Οικονομικά του κόμματος

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 07 Ιαν 2012, 05:04

Νομίζω ότι άμα νομιμοποιηθείς σαν κόμμα δικαιούσαι κάποια λεφτά από το κράτος για να μπορέσεις να κατέβεις σε εκλογές κλπ κλπ. Μην φανταστείτε τίποτα κανονισμένα εκατομμύρια όπως αυτά που κάνουν τα λαμόγια, αλλα είμαι σίγουρος πως ο νομος παρέχει στοιχειώδη χρήματα σε οποιοδήποτε νόμιμο κόμμα. Βεβαια καλο είναι να υπάρχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερα έσοδα από που γίνετε, όπως αυτό με τα μπλουζάκια που αναφέρθηκε γιατί παράλληλα με τα έσοδα έχεις και δωρεάν διαφήμιση.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό plessas » 07 Ιαν 2012, 10:14

Προσωπικά δε συμφωνώ με τη χρηματοδότηση των κομμάτων από το κράτος και νομίζω ότι είναι ένα θέμα που θα πρέπει να συζητηθεί και να υπάρχει και επίσημη θέση από το κόμμα των Πειρατών. Ειδικά στην τωρινή οικονομική συγκυρία. Για ένα κόμμα που λειτουργεί κατά κύριο λόγο με ψηφιακά μέσα και με ανοικτό λογισμικό δεν είναι και τόσα πολλά τα έξοδα, μπορούν να καλυφθούν από τα μέλη ή από τις δωρεές των φίλων.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Ιαν 2012, 10:59

Οι Πειρατές δεν έχουμε οικονομικό ζήτημα, δεν θα έχουμε ακριβά γραφεία και προσωπικό.
Το "χρεοκοπημένο" κράτος δίνει λεφτά για τις επόμενες εκλογές, αν έχεις περάσει το 1,5% στις προηγούμενες ή αν έχεις ευρωβουλευτή.
Ζήσε Μαη μου...
Τα μικρά κόμματα παίρνουν ψίχουλα και τα μεγάλα φούρνους ολόκληρους!

AleksTria έγραψε:Νομίζω ότι άμα νομιμοποιηθείς σαν κόμμα δικαιούσαι κάποια λεφτά από το κράτος για να μπορέσεις να κατέβεις σε εκλογές κλπ κλπ. Μην φανταστείτε τίποτα κανονισμένα εκατομμύρια όπως αυτά που κάνουν τα λαμόγια, αλλα είμαι σίγουρος πως ο νομος παρέχει στοιχειώδη χρήματα σε οποιοδήποτε νόμιμο κόμμα. Βεβαια καλο είναι να υπάρχουν όσο το δυνατό μεγαλύτερα έσοδα από που γίνετε, όπως αυτό με τα μπλουζάκια που αναφέρθηκε γιατί παράλληλα με τα έσοδα έχεις και δωρεάν διαφήμιση.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 07 Ιαν 2012, 18:17

Το οτι για να κατέβεις στις εκλογές χρειάζονται κάποιες χιλιάδες ευρό, ισχύει τελικά ή οχι;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Ιαν 2012, 23:24

Vidopoulos έγραψε:Το οτι για να κατέβεις στις εκλογές χρειάζονται κάποιες χιλιάδες ευρό, ισχύει τελικά ή οχι;



ναι, 165 ευρώ Χ 100 έως 300 υποψηφίους + 5-10 χιλιάρικα εκτυπωτικά, το σύνολο από 20 μέχρι 50 χιλιάρικα.

Αλλά αν πληρώσουν 2.000 μέλη είναι από 25 ευρώ (12 μάλλον θα είναι η ετήσια συνδρομή) κι αν δώσουν κάτι παραπάνω οι υποψήφιοι βγήκαμε.

ΥΓ το χαρτί δωρεάν (νομίζω αν κατεβαίνεις στο 70% της Ελλάδας)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

mantoniou
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 01:23

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό mantoniou » 08 Ιαν 2012, 02:24

Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει κάποια υπηρεσία SMS με χρέωση 1-2 €. Θα μπορούσε να μπει όριο στο ποσά SMS μπορεί να στέλνει κάποιος (για να μην θεωρηθεί καλοπροαίρετη κάποια μεγάλη προσφορα από κάποιον).

stefangr
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό stefangr » 08 Ιαν 2012, 02:36

mantoniou έγραψε:Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει κάποια υπηρεσία SMS με χρέωση 1-2 €. Θα μπορούσε να μπει όριο στο ποσά SMS μπορεί να στέλνει κάποιος (για να μην θεωρηθεί καλοπροαίρετη κάποια μεγάλη προσφορα από κάποιον).


Καλησπέρα φίλε μου. Καλή η ιδέα για τα sms αλλά βοηθάς τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και όχι τον εαυτό σου.
Πίστεψε με δεν συμφέρει να μπεις σε αυτή την διαδικασία γιατί από αυτό το ποσό εσύ παίρνεις περίπου 20-25% στην καλύτερη περίπτωση.
Καλύτερα να κάνουμε κάποια δωρεά μέσα από τράπεζα ή με τις συνδρομές.
Ευχαριστώ
"Ανιδιοτέλεια"
Η απουσία ιδιοτέλειας, χαρακτηριστικό του ανθρώπου του οποίου οι πράξεις δεν υπαγορεύονται από το συμφέρον ή το προσωπικό όφελος

LeChuck
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 00:09
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό LeChuck » 14 Ιαν 2012, 00:29

Μπορεί να γίνει το εξής απλό:

Τα οικονομικά του κόμματος (έσοδα-έξοδα-υπόλοιπο) να αναρτόνται ανα τακτά διαστήματα στην ιστοσελίδα του pirateparty σε ευκρινές σημείο.

Ποιο άλλο κόμμα τολμάει να κάνει κάτι τέτοιο;;;;;
Τελευταία επεξεργασία από 1 και LeChuck, έχει επεξεργασθεί 15 φορά/ες συνολικά

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό adrian » 14 Ιαν 2012, 00:34

ανετα μπορουμε να το κανουμε.

και ουτε καν ανα τακτα διαστηματα. αμεσα, η τρεχουσα κατασταση του ταμειου, εσοδα εξοδα κλπ. δεν ειναι και κατι δυσκολο, τεχνικα μιλωντας
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

LeChuck
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 00:09
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό LeChuck » 14 Ιαν 2012, 00:46

pappasadrian έγραψε:ανετα μπορουμε να το κανουμε.

και ουτε καν ανα τακτα διαστηματα. αμεσα, η τρεχουσα κατασταση του ταμειου, εσοδα εξοδα κλπ. δεν ειναι και κατι δυσκολο, τεχνικα μιλωντας


ναι, τα άλλα κόμματα στο τεχνικό κομάτι έχουν κολλήσει :lol: :lol: :lol: :lol:


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες