Θέματα έκτακτου συνεδρίου

Γενική συζήτηση ανοιχτή μόνο για τα μέλη

Re: Θέματα έκτακτου συνεδρίου

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 30 Μάιος 2019, 16:24

Αντώνη το πρόβλημα δεν είναι προσωπικό. Αυτοί που το κάνουν προσωπικό όμως έχουν το πρόβλημα.

Εγώ είμαι εδώ για να κάνω δουλειά για το Κόμμα Πειρατών. Δεν μπορεί να κάνουμε κάποιοι δεκάδες προτάσεις, να κάνουμε εκδηλώσεις και η μόνη φορά που βλέπουμε κάποιους άλλους είναι για να διαμαρτυρηθούν ότι... γιατί κάνουμε κάτι;

Οι προηγούμενες εκλογές ήταν τελείως διαφορετικές από αυτήν. Εδώ απλά ισοπεδώθηκαν όλοι. Κέρδισαν οι λαϊκιστές και τα ονόματα. Τίποτε άλλο. Και ανεξάρτητοι να είχαμε κατέβει, άντε να παίρναμε 1000-2000 ψήφους παραπάνω. Τίποτα δηλαδή. Τώρα όμως στις εθνικές εκλογές είναι ευκαιρία γιατί δεν θα κατέβουν πολλοί. Και αντί να πάρουμε το δικό μας πρόγραμμα και ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ να κατέβουμε, ΜΟΝΟ με το δικό μας... λέμε δεν μπορούμε. Ναι. Αν δεν προσπαθήσουμε καν... δεν μπορούμε. Είναι σίγουρο.

Τι φοβόμαστε; Μη χαλάσουμε μερικά χρήματα; Μη δεν βγούμε; Μήπως δεν έχουμε κόσμο; Ε ωραία. Να δούμε αν έχουμε και τι έχουμε. Να φέρουμε νέα μέλη. Να επεκτείνουμε το πρόγραμμά μας. Και αν δεν προλάβουμε και τώρα, θα τα έχουμε παρακαταθήκη για τις επόμενες εκλογές.

Υ.Γ. σε αυτό το thread συμμετέχουμε περισσότερο από ότι τα τελευταία δύο χρόνια. Και κάτι για επιδόρπιο: https://www.youtube.com/watch?v=ZUIGgC7ovYc (μόλις σήμερα)
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://twitter.com/#!/vasper
http://www.vasper.eu/blog/
Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 30 Μάιος 2019, 18:13

Τι από αυτά είναι προσωπικό; Δεν είναι προσωπικό να ζητάς να είναι υπολογοι οι άνθρωποι για την συμπεριφορά τους. Δεν είναι προσωπικό να ζητάς από τους άλλους να κρατάνε και αυτοί υπόλογους τους ανθρώπους για τις πράξεις τους.

Το θέμα είναι πρακτικό και δημιουργεί φραγμούς στην λειτουργία του κόμματος.

Δεν νομίζω ότι τα μέλη δεν συμμετέχουν, δεν βάζουν χρήματα και δεν κατεβαίνουν υποψήφιοι επειδή δεν θέλουν το κόμμα Πειρατών να προσπαθήσει. Άσε που κάποιοι ακόμα το κάνουν, έστω και λιγότερο από παλιά. Εγώ θα το ήθελα να προσπαθήσουμε, αλλά από μόνο του δεν αρκεί.

Και τι είναι ουσιαστική προσπάθεια για εσένα; Χωρίς διορθωτικές κινήσεις, γιατί να είναι διαφορετικό το αποτέλεσμα, ελπίζουμε μόνο να μας ευνοήσει καλύτερα το περιβάλλον αυτή τη φορά;
Verba volant, scripta manent
tvelocity

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 30 Μάιος 2019, 18:20

Πες μου σε παρακαλώ για τις "ύπουλες κινήσεις" και πες μου ότι δεν είναι προσωπικό.
Η αδιαφορία για οτιδήποτε δεν δείχνει ότι θέλετε διόρθωση ή να είναι κάποιος υπόλογος για... ΤΙ άραγε; Δείχνει ότι περιμένετε από άλλους να κάνουν τα πάντα και εσείς να κάνετε κριτική μετά του γεγονότος. Αυτό βλέπω. Αλλιώς, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Πείτε για τα θέματα του συνεδρίου για όταν γίνει. Και εγώ αν κάνω λάθος θα ζητήσω και συγνώμη. Ακόμα περιμένω.
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 30 Μάιος 2019, 18:30

Βρε Βασίλη, θα κάνω μία προσπάθεια να δείξω το πόσο άστοχοι υπήρξατε (το επίθετο στο αφιερώνω διότι, κάποιους "άλλους" τους ονομάζω σαλταδόρους).
Πρώτα απ`όλα, μιλάς για δράσεις!
Μήπως, περιλαμβάνεις και το σήκωμα στις μπάρες των διοδίων; Που συνέβη με την ανοχή των Πειρατών/στο όνομα των Πειρατών;
Ντρέπεσαι να παραδεχτείς πως η συγκεκριμένη "δράση" ήταν ο ορισμός του λαϊκισμού;
.... Μία απλή παρατήρηση:
ΔΕΝ ενεργοποιείς τους Πειρατές βρίζοντάς τους και μειώνοντας το έργο που έχουν μέχρι τώρα.
Ειλικρινά (όσο και να σε ενοχλήσει αυτό που θα πω), διακρίνω μία τάση "μεγαλείου" από μεριάς σου. Κάτι που ομολογώ, δεν το περίμενα από εσένα.
...... έχω πολλά ακόμα να πω αλλά, επειδή είμαι τσιγκούνης, προτιμάω να μην επεκτείνομαι.
Υ.Γ.
Μόνο για την κατηγορία που μου έχωσες (τσιγκούνης) ΔΕΝ πρόκειται ποτέ ξανά να ξοδέψω χρήματα για το ΠΕΙΡ.
Ότι σου γουστάρει, θα το πατσίσω, όποτε το αποφασίσω, με προσωπική εργασία.
.... Για να καταλάβετε κάποια στιγμή πως, ένα κόμμα δεν λειτουργεί με τα 12-20-100 ευρώ αλλά.... με τα μέλη που έχουν διάθεση να δουλέψουν γι`αυτό.
Αφού λοιπόν έχεις πάρει τον ρόλο του μπροστάρη ...... παράσυρέ μας. Διαφορετικά, σκάσε.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!
laskaris_vasilis

Δημοσίευσηαπό alexgkain » 30 Μάιος 2019, 23:45

Το συμπέρασμα ότι μετά από 3 συνεργασίες, τα μέλη και οι φίλοι των Πειρατών δεν θέλουν συνεργασίες είναι αυθαίρετο. Σημασία έχει να γνωρίζουμε τους λόγους για τους οποίους επιδιώκουμε την συνεργασία και αν υπάρχει κοινή βάση για να συζητήσουμε κάποια θέματα.
Το θετικό που προέκυψε αυτές τις μέρες είναι ότι υπάρχει ξανά στο forum συζήτηση.
Επίσης αν και προερχόμενος από τον χώρο της πληροφορικής, συμφωνώ με την παρατήρηση του spooky
spooky έγραψε:1. Η ενασχόληση με την Πληροφορική δε σε κάνει αυτόματα προοδευτικό
alexgkain

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 31 Μάιος 2019, 11:25

Ειμαι λίγο εκτός θέματος...
Αλλά το θέμα μου θυμίζει πραγματικά το πρώτο συνέδριο.
Και τότε και τώρα το θέμα ήταν ένα.

Αν είμαστε μονοθεματικοί ή αν θέλουμε να καλύψουμε όλο το φάσμα.

Εγω θα πω ότι είπα και τότε.

I have a dream, Να μη χρειαστεί να υπάρχουμε κάποτε.
Να περάσουν οι θέσεις μας σε όλα τα κόμματα, αυτές οι λίγες, ξακάθαρες, απλές 2,3 αρχές.
Τότε, για όσους θυμούντε, αυτό είχε απήχηση (και καυγάδες, βρισίδια, κτλ μετά)

Θα διαφωνήσω με τον spooky στο ότι δε δουλεύει αυτό, εκ του αποτελεσματος, όσο μικρό και να είναι.

Η μόνη φορά που κατεβήκαμε μόνοι μας, εκείνη η πρώτη, που είμασταν ΜΟΝΟ πειρατές και μονοθεματικοί μας έδωσε τα καλύτερα μέχρι στιγμής αποτελέσματα *. 0.51% και 32.500 ψήφοι ( Να πω οτι τότε ο λεβέντης είχε 0,61)

Το πόσοι ήταν/είναι δεξιοι ή αριστεροί δεν είχε καμία σημασία και για μένα και για κανέναν τότε και δεν έχει ούτε τώρα, πιστεύω.
Η καπηλευμένη απο την αριστερά ταμπελίτσα προοδευτικός ή συντηριτικός δεν έχει καμία σημασία στα πειρατικά.

Για να μη σας πρήζω εγώ εξακολουθώ και είμαι μονοθεματική και πιστεύω, βαθιά μέσα μου, ότι και η μεγάλη σιωπηλή πλειοψηφία των πειρατών και πειρατόφιλων έτσι είναι.

* https://ekloges-prev.singularlogic.eu/v ... ndex.html#{%22cls%22:%22level%22,%22params%22:{%22level%22:%22epik%22,%22id%22:1}}
Ειναι βλεμένο το URI, τεσπα... κάπου εκεί είναι.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.
ekfrasi

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 31 Μάιος 2019, 12:35

Αν βρισκόμασταν σε άλλη χώρα θα συμφωνούσα. Δυστυχώς στην Ελλάδα τα μονοθεματικά ξεχνιούνται. Αυτό πάθαμε και εμείς. Δεν σημαίνει βέβαια ότι σε συνεργασίες δεν μπορούμε να παραμείνουμε μονοθεματικοί και να σπρώχνουμε προς όλους την ατζέντα μας στα ψηφιακά θέματα.

Από κει και πέρα δεν είναι ανάγκη να βάλουμε ταμπέλα αριστεροί. Προοδευτικοί όμως είμαστε. Με μία υποσημείωση για τον συντηρητισμό: Ο συντηρητισμός είναι χρήσιμος όσο είναι αυτό που συντηρείς. Αν φτάσεις να έχεις μία αποδοτική πολιτική πχ για τα σκουπίδια, η συντήρησή της είναι επιθυμητή.

Υ.Γ. αν επιθυμούμε είσοδο στην βουλή, δεν μπορούμε να παραμένουμε μονοθεματικοί. Φαντάζεστε Πειρατές της Τσεχίας με 14% να είναι μονοθεματικοί; Τι θα κάνουν στην βουλή; Με 1% ίσως δικαιολογείται. Με μεγαλύτερα ποσοστά όχι. Όμως, τι θα πει μονοθεματικοί; Γιατί; Δεν εφαρμόζονται Πειρατικές αξίες και ιδέες στην Οικονομία ή στην Υγεία;
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 31 Μάιος 2019, 12:44

laskaris_vasilis έγραψε:Βρε Βασίλη, θα κάνω μία προσπάθεια να δείξω το πόσο άστοχοι υπήρξατε (το επίθετο στο αφιερώνω διότι, κάποιους "άλλους" τους ονομάζω σαλταδόρους).
Πρώτα απ`όλα, μιλάς για δράσεις!
Μήπως, περιλαμβάνεις και το σήκωμα στις μπάρες των διοδίων; Που συνέβη με την ανοχή των Πειρατών/στο όνομα των Πειρατών;

Αυτό ήταν πριν από πόσα χρόνια; Και τι σχέση έχει το Κόμμα Πειρατών; Εγώ μιλάω για δράσεις του Κόμματος Πειρατών; Ήρθες για το άρθρο 13; 2 εκδηλώσεις κάναμε μόνο για αυτό. Έκανα εκπαιδευτικές εκδηλώσεις στο γραφείο. Πάτησες; Έστειλες κανέναν; Είπες κάτι όταν θα πηγαίναμε ή μετά όταν πήγαμε στον Υπουργό Γεωργίας; Έγραψες μόνο ένα κείμενο στο facebook σου που έλεγε ότι δεν "κάναμε" ( οι άλλοι δηλάδή;;; ) τίποτα. Το αντίθετο βέβαια είχε γίνει. Το Κόμμα Πειρατών (που είσαι μέλος) ήταν το ΜΟΝΟ που έκανε κάτι.

laskaris_vasilis έγραψε:Ντρέπεσαι να παραδεχτείς πως η συγκεκριμένη "δράση" ήταν ο ορισμός του λαϊκισμού;

Έχει κολλήσει η βελόνα. Δεν με ενδιαφέρει αυτή η δράση. Ούτε υπέρ είμαι, ούτε κατά. Είμαι κατά της λογικής σου όμως.

laskaris_vasilis έγραψε:.... Μία απλή παρατήρηση:
ΔΕΝ ενεργοποιείς τους Πειρατές βρίζοντάς τους και μειώνοντας το έργο που έχουν μέχρι τώρα.

Αυτό έκανες εσύ. Μάλιστα μίλησες για ύπουλες καταστάσεις και για μέλη αλεξιπτωτιστές. ΕΣΥ ΕΒΡΙΣΕΣ. ΓΚΕΓΚΕ;

laskaris_vasilis έγραψε:Ειλικρινά (όσο και να σε ενοχλήσει αυτό που θα πω), διακρίνω μία τάση "μεγαλείου" από μεριάς σου. Κάτι που ομολογώ, δεν το περίμενα από εσένα.
...... έχω πολλά ακόμα να πω αλλά, επειδή είμαι τσιγκούνης, προτιμάω να μην επεκτείνομαι.

Είσαι τσιγκούνης. Εγώ απλά σου λέω αυτό που σκέφτομαι και δεν κατηγορώ τρίτους για δικά σου λάθη.

laskaris_vasilis έγραψε:Υ.Γ.
Μόνο για την κατηγορία που μου έχωσες (τσιγκούνης) ΔΕΝ πρόκειται ποτέ ξανά να ξοδέψω χρήματα για το ΠΕΙΡ.

Γιατί; Είχες σκοπό να δώσεις; Αχαχαχαχαχα

laskaris_vasilis έγραψε:Ότι σου γουστάρει, θα το πατσίσω, όποτε το αποφασίσω, με προσωπική εργασία.

Καλά Βασίλη. Κάτσε, απόλαυσε την συνταξιοδότησή σου και κάνε ότι θες. Αλλά όταν λες ανοησίες, θα στην λέω.

laskaris_vasilis έγραψε:.... Για να καταλάβετε κάποια στιγμή πως, ένα κόμμα δεν λειτουργεί με τα 12-20-100 ευρώ αλλά.... με τα μέλη που έχουν διάθεση να δουλέψουν γι`αυτό.
Αφού λοιπόν έχεις πάρει τον ρόλο του μπροστάρη ...... παράσυρέ μας. Διαφορετικά, σκάσε.

Εσύ δεν έβαλες 12€ για να ψηφίσεις σε κάτι που θεωρούσες και σημαντικό και μου λες για τα άλλα μέλη; Άστα τα άλλα μέλη. Εγώ για μένα και για σένα λέω.

Εσύ δηλώνεις ήδη Πειρατής. Τι να σε παρασύρω λοιπόν; Εσύ πρέπει να παρασύρεις άλλους στο Πειρατικό. Να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα τους πω αλεξιπτωτιστές. Διαφορετικά... σκάσε;
Vassilis Perantzakis

Δημοσίευσηαπό f1nch » 01 Ιουν 2019, 20:22

Vassilis Perantzakis έγραψε:Υ.Γ. αν επιθυμούμε είσοδο στην βουλή, δεν μπορούμε να παραμένουμε μονοθεματικοί. Φαντάζεστε Πειρατές της Τσεχίας με 14% να είναι μονοθεματικοί; Τι θα κάνουν στην βουλή; Με 1% ίσως δικαιολογείται. Με μεγαλύτερα ποσοστά όχι. Όμως, τι θα πει μονοθεματικοί; Γιατί; Δεν εφαρμόζονται Πειρατικές αξίες και ιδέες στην Οικονομία ή στην Υγεία;

Δεν ξέρω πότε και αν έχει παρθεί απόφαση να είναι το ΠΕΙΡ μονοθεματικό, καθώς έχω μία βδομάδα που δραστηριοποιούμαι. Ωστόσο, το πειρατικό κίνημα (Σουηδία τουλάχιστον, που είχα δει έντονη δραστηριότητα με τη δίκη του ΤΡΒ), πέρα από τα του διαδικτύου περί πνευματικών δικαιωμάτων, και ελεύθερης διακίνησης ιδεών και γνώσης, ασχολιόντουσαν και με θέματα όπως: θέσεις κατά της διαφθοράς, ανθρώπινα δικαιώματα (σε όλο το φάσμα τους), αμεσοδημοκρατία, κ.ο.κ.

Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: Πώς γίνεται από αυτό το ευρύ φάσμα πολιτικών απόψεων, να έχουμε φτάσει να μιλάμε για μονοθεματική; Κι αν έχουμε φτάσει να είμαστε ένα μονοθεματικό Κόμμα, τότε μήπως να αρχίζαμε, να βάζαμε κάτω τους 5-6 βασικούς άξονες πάνω στους οποίους πρωτοστάτησε το πειρατικό κίνημα, και να γίνει μία κουβέντα πάνω σε αυτούς; Σαν ένα πρώτο σημείο αναφοράς, τα έπιασε πολύ ωραία ο @spooky και σίγουρα πρωτού πάμε να ορίσουμε τους βασικούς άξονες πάνω στους οποίους κινούμαστε, θα έπρεπε πρώτα να απαντηθούν αυτού του τύπου τα ερωτήματα.
f1nch

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 03 Ιουν 2019, 15:40

Όταν ξεκίνησε το Πειρατικό ήταν πράγματι μονοθεματικό. Το Ελληνικό είχε για περισσότερα στις θέσεις του, αλλά πάντα εστιάζαμε στο διαδίκτυο και στα πνευματικά δικαιώματα. Ώρα να το ξεπεράσουμε.
Vassilis Perantzakis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική Συζήτηση Μελών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες