Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 09 Ιαν 2012, 19:14

Γιώργο το ιδρυτικό σχήμα δε το ξέρει κανείς, ούτε καν ποιοι χρήστες του forum π.χ. είναι, όταν κάποιος ζητάει τη πολιτική συστράτευση πρέπει πρώτα ο ίδιος να κάνει τα απαραίτητα. Δεν είναι υποχρέωση κανενός να "σας βρει", είναι δική σας υποχρέωση απ' τη στιγμή που αναφέρεστε π.χ. στο ελεύθερο λογισμικό, στα ανοιχτά δίκτυα κλπ να έρθετε σε επαφή με αυτές τις κοινότητες, όχι δική μας υποχρέωση να μυρίσουμε τα νύχια μας. Αύριο υποτίθεται ότι ξεκινούν οι εγγραφές, ποιους θα καλέσετε αν όχι άτομα από αυτές τις κοινότητες ? Μέχρι στιγμής δεν έχω δει τέτοιο κάλεσμα σε κανένα χώρο ! Το πρώτο πράγμα που θα υποθέσει κάποιος είναι ότι δεν έχετε καμία επαφή και δε ξέρετε καν τις λίστες και τα fora τους. Βρίσκεις παράλογο αυτό που λέω ?

Μου λες ότι κάποιοι έχουν δουλέψει σε αυτά τα θέματα αλλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από κάπου, ξαναλέω ότι φαίνεται πολύ άσχημο στο site το 90% των κειμένων να είναι από άλλους, καταλαβαίνεις ότι η ανησυχία μου έχει βάση. Δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που λέει δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το θέμα αλλά με ενδιαφέρει, έχω πρόβλημα με αυτόν που λέει ότι έχει ασχοληθεί και ότι συμμετέχει σε μια κίνηση που έχει κάποιο ιστορικό από πίσω, χωρίς να έχει όντως ασχοληθεί αλλά επειδή η κίνηση αυτή είναι στη μόδα. Ανέφερα το παράδειγμα της ACTA π.χ., πόσοι από εδωμέσα έχουν διαβάσει το κείμενο πιστεύεις ? Ή καλύτερα πόσοι απ' το ιδρυτικό σχήμα ? Δεν έβαλα εγώ αυτή την ατζέντα που όπως λες είναι IT related κλπ, το κόμμα των πειρατών σε ευρωπαϊκό επίπεδο τα βάζει όπως κι εσείς στο site. Δεν είδα στο site να έχει κείμενα για οικολογία π.χ. ή για οικονομικά μοντέλα, το ασφαλιστικό κλπ. Κείμενα σχετικά με το διαδίκτυο και τις σχετικές με αυτό εξελίξεις είδα, οπότε και αυτό κρίνω. Με απλά λόγια θα ήθελα να ξέρω όπως λες "τις δικές σου ειδικότητες και προσπάθειες" πριν δουλέψω μαζί σου για κάτι και δεν εννοώ το βιογραφικό σου, εννοώ τις δράσεις σου.

Να στο θέσω ως εξής γιατί όντως πιστεύω ότι αυτή η κριτική πρέπει να γίνει. Αν αύριο ρωτήσουν κάποιον απ' το ιδρυτικό σχήμα για θέματα όπως το ACTA, το SOPA, το Telecoms package, το copyright γενικά, την ανωνυμία των blogs κλπ (θέματα που έχουν απασχολήσει τα κόμματα των πειρατών διεθνώς) θα μπορεί να απαντήσει επαρκώς ? Φοβάμαι πως όχι. Μη νομίζεις ότι είμαι ο μόνος που φοβάται πως ότι γίνεται είναι στο πλαίσιο της μόδας, έχω ήδη pm από χρήστη που μου λέει ότι πιστεύει ακριβώς το ίδιο και αρκετοί άνθρωποι με τους οποίους το συζήτησα έχουν τις ίδιες ανησυχίες. Πρέπει να απαντήσετε σε αυτό και πρέπει να το κάνετε σύντομα αν περιμένετε από άτομα που έχουν όντως ασχοληθεί, να ενδιαφερθούν. Εμείς την ευθύνη όπως λες για κάτι καλύτερο την έχουμε αναλάβει και έχουμε προσπαθήσει γι' αυτό, το πλέον λογικό είναι να απαιτούμε και από εσάς το ίδιο, να αναλάβετε τουλάχιστον την ευθύνη αυτών που επικαλείστε, πόσο μάλλον όταν αυτά τα οποία επικαλείστε είναι θέματα με τα οποία έχουμε λιώσει (και δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο καψίματος βλ. κώδικα κλπ αλλά και σε επίπεδο ακτιβισμού και δράσεων).

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 09 Ιαν 2012, 19:23

Γιώργο,
το θέμα έχει λυθεί από μέρες...

Νίκο,
θέλω να δω αυτόν τον το Δημοσιογράφο που θα εμβαθύνει στην ACTA πιο πολύ από μας :)

Θά 'πρεπε να τον κάνουν Αρχισυντάκτη με τη μία :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 09 Ιαν 2012, 19:34

Παιδιά γειά σας.
Νομίζω ότι παρόλο που τα διαδικτυακά τεχνικά θέματα είναι αυτά που βρίσκοντε στην καρδιά του προβλήματος, εαν δεν υπάρξει διάλογος σε βάσεις που να μπορεί να καταλάβει ο μέσος Ελληνας δεν θα μπορέσουμε να έχουμε την προσοχή του κοινού.
Δλδ εάν δεν χρησιμοποιήσουμε την συγκυρία για να υπάρξει παρουσία στην Βουλή τότε δεν θα έχουμε τόσο δυνατό λόγο, και θέματα σαν και αυτό της διαφάνειας ή της συμμετοχής στις αποφάσεις δεν θα πάνε μπροστά όσο θα μπορούσαν.
Όπως γνωρίζετε η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι η ίδια όπως σε άλλες γειτονικές χώρες.
Πρίν απο μερικούς μήνες γέλαγα με την Κλίντον που έλεγε όταν πήγε στην Τουρκία ότι εκεί χρησιμοποιούν πάρα πολύ το φμπ....μετά είδα τον κόσμο που μάζεψαν στην εκστρατεία τους οι Τούρκοι για την επωνυμία στο διαδύκτιο και μου κόπηκε το γέλιο.
Πόσοι γνώριζαν ότι όλη η κινητοποίηση τον περασμένο Μάιο ξεκίνησε απο το χαζο φμπ;....και όμως σε λίγες κιόλας μέρες το 'κατεστημένο' (για τις προθέσεις του οποίου ο φίλος μας σωστά προσπαθεί να μας προϊδεάσει) είχε χειραγωγήσει την κίνηση, και μόλις τους μίλαγα για Ευρώπη και διαδυκτιο μεχρι θιασώτη της Νέας Τάξης Πραγμάτων με αποκάλεσαν.
Χρειάζετε να προχωρήσει η πολιτική ιδέα.
Δεν είναι δυνατόν να σταματήσει επειδή δεν είμαστε σε κάποια πολιτική δράση, ή με πετυχημένες καριέρες.
Είναι εύκολο να απαντήσουμε σε όλους αυτούς του παλιού συστήματος που αντί να προσπαθούν να κάνουν κάτι διαφορετικό συνεχίζουν να πουλάνε αλλαγή και νέο αίμα στην πολιτική προτάσοντας τα ίδια.
Πρέπει μονάχα να υπάρχει θάρρος, διαφάνεια και θέληση, και να είστε σίγουροι ότι πολλοί πιο πολλοί θα εμπιστευτούν. Απο την Ελλάδα και απο την Ευρώπη!

Eυάγγελος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 00:54

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό Eυάγγελος » 09 Ιαν 2012, 19:51

MickFlemm έγραψε:Γιώργο το ιδρυτικό σχήμα δε το ξέρει κανείς, ούτε καν ποιοι χρήστες του forum π.χ. είναι, όταν κάποιος ζητάει τη πολιτική συστράτευση πρέπει πρώτα ο ίδιος να κάνει τα απαραίτητα. Δεν είναι υποχρέωση κανενός να "σας βρει", είναι δική σας υποχρέωση απ' τη στιγμή που αναφέρεστε π.χ. στο ελεύθερο λογισμικό, στα ανοιχτά δίκτυα κλπ να έρθετε σε επαφή με αυτές τις κοινότητες, όχι δική μας υποχρέωση να μυρίσουμε τα νύχια μας. Αύριο υποτίθεται ότι ξεκινούν οι εγγραφές, ποιους θα καλέσετε αν όχι άτομα από αυτές τις κοινότητες ? Μέχρι στιγμής δεν έχω δει τέτοιο κάλεσμα σε κανένα χώρο ! Το πρώτο πράγμα που θα υποθέσει κάποιος είναι ότι δεν έχετε καμία επαφή και δε ξέρετε καν τις λίστες και τα fora τους. Βρίσκεις παράλογο αυτό που λέω ?

Μου λες ότι κάποιοι έχουν δουλέψει σε αυτά τα θέματα αλλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από κάπου, ξαναλέω ότι φαίνεται πολύ άσχημο στο site το 90% των κειμένων να είναι από άλλους, καταλαβαίνεις ότι η ανησυχία μου έχει βάση. Δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που λέει δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το θέμα αλλά με ενδιαφέρει, έχω πρόβλημα με αυτόν που λέει ότι έχει ασχοληθεί και ότι συμμετέχει σε μια κίνηση που έχει κάποιο ιστορικό από πίσω, χωρίς να έχει όντως ασχοληθεί αλλά επειδή η κίνηση αυτή είναι στη μόδα. Ανέφερα το παράδειγμα της ACTA π.χ., πόσοι από εδωμέσα έχουν διαβάσει το κείμενο πιστεύεις ? Ή καλύτερα πόσοι απ' το ιδρυτικό σχήμα ? Δεν έβαλα εγώ αυτή την ατζέντα που όπως λες είναι IT related κλπ, το κόμμα των πειρατών σε ευρωπαϊκό επίπεδο τα βάζει όπως κι εσείς στο site. Δεν είδα στο site να έχει κείμενα για οικολογία π.χ. ή για οικονομικά μοντέλα, το ασφαλιστικό κλπ. Κείμενα σχετικά με το διαδίκτυο και τις σχετικές με αυτό εξελίξεις είδα, οπότε και αυτό κρίνω. Με απλά λόγια θα ήθελα να ξέρω όπως λες "τις δικές σου ειδικότητες και προσπάθειες" πριν δουλέψω μαζί σου για κάτι και δεν εννοώ το βιογραφικό σου, εννοώ τις δράσεις σου.

Να στο θέσω ως εξής γιατί όντως πιστεύω ότι αυτή η κριτική πρέπει να γίνει. Αν αύριο ρωτήσουν κάποιον απ' το ιδρυτικό σχήμα για θέματα όπως το ACTA, το SOPA, το Telecoms package, το copyright γενικά, την ανωνυμία των blogs κλπ (θέματα που έχουν απασχολήσει τα κόμματα των πειρατών διεθνώς) θα μπορεί να απαντήσει επαρκώς ? Φοβάμαι πως όχι. Μη νομίζεις ότι είμαι ο μόνος που φοβάται πως ότι γίνεται είναι στο πλαίσιο της μόδας, έχω ήδη pm από χρήστη που μου λέει ότι πιστεύει ακριβώς το ίδιο και αρκετοί άνθρωποι με τους οποίους το συζήτησα έχουν τις ίδιες ανησυχίες. Πρέπει να απαντήσετε σε αυτό και πρέπει να το κάνετε σύντομα αν περιμένετε από άτομα που έχουν όντως ασχοληθεί, να ενδιαφερθούν. Εμείς την ευθύνη όπως λες για κάτι καλύτερο την έχουμε αναλάβει και έχουμε προσπαθήσει γι' αυτό, το πλέον λογικό είναι να απαιτούμε και από εσάς το ίδιο, να αναλάβετε τουλάχιστον την ευθύνη αυτών που επικαλείστε, πόσο μάλλον όταν αυτά τα οποία επικαλείστε είναι θέματα με τα οποία έχουμε λιώσει (και δεν εννοώ μόνο σε επίπεδο καψίματος βλ. κώδικα κλπ αλλά και σε επίπεδο ακτιβισμού και δράσεων).


Καλησπέρα,
ο ακτιβισμός πιστεύω ότι είναι μία έκφραση της Κοινωνίας των Πολιτών (ΜΚΟ, οργανισμοί κτλ) αλλά εάν είναι μονάχα σε αυτό το επίπεδο και δεν μπορεί να συμπεριλάβει όσους ανθρώπους θα μπορούσε. Δλδ το να αλλησοδεθούμε στο λιμάνι του πειραιά αν γνωρίζουμε ότι μεθάυριο μία κινέζικη εταιρία μολύνει το χώρο είναι καλό. Αλλά είναι καλύτερο όταν υπάρχει ο φορέας απο πίσω (ίσως ΜΚΟ) που να κάνει σοβαρή έρευνα, να έχει συμμάχους στην διεθνή σκηνή και να παρουσιάζει το θέμα με επιχειρήματα.
Είναι σωστό να υπάρχει η εμπιστοσύνη. Τουλάχιστον στην αρχή. Φυσικά εννοείτε ότι πρέπει να υπάρξει και ταυτοποίηση με πρόσωπα για να μπορεί ο κόσμος να δίνει πρόσωπο. Αλλά αυτό το θέμα δεν είναι πρόβλημα (αντιθέτως είναι πλεονέκτημα σε σχέση με τα άλλα κόμματα) αφού υπάρχει ο τρόπος να γεφυρωθεί το κενό ανάμεσα στους αντιπροσώπους και στους συμμετέχοντες στην διαδικασία.
Η ιστορία απο κάπου αρχίζει και αυτό που χρειάζετε είναι τόσο η τεχνογνωσία όσο και η ικανότητα να συνδιαλεγόμαστε και να βρίσκουμε λύσεις.
Η μόδα δλδ ο συγχρονισμός είναι ότι καλύτερο όταν υπάρχει η ευγενής άμυλα, και ότι το χειρότερο όταν υπάρχουν προσωπικά συμφέροντα απο πίσω.
Μα κάθε άνθρωπος γνωρίζει ότι αυτή είναι μία διαδικασία εκμάθησης, και δεν περιμένει ούτε απο τους Πειρατές να γυρίσουν την Ελλάδα πάνω κάτω.
Τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνοντε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες