Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 23 Ιαν 2012, 02:45

Η έδρα κατά την άποψη μου πρέπει να είναι λειτουργική.
Σε μια ήσυχη περιοχή, δίπλα σε μετρό. Για το Δήμο Αθηναίων ή άλλο προάστειο δεν το βρίσκω σοβαρό πρόβλημα εφ'όσον τώρα καταθέτουμε το καταστατικό.
Ίσως να είναι και συμβολικό και επικοινωνιακά συμφέρον να είναι σε κάποιο λαικό προάστειο, δίπλα στον κόσμο πχ κοντά στο Μετρό του Αγ. Αντωνίου στο Περιστέρι. Επίσης βολικές περιοχές χωρίς προβλήματα είναι ο κόμβος της Κατεχάκη, σταθμός Αμπελοκήπων, Πανόρμου όπου είναι φοιτητοπεριοχή, με σχετικά άνετη πρόσβαση και από τα Βόρεια και από τα Νότια όλα αυτά.
Θα πρότεινα επίσης ένα διαμέρισμα σε όροφο, και λόγω κόστους αλλά και για λόγους ασφαλείας. Αρκεί να μη δημιουργεί προβλήματα στους ενοίκους.

Notis7
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 01:52

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Notis7 » 23 Ιαν 2012, 03:02

Σύμφωνο απόλυτα με τον φίλο Giorgo για τις τοποθεσίες του γραφείου του κόμματος με γνώμονα την εύκολη πρόσβαση αλλα κ το να μην έχουμε διαφόρων ειδών..... προβλήματα στο κέντρο την Αθήνας. :)

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 23 Ιαν 2012, 11:27

Τι ακριβώς σημαίνει πως υπάρχει κόσμος που φοβάται να πάει στο κέντρο? Δεν νοείται αυτό, αφενός γιατί δεν γίνεται να μαζευόμαστε σε προάστεια γιατί δεν είναι δίκαιο για κανέναν (ούτε εγώ μένω κέντρο) και αφετέρου είναι προσβλητικό να λέμε επίσημα πως η πρωτεύουσα της χώρας είναι επικίνδυνη. Σίγουρα θα αποφύγουμε την πλατεία θεάτρου και κανά 2 ακόμα σημεία, αλλά για όσους δεν το ξέρουν το κέντρο δεν είναι γκέτο ούτε επικίνδυνο.

Και κάτι άλλο. Κάποιος έκανε λόγο για έδρα σε "λαικά προάστεια". Προσωπικά μου κάθεται λίγο στραβά αυτή η διατύπωση λες και όποιος δεν μένει περιστέρι ή καμίνια είναι ζάπλουτος καπιταλιστής ιμπεριαλιστής. Ας μην αρχίσουμε με τα καλά της σοβιετικού τύπου αριστεράς.

Τέλος, πήρα την πρωτοβουλία να ρωτήσω λίγο τιμές γύρω από την πλατεία Καρύτση, που διαθέτει μετρό κοντά και είναι και απόλυτα ασφαλής 24 ωρες το 24ωρο. Μου είπανε ότι στις στοές έχει πολλά ξενοίκιαστα μαγαζάκια με 150 ευρώ/ 40-50τμ. Σε μερικά κτίρια έχει και θυρωρό (που ανοίγει και τα δείχνει στους ενδιαφερόμενους). Αν αποφασίσουμε πως θέλουμε κανονική έδρα, πιστεύω πως είναι καλή περιοχή.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

Antys
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:24
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Antys » 23 Ιαν 2012, 12:26

Εγώ θεωρώ ότι για αρχή πρέπει να υπάρχει μια τυπική έδρα κάπου στο κέντρο. Να μην επιλεγούν περιοχές όπως τα εξάρχεια (δεν έχω πρόβλημα, μου αρέσει η περιοχή) αλλά φοβάμαι ότι θα προσπαθήσουν
τα ΜΜΕ να μας κατατάξουν πολιτικά στον εξωκοινοβουλευτικό χώρο. Καλό θα είναι να υπάρχει ένας σοβαρός χώρος (όχι υπόγειο-τρώγλη) όπου θα μπορεί κάποιος να έρθει και να γνωρίσει την προσπάθεια αυτή.
Για εμάς τώρα που βρισκόμαστε στην επαρχία, θα την βγάζουμε σε καμία καφετέρια ( αν μαζευτούμε πάνω από 2 άτομα :lol: )
Με ήλιο τα βγάζουν, με ήλιο τα βάζουν, τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε?

Giorgos
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 23:31

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Giorgos » 23 Ιαν 2012, 13:15

zio_donnie έγραψε:Τι ακριβώς σημαίνει πως υπάρχει κόσμος που φοβάται να πάει στο κέντρο? Δεν νοείται αυτό, αφενός γιατί δεν γίνεται να μαζευόμαστε σε προάστεια γιατί δεν είναι δίκαιο για κανέναν (ούτε εγώ μένω κέντρο) και αφετέρου είναι προσβλητικό να λέμε επίσημα πως η πρωτεύουσα της χώρας είναι επικίνδυνη. Σίγουρα θα αποφύγουμε την πλατεία θεάτρου και κανά 2 ακόμα σημεία, αλλά για όσους δεν το ξέρουν το κέντρο δεν είναι γκέτο ούτε επικίνδυνο.

Και κάτι άλλο. Κάποιος έκανε λόγο για έδρα σε "λαικά προάστεια". Προσωπικά μου κάθεται λίγο στραβά αυτή η διατύπωση λες και όποιος δεν μένει περιστέρι ή καμίνια είναι ζάπλουτος καπιταλιστής ιμπεριαλιστής. Ας μην αρχίσουμε με τα καλά της σοβιετικού τύπου αριστεράς.

Τέλος, πήρα την πρωτοβουλία να ρωτήσω λίγο τιμές γύρω από την πλατεία Καρύτση, που διαθέτει μετρό κοντά και είναι και απόλυτα ασφαλής 24 ωρες το 24ωρο. Μου είπανε ότι στις στοές έχει πολλά ξενοίκιαστα μαγαζάκια με 150 ευρώ/ 40-50τμ. Σε μερικά κτίρια έχει και θυρωρό (που ανοίγει και τα δείχνει στους ενδιαφερόμενους). Αν αποφασίσουμε πως θέλουμε κανονική έδρα, πιστεύω πως είναι καλή περιοχή.


Είναι θέματα συμβολισμού και πρακτικά. Ούτε στη Ρηγιλλης μπορείς να νοικιάσεις Γραφεία, ούτε και στα Εξάρχεια. Σε περιοχές με πολύ κόσμο, φοιτητές κλπ και κοντά σε μετρό έχεις τον κόσμο εύκολα κοντά σου. Αν επιλεγεί η λειτουργική λύση τα γραφεία θα πρέπει να λειτουργήσουν και να παράγουν "έργο", πιθανόν και καθημερινά. Τα "λαικά" προάστεια επίσης έχουν και λαικά ενοίκια που πρέπει να πληρωθούν κάπως. Ότι αποφασίσει το ανώτατο Σοβιέτ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό anestis » 23 Ιαν 2012, 13:45

:lol:

τσουκ! Δεν έχουμε καν αντιπροσωπευτικό όργανο... Η "Βάση" αποφασίζει :)

ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, Λαός, Λαικός, Βάση...


Giorgos έγραψε:Ότι αποφασίσει το ανώτατο Σοβιέτ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό omissman » 23 Ιαν 2012, 13:53

Το ειχα προτεινει και σε αλλη αναρτηση, το ξαναπροτεινω και εδω : εχω στην κατοχη μου πρωην αρχιτεκτονικο γραφειο / ενιαιος χωρος-στουντιο ~60 μ2, σε Α΄οροφο, Αιολου & Κολοκοτρωνη, κοντα στο σταθμο μετρό Μοναστηρακι, με ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο / λουτρο,κουζινακι, ΙΝΤΕΡΝΕΤ 28mbs, τηλεφωνα, φαξ, υπολογιστες,εκτυπωτες, σκανερ, τραπεζια μεγαλα, καρεκλες κλπ... Το ΔΙΑΘΕΤΩ εναντι συμβολικου αντιτιμου για να εγκατασταθει η εδρα μας εκει με τη συνταξη του σχετικου συμφωνητικου. Για περαιτερω λεπτομερειες (οικονομικα, επισκεψη για τη διαπιστωση της καταλληλοτητας του χωρου κλπ) παρακαλω η επικοινωνια να γινει με το μεηλ μου.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό anestis » 23 Ιαν 2012, 14:06

OOPS!

Συγνώμη, δεν είχε γίνει αντιληπτό, εγώ τουλάχιστον είχα μείνει με την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούσες και απλά το διέθετες για συναντήσεις.

Ακούγεται πολύ καλό! :)


omissman έγραψε:Το ειχα προτεινει και σε αλλη αναρτηση, το ξαναπροτεινω και εδω : εχω στην κατοχη μου πρωην αρχιτεκτονικο γραφειο / ενιαιος χωρος-στουντιο ~60 μ2, σε Α΄οροφο, Αιολου & Κολοκοτρωνη, κοντα στο σταθμο μετρό Μοναστηρακι, με ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο / λουτρο,κουζινακι, ΙΝΤΕΡΝΕΤ 28mbs, τηλεφωνα, φαξ, υπολογιστες,εκτυπωτες, σκανερ, τραπεζια μεγαλα, καρεκλες κλπ... Το ΔΙΑΘΕΤΩ εναντι συμβολικου αντιτιμου για να εγκατασταθει η εδρα μας εκει με τη συνταξη του σχετικου συμφωνητικου. Για περαιτερω λεπτομερειες (οικονομικα, επισκεψη για τη διαπιστωση της καταλληλοτητας του χωρου κλπ) παρακαλω η επικοινωνια να γινει με το μεηλ μου.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 23 Ιαν 2012, 14:07

omissman έγραψε:Το ειχα προτεινει και σε αλλη αναρτηση, το ξαναπροτεινω και εδω : εχω στην κατοχη μου πρωην αρχιτεκτονικο γραφειο / ενιαιος χωρος-στουντιο ~60 μ2, σε Α΄οροφο, Αιολου & Κολοκοτρωνη, κοντα στο σταθμο μετρό Μοναστηρακι, με ΠΛΗΡΗ εξοπλισμο / λουτρο,κουζινακι, ΙΝΤΕΡΝΕΤ 28mbs, τηλεφωνα, φαξ, υπολογιστες,εκτυπωτες, σκανερ, τραπεζια μεγαλα, καρεκλες κλπ... Το ΔΙΑΘΕΤΩ εναντι συμβολικου αντιτιμου για να εγκατασταθει η εδρα μας εκει με τη συνταξη του σχετικου συμφωνητικου. Για περαιτερω λεπτομερειες (οικονομικα, επισκεψη για τη διαπιστωση της καταλληλοτητας του χωρου κλπ) παρακαλω η επικοινωνια να γινει με το μεηλ μου.


Πολύ γενναιόδωρη η προσφορά σου! Μήπως, παιδιά, αυτή είναι η καλύτερη λύση, προς το παρόν τουλάχιστον;
Και η τοποθεσία, δίπλα στο μετρό στο Μοναστηράκι είναι βολική απ' όπου κι αν έρχεται ο κόσμος.

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 23 Ιαν 2012, 14:11

Αν διατίθεται σχεδόν δωρεάν και χωρίς απαιτήσεις πιστεύω πως η λύση είναι ιδανική και δεν επιδέχεται αντιρρήσεις.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες