Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 04 Ιαν 2012, 11:15

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,
Ως νέο μέλος της κίνησης αυτής, θα ήθελα εν αρχή να καταθέσω την απόψή μου για την αναγκαιότητα δημιουργίας ενός τέτοιου κόμματος στην Ελλάδα.
Σε μία χώρα που βάλλεται πανταχόθεν, σε μία χώρα όπου
• το να είσαι νέος, έντιμος, δημιουργικός, τρίτεκνος, πολύτεκνος κλπ είναι έγκλημα καθοσιώσεως,
• η ιδιοκτησία κοντεύει να γίνει ποινικό αδίκημα,
• όλοι όσοι είναι στον σκληρό πυρήνα του συστήματος (βλέπε κόμματα και μερικές συντεχνίες που τα βολεύουν) ευημερούν και οι υπόλοιποι δεινοπαθούν,
• μερικές εταιρείες καθορίζουν την εξέλιξη και τη ροή των πραγμάτων σε όλους τους τομείς,
• πνευματική ιδιοκτησία θεωρείται το συμφέρον της εταιρείας που κατέχει τα δικαιώματα διαχείρισης,
• τα πολιτικά κόμματα αποδεικνύονται παντελώς αδύναμα να δουν πέρα από το μικρόκοσμό τους,
• το νέο αντιμετωπίζεται με εχθρότητα και άρνηση,
είναι απολύτως αναγκαία μια κίνηση, υπεράνω κομμάτων και ανούσιων ιδεολογιών και ιδεοληψιών, που αντίστοιχές της έχουν γίνει με επιτυχία εδώ και χρόνια στο εξωτερικό.
Αρκεί να μην μετεξελιχθεί και αυτή η προσπάθεια σε ένα νέο κατ’ όνομα κίνημα, που απλώς θα βολέψει τις ιδιαίτερες ανάγκες του κάθε μέλους της.
Αρκεί να σεβαστούμε ο ένας τον άλλο.
Δεν χρειάζονται πολλά για να πετύχει η προσπάθεια. Σεβασμός μεταξύ μας, σεβασμός στην ξεχωριστή ατομικότητα του καθενός, αναγνώριση του εμείς, μέσω της οποίας θα επιτευχθούν και τα προσωπικά μας όνειρα.
Πρέπει να προσπαθήσουμε.
Καλή επιτυχία.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

Ιορ_Χ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:03

Re: Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Δημοσίευσηαπό Ιορ_Χ » 04 Ιαν 2012, 16:37

Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρέπει να δοθεί ειδική μέριμνα στην διατήρηση του προσανατολισμού σε πολιτικό φορέα και όχι σε group therapy, με τελικό αποτέλεσμα τον εκφυλισμό. Ελπίζω να αποτελέσει το έναυσμα για κάτι καινούργιο και διαφορετικό. Καλό μας ξεκίνημα!

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 04 Ιαν 2012, 18:43

Ευχαριστώ αγαπητέ/ή Ιορ_Χ,
θεωρώ πως υπάρχει όλο το αναγκαίο υπόβαθρο για να προχωρήσουμε όλοι μαζί.
Αν καταλάβουμε όλοι μας ότι μέσω της ευημερίας της ομάδας θα ανθήσει και το άτομο (ανεξάρτητα από το τί πρεσβεύει ο καθένας), όλα θα πάνε καλά.
Καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.

giorginho
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 19:31

Re: Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Δημοσίευσηαπό giorginho » 04 Ιαν 2012, 19:45

Kαλησπερα και καλη χρονια!

Θυμαμαι ηδη απο το 2006-7 ειχε γινει θεμα μεταξυ συμφοιτητων (πολυτεχνειο) η ιδρυση ενος τετοιου κομματος (παρατηρωντας τους σουηδους) για τις εκλογες του 2007 οπου ειχαμε μεν συμφωνησει οτι ειναι τουλαχιστον θεμιτο να μπορεσει να ιδρυθει ενα τετοιο κινημα, ομως απο την αλλη το να ειχε απηχηση στον κοσμο εκεινη την εποχη θα ηταν σχεδον αδυνατο (αφηστε που με τα πολλα-πολλα περασαν οι προθεσμιες και οσοι ειχαν εκδηλωσει ζωηρο ενδιαφερον για την ιδρυση το αφησαν).

Πλεον πιστευω οτι η υπαρξη του διαφορετικου ειναι επιβεβλημενη, ειδικα οταν το κινημα θα εκπροσωπει ξεκαθαρα αιτηματα υπερ αυτου του (για ακομα μια φορα) καταπατημενου λαου και επιπλεον τωρα υπαρχει ενα πανισχυρο οπλο που δεν ειναι αλλο απο τις σελιδες κοινωνικης δικτυωσης οι οποιες δε χρειαζεται να αναλυσω ποσο πολυ μπορουν να βοηθησουν!

Μια πρωτη δικη μου παρακληση προς οσους ασχοληθουν ενεργα με την κινηση (θα ηθελα να παρακολουθησω κι εγω απο κοντα τις εξελιξεις αλλα δυστυχως ή ευτυχως αυτη την περιοδο ειμαι δεσμευμενος απο την μαμα πατριδα), να φροντισουν ωστε η στελεχωση να γινει με οσο το δυνατον αυστηροτερα κριτηρια κυριως ως προς την προοπτικη να μην μπορει καποιος να διαφθαρει με κανενα τροπο (γιατι απο προσωπικης πειρας γνωριζω αλλες αντιστοιχες ομαδες που ειχαν τολμησει να τραβηξουν λιγο το σχοινι του κατεστημενου και παντα μα παντα καποιος εκ της κεφαλης κρεμουσε τους υπολοιπους, ειτε γιατι μπορει να δωροδοκηθηκε ειτε να απειληθηκε κλπ).

Καλη τυχη, και εφοσον το κανετε πραξη εδω θα ειμαστε. ;)

mike1966
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:52
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αναγκαία η δημιουργία ενός τέτοιυ κόμματος

Δημοσίευσηαπό mike1966 » 04 Ιαν 2012, 23:25

Αγαπητέ giorginho,
έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ έχω ενοχληθεί (είμαι προφανώς μεγαλύτερος από σένα) από ανθρώπους που ξεκινήσαμε μαζί προσπάθειες για κάτι το καλύτερο και τελικώς αυτοί βρέθηκαν μέχρι και υφυπουργοί(!!!) και πρόεδροι δημοσίων οργανισμών και φορέων, εξαργυρώνοντας έτσι τις όποιες ευαισθησίες τους. Εξάλλου, πολλοί από τους πολιτικούς της μεταπολίτευσης εξαργύρωσαν «φθηνά» την όποια αγωνιστική τους δράση, ξεχνώντας γρήγορα ιδέες και καταγωγές.
Όμως, δικλείδες ασφαλείας υπάρχουν. Όλα μπορούν να γίνουν, αν έχουμε πάντα ως αρχή ότι μέσα από το σύνολο θα ευημερήσουν και τα υποσύνολα (θα με κατανοείς ως απόφοιτος του πολυτεχνείου).
Αρκεί να το θέλουμε.
Καλή θητεία (αν κατάλαβα καλά είσαι φαντάρος (είμαι υπερήφανος που υπηρέτησα στα τεθωρακισμένα).
Καλή συνέχεια.
Χρόνου φείδου. Σπεύδε βραδέως.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες