Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 22 Ιαν 2012, 18:06

Η πιο φθηνή πρόταση για κανονική έδρα που δεν ξέρω αν ενδιαφέρει, είναι να νοικιάσουμε μια αποθήκη και να μοιραζόμαστε ρεύμα με ένα γείτονα. Μια παρόμοια συμφωνία έχουμε κάνει για ένα web radio. O χώρος είναι αρκετά μεγάλος, και πληρώνουμε για ρεύμα ένα συμβολικό ποσό σε ένα μαγαζί που είναι από κάτω. Δεν ξέρω πόσα δίνουν ακριβώς αλλά το κέντρο έχει αρκετά τέτοια κτήρια. Αν ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω και να ψάξω κάτι παρόμοιο.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 22 Ιαν 2012, 18:27

εφόσον δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κοστος για την αλλαγή εδρας ειμαι της άποψης να κρατήσουμε τα εξοδα στο ελάχιστο. Έχουμε πολυ δρομο ακομα εως οτου μια ουσιαστική εδρα να εχει νοημα.
Μπορεί να νιώθουμε οτι θα την εξοπλησουμε εύκολα με πράγματα απο εδω και απο εκει.. ειχα την ιδια αισιοδοξια οταν πηγα φοιτητής :-) ... τα παγια εξοδα ομως είναι ομως το μεγάλο βαρος. Πιστεύω καλύτερα οι πόροι να χρησιμοποιηθούν για δράσεις που θα μεγαλώσουν το κίνημα παρα για να έχουμε ενα χώρο για συναντιόμαστε αφου αυτο μπορεί να γίνει σε πολλα αλλα μερη ποιο οικονομικά και ποιο ανοιχτα για το μελλοντικό κοινο

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 22 Ιαν 2012, 19:28

zio_donnie έγραψε:Η πιο φθηνή πρόταση για κανονική έδρα που δεν ξέρω αν ενδιαφέρει, είναι να νοικιάσουμε μια αποθήκη και να μοιραζόμαστε ρεύμα με ένα γείτονα. Μια παρόμοια συμφωνία έχουμε κάνει για ένα web radio. O χώρος είναι αρκετά μεγάλος, και πληρώνουμε για ρεύμα ένα συμβολικό ποσό σε ένα μαγαζί που είναι από κάτω. Δεν ξέρω πόσα δίνουν ακριβώς αλλά το κέντρο έχει αρκετά τέτοια κτήρια. Αν ενδιαφέρει μπορώ να ρωτήσω και να ψάξω κάτι παρόμοιο.




και εγώ θα πρότεινα μια αποθήκη στο κέντρο η ένα πολύ φθηνό μονόκλινο διαμέρισμα σε μια περιοχή που λίγο πολύ να περπατιέται και χωρίς κίνδυνο. πιστεύω με τα σημερινά δεδομένα ενοικίασης θα βρούμε κάποιο που δεν θα ξεπερνά τα 100 ευρώ. :?:
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

olrandir
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:08

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό olrandir » 22 Ιαν 2012, 19:54

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να μιλάμε για "κανονική" έδρα. Το μόνο στο οποίο μπορεί να μας χρησιμεύσει είναι για την έξωθεν εικόνα μας (να έχουμε έναν "επίσημο" χώρο να δεχτούμε δημοσιογράφους ή άλλους), αφού ως χώρος "συνάντησης" ακυρώνεται λόγω της φύσης του κόμματος: αναγκαστικά η έδρα θα βρίσκεται στην Αθήνα, αλλά τα μέλη μπορούν να έρχονται από όλη την Ελλάδα. Αν χρησιμοποιείται για συναντήσεις ο χώρος αποκλείονται από αυτές τα μη Αθηναία μέλη και φοβάμαι μήπως μακροπρόθεσμα δημιουργηθεί, ψυχολογικά τουλάχιστον, διαχωρισμός μεταξύ Αθηναίων που συμμετέχουν σε "επίσημες" συναντήσεις και μη Αθηναίων που κάνουν "μη επίσημες" συναντήσεις (με αντίστοιχο στιγματισμό πιθανών αποφάσεων και ιδεών που ξεκινάνε από οποιοδήποτε "μη επίσημο" χώρο συγκέντρωσης).

Άποψή μου: ξεκινάμε με την ελάχιστη τυπική έδρα, κι όταν γίνουμε μεγάλοι και τρανοί κι έχουμε λεφτά για πέταμα αποκτούμε κι ένα γραφείο για να έχουμε σοβαρό backdrop στις τηλε-εξαγγελίες μας.
.: panis angelicus, fit panis hominum :.

theofanis1987
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 17 Οκτ 2011, 23:15

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό theofanis1987 » 22 Ιαν 2012, 20:49

Πιστεύω να κάνουμε το πρώτο.Να βρούμε μια τυπική έδρα.

dpapag8
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 16:44

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό dpapag8 » 22 Ιαν 2012, 20:55

Πιστεύω ότι είναι σωστό να υπάρχει μια έδρα. Όχι για ρουσφέτια :lol: , αλλά για τη διεκπαιρέωση των εργασιών που προκύπτουν, αλλά και για λόγους υπόστασης.

savvidis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 12:08
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό savvidis » 22 Ιαν 2012, 20:56

Πιστεύω πως για αρχή μία τυπική έδρα για την έκδοση του ΑΦΜ είναι αρκετή. Συμφωνώ με την άποψη να κρατήσουμε στο ελάχιστο τα πάγια έξοδα τώρα στο ξεκίνημα. Σε δεύτερο χρόνο μετά και την τυπική ίδρυση του κόμματος μπορούμε να δούμε τι ανάγκες θα παρουσιαστούν και ανάλογα να αποφασίσουμε για το χώρο. Όσο για τις συναντήσεις συμφωνώ με την άποψη να γίνονται στο Skype και σε δημόσιους χώρους (πνευματικά κέντρα, καφετέριες κλπ), δίνοντας με αυτόν τον τρόπο στον κόσμο να καταλάβει ότι είμαστε ανοιχτοί σε απόψεις και δεν έχουμε καμία σχέση με ότι ξέρουν μέχρι σήμερα από τα υπόλοιπα πολιτικά κόμματα.
Γιώργος Σαββίδης

serepetsis1964
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:28

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό serepetsis1964 » 22 Ιαν 2012, 21:39

Θα πρότεινα να επωφεληθούμε από την ταχύτητα συντονισμού που μας δίνει ο υπολογιστής μέσω του forum για να ανταλλάσουμε ιδέες και απόψεις. Οπωσδήποτε όμως χρειάζεται και μια φυσική έδρα όπου τα μέλη θα συγκεντρώνονται και θα συνομιλούν. Τα πολιτιστικά κέντρα των δήμων είναι νομίζω μια πολύ καλή κατά τη γνώμη μου, και δεν θα κοστίζει υποθέτω και πολλά χρήματα. Μιχάλης από Πετρούπολη

Rainmaker

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 22 Ιαν 2012, 22:49

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν απο υπολογιστές αλλά θέλουν πχ την αμεση δημοκρατία, δεν πρέπει να μπορούν να έχουν επαφή μαζί μας? που θα γίνεται αυτή η επαφή θα ψάχνει στο Ίντερνετ να μας βρει? πρέπει να υπάρχει ένα σταθερό σημείο συγκέντρωσης φυσικά το ίδιο ισχύει και για την περιφέρεια.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 12:39

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ » 23 Ιαν 2012, 01:18

H AΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΠΙΚΗ ΕΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ άποψη το Skype κ.λ.π. και σε δημόσιους χώρους (πνευματικά κέντρα, καφετέριες κλπ) ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ & ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ π.χ. μια ομαδα στην γλυφαδα, μια αλλη στη ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ & μια αλλη στο περιστερι αν εχουμε συνδεση σκαϊπ & ΕΝΑ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ..... ΣΑΝ ΜΙΑ ΣΥΝΔΙΑΣΚΕΨΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΥΡΟΣ (ακομα & επικοινωνια με γερμανια & σουηδια) & ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ .&..ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ με ολα αυτα που γινονται..... ΑΡΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ;;;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες