Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Εδώ έγινε η "Συζήτηση για πιθανή ίδρυση του κόμματος"
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό baskin » 22 Ιαν 2012, 12:56

Έχουμε κάποια πληροφόρηση, για το πως έχουν χειριστεί το συγκεκριμένο ζήτημα τα "αδελφά" πειρατικά σχήματα σε άλλες χώρες; Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορετικές "νομικές" απαιτήσεις, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποια ιδέα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 12:39

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΓΑΚΟΣ » 22 Ιαν 2012, 13:00

ΑΥΤΗ ΕΔΩ Η ΟΜΑΔΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΔΗΜΩΝ http_www_aidahellas_gr ΑΚΟΜΑ & ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΡΟΒΟΛΕΑ... ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΜΑΣ.... ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ & ΜΑΘΕΤΕ... ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό crisal » 22 Ιαν 2012, 13:11

Δεν ειναι θεμα να κανουμε οτι τα παραδοσιακα κομματα.
Για να μας πάρουν στα σοβαρά χρειαζόμαστε έδρα,και πολλα πράγματα ακόμα.
Δεν μας ενδιαφέρει η περιοχή πιστε΄πυω αρκεί να είναι εύκολα προσβάσιμη με τα ΜΜΜ.

Αθανάσιος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 16:16

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό Αθανάσιος » 22 Ιαν 2012, 13:21

Μήπως η έδρα μας να πρέπει να βρίσκεται σε ένα μέρος της Αθήνας όπου συχνάζει το target group του κόμματος; Κάποια φοιτητο-γειτονιά; Ζωγράφου, Μπουρνάζι;

Οι συζητήσεις και συναντήσεις του κόμματος, μήπως θα έπρεπε να γίνονται online δίνοντας την δυνατότητα σε οποιονδήποτε (επώνυμα) να πει την άποψη του ή να τις παρακλουθήσει (διαφάνεια);

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 22 Ιαν 2012, 13:40

Και εγω νομίζω οτι υπάρχουν και άλλες περιοχές. Περιστέρι ασ πούμε Ν.ιωνια Αμπελόκηποι γιατι κέντρο? Νομίζω οτι πρέπει να ειναι λειτουργικό ναεχει ίντερνετ τουλάχιστον. Γι' αυτο πρέπει να μπει μια συνδρομή οποσδήποτε.

elrinio75
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 03:25

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό elrinio75 » 22 Ιαν 2012, 14:32

Οι έδρες των κομμάτων (κατά τη γνώμη μου) είναι υπερεκτιμημένες.

α) Χρησιμεύουν για να κρατούν τα πρόβατα στο μαντρί και για τις εσωκομματικές διεργασίες (ψηφοφορίες κλπ).
β) Είναι και ένας χώρος που "κρύβει" τα μέλη και τις ύποπτες διεργασίες.

Δεν γνωρίζω αν απατείται να υπάρχει λειτουργικός χώρος για τις εσωκομματικές διεργασίες, όμως εγώ θα προτιμούσα τη minimum έκδοση.

Ο λόγος είναι ότι ακόμη και στέκι να το κάνουμε με καφεδιές και wifi, θα κρυβόμαστε από την κοινωνία. Προτιμώ συναντήσεις σε καφετέριες κλπ και να μπορούμε να έχουμε μια επαφή με τον κόσμο και να φαινόμαστε, παρά να κρυβόμαστε στα στενά όρια μιας έδρας.
"We Are the Borg. You Will be Assimilated. Resistance is Futile."

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 22 Ιαν 2012, 14:40

Μια τυπικη εδρα ειναι υπεραρκετη κατα την γνωμη.Και γιαπι να ειναι ακομα καλυτερα,αλλωστε θα χρειαστουμε και το τελευταιο σεντς σε περιπτωση(ελπιζω ναι)που κατεβουμε στις εκλογες. :arrow: Εγγεγραμμενο μελος!
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Ιαν 2012, 15:45

Ολα τα καταστατικά κομμάτων και το δικό μας λέει Αθήνα. Αρα πρέπει να είναι στα όρια του Δήμου Αθηναίων.

Θα μπορούσαμε να το κάνουμε π.χ Περιστερίου ή Αμαρουσίου (πριν πάμε Αρειο Πάγο).

Αλλά τότε θα είναι πάντα στο Περιστέρι ή το Μαρούσι, εκτός αν τροποποιήσουμε το άρθρο του κατασττικού με τις διαδικασίες (Συνέδριο, 2/3 κλπ)

Βλέπω επίσης ότι είμαστε μοιρασμένοι ανάμεσα στην ουσιαστική και την τυπική έδρα.

blackup έγραψε:Το λέει υποχρεωτικά κάποιος νόμος ότι πρέπει να είναι στο κέντρο της Αθήνας;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Ιαν 2012, 15:47

Το μόνο "νομικό" που θέλουμε στην Ελλάδα είναι ένα ενοικιαστήριο συμβόλαιο για να πάρουμε ΑΦΜ από την εφορία.

baskin έγραψε:Έχουμε κάποια πληροφόρηση, για το πως έχουν χειριστεί το συγκεκριμένο ζήτημα τα "αδελφά" πειρατικά σχήματα σε άλλες χώρες; Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορετικές "νομικές" απαιτήσεις, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποια ιδέα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

fgas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 11:09

Re: Η ΕΔΡΑ που θα δηλώσουμε.

Δημοσίευσηαπό fgas » 22 Ιαν 2012, 17:26

και εγω συμφωνω να δηλωσουμε εδρα ενα σπιτι μπορουμε γιατι εγω εχω παροχης υπηρεσειων μπλοκακι και εδρα το σπιτι μου,για αρχη και αργοτερα βρισκουμε κατι που μας αντιπροσοπευει .συναντησεις μπορουμε να κανουμε σε πνευατικα κεντρα των δημων ,που δεν θα εχουμε και προβλημα χωρητικοτητας


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες