώνουν, παρά μας χωρίζουν.

Τέλος για να βελτιώσω και λίγο το κλίμα, ευελπιστώ την πρώτη μου μουσική προσπάθεια (στίχους και μουσική), να τη μοιράσω εντελώς δωρεάν σε πειρατές και μη, παγκοσμίως. Ήδη έχω ετοιμάσει το νομικό υπόβαθρο με μεγάλο δικηγορικό γραφείο της αμερικής για να μην υπάρχουν προβλήματα. Το DEMO είναι διαθέσιμο εδώ http://soundcloud.com/elrinio/elrinio-f ... te-stewart
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 01:56

@MickFlemm

Κεφάλαιο: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.
Σε κάθε πολίτη πρέπει να διασφαλίζεται το δικαίωμα στην ανωνυμία.

Κεφάλαιο: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Αντίθετα πρέπει να εξασφαλιστεί ότι κάθε μέλος της κοινωνίας έχει δυνατότητα επαρκούς πρόσβασης στις ψηφιακές επικοινωνίες, ακόμη και στην ελληνική Περιφέρεια, σε χωριά, νησιά και δυσπρόσιτες περιοχές, χωρίς καμία εξαίρεση.
Για αυτό το σκοπό το διαθέσιμο φάσμα συχνοτήτων πρέπει να διατίθεται με προσοχή και διαφάνεια, ώστε η κοινωνία να ωφελείται από την χρήση του. Η παροχή πρόσβασης σε κάθε ενδιαφερόμενο πρόσωπο πρέπει να εξασφαλίζεται και να υπερισχύει των όποιων οικονομικών συμφερόντων. Ειδική μέριμνα πρέπει να ληφθεί για όσους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα πρόσβασης σε ψηφιακές επικοινωνίες.


Copyright
Ολα τα κόμματα Πειρατών και το PPI μιλάνε για Copyright reform. Μακάρι στον 22ο αιώνα να καταργηθεί, αλλά στον 21ο θα παλέψουμε για την τροποποίησή του.
Για τις πατέντες σε παραπέμπω σε ολόκληρο κεφάλαιο των Αρχών που τα εξηγεί αναλυτικά.

Τα παραπάνω καλύπτουν το κομμάτι "πληροφορία".


Τα δικά μου "παράσημα" ξεκινούν από το CP/M, από την Πρώτη πτυχιακή εργασία στο Τμήμα μου που κατατέθηκε τυπωμένη αντί για χειρόγραφη, από τις BBS με modem 9.600 προ internet κι από την τιμή και χαρά να είμαι ανάμεσα στους 500 πρώτους έλληνες που μπήκαν στο internet με trumpet. Θα μπορούσα να γράψω χαλαρά 3-4 εντυπωσιακές σελίδες, αλλά από επιλογή δεν το έκανα και δεν θα το κάνω.
Περισσότερα επί προσωπικού θα σου στείλω, όταν βρω χρόνο, σε PM, γιατί θέλω το καλό της προσπάθειας μας και όχι την πρόκληση ζημιάς.


Ανέστης Σαμουρκασίδης
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 02:07

elrinio75 έγραψε: Νομίζω ότι πιο πολλά μας ενώνουν, παρά μας χωρίζουν.


Τίποτα δεν μας χωρίζει. Αν έχουμε την ωριμότητα να βάλουμε και λίγο τον εγωισμό μας στην άκρη, θα πάμε σούπερ!

Προσωπικά οι δύο-τρεις αυτές μέρες με τα χιλιάδες posts/comments/tweets/emails μου άνοιξαν τα μάτια.

Είδα και βαλτούς (κάνουν μπαμ), είδα και 2-3 "καιροσκόπους" (αυτοί κι αν κάνουν μπαμ), απάντησα σε κουφές/απίστευτες/αδιανόητες ερωτήσεις, αρνήθηκα να απαντήσω σε άλλες, αλλά πιο πολύ απ' όλα είδα εκατοντάδες ανθρώπους να λένε όπως λέει το Καταστατικό και οι Αρχές μας: Πάμε όλοι μαζί!

Εκεί βρίσκομαι! Στο "Πάμε όλοι μαζί!"
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 06:45

elrinio75 έγραψε:Σημασία έχει ΟΛΟΙ, όχι μόνο να έρθουν, αλλά και να μείνουν. Τουλάχιστον όσοι έχουν αγνά κίνητρα και έχουν βαρεθεί το σκοταδισμό και το μεσαιωνικό κλίμα που προσπαθεί να διατηρήσει η κραταιά τάξη γύρω από το Διαδίκτυο. Πολλοί ίσως να μην το καταλαβαίνουν, γιατί δεν έχουν συγκρουστεί με την εξουσία στην Ελλάδα, όμως είναι ξεκάθαρο ότι το Διαδίκτυο έχει στοχοποιηθεί και δαιμονοποιηθεί για πολύ συγκεκριμένους οικονομικούς και πολιτικούς λόγους στη χώρα μας.

Η προσωπική μου γνώμη για πολλά από αυτά που έχω διαβάσει στο forum είναι:

α) Ο μεγαλύτερος κίνδυνος ενάντια σε αυτή την κίνηση είναι από μέσα. Το έχω δει άπειρες φορές και θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι το δικό μας ΕΓΩ και τα συμφέροντα μας πρέπει να υπηρετούν την κίνηση και όχι το αντίστροφο. Δεν ερχόμαστε εδώ για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι, ούτε μόνο για να διδάξουμε. Κυρίως ερχόμαστε για να διδαχθούμε, να αλληλεπιδράσουμε, να διαμοιράσουμε και να προσθέσουμε τη συνιστώσα μας.


Δεν ήρθα να αποδείξω τίποτα αν αυτό κατάλαβες, ούτε να διδάξω, απλά θέλω να ξέρω ποιους έχω απέναντί μου (ή δίπλα μου αν θες).

β) Στο κίνημα του ανοιχτού λογισμικού, τουλάχιστον στο εξωτερικό, υπάρχει χώρος για άλλους. Και για αυτούς που θα κάνουν τις μεταφράσεις, και για αυτούς που θα γράψουν κώδικα αφιλοκερδώς, και για αυτούς που θα κάνουν διορθώσεις μερόνυχτα χωρίς να δουν πουθενά το όνομα τους, και για τους γραφίστες και υπεύθυνους προώθησης, αλλά και για αυτούς που προωθούν επιχειρηματικά το ανοικτό λογισμικό με κέρδος. Πραγματικά για όλους.

Και μόνο η αναδημοσίευση μιας μετάφρασης, εφόσον τηρεί κάποιους κανόνες, πρέπει να θεωρείται τιμητική και άξια. Ακόμη και αν, όπως το θέτεις, "πατάνε στη δουλειά άλλων". Και αυτό στο επισημαίνει κάποιος που έχει λιώσει φίλε μου στην ανάπτυξη ανοικτού λογισμικού χρόνια ολόκληρα, χωρίς να θέλει το ονοματάκι του να φιγουράρει πουθενά. Τιμή μου να χρησιμοποιεί όποιος θέλει τη δουλειά μου, να πατάει πάνω μου και να δημιουργεί δικές του πρωτοβουλίες. Αν δεν ήμουν έτοιμος να το αποδεχτώ, δεν θα συμμετείχα.

Δεν έχω καμία σχέση με το site και το υλικό που έχει αναρτηθεί αλλά σε ποιά σημεία είναι οι ενστάσεις σου; Από όσο έχω δει, ότι χρησιμοποιήθηκε αναφέρει και την πηγή του.


Προφανώς και υπάρχει χώρος για όλους και δεν είναι το θέμα να βάζεις κάπου το ονοματάκι σου όπως λες (αν και γι' αυτό έχουμε τα τεράστια disclaimer + license blocks και τα signed-off-by tags σχεδόν παντού, για κάθε patch που γράφεται, για κάθε μετάφραση κλπ), δεν υποτίμησα το έργο κανενός αλλά προϋπόθεση είναι να υπάρχει έργο. Το βασικό έργο ενός κινήματος αν θες ή κόμματος είναι η δημιουργία θέσεων, το να μπαίνεις στο site και να βλέπεις σχεδόν όλα τα κείμενα να είναι από άλλους δε συνιστά έργο γιατί δε δείχνει ότι έχει γίνει όντως επεξεργασία αυτών των θεμάτων και συζήτηση. Είναι σα να μου λες ότι το να μιλάς για το πόσο καλό είναι το ελεύθερο λογισμικό είναι το ίδιο με το να συμβάλεις σε αυτό (με οποιοδήποτε τρόπο, όχι μόνο με κώδικα, ακόμα και με bug reports).

Φαίνεται πραγματικά άσχημο, πρότασή μου είναι να τα κατεβάσετε και να γραφτούν ξανά κείμενα συμμετοχικά από όλους (στήστε κάνα wiki πχ.), για όλα τα θέματα, έτσι ώστε και να ασχοληθεί η ομάδα συνολικά και να είναι προϊόν αλληλεπίδρασης και σύνθεσης όπως λες παραπάνω. Μου κάνει εντύπωση να στηρίζεις το να διδασκόμαστε όλοι απ' τη προσπάθεια, να αλληλεπιδρούμε και να βάζουμε τη συνιστώσα μας και να μη βλέπεις ότι για τα κείμενα του site που είναι πολύ βασικό θέμα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο, εσένα δηλαδή σε καλύπτει αυτό που γίνεται σε αυτό το θέμα ?

γ) Οι πρωτοβουλίες, οι κινήσεις και οι προσπάθειες ομάδων και φορέων είναι ο λόγος που δεν μας φοράνε χειροπέδες μόλις πάρουμε IP. Δική μου εκτίμηση όμως είναι ότι στην Ελλάδα δεν προστατεύεται κανείς από την αυθαιρεσία της εξουσίας. Και το εννοώ λέξη προς λέξη. Όμως επειδή φέτος θα πέσει πολύ ξύλο, ας οργανωθούμε λίγο περισσότερο και ας προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε μέσα από το σύστημα. Εκτός αν μας ενδιαφέρει μόνο η θέση μας και να είμαστε μεταξύ μας παλεύοντας τα θηρία, χαρούμενοι που δαγκώσαμε το λιοντάρι και του αφήσαμε σημάδι πριν μας φάει τα πόδια.

δ) Άλλο κόμμα, άλλο σύλλογος. Αν το AWMN, ο Hellug και οποιαδήποτε άλλη κοινότητα ήθελε να οργανωθεί πολιτικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έκανε. Αν πάλι θέλουν να υποστηρίξουν αυτη την πολιτική κίνηση, πάλι πιστεύω δεν θα έχει κάποιος πρόβλημα. Πιστεύω ότι όλοι θα αποδεχτούν και τη συνεχιζόμενη προσφορά και τη σημασία τους, αλλά και την ευθύνη τη δική μας να υποστηριχθούν περισσότερο και να χρηματοδοτηθούν τέτοιες αξιέπαινες κινήσεις. Πιστεύω ότι μόλις το κόμμα οργανωθεί περισσότερο, θα προσκαλέσει όλες τις κοινότητες στην Ελλάδα. Το κατά πόσο θα ανταποκριθούν όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.


Είναι πολιτική δράση να συμμετέχεις σε διαβουλεύσεις για τη νομοθεσία στο φάσμα, σε θέματα πολεοδομίας, για το ελεύθερο λογισμικό στο δημόσιο κλπ, μια χαρά έχουν οργανωθεί πολιτικά, κομματικά δεν έχουν οργανωθεί και δεν έχουν πάρει αυτή τη μορφή οργάνωσης. Αυτό που είπα είναι πως θα περίμενα να ζητήσετε τη συμβολή τους στη συγγραφή της διακήρυξης π.χ. αφού έχετε επιλέξει να συμπεριλάβετε αυτούς τους τομείς. Μου λες ότι κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει λόγω έλλειψης οργάνωσης και το σέβομαι, αλλά θα ήθελα να ξέρω τουλάχιστον ότι υπάρχει αυτή η πρόθεση.

ε) Το 2012 θα φάμε τρελές φάπες στα σίγουρα. Ελπίζω να μην περάσει το SOPA και στην αμερική τουλάχιστον γίνεται πόλεμος μέχρι εσχάτων με ουσιαστικό μποϋκοτάρισμα των εταιρειών που το υποστηρίζουν, ενημέρωση του κοινού κλπ.

Το ελληνικό πειρατικό είναι σε κατάσταση εγκατάστασης drivers. Οι θέσεις και το πρόγραμμα ελπίζω να είναι αποτέλεσμα συζήτησης, ανταγωνισμού, μπόλικου καφέ και συναντήσεων. Νομίζω ότι πιο πολλά μας ενώνουν, παρά μας χωρίζουν.


Σίγουρα, το θέμα είναι να τα βρούμε και να τα αναδείξουμε.

Τέλος για να βελτιώσω και λίγο το κλίμα, ευελπιστώ την πρώτη μου μουσική προσπάθεια (στίχους και μουσική), να τη μοιράσω εντελώς δωρεάν σε πειρατές και μη, παγκοσμίως. Ήδη έχω ετοιμάσει το νομικό υπόβαθρο με μεγάλο δικηγορικό γραφείο της αμερικής για να μην υπάρχουν προβλήματα. Το DEMO είναι διαθέσιμο εδώ http://soundcloud.com/elrinio/elrinio-f ... te-stewart

Καλή φάση :-)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 07:25

anestis έγραψε:@MickFlemm

Κεφάλαιο: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.
Σε κάθε πολίτη πρέπει να διασφαλίζεται το δικαίωμα στην ανωνυμία.


Δεν είναι τυχαίο που σε ρώτησα και για την ανωνυμία και για την επωνυμία, υπάρχει το εξής θέμα. Ναι μεν οι ψηφιακές υπογραφές έχουν θεσπιστεί νομικά και έχουν την ίδια ισχύ με τις κανονικές (με το πρόσφατο νόμο που πέρασε για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση) αλλά ψηφιακές ταυτότητες δεν υπάρχουν, όπως γενικά δεν υπάρχει τρόπος για τη ψηφιακή ταυτοποίηση που να στέκει νομικά. Πέρα απ' το δικαίωμα στην ανωνυμία υπάρχει και το δικαίωμα στην επωνυμία και είναι πολύ σημαντικό να προωθήσουμε την επωνυμία στο διαδίκτυο παράλληλα με την ανωνυμία γιατί το βασικό πρόβλημα δεν είναι ούτε η ανωνυμία, ούτε η επωνυμία αλλά η ψευδωνυμία (το να λέω εγώ ότι είμαι εσύ -και καλά όταν εσύ είσαι παρόν και μπορείς να το αποδείξεις π.χ. με κάποια ψηφιακή υπογραφή, αν δεν είσαι όμως καν στο διαδίκτυο ή δε ξέρεις καν που και πώς έχω χρησιμοποιήσει το όνομά σου είναι πρόβλημα).

Το θέμα της επωνυμίας πρέπει να συζητηθεί εκτενώς γιατί αφορά και τις ηλεκτρονικές ψηφοφορίες κλπ, είναι κάτι που σε ευρωπαϊκό επίπεδο δεν έχει λυθεί ακόμα. Αν θέλουμε όπως καταλαβαίνεις να κάνουμε μαζικά δημοψηφίσματα φτηνά χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικές ταυτότητες πρέπει πρώτα να συζητήσουμε το πλαίσιο λειτουργίας αυτών των ταυτοτήτων κλπ. Η ψηφιακή υπογραφή ισχύει αλλά πρέπει να αποδείξεις το γνήσιο της, να πας δηλαδή κάπου αυτοπροσώπως και να υπογράψεις, γενικά το θέμα είναι πολύπλοκο και θα ήθελα να δω αν το έχετε κουβεντιάσει.

Κεφάλαιο: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Αντίθετα πρέπει να εξασφαλιστεί ότι κάθε μέλος της κοινωνίας έχει δυνατότητα επαρκούς πρόσβασης στις ψηφιακές επικοινωνίες, ακόμη και στην ελληνική Περιφέρεια, σε χωριά, νησιά και δυσπρόσιτες περιοχές, χωρίς καμία εξαίρεση.
Για αυτό το σκοπό το διαθέσιμο φάσμα συχνοτήτων πρέπει να διατίθεται με προσοχή και διαφάνεια, ώστε η κοινωνία να ωφελείται από την χρήση του. Η παροχή πρόσβασης σε κάθε ενδιαφερόμενο πρόσωπο πρέπει να εξασφαλίζεται και να υπερισχύει των όποιων οικονομικών συμφερόντων. Ειδική μέριμνα πρέπει να ληφθεί για όσους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα πρόσβασης σε ψηφιακές επικοινωνίες.



Ποιο συγκεκριμένα, με τη μετάβαση στη ψηφιακή τηλεόραση θα ανοίξουν αρκετά κομμάτια φάσματος, αρκεί να διατεθούν με προσοχή και διαφάνεια (άλλο η διάθεση και άλλο η χρήση του φάσματος παρεμπιπτόντως, με αυτό που γράφετε δεν καλύπτετε τη σωστή/οικολογική χρήση του) ? Πρότασή μου (και πρόταση της OSA και πολλών άλλων φορέων) είναι να μη διατεθούν πουθενά και να μείνουν δημόσια καθότι το φάσμα είναι δημόσιο αγαθό, όπως και η πρόσβαση στο διαδίκτυο, η πληροφορία, η γνώση κλπ, κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω. Θεωρείτε το φάσμα, το διαδίκτυο κλπ δημόσιο αγαθό ? Το να ληφθεί ειδική μέριμνα π.χ. δε με καλύπτει, απ' τη στιγμή που μιλάμε για δημόσιο αγαθό η πρόσβαση σε ψηφιακές επικοινωνίες θα έπρεπε να εγγυάται απ' το κράτος !

Copyright
Ολα τα κόμματα Πειρατών και το PPI μιλάνε για Copyright reform. Μακάρι στον 22ο αιώνα να καταργηθεί, αλλά στον 21ο θα παλέψουμε για την τροποποίησή του.
Για τις πατέντες σε παραπέμπω σε ολόκληρο κεφάλαιο των Αρχών που τα εξηγεί αναλυτικά.


Και όμως το θέμα δεν είναι να καταργηθεί το copyright, το copyright αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί όντως να προστατεύσει τη καινοτομία και το έργο των καλλιτεχνών κλπ. Ο σκοπός δεν είναι να το καταργήσουμε, γι' αυτό και χρησιμοποιείται π.χ. κανονικά και στο ελεύθερο/ανοιχτό λογισμικό και στα commons, απλά με μια άδεια χρήσης που το "διορθώνει" κατά περίπτωση. Και το copyright είναι δικαίωμα και πρέπει να το προστατεύσουμε. Υπάρχει μια πολύ ωραία ομιλία του Stallman σχετικά που καλύπτει σε μεγάλο βαθμό αυτό που πιστεύω...

http://www.youtube.com/watch?v=SNBMdDaYhZA

Τα παραπάνω καλύπτουν το κομμάτι "πληροφορία".


Τα δικά μου "παράσημα" ξεκινούν από το CP/M, από την Πρώτη πτυχιακή εργασία στο Τμήμα μου που κατατέθηκε τυπωμένη αντί για χειρόγραφη, από τις BBS με modem 9.600 προ internet κι από την τιμή και χαρά να είμαι ανάμεσα στους 500 πρώτους έλληνες που μπήκαν στο internet με trumpet. Θα μπορούσα να γράψω χαλαρά 3-4 εντυπωσιακές σελίδες, αλλά από επιλογή δεν το έκανα και δεν θα το κάνω.
Περισσότερα επί προσωπικού θα σου στείλω, όταν βρω χρόνο, σε PM, γιατί θέλω το καλό της προσπάθειας μας και όχι την πρόκληση ζημιάς.


Ανέστης Σαμουρκασίδης


Επειδή βλέπω να έχεις παρεξηγήσει και τις προθέσεις μου και αυτά που έγραψα:

α) Αρχικά δε σε ρώτησα πόσο καλός τεχνικός είσαι, σε ρώτησα ποια η δράση σου σε θέματα όπως το ACTA π.χ. που το έχετε featured στο site. Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που γουστάρουν το CP/M π.χ. και που είσαι απ' τους πρώτους που μπήκαν στο internet (όχι με trumpet ρε φίλε, γιατί έμπλεξες έτσι ?) αλλά αυτό είναι κάτι που θα με απασχολούσε αν συζητάγαμε να γράψουμε κώδικα παρέα ή να στήσουμε κάποιο service, όχι για το αν θα κάνουμε πολιτικές δράσεις.

β) Δε μπήκα εδώ για να "κάνω ζημιά" όπως αφήνεις να εννοηθεί, ούτε προκαλεί ζημιά να λες με τι έχεις ασχοληθεί και να ρωτάς αντίστοιχα τους υπόλοιπους. Ζημιά θα ήταν αντί να έρθω εδώ έντιμα και να σας ρωτήσω ποιοι είσαστε, ποια η δράση σας και τι πιστεύετε για το χ,ψ θέμα, να πήγαινα από εδώ και από εκεί και να σας έθαβα π.χ. Αν κατάλαβες ότι δε σέβομαι αυτό που πάτε να κάνετε ή εσάς τους ίδιους είσαι λάθος, επειδή σέβομαι αυτό που πάτε να φτιάξετε και αυτά τα οποία επικαλείστε μπήκα εδώ και κάνουμε αυτή τη κουβέντα και επειδή σέβομαι και εσάς τους ίδιους μιλάω έτσι χύμα και ανοιχτά και όχι "πλαγίως".

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 09:22

baskin έγραψε:3. Από εδώ και πέρα η ερώτηση είναι "που θα είμαστε".


Αυτός είναι και ο δικός μου προβληματισμός Στράτο, γι αυτό είναι βασικό να στηρίζεται η όλη προσπάθεια σε ουσία...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 12:25

Η ιδέα για τα wiki-άρθρα είναι καλή και πρέπει να την κάνουμε, ως ομάδα έχουμε λειώσει τα piratepad :)
Ας μην ξεχνάμε ότι ήμασταν μερικές δεκάδες άτομα, γίναμε εκατοντάδες και θα γίνουμε χιλιάδες. Θα βελτιωθούμε!

Ταυτόχρονα τα άρθρα μας που απευθύνονται στον ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ πρέπει να είναι απλά, σύντομα, περιεκτικά και ουσιώδη και οι μέχρι τώρα μεταφράσεις έχουν εξυπηρετήσει τα παραπάνω. Ο ΑΠΛΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ που ήρθε με κλικ από κάποιο "πολυσυλλεκτικό" blog θα ξενερώσει αν δει κείμενα τύπου digitalrights.gr Οταν καταθέσουμε ένα κείμενο τεχνικό ή νομικό σε μια διαβούλευση προφανώς θα πρέπει να έχει βάθος και λεπτομέρειες.

Επιπλέον χρειάζεται ποικιλία (δεν την έχουμε πετύχει ακόμη), γιατί το πρώτο χτύπημα που δίνουν πάντα στους Πειρατές είναι να τους χαρακτηρίζουν "one question party". Στην Ελλάδα σκοπεύουμε να ξεπεράσουμε αυτόν τον σκόπελο.

Για να κάνουμε και κάτι δημιουργικότερο, επειδή είμαστε στο παρά ένα, σε παρακαλώ, να υποδείξεις αν υπάρχουν λέξεις ή φράσεις που προτείνεις να αλλάξουν ή να προστεθούν, αλλά να μιλάμε για στοχευμένες μικρο-παρεμβάσεις (10-20 λέξεις ανά θέμα).

Μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα κείμενα θα κατατεθούν αργότερα για διαβούλευση στις πλατφόρμες του Κόμματος, για να συζητηθούν, να εγκριθούν και να προωθηθούν. Θα έχουμε προφανώς πολλή δουλειά.

Μπήκαμε στο χορό για να χορέψουμε! :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 12:54

anestis έγραψε:Η ιδέα για τα wiki-άρθρα είναι καλή και πρέπει να την κάνουμε, ως ομάδα έχουμε λειώσει τα piratepad :)
Ας μην ξεχνάμε ότι ήμασταν μερικές δεκάδες άτομα, γίναμε εκατοντάδες και θα γίνουμε χιλιάδες. Θα βελτιωθούμε!


Δεν έχω καμία αμφιβολία, απλά προσπαθώ να το "σπρώξω" λίγο ;-)

Ταυτόχρονα τα άρθρα μας που απευθύνονται στον ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ πρέπει να είναι απλά, σύντομα, περιεκτικά και ουσιώδη και οι μέχρι τώρα μεταφράσεις έχουν εξυπηρετήσει τα παραπάνω. Ο ΑΠΛΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ που ήρθε με κλικ από κάποιο "πολυσυλλεκτικό" blog θα ξενερώσει αν δει κείμενα τύπου digitalrights.gr Οταν καταθέσουμε ένα κείμενο τεχνικό ή νομικό σε μια διαβούλευση προφανώς θα πρέπει να έχει βάθος και λεπτομέρειες.


Εννοείται, δε περιμένει κάποιος με το καλημέρα να του πετάς τεχνικές αναλύσεις αλλά τουλάχιστον κάτι δικό σου. Θες να ανοίξουμε π.χ. για το ACTA ή το SOPA κάποιο google doc ή κάποιο wiki page να γράψουμε κάτι ?

Επιπλέον χρειάζεται ποικιλία (δεν την έχουμε πετύχει ακόμη), γιατί το πρώτο χτύπημα που δίνουν πάντα στους Πειρατές είναι να τους χαρακτηρίζουν "one question party". Στην Ελλάδα σκοπεύουμε να ξεπεράσουμε αυτόν τον σκόπελο.


Ειδικά το ελεύθερο λογισμικό μπορεί να πλασαριστεί γενικότερα ως μοντέλο ανάπτυξης, στο εξωτερικό δεν το έχουν χρησιμοποιήσει όσο φαίνεται, γενικά έχει ψωμί η υπόθεση, θα έρθει και η ποικιλία.


Για να κάνουμε και κάτι δημιουργικότερο, επειδή είμαστε στο παρά ένα, σε παρακαλώ, να υποδείξεις αν υπάρχουν λέξεις ή φράσεις που προτείνεις να αλλάξουν ή να προστεθούν, αλλά να μιλάμε για στοχευμένες μικρο-παρεμβάσεις (10-20 λέξεις ανά θέμα).

Μεγαλύτερα και πιο εξειδικευμένα κείμενα θα κατατεθούν αργότερα για διαβούλευση στις πλατφόρμες του Κόμματος, για να συζητηθούν, να εγκριθούν και να προωθηθούν. Θα έχουμε προφανώς πολλή δουλειά.

Μπήκαμε στο χορό για να χορέψουμε! :)


Χαίρομαι που το ακούω, όταν λες για παρεμβάσεις εννοείς σε κείμενα του site ή στη διακήρυξη ? Είναι ακόμα προς συζήτηση το κείμενο της διακήρυξης ?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 13:07

MickFlemm έγραψε:Εννοείται, δε περιμένει κάποιος με το καλημέρα να του πετάς τεχνικές αναλύσεις αλλά τουλάχιστον κάτι δικό σου. Θες να ανοίξουμε π.χ. για το ACTA ή το SOPA κάποιο google doc ή κάποιο wiki page να γράψουμε κάτι ?


Ναι, χρησιμοποιούμε το piratepad για να είμαστε μακρυά από τη Google

Ορίστε δυο κλικ και φύγαμε:
ACTA: http://piratepad.net/N8bjFJ64s5
SOPA: http://piratepad.net/FCPLubWfvT

MickFlemm έγραψε:Ειδικά το ελεύθερο λογισμικό μπορεί να πλασαριστεί γενικότερα ως μοντέλο ανάπτυξης, στο εξωτερικό δεν το έχουν χρησιμοποιήσει όσο φαίνεται, γενικά έχει ψωμί η υπόθεση, θα έρθει και η ποικιλία.


Υπάρχει αναφορά στο ΕΛ, KAI στο κεφάλαιο Οικονομία.
Θα προσέθετες κάτι;

MickFlemm έγραψε:Χαίρομαι που το ακούω, όταν λες για παρεμβάσεις εννοείς σε κείμενα του site ή στη διακήρυξη ? Είναι ακόμα προς συζήτηση το κείμενο της διακήρυξης ?


Σε όλα, απλά στις Αρχές μιλάμε για μικροπαρεμβάσεις που βελτιώνουν και δεν αλλοιώνουν την ουσία των όσων έχουν ήδη εγκριθεί.
(π.χ. προσθήκη κάποιων διευκρινιστικών λέξεων ή αλλαγή μιας λέξης με μια σωστότερη, στην ίδια κατεύθυνση)

Ετσι κι αλλοιώς θα περάσουν όλα από Συνέδριο (ελπίζω) χιλιάδων ατόμων :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες