Οικονομικά του κόμματος

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 14 Ιαν 2012, 01:06

99% υπάρχει στο καταστατικό, κι αν δεν υπάρχει θα το κάνουμε έτσι κι αλλιώς. .

Για την ώρα είναι πολύ εύκολο ΜΗΔΕΝ έσοδα, ΜΗΔΕΝ έξοδα, όλα τα έξοδα (κάτι ψιλά, μην φανταστείτε) από την τσέπη μας :)



LeChuck έγραψε:Μπορεί να γίνει το εξής απλό:

Τα οικονομικά του κόμματος (έσοδα-έξοδα-υπόλοιπο) να αναρτόνται ανα τακτά διαστήματα στην ιστοσελίδα του pirateparty σε ευκρινές σημείο.

Ποιος άλλο κόμμα τολμάει να κάνει κάτι τέτοιο;;;;;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό plessas » 14 Ιαν 2012, 16:34

anestis έγραψε:99% υπάρχει στο καταστατικό, κι αν δεν υπάρχει θα το κάνουμε έτσι κι αλλιώς. .

Για την ώρα είναι πολύ εύκολο ΜΗΔΕΝ έσοδα, ΜΗΔΕΝ έξοδα, όλα τα έξοδα (κάτι ψιλά, μην φανταστείτε) από την τσέπη μας :)



LeChuck έγραψε:Μπορεί να γίνει το εξής απλό:

Τα οικονομικά του κόμματος (έσοδα-έξοδα-υπόλοιπο) να αναρτόνται ανα τακτά διαστήματα στην ιστοσελίδα του pirateparty σε ευκρινές σημείο.

Ποιος άλλο κόμμα τολμάει να κάνει κάτι τέτοιο;;;;;



+1000 :!:
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό James » 19 Ιαν 2012, 19:01

lakis έγραψε:
LEUKOS έγραψε:me opoio tropo mazeutoun esoda me to kalo h arxh prepei na einai mia 10%auton sta sisitia twn astegwn h sto udrima elpida h opou allou!auth einai h drash kai h arxes pou mathame kai xeroume na dinoume!

συμφωνω απολυτως με τον σκοπο σου

Έχω στείλει την αίτηση εγγραφής, αλλά αν συνεχίσουν τέτοια ποσταρίσματα με βλέπω να τη κάνω με ψιλά πηδηματάκια.
@ lakis και leukos πηγαίνετε σε καμμιά χριστιανική οργάνωση. Η γνώμη μου...!
P.s.μήπως κάτι δε κατάλαβα καλά?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό anestis » 19 Ιαν 2012, 19:23

Υπάρχει απόλυτη ελευθερία της έκφρασης. Ο καθένας λέει την άποψή του. Τη σεβόμαστε.
Οι πράξεις μας καθορίζονται από τις κοινές μας αποφάσεις με βάση τους όρους του καταστατικού μας.

Ας επιτρέψουμε σε όλους να έχουν την άποψή τους μέσα στο κόμμα, πριν αγωνιστούμε για την ελευθερία της έκφρασης και άλλες Αξίες έξω από το κόμμα.



Dimitris Zappas έγραψε:P.s.μήπως κάτι δε κατάλαβα καλά?
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό James » 20 Ιαν 2012, 11:34

anestis έγραψε:Υπάρχει απόλυτη ελευθερία της έκφρασης. Ο καθένας λέει την άποψή του. Τη σεβόμαστε.
Οι πράξεις μας καθορίζονται από τις κοινές μας αποφάσεις με βάση τους όρους του καταστατικού μας.

Ας επιτρέψουμε σε όλους να έχουν την άποψή τους μέσα στο κόμμα, πριν αγωνιστούμε για την ελευθερία της έκφρασης και άλλες Αξίες έξω από το κόμμα.



Dimitris Zappas έγραψε:P.s.μήπως κάτι δε κατάλαβα καλά?


Εννοείται Ανέστη, απόλυτη ελευθερία εκφρασης και απόψεων,
αλλά να μη ξεχνάμε τους λόγους δημιουργίας και ύπαρξης του κόμματος των πειρατών παγκοσμίως.
Αν αρχίσουμε τα πλατιάσματα τότε χαθήκαμε.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Ιαν 2012, 19:33

Το πόσο (και αν) θα πλατιάσουμε, θα κρίνετε πιστεύω στο συνέδριο και στις διαδικασίες που θα δημιουργηθούν για την λήψη αποφάσεων από τα μέλη με δικαίωμα ψήφου. Από εκεί και πέρα ο κάθε φίλος μπορεί να εκφέρει ελεύθερα την γνώμη του και να λέει τις προτάσεις του.

Αυτός ήταν και ο λόγος που πετάχτηκα ξαφνικά και αντέδρασα στην αναφορά του λογιστικού ελέγχου του χρέους στην ιδρυτική διακήρυξη. Είναι ένα επικίνδυνο μοδάτο πλάτιασμα και αυτά τα μοδάτα πλατιάσματα πρέπει να αποφευχθούν μέχρι να υπάρξουν συλλογικές και σύννομες με το καταστατικό αποφάσεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό James » 21 Ιαν 2012, 02:20

baskin έγραψε:Το πόσο (και αν) θα πλατιάσουμε, θα κρίνετε πιστεύω στο συνέδριο και στις διαδικασίες που θα δημιουργηθούν για την λήψη αποφάσεων από τα μέλη με δικαίωμα ψήφου. Από εκεί και πέρα ο κάθε φίλος μπορεί να εκφέρει ελεύθερα την γνώμη του και να λέει τις προτάσεις του.

Αυτός ήταν και ο λόγος που πετάχτηκα ξαφνικά και αντέδρασα στην αναφορά του λογιστικού ελέγχου του χρέους στην ιδρυτική διακήρυξη. Είναι ένα επικίνδυνο μοδάτο πλάτιασμα και αυτά τα μοδάτα πλατιάσματα πρέπει να αποφευχθούν μέχρι να υπάρξουν συλλογικές και σύννομες με το καταστατικό αποφάσεις.

Συμφωνώ
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

pmkamb
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 15:43

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό pmkamb » 21 Ιαν 2012, 16:22

Δεν μου αρέσει καθόλου όταν κάποιος λέει τη λέξη πλατιάσουμε και αναφέρεται σε προσωπικές απόψεις άλλων ανθρώπων. Επίσης απειλές του στυλ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια δεν είναι πρέπουσες σε μια ομάδα με κοινό όραμα και στόχο. Έστω οτι ακόμα υπάρχουν κάποια σημεία που δεν είναι ξεκάθαρα με τον καιρό θα ξεκαθαρίσουν. Τώρα όσο αφορά τα οικονομικά πιστεύω οτι είναι αυτονόητο οτι η κάθε κίνηση του κόματος θα αναρτάται και το κάθε μέλος θα ενημερώνεται με e-mail. Ανα πάσα στιγμή το βιβλίο εσόδων εξόδων του κόματος θα μπορεί να ελέγχεται απο τον καθένα. Τρόποι για να μαζέψουμε τα λεφτά για τα λίγα έξοδα που θα έχουμε σαν κόμα υπάρχουν και σαφώς περισσότερες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες. Ας οργανοθούμε με το θέμα της σύστασης και απο κει και πέρα στο συνέδριο αποφασίζουμέ.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό James » 24 Ιαν 2012, 20:41

pmkamb έγραψε:Δεν μου αρέσει καθόλου όταν κάποιος λέει τη λέξη πλατιάσουμε και αναφέρεται σε προσωπικές απόψεις άλλων ανθρώπων. Επίσης απειλές του στυλ την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια δεν είναι πρέπουσες σε μια ομάδα με κοινό όραμα και στόχο. Έστω οτι ακόμα υπάρχουν κάποια σημεία που δεν είναι ξεκάθαρα με τον καιρό θα ξεκαθαρίσουν. Τώρα όσο αφορά τα οικονομικά πιστεύω οτι είναι αυτονόητο οτι η κάθε κίνηση του κόματος θα αναρτάται και το κάθε μέλος θα ενημερώνεται με e-mail. Ανα πάσα στιγμή το βιβλίο εσόδων εξόδων του κόματος θα μπορεί να ελέγχεται απο τον καθένα. Τρόποι για να μαζέψουμε τα λεφτά για τα λίγα έξοδα που θα έχουμε σαν κόμα υπάρχουν και σαφώς περισσότερες ιδέες είναι ευπρόσδεκτες. Ας οργανοθούμε με το θέμα της σύστασης και απο κει και πέρα στο συνέδριο αποφασίζουμέ.


Δεν είναι απειλή pmkamp είναι τοποθέτηση, κόμμα πειρατών λέμε να γίνουμε, όχι χριστιανική Ένωση, (σεβομαι όποιον πιστεύει, ότι και αν πιστεύει) και το τι είναι πρέπον θα κριθεί για το καθένα -έτσι κι αλλιώς επώνυμα γράφω ότι γράφω-
Επίσης είναι σεβαστός και ο οπαδός μιάς ποδοσφαιρικής ομάδας που διαμαρτύρεται για το διαιτητή, μήπως να το δούμε και αυτό και να το περιλάβουμε στις αρχές μας?
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Οικονομικά του κόμματος

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 24 Ιαν 2012, 20:54

Κι εγώ πάντως συμφωνώ με την άποψη να μην χανόμαστε σε πολλά και διάφορα. Λίγες δράσεις (σχετικές και με το ίδιο το όνομα του κόμματος) και καταρτισμένη άποψη σε ότι αποφασίζουμε και υποστηρίζουμε ως κόμμα. Απο κει και πέρα μπορεί να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε σε πολλά και διάφορα αλλά οι άλλες ενδεχόμενες δράσεις/ κινήσεις ας μείνουν έξω. Δεν είμαστε θρησκεία για να μην μπορούμε να συμμετέχουμε ταυτόχρονα και σε κάτι άλλο που μπορεί να ενδιαφέρει τον καθένα ξεχωριστά. Αν ένας θέλει να πάει στην κερατέα ή να διαδηλώνει με το "δεν πληρώνω" δικαίωμά του (παραδείγματα τυχαία δεν εκφέρω άποψη υπέρ ή κατά) , απλά δεν είναι θέμα των πειρατών.

Γενικά πάντως ας υπάρχουν ήρεμα πνεύματα. Δεν είμαστε εδώ για να βριστούμε και ο γραπτός λόγος έχει τις δυσκολίες του.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες