Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 13:07

MickFlemm έγραψε:Εννοείται, δε περιμένει κάποιος με το καλημέρα να του πετάς τεχνικές αναλύσεις αλλά τουλάχιστον κάτι δικό σου. Θες να ανοίξουμε π.χ. για το ACTA ή το SOPA κάποιο google doc ή κάποιο wiki page να γράψουμε κάτι ?


Ναι, χρησιμοποιούμε το piratepad για να είμαστε μακρυά από τη Google

Ορίστε δυο κλικ και φύγαμε:
ACTA: http://piratepad.net/N8bjFJ64s5
SOPA: http://piratepad.net/FCPLubWfvT

MickFlemm έγραψε:Ειδικά το ελεύθερο λογισμικό μπορεί να πλασαριστεί γενικότερα ως μοντέλο ανάπτυξης, στο εξωτερικό δεν το έχουν χρησιμοποιήσει όσο φαίνεται, γενικά έχει ψωμί η υπόθεση, θα έρθει και η ποικιλία.


Υπάρχει αναφορά στο ΕΛ, KAI στο κεφάλαιο Οικονομία.
Θα προσέθετες κάτι;

MickFlemm έγραψε:Χαίρομαι που το ακούω, όταν λες για παρεμβάσεις εννοείς σε κείμενα του site ή στη διακήρυξη ? Είναι ακόμα προς συζήτηση το κείμενο της διακήρυξης ?


Σε όλα, απλά στις Αρχές μιλάμε για μικροπαρεμβάσεις που βελτιώνουν και δεν αλλοιώνουν την ουσία των όσων έχουν ήδη εγκριθεί.
(π.χ. προσθήκη κάποιων διευκρινιστικών λέξεων ή αλλαγή μιας λέξης με μια σωστότερη, στην ίδια κατεύθυνση)

Ετσι κι αλλοιώς θα περάσουν όλα από Συνέδριο (ελπίζω) χιλιάδων ατόμων :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 13:49

O.K. Ανέστη, επειδή έχω κόσμο στο σπίτι σήμερα θα τα πιάσω από αύριο. Υπάρχει κάποιο deadline ?
Τελευταία επεξεργασία από 1 και MickFlemm, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 13:52

MickFlemm έγραψε:O.K. Ανέστη, επειδή έχω κόσμο στο σπίτι σήμερα θα τα πιάσω από αύριο. Υπάρχει κάποιο deadline, γενικά ποιο είναι το πλάνο ?



Για τις αρχές όσο πιό σύντομα γίνεται. Για ότι άλλο θες ελεύθερα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

MickFlemm
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 02:01

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό MickFlemm » 06 Ιαν 2012, 13:54

Έγινε !

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 06 Ιαν 2012, 21:02

Η συζήτηση την οποία έχετε ανοίξει, με ορολογίες που συχνά ξεφεύγουν στα όρια της επιδειξιμανίας, είναι ανούσια και χωρίς κανένα ενδιαφέρον για τον απλό έλληνα, του οποίου η γούνα καίγεται πλέον, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Και φυσικά δε βοηθά στην ανατροπή μιας αδιέξοδης κατάστασης (ότι πρέπει για την καθεστηκυία τάξη…)
Θέλουμε να συνεισφέρουμε, ναι ή όχι;
Τα υπόλοιπα θα τα κρίνει η ιστορία.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

Άγγελος Δ
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 19:11

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό Άγγελος Δ » 06 Ιαν 2012, 21:24

mike1966 έγραψε:Η συζήτηση την οποία έχετε ανοίξει, με ορολογίες που συχνά ξεφεύγουν στα όρια της επιδειξιμανίας, είναι ανούσια και χωρίς κανένα ενδιαφέρον για τον απλό έλληνα, του οποίου η γούνα καίγεται πλέον, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Τι πάει να πει απλός Έλληνας? Οποιαδήποτε συζήτηση είναι αποδεκτή ασχέτως πους μπορεί να ενδιαφέρει.

Προς MickFlemm χαίρομαι να συμμετάσχω στο ίδιο κόμμα με εσένα και αν τα άτομα από τις δράσεις AWMN, Lugs και συναφείς κοινότητες δεν συμμετέχουν εδώ τότε υπάρχει πρόβλημα, χωρίς τους πρωτεργάτες δεν πάμε πουθενά. Όσο αφορά το παρελθόν μην ξεχνάς ότι κάποιοι ίσως δεν θέλουμε να γράψουμε κάτω από πιο alias έχουμε συμμετάσχει και που για ευνόητους λόγους. Ασχέτως όμως αν κάποιος υπήρξε σε κάποια κοινότητα,uploader, seeder, μεταφραστής, προγραμματιστής σημασία έχει ότι πλέον συμπορευόμαστε και αποκτάμε πολιτική ενσάρκωση. Καλώς ήρθες και πάλι από εμένα.
http://ppgrsecurityanonimity.blogspot.com/
Status: Τυπώνω κουπονάκια και καλά για την οικονομική ενίσχυση του κόμματος.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 21:59

@mike1966
Το forum έχει εκατοντάδες γραμένα σε απλά ελληνικά, σε αυτό ξεφύγαμε λίγο στην τεχνική ορολογία, ξέροντας όμως ότι "καταλαβαινόμαστε".
Δεν είναι αναγκαίο πάντως να έχουν όλα σημασία για όλους, κι εγώ προσπέρασα κάποιες άλλες συζητήσεις που δεν μ'ενδιέφεραν άμεσα...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό baskin » 06 Ιαν 2012, 22:41

mike1966 έγραψε:Η συζήτηση την οποία έχετε ανοίξει, με ορολογίες που συχνά ξεφεύγουν στα όρια της επιδειξιμανίας, είναι ανούσια και χωρίς κανένα ενδιαφέρον για τον απλό έλληνα, του οποίου η γούνα καίγεται πλέον, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Και φυσικά δε βοηθά στην ανατροπή μιας αδιέξοδης κατάστασης (ότι πρέπει για την καθεστηκυία τάξη…)
Θέλουμε να συνεισφέρουμε, ναι ή όχι;
Τα υπόλοιπα θα τα κρίνει η ιστορία.


Υπάρχουν θέματα για την γούνα σε άλλα thread στο forum και επίσης είμαστε και εμείς απλοί Έλληνες.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 07 Ιαν 2012, 01:08

Προφανώς και ο καθένας μπορεί και πρέπει να εκφράζει τις απόψεις του και τους προβληματισμούς του σε όποιο θέμα τον ενδιαφέρει περισσότερο.
Όμως, αν το προσέξατε, ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε.
Η δημιουργία ενός κόμματος (κινήματος ή όποια άλλη ορολογία προτιμάτε) πρωτίστως πρέπει να καλύψει τις απλές καθημερινές ανάγκες, τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες για το παρόν και το μέλλον.
η απλότητα στην επικοινωνία είναι βασική προϋπόθεση για την μετεξέλιξη οποιασδήποτε ιδέας σε πράξη, που θα πείσει τον απογοητευμένο Έλληνα να συνδράμει της προσπάθειας.
Εσείς μπορεί να βλέπετε ως ενδιαφέρουσα και λογική την όλη παραπάνω συζήτηση. Η παρέα (αρκετά μεγάλη και ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου) που βρίσκομαι τώρα και διάβασε τα προηγούμενα δεν απεκόμισε και τις καλύτερες εντυπώσεις... Η κουβέντα θυμίζει (σε πιο tech επίπεδο) τις απίστευτες (αν και ενδιαφέρουσες) αντιπαραθέσεις των πάλαι ποτέ κραταιών Ρηγάδων (οι πιο παλιοί θα με καταλάβουν εύκολα και θα θυμηθούν ωραίες και συγκηνητικές στιγμές της μεταπολίτευσης).
Νομίζω ότι ήδη η συζήτηση έχει αρχίσει να εκτρέπεται και μάλλον δεν παραδειγματιζόμαστε αρκετά από τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά κινήματα.
Ελπίζω σε δυναμική και αποδοτική συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Μερικές εύλογες ερωτήσεις...

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 08 Ιαν 2012, 12:09

MickFlemm έγραψε:Καταρχάς μερικές πληροφορίες...

  • Έχετε ή είχατε ποτέ σχέση με τις παραπάνω κοινότητες ?
  • Τις γνωρίζετε αυτές και τη δράση τους ?
  • Έχετε έρθει σε επαφή μαζί τους ? Παρεμπιπτόντως όσον αφορά το AWMN και το Hellug, όλα σχεδόν τα κόμματα τους έχουν καλέσει στα συνέδριά τους !
  • Ενδιαφέρεστε πραγματικά για αυτά τα οποία αναφέρετε στη διακήρυξη σας και αν ναι ποια ήταν η μέχρι τώρα δράση σας ?
  • Ποιοι είστε και πού ήσασταν όλο αυτό το καιρό ?



Νίκος, Ηράκλειο



καλή μέρα νίκο, καλός ήλθες στο forum.

θα επέμβω και εγώ περιληπτικά στο theard σου.

η συμμετοχη ατόμων σαν εσενα με της γνώσης σου και την εμπειρία που δειχνεις να έχεις, είναι μεγάλο πλεονέκτημα για το κόμμα μας.

το ιδρυτικό σχήμα αποτελείται όπως αναφέρθηκε πλέον σε πολλά theard και σε συνέντευξη από τον ανέστη, από 50% που είναι ειδικοί στο πλαίσιο IT που κινείσαι και εσύ δηλαδή σε θέματα που ανάφερες.

μην ξεχνάμε όμως ότι δημιουργούμε ένα πολιτικο κόμμα που θα χωρέσει στον ευρύτερο πολιτικο χορό και αντιπροσοπευει όχι μονο it people αλλα και τον κάθε έλληνα που θέλει να αλλάξει κάτι.

Ποιοι είστε και πού ήσασταν όλο αυτό το καιρό θα μπορούσα να ρωτήσω kαι εγώ πάνω στης δικες μου ειδικότητες και προσπάθειες.
αν και μπορώ να σε καθησυχάσω ότι καπιοι από εμάς έχουν δουλεψη αρκετα πάνω στα θέματα που ανάφερες.

εν πασει περιπτώσει

εάν πραγματικά έχεις της προϋπόθεσης που ανάφερες είσαι εσύ και τα άτομα γύρο από το project σου σίγουρα μια εμπλουτίσει για το κόμμα.

το να κατακρίνουμε και να ψάχνουμε λάθη σε ένα φρέσκο δημιούργημα που καν γνωρίζεις είναι η λάθος μέθοδος στήριξης.

εάν πραγματικά θες να βοηθήσεις είσαι καλοδεχούμενος.

γιατί δεν θα ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ... τόσο καιρό που ήσουν και δεν με έβρισκες;

ας πάρουμε όλοι μαζί την ευθυνη για κάτι καλύτερο και ο κάθε ένας με την ειδικότητα του !

έχουμε πολύ δουλεια μπροστά μας!! καλή δύναμη

γιώργος
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες