Οικονομικά του κόμματος

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
upggr
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 21:32

Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό upggr » 04 Ιαν 2012, 21:47

Προτεινω και προσκαλω γραφιστες-μελη να δημιουργησουν 5-6 διαφορετικα σχεδια t-shirt,
στη συνεχεια συναψη συνεργασιας με μια φτηνη εταιρια t-shirts και εκτυπωση κατα παραγγελια.
Το συμβολικο ποσο να κατατιθετε στα ταμεια του κομματος για ολα τα επομενα βηματα καθως θα χρειαστουν χρηματα για διαφορους σκοπους.
γιατι να εχει το Piratebay και οχι εμεις? :p

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 04 Ιαν 2012, 21:58

Συμφωνώ και ήδη ξέρω έναν που θα παραγγείλει μερικά!
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 22:07

Αν διαβάσετε το νόμο για τα οικονομικά των κομμάτων θα φρίξετε.

Είναι πολλά που ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε.

Επιτρέπονται μόνο οι μίζες σε οφσορ :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

upggr
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 21:32

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό upggr » 05 Ιαν 2012, 03:02

ne ok, mporeis kapoios na trexei afti tin "epixeirisi" kai na dorizei sto koma ola ta esoda , den iparxei provlima se afto, ine san px na noikiasoume ena xoro kai na dorizoume lefta gia to enoikio.
apla an ginei afto kai alloi tropoi xrimaton, mporei i kentriki epitropi na dosei px 200 evro se endiaferomenous se perifereies gia xoro opou den iparxoun lefta

LEUKOS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 23:00

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό LEUKOS » 05 Ιαν 2012, 23:37

me opoio tropo mazeutoun esoda me to kalo h arxh prepei na einai mia 10%auton sta sisitia twn astegwn h sto udrima elpida h opou allou!auth einai h drash kai h arxes pou mathame kai xeroume na dinoume!

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 03:48

LEUKOS έγραψε:me opoio tropo mazeutoun esoda me to kalo h arxh prepei na einai mia 10%auton sta sisitia twn astegwn h sto udrima elpida h opou allou!auth einai h drash kai h arxes pou mathame kai xeroume na dinoume!

συμφωνω απολυτως με τον σκοπο σου

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό plessas » 06 Ιαν 2012, 12:27

Σχετικά με τα οικονομικά του κόμματος πιστεύω ένα επίσης σημαντικό ζήτημα είναι η διαφάνεια. Γενικά η άποψή μου είναι ότι τα κόμματα θα πρέπει να δικαιολογούν τα χρήματα που ξοδεύουν με αποδείξεις: ποιος στα έδωσε, πόσα χάλασες, γενικά να φαίνονται όλες οι πηγές χρηματοδότησης και τα έξοδα. Επίσης, προσωπικά είμαι εναντίον της κρατικής χρηματοδότησης. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούνται χρήματα των πολιτών για να διευκολύνονται κάποιοι να πάρουν την εξουσία (και να βάλουν το χέρι στο βάζο με το μέλι συνήθως). Εξάλλου στη σύγχρονη ψηφιακή εποχή του διαδικτύου και των κοινωνικών δικτύων είναι εφικτό να μειωθούν τα έξοδα ενός πολιτικού φορέα αν εκμεταλλευτεί σωστά τις δυνατότητες που δίνει η τεχνολογία.
Επομένως, προτείνω όταν με το καλό ιδρυθεί το κόμμα των Πειρατών να ανρτώνται στο διαδίκτυο όλες οι αποδείξεις για τα έσοδα και τα έξοδα ώστε να υπάρχει πλήρης διαφάνεια και ο κάθε πολίτης να μπορεί να δει ποιες είναι οι πηγές χρηματοδότησης.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Ιαν 2012, 12:38

plessas έγραψε:Επομένως, προτείνω όταν με το καλό ιδρυθεί το κόμμα των Πειρατών να αναρτώνται στο διαδίκτυο όλες οι αποδείξεις για τα έσοδα και τα έξοδα ώστε να υπάρχει πλήρης διαφάνεια και ο κάθε πολίτης να μπορεί να δει ποιες είναι οι πηγές χρηματοδότησης.


Εννοείται! Η μόνη πηγή χρηματοδότησης θα είναι όσα μέλη θέλουν να συνεισφέρουν. Επειδή δεν χρειαζόμαστε πολυτελή γραφεία και κόστη επικοινωνίας, οι δαπάνες θα είναι πολύ χαμηλές.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

fotispal88
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 12:56

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό fotispal88 » 06 Ιαν 2012, 21:23

Καλησπέρα φίλε.Είδα τη δημοσίευσή σου,σε ενημερώνω ότι έχω εταιρία με διαφημιστικές εφαρμογές και θα μπορούσα να συμμετέχω στην δημιουργία T-SHIRTS με κάποια λογότυπα του κόμματος ή και στην γενικότερη διαφήμιση του με διάφορους τρόπους...Αυτό είναι θέμα όμως των διοικητικών στελεχών δίνοντας μου την άδεια για μια τέτοια ενέργεια...

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 07 Ιαν 2012, 04:52

LEUKOS έγραψε:me opoio tropo mazeutoun esoda me to kalo h arxh prepei na einai mia 10%auton sta sisitia twn astegwn h sto udrima elpida h opou allou!auth einai h drash kai h arxes pou mathame kai xeroume na dinoume!


Απλα να πω οτι θεωρω τη φιλανθρωπία ημιμετρο.. Give a man a fish...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες