Ψηφοφορία 18/2013

Συντονιστές: mankasp, zio_donnie, Z53

Επιλέξτε την πρόταση που υποστηρίζετε

Το δημοψήφισμα λήγει στις 20 Φεβ 2013, 02:14

Ακύρωση της απόφασης 14/2013 της Επιτροπής Διαιτησίας
13
26%
Κανένα από τα παραπάνω
37
74%
 
Σύνολο ψήφων: 50

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό mankasp » 15 Φεβ 2013, 02:14

Πρόταση: Ακύρωση της απόφασης 14/2013 της Επιτροπής Διαιτησίας
Τα πρακτικά της αντίστοιχης συνεδρίασης της Ε.Δ. έχουν ανακοινωθεί εδώ: viewtopic.php?f=134&t=3785

Αν εγκριθεί η πρόταση, ακυρώνεται η απόφαση 14/2013 η οποία είναι:

Απόφαση 14/2013

Μετά τη δημοσίευση του παρακάτω κειμένου από το μέλος της ΔΕ Μαριόττι Γιώργου (...) και το σάλο που προκλήθηκε τόσο στο Κόμμα όσο και στο Διαδίκτυο, συγκλήθηκε εκτάκτως η Επιτροπή Διατησίας για να αποφασίσει για το θεμα της παραμονής ή μη του ανωτέρω στις τάξεις των ΠΕΙΡ. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά πληρεί όλα τα στοιχεία του 3.14 του Καταστατικού.

Το μέλος Γιώργος Μαριόττι χρησιμοποιώντας δημόσια μέσα και όχι θεσμικές διαδικασίες τις οποίες έχει ψηφίσει και έχει δηλώσει την συμμόρφωση του σε αυτές, έβλαψε το κόμμα και τα μέλη του, θεωρώντας ότι ασκεί το δικαίωμά του για ελεύθερη έκφραση. Η διαστρέβλωση της προσπάθειας που κάνουν τα μέλη του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας, παρ' όλα τα προβλήματα και τις αντιθέσεις, αποτελεί μέγιστη προσβολή για το κόμμα και τα μέλη του και όποιος αισθάνεται ότι δεν ανήκει σε αυτόν τον χώρο, έχει το δικαίωμα να αποχωρήσει. Το μέλος αντίθετα επέλεξε την συκοφαντία και τον χαρακτηρισμό άλλων πειρατών ως προδοτών. Προσυπέγραψε το επίσης δυσφημιστικό για το κόμμα κείμενο άλλου μέλους μη σεβόμενος την απόφαση της Ε.Δ. αλλά και την εκκρεμή ψηφοφορία από το ΣτΜ, παραβιάζοντας την αρχή της πλειοψηφίας, η οποία αποτελεί θεμελιώδη καταστατική αρχή. Σε συνδυασμό και με προηγούμενες ενδείξεις ασεβούς προς το σώμα συμπεριφοράς, η Επιτροπή Διαιτησίας αποφασίζει με 4 ψήφους και με την σύμφωνη γνώμη του μέλους που απουσιάζει, όπως εκφράστηκε σε email στην mailing list της Ε.Δ., την οριστική διαγραφή του Γιώργου Μαριόττι από το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας. Η απόφαση αυτή μας λυπεί ιδιαίτερα, αλλά είμαστε αναγκασμένοι από το καταστατικό να προστατεύσουμε την εικόνα του κόμματος και να διασφαλίσουμε τη συνέχεια της συλλογικής προσπάθειας. Τελικός κριτής, εφόσον το θελήσει, είναι μόνο το ΣτΜ.

Αθανασόπουλος Παναγιώτης
Παπαναστάσης Γιάννης
Στράτος Ζολώτας
Χριστόφορος Προκοπίδης


Συνημμένα:


Email Βασίλη Περαντζάκη στην mailing list της Ε.Δ.

Λόγω έκτακτων υποχρεώσεων δεν θα μπορώ να βρίσκομαι στην συνεδρίαση απόψε, οπότε ενημερώνω τα μέλη της ΕΔ σχετικά με την δική μου γνώμη πάνω στο θέμα που έχει προκύψει με τον κ.Μαριότι.

Θεωρώ ότι η συμπεριφορά του κυρίου Μαριότι μέσα στο κόμμα ζημιώνει όλους μας πλέον. Ενώ είχε ξεκινήσει με πολύ καλά δείγματα γραφής, οι συνεχείς του προσπάθειες να ποδηγετήσει το κόμμα με βρίσκουν παντελώς αντίθετο

Η δε τελευταία του πράξη να δυσφημίσει το κόμμα με τα γραφόμενά του, θεωρώ ότι είναι άμεση παραβίαση του άρθρου 3.14 του καταστατικού και συγκεκριμένα του “η συμπεριφορά του μέλους δημιουργεί σημαντικό πρόβλημα στο εσωτερικό του κόμματος ή σε μέλη ή βλάπτει την εικόνα του κόμματος”.

Οι δικαιολογίες του κυρίου Μαριότι σχετικά με την συμπεριφορά του, όχι μόνο δεν με έπεισαν, αλλά αντιθέτως εξαφάνισαν κάθε ίχνος εμπιστοσύνης που του είχα. Αν η θέση του δεν ήταν στην Διοικούσα Επιτροπή μπορεί να ζύγιζε λιγότερο το γεγονός αυτό, αλλά τώρα βαραίνει ιδιαιτέρως.

Για αυτούς τους λόγους προτείνω στην επιτροπή, σύμφωνα με το άρθρο 8.3.3 και το άρθρο 3.14 του καταστατικού την διαγραφή του από το κόμμα και εφ' όσων υπάρξει σχετική απόφαση, την ενεργοποίηση του άρθρου 6.2. ώστε η απόφαση αυτή να επικυρωθεί από το Σώμα των Μελών.

Ευχαριστώ,

Βασίλης Περαντζάκης
Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2013



Κείμενο Μαριόττι

Βίντεο-Παραιτήθηκε από τους "Πειρατές"

Παραιτήθηκε από τη Διοικούσα επιτροπή του κόμματος των πειρατών ο Μιχάλης Πετρόπουλος.
Ο κ. Πετρόπουλος, όπως θα ακούσετε στο βίντεο, η διαφωνία του δεν έχει να κάνει με το ιδεολογικό σκέλος, αλλά με το επίπεδο και την ποιότητα της διαφωνίας. Ο παραιτηθείς κάνει λόγο για αντιδημοκρατικές συμπεριφορές στελεχών του κόμματος, για αργόσχολους και για ..."ξερόλες".
Ενδεικτική των κραδασμών στο κόμμα των Πειρατών είναι και η επιστολή του Γιώργος Μαριόττι, μέλους της Διοικούσας Επιτροπής.

"Αγαπητέ πειρατή..

..το κόμμα μας περνάει δύσκολες στιγμές. Πιστεύω το κείμενο του αποχωρούντα Μιχάλη Πετρόπουλο και του Γιάννη Μοτσάκου καταγράφουν λεπτομερές τα συμβάν στον ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΟ χώρο.

Δυστυχώς το κόμμα των πειρατών Ελλάδας προτρέχει να γίνει ένα κόμμα συγκεκριμένων... και όχι όπως ξεκίνησε για όλους.

Το lobby του σουηδικού κόμματος έχει καταλάβει το καράβι και διώχνει με τον τρόπο του κάθε πραγματικό πειρατή από το σκάφος.


Προσωπικά διαμαρτύρομαι σε όλη αυτήν την κατάσταση με την στάση ψήφου εκ μέρος μου .

Δηλαδή η ψήφος μου θα είναι λευκή σε όλες της ψηφοφορίες των ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΩΝ της Δ.Ε.

θεωρώ ότι η διοικούσα επιτροπή έχει κατεβάσει το κεφάλι και το χώνει στην άμμο προκειμένου να μην εμπλακεί σε πόλεμο, ο οποίος όμως έχει ήδη ξεκινήσει και εναντίον της.
Είμαι απογοητευμένος από την Δ.Ε. επειδή γνωρίζω ότι βλέπει τι γίνετε και δεν κάνει κάτι να αποτρέψει καταστάσεις, όχι μόνο των επιθέσεων αλλά και καταστάσεων αμηχανίας και προσανατολισμού του κόμματος.

Λυπάμαι πολύ αλλά δεν υποστηρίζω πια με οποιαδήποτε κίνησή μου την παράδοση του κόμματος στο σουηδικό lobby.

Και προσπαθώ με την στάση μου να δείξω σε πολλούς που έχουν απελπιστεί και μου στέλνουν προσωπικά μηνύματα ότι δεν είναι μόνοι!

Το κόμμα ήταν και θα είναι για όλους. Εάν όχι εδώ ίσως κάπου αλλού!
Η πραγματική πειρατεία ξεκινά ένα "step" πιο πίσω (όπως πολύ ωραία το διατύπωσε ο Κότσος πριν λίγες μέρες στο mumble) είμαστε Έλληνες είμαστε Ελλάδα με τον "δικό μας" τρόπο και λόγο ζωής με τα "δικά μας" προβλήματα.

Όσοι "οικονομικά και ιδεολογικά βολεμένοι" θέλουν κάτι άλλο θα το βρούνε στην Σουηδία!

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!
ΥΓ.
Η προδοσία της πατρίδας έχει πολλά πρόσωπα
Γιώργος Μαριόττι "
Πηγή:pressfreedotnet.blogspot.de

Rainmaker

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » 15 Φεβ 2013, 08:54

γιατί η ψηφοφορία έχει δύο επιλογές μία έπρεπε να είναι?

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό mankasp » 15 Φεβ 2013, 10:20

Rainmaker έγραψε:γιατί η ψηφοφορία έχει δύο επιλογές μία έπρεπε να είναι?


Έχουν γίνει 18 ψηφοφορίες με αυτόν τον τρόπο.

Οδηγίες:

Διαλέγουμε το πρώτο κουτάκι αν θέλουμε να ακυρωθεί η απόφαση.
Διαλέξουμε το δεύτερο κουτάκι αν δεν θέλουμε να ακυρωθεί.
Για να απέχουμε, δεν διαλέγουμε κανένα κουτάκι.
Για να δηλώσουμε παρών διαλέγουμε και τα δυο κουτάκια.
https://twitter.com/e_kastrinakis

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Φεβ 2013, 10:25

Rainmaker έγραψε:γιατί η ψηφοφορία έχει δύο επιλογές μία έπρεπε να είναι?


Και το liquid που θέλεις να κουτσάνεις, δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει...
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Sanny
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 00:21

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό Sanny » 15 Φεβ 2013, 19:07

Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση στο σωμα των μελων μεσω email για την ψηφοφορια;;;
γιατι εμενα δεν μου ηρθε τιποτα.... οι περισσοτεροι δεν καθονται πανω απο εναν υπολογιστη!
αφου μας αρεσουν οι σωστες δουλειες καλο ειναι να γινονται κιολας...

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό mankasp » 15 Φεβ 2013, 19:39

Sanny έγραψε:Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση στο σωμα των μελων μεσω email για την ψηφοφορια;;;
γιατι εμενα δεν μου ηρθε τιποτα.... οι περισσοτεροι δεν καθονται πανω απο εναν υπολογιστη!
αφου μας αρεσουν οι σωστες δουλειες καλο ειναι να γινονται κιολας...


Θα στείλω εγώ εμαιλ. Δεν το έκανα ακόμα γιατί σήμερα θα μπούν και άλλες ψηφοφορίες. Οπότε θα φύγει λίγο αργότερα.
https://twitter.com/e_kastrinakis

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό mankasp » 15 Φεβ 2013, 20:46

Sanny έγραψε:Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση στο σωμα των μελων μεσω email για την ψηφοφορια;;;
γιατι εμενα δεν μου ηρθε τιποτα.... οι περισσοτεροι δεν καθονται πανω απο εναν υπολογιστη!
αφου μας αρεσουν οι σωστες δουλειες καλο ειναι να γινονται κιολας...


Μολις εστειλα email μέσω της λίστας ανακοινώσεων.
https://twitter.com/e_kastrinakis

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2013, 22:53

Υποβάλλω την διαγραφή από το Κόμμα Πειρατών Ελλάδας και, προφανώς την παραίτησή μου από τη ΔΕ του Κόμματος.

Παρακαλώ να αφαιρεθούν άμεσα από όλες τις σχετικές λίστες & Forum όλα τα προσωπικά μου στοιχεία και να μην υπάρξει καμία προσωπική επικοινωνία επί του σχετικού.

Παρακαλώ να μου αποσταλεί η απόφαση αποδοχής του αιτήματός μου.

--
Giorgio Mariotti

ΥΓ> Η αιτιολογία της παραίτησης μου θα ανακοινωθεί σύντομα!



Αποφασισε να αυτοδιαγραφει :lol:


Δεν καταλαβε προφανως οτι εχει ηδη διαγραφει και η ψηφοφορια ειναι για να μπορεσει να επανερθει

Τι να πει κανεις :P
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό baskin » 17 Φεβ 2013, 23:05

Έχει νόημα να συνεχίζει αυτή η ψηφοφορία;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Ψηφοφορία 18/2013

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 18 Φεβ 2013, 00:29

baskin έγραψε:Έχει νόημα να συνεχίζει αυτή η ψηφοφορία;


Δεν μπορούμε να την σβήσουμε. Ας τελειώσει για να μπει και τυπικά στο αρχειο.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες