ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσκοπήσεις Πολιτών - Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη και φίλοι του κόμματος.

Δείτε την ερώτηση στην πρώτη ανάρτηση. Μπορούμε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 10 Φεβ 2013, 11:46

Ναι, μπορούμε
11
44%
Όχι, δεν μπορούμε
9
36%
Άλλο / Δεν με ενδιαφέρει / Η δημοσκόπηση είναι χάλια
4
16%
Δεν ξέρω / Δεν Απαντώ
1
4%
 
Σύνολο ψήφων: 25

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 28 Ιαν 2013, 16:00

pav έγραψε:
mankasp έγραψε:Ορίστε, διάλεξα ένα στην τύχη. Τι θα ψηφίζαμε, αν είχαμε βουλευτές, σε αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 08f7478504

Νομίζω έχει πρόβλημα το link, το σωστό αν κατάλαβα καλά είναι αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 8f74785043


easy.... sorry 4greeklish. eimai exo. i' ll be back
project 4 3+1 apandiste sto sigekrimeno na doume an tha poume ta idia
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

enros
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 03 Ιαν 2013, 03:20
Τοποθεσία: Wormhole

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό enros » 28 Ιαν 2013, 17:53

pav έγραψε:
mankasp έγραψε:Ορίστε, διάλεξα ένα στην τύχη. Τι θα ψηφίζαμε, αν είχαμε βουλευτές, σε αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 08f7478504

Νομίζω έχει πρόβλημα το link, το σωστό αν κατάλαβα καλά είναι αυτό: http://www.hellenicparliament.gr/Nomoth ... 8f74785043


Θα ψηφίζατε ΝΑΙ. (8-0)

random ΝΑΙ Thu, 3 Jan, 2013 at 22:51
divak ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 16:45
kailor ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 10:12
baskin ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 10:09
mankasp ΝΑΙ Sat, 12 Jan, 2013 at 10:58
chiossif ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 11:38
koslibpro ΝΑΙ Tue, 15 Jan, 2013 at 11:11
vmichalopoulos ΝΑΙ Thu, 3 Jan, 2013 at 10:25

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Ιαν 2013, 18:24

Επειδή γινόμαστε γελοίοι:
Ποιο είναι το "ζητούμενο";
Τι ζητά η δημοσκόπηση;
...... Εκτός και αν πρόκειται για "πειράματα"..... οπότε αδυνατώ!!
Έχετε γελοιοποιήσει την Άμεση Δημοκρατία με τα τερτίπια σας!!!
Τι "σκατά" ζητάτε, τι επιδιώκετε!!!!!
...... Εκτός και αν "Άμεση δημοκρατία", σημαίνει (για εσάς), άσχετες ερωτήσεις, χωρίς νόημα!!!
..........
"Δημοσκόπηση", σημαίνει: Έχω ΣΑΦΕΙΣ "στόχους", ΣΑΦΗ "ερωτήματα"!!!! (τα οποία πρόκειται να "εξυπηρετήσουν" τον "σκοπό"!).
Υπάρχει αυτό πουθενά ή πρόκειται για "ασκήσεις" "δόκιμων ετερόφωτων";;;
ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ..... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Ιαν 2013, 18:41

laskaris_vasilis έγραψε:Επειδή γινόμαστε γελοίοι:
Ποιο είναι το "ζητούμενο";
Τι ζητά η δημοσκόπηση;
...... Εκτός και αν πρόκειται για "πειράματα"..... οπότε αδυνατώ!!
Έχετε γελοιοποιήσει την Άμεση Δημοκρατία με τα τερτίπια σας!!!
Τι "σκατά" ζητάτε, τι επιδιώκετε!!!!!
...... Εκτός και αν "Άμεση δημοκρατία", σημαίνει (για εσάς), άσχετες ερωτήσεις, χωρίς νόημα!!!
..........
"Δημοσκόπηση", σημαίνει: Έχω ΣΑΦΕΙΣ "στόχους", ΣΑΦΗ "ερωτήματα"!!!! (τα οποία πρόκειται να "εξυπηρετήσουν" τον "σκοπό"!).
Υπάρχει αυτό πουθενά ή πρόκειται για "ασκήσεις" "δόκιμων ετερόφωτων";;;
ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ..... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

Ευχαριστώ για την τόσο χρήσιμη τοποθέτησή σου. Θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος, αντάξιός σου.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό pav » 28 Ιαν 2013, 18:46

enros έγραψε:Θα ψηφίζατε ΝΑΙ. (8-0)

random ΝΑΙ Thu, 3 Jan, 2013 at 22:51
divak ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 16:45
kailor ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 10:12
baskin ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 10:09
mankasp ΝΑΙ Sat, 12 Jan, 2013 at 10:58
chiossif ΝΑΙ Mon, 24 Dec, 2012 at 11:38
koslibpro ΝΑΙ Tue, 15 Jan, 2013 at 11:11
vmichalopoulos ΝΑΙ Thu, 3 Jan, 2013 at 10:25

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΥΜΠΑΚΙ "ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ"; Φτάνει πια με τον φασισμό του PirateGov και των ανωνύμων. Μέχρι να το καταλάβετε και να σοβαρευτείτε όλοι φασίστες θα είσαστε κι ο κόσμος εναντίων σας.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 28 Ιαν 2013, 19:15

pav έγραψε:
laskaris_vasilis έγραψε:Επειδή γινόμαστε γελοίοι:
Ποιο είναι το "ζητούμενο";
Τι ζητά η δημοσκόπηση;
...... Εκτός και αν πρόκειται για "πειράματα"..... οπότε αδυνατώ!!
Έχετε γελοιοποιήσει την Άμεση Δημοκρατία με τα τερτίπια σας!!!
Τι "σκατά" ζητάτε, τι επιδιώκετε!!!!!
...... Εκτός και αν "Άμεση δημοκρατία", σημαίνει (για εσάς), άσχετες ερωτήσεις, χωρίς νόημα!!!
..........
"Δημοσκόπηση", σημαίνει: Έχω ΣΑΦΕΙΣ "στόχους", ΣΑΦΗ "ερωτήματα"!!!! (τα οποία πρόκειται να "εξυπηρετήσουν" τον "σκοπό"!).
Υπάρχει αυτό πουθενά ή πρόκειται για "ασκήσεις" "δόκιμων ετερόφωτων";;;
ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ..... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

Ευχαριστώ για την τόσο χρήσιμη τοποθέτησή σου. Θα προσπαθήσω να γίνω καλύτερος, αντάξιός σου.

Επειδή την ειρωνεία την έχω διδαχτεί, στο "προκείμενο" έχεις να πεις κάτι;
.... Αν όχι....... Μην με "κουράζεις"!!!
...... Και οι "τελίτσες", δώρο!!!!!
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Μιχάλης Μαντάς
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 13 Μάιος 2012, 21:12

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Μαντάς » 28 Ιαν 2013, 21:26

@ekfrasi
Θα ήθελα να συνεχίσω τη συζήτηση σχολιάζοντας μία προς μία μερικές από τις φράσεις σου (τις βάζω με πλάγια για να ξεχωρίζουν), διαβάζοντάς τες με δική μου σειρά, γιατί πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει να καταλήξουμε κάπου. Ας ξεκινήσω λοιπόν:

Η φράση σου: ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει θέσεις για όλα σε αυτή τη χώρα!
Η γνώμη μου: Πολύ σωστά, κι ας λένε όλοι το αντίθετο. Άρα Κόμμα Γενικού Περιεχομένου δεν υφίσταται ούτε ως οντότητα ούτε ως έννοια, άρα ούτε και το αντίθετό του, δηλαδή Κόμμα Ειδικού Περιεχομένου (ή Σκοπού) και άρα σωστά χαρακτήρισα τη συγκεκριμένη φρασεολογία ως νεολογισμό, δηλαδή ως έννοια ... άρτι αφιχθείσα εκ του Πειρατικού και σε μένα παντελώς άγνωστη (δικαίως νομίζω).

Η φράση σου: Δεν είναι ντροπή να πούμε ότι δεν έχουμε θέση για όλα τώρα.
Η γνώμη μου: Πάρα πολύ σωστά, όχι μόνο γιατί δεν είναι ντροπή, αλλά και γιατί είναι η αλήθεια, πράγμα που αναμένεται να εκτιμηθεί ανάλογα από τους πολίτες και να μας διαχωρίσει εντελώς από τους υπόλοιπους που το θεωρούν ντροπή και για να την καλύψουν δεν διστάζουν να λένε ξεδιάντροπα ψέμματα.

Η φράση σου (ελαφρά διορθωμένη από εμένα με την άδειά σου φυσικά): Δεν είναι ντροπή να πούμε ότι θα ρωτήσουμε το ΣτΜ για κάτι για το οποίο δεν υπάρχει λογική συνεπαγωγή από τις αρχές μας.
Η γνώμη μου: Ομοίως πολύ σωστά, γιατί δείχνει ότι μπορεί να μην έχουμε θέσεις (τύπου κονσέρβας) για όλα, έχουμε όμως το ΣτΜ και τη Αμεσοδημοκρατική διαδικασία και είμαστε πλήρως ψηφιακά διασυνδεμένοι, (μόνο εμείς για την ώρα! και μαγκιά μας λέω εγώ) ώστε να μπορούμε να αποκτούμε επίκαιρες θέσεις για το οτιδήποτε και μάλιστα αφ’ ενός με ασυναγώνιστη ταχύτητα και αφ’ ετέρου παίρνοντας άμεσα τη γνώμη ακόμη και αυτών που έχουν πάει για ... ψάρεμα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Η φράση σου: Αν αυτοί οι βουλευτές ήταν όντως διαβασμένοι θα είχαν απαντήσεις, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα με "μπούσουλα" τον τροχό.
Η γνώμη μου: Η έκφραση είναι εντελώς ακαταλαβίστικη από εμένα, (πιθανολογώ και από την συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας και ενδεχομένως και του Πειρατικού), ίσως γιατί δεν έχω καθόλου μελετήσει το συγκεκριμένο (τον τροχό) αφού μια - δυο φορές που το προσπάθησα δεν κατάφερα να βγάλω κάποιου είδους συμπέρασμα. Βέβαια αυτό ίσως να οφείλεται και στα ψηφιακά ελλείμματά μου, αλλά πάλι αν πάρουμε σαν μέτρο τον μέσο όρο εγώ μάλλον καλά στέκομαι ψηφιακά.

Η φράση σου: Το μόνο που χρειάζεται είναι η πρόσθεση κοινής λογικής στην πειρατική γνώση και εγώ δε θα φοβόμουν την κρίση κανενός πειρατή - βουλευτή.
Η γνώμη μου: Απολύτως κατανοητή έκφραση για κάποιον που έχει ήδη εμπεδώσει την Πειρατική Γνώση (εγώ θα την ονόμαζα Πειρατική Λογική) έτσι όπως περιγράφεται αναλυτικά στο ΝΕΟ κείμενο αρχών που βρίσκεται καταχωρημένο ήδη στην κεντρική ιστοσελίδα μας και περιγράφει με σαφήνεια τις προτεραιότητές μας.

Το συμπέρασμα:
Αν μέχρι τώρα συμφωνούμε, θα μπορούσαμε να δούμε κι ένα σύντομο παράδειγμα από αυτά που ήδη έχουν καταχωρηθεί στις δράσεις μας: Επιλέγω με δική μου αξιολόγηση το περίφημο θέμα με το «Δάσος των Σκουριών».
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Στο κείμενο αρχών συμπεριλαμβάνεται ως προτεραιότητα το εξής:
• Το κόμμα ... αγωνίζεται για να προωθήσει με κάθε νόμιμο τρόπο: ... Την προστασία του Περιβάλλοντος και της Βιοποικιλότητας.
Άρα το συγκεκριμένο είναι μέσα στις προτεραιότητές μας και μάλιστα σε αυτές που εσύ λες ότι πρέπει να φροντίσουμε να καταθέσουμε αμέσως σχετικά νομοσχέδια για αλλαγή των υφισταμένων.
Αν δούμε και το κείμενο «Θέσεων» που υπάρχει επίσης αναρτημένο στην κεντρική μας σελίδα, στο εδάφιο ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, αναλύεται διεξοδικά τι ακριβώς εννοούμε με το "προστασία του Περιβάλλοντος και της Βιοποικιλότητας". Άρα έχουμε ήδη και πλήρως διαμορφωμένη θέση για το συγκεκριμένο και ενδεχομένως ο υποθετικός βουλευτής μας, έχει ήδη μπροστά του τον απαραίτητο «μπούσουλα» και αν έχει και λίγη λογική (όπως επίσης σημειώνεις), ίσως δεν θα χρειαστεί καν να συμβουλευτεί το ΣτΜ προκειμένου να ψηφίσει σωστά και με ήσυχη τη συνείδησή του.

Αν μέχρις εδώ συμφωνούμε, εγώ δεν έχω καταλάβει για τι πράγμα συζητάμε και ψηφίζουμε, εκτός αν αυτά που ήδη ψηφίσαμε στο 1ο και μοναδικό μας Συνέδριο δεν μας αρέσουν.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό manos_ » 29 Ιαν 2013, 00:13

Εγώ θα ξαναπώ, είναι πολύ απλό.

Όταν φτιάξεις την ταυτότητά σου (με τον τρόπο που περιέγραψα πριν),
κι επειδή δεν έχεις θέση σε όλα κι επειδή αποφασίζεις συλλογικά,
εδραιώνεις την πολιτική σου σε 5 έστω πυλώνες.

Οτιδήποτε πλέον προκύπτει πανεύκολα.
Έχεις τις αξίες σου, το όραμά σου, τη δηλωμένη αποστολή σου
και η πολιτική σου είναι θέμα ισορροπίας μεταξύ των πυλώνων σου,
και οι επιλογές σου είναι κερασάκι στην τούρτα.
Δεν χρειάζεται να έχεις θέση από αρχής για τα πάντα,
τα οποία προκύπτουν με λίγη κουβέντα
σε έτοιμο πλαίσιο επιχειρηματολογίας.

Χαοτικό σύστημα, ρευστό σύστημα, όμως δεν είναι νερό.
Έχει υπόσταση, σχήμα, ποιότητα, λόγο και τάξη.
Έχει και μια ιδιαίτερη ομορφιά.
Και όχι ακαμψία.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

ekfrasi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2011, 18:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό ekfrasi » 29 Ιαν 2013, 14:07

manos_ έγραψε:
ekfrasi έγραψε:Η ελεύθερη πρόσβαση του προσώπου στην ανθρώπινη Γνώση και τον Πολιτισμό.
Ο σεβασμός της προσωπικής ελευθερίας, της ελευθερίας της έκφρασης, της ιδιωτικής ζωής και του απορρήτου των επικοινωνιών.
Η προστασία του προσώπου απέναντι στην απεριόριστη συλλογή, αποθήκευση, χρήση και παραχώρηση των προσωπικών του δεδομένων. (πληροφοριακός αυτοκαθορισμός)

Μπορείς σε παρακαλώ να συμπεριλάβεις και την πολιτική ελευθερία, μαζί με την προσωπική;


Δεν είναι δικιά μου δουλειά να το κάνω αυτό...
manos_ έγραψε:Αν δεν ξέρεις τι είναι πολιτική ελευθερία μπορείς να κοιτάξεις στη Βικιπαίδεια.
Ο όρος μπορεί να μείνει "ασαφής" όπως τον προτείνω για να μην μπερδεύεται κατ ανάγκη με την ΑΔ.


Δεν θα το εκλάβω ως ειρωνεία, αλλά μπορώ να σου πω ότι δεν μου είναι άγνωστη λέξη.

manos_ έγραψε:Αν έχεις διάθεση, σου βγάζω δουλειά, μπας και μπει μια τάξη στο χωράφι που οργώνουμε και ξαναοργώνουμε.

Ενότητα 1:
Όραμα - Καταστατικό - Αποστολή - Αξίες

Ενότητα 2: Πολιτική
Πυλώνες

Αν δεν κατανοείς την τάξη που εισάγουν τα παραπάνω στην προσπάθεια,
καθώς και τις διαφορές τους, ευχαρίστως να βοηθήσω.


Κατανοώ αλλά διαφωνώ.

Πυλώνες υπάρχουν για άπειρα πράγματα και ο καθένας λέει τα δικά του...
ειδικά για 5 https://www.google.gr/search?client=bro ... 48&bih=896

http://www.buzzom.com/2010/12/5-pillars ... democracy/
http://wiki.answers.com/Q/What_are_the_ ... _democracy
http://en.wikipedia.org/wiki/Five_Pillars_of_Islam

Το παράδειγμα τη wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Five_pillars
ξεκινάει με τη φράση:
The fundamental principles by which Wikipedia operates can be summarized in the form of five "pillars":


και το fundamental prinicples σημαίνει πολύ απλά Βασικές Αρχές!

Ποια η διαφορά να πω απλά τις αρχές πυλώνες?

και όραμα υπάρχει: Ν'αλλάξουμε τον κόσμο...
viewtopic.php?f=160&t=2609
Σας ευχαριστώ που με προσκαλέσατε να πω δυο λόγια, καθώς συγκεντρωθήκατε αυτή τη μέρα για να αρχίσετε να αλλάζετε τον κόσμο. Γιατί τελικά, αυτό κάνουμε. Είμαστε ένα διεθνές δίκτυο από ανθρώπους που έχουν αποφασίσει «ως εδώ» και είναι περίπου όπως το είπε το κίνημα του occupy: Ότι το σύστημα δεν είναι χαλασμένο είναι φτιαγμένο, εννοώντας ότι είναι στημένο, και είναι στημένο να πάρει τις πολιτικές μας ελευθερίες και να τις δώσει στον υψηλότερο εταιρικό πλειοδότη.

Και είμαστε ένα παγκόσμιο κίνημα ανθρώπων που προστατεύει αυτές τις πολιτικές ελευθερίες, που κάνει βέβαιο ότι τα παιδιά μας στο ψηφιακό τους περιβάλλον θα έχουν κάτι τόσο απλό όσο είχαν οι γονείς μας στο εξωδικτυακό τους περιβάλλον.



ΥΓ @Μιχάλης... μόλις γυρίσω θα σου απαντήσω.
1. Προστασία της ιδιωτικής ζωής .
2. Μεταρρύθμιση της νομοθεσίας για το copyright.
3. Αλλαγές στην Ευρωπαϊκή νομοθεσία για τις πατέντες.
+1. Διαφάνεια της Δημόσιας Διοίκησης.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: ΠΕΙΡ γενικού περιεχομένου

Δημοσίευσηαπό manos_ » 29 Ιαν 2013, 22:49

Ειρωνικά δεν μιλάω καθόλου. Από τη στιγμή που κατανοείς περί τίνος μιλώ,
δηλαδή έχεις βάλει σε τάξη το χάος, κάτσε και δούλεψέ το.
Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει τάξη, υπάρχει στη βικιπαίδεια πολύ καλός ορισμός. Είναι πολύ δύσκολη έννοια.

Ίσως εκτιμήσεις πιο σωστά αυτό που "κατανοείς αλλά διαφωνείς", αντιπροτείνοντας τη δική σου τάξη, σε ολοκληρωμένη πρόταση.
Δεν διαφωνώ πως η δική σου τάξη ενδεχομένως να είναι πιο μεστή από τις προτάσεις κάποιου που ευκαιριακά μπαίνει εθελοντικά να βοηθήσει.
Κι αν θες βοήθεια εδώ είμαι, όσο μπορώ να αφουγκραστώ αυτά που εσύ τα ζεις κι εγώ τα κοιτώ απέξω.

Το τι σημαίνει πυλώνας που στηρίζει μια πολιτική, και τι διαφορά έχει από τις αρχές που θέτουν αξιωματικά κάποιες θέσεις, οι οποίες
ενδεχομένως δεν εφαρμόζονται σε μια πολιτική, καθώς και την αντίθεση του οράματος με την άμεσα πραγματοποιήσιμη αποστολή,
καθώς και την ανάγκη σαφούς διατύπωσης και των δύο, (πχ σε τι διαφέρουν το όραμα και η αποστολή από το όνειρο και τη ρητορία),
θα προσπαθήσω να τα αναλύσω πάνω στη δική σου πρόταση.
Έτσι θα μάθουμε και οι δύο καλύτερα, και πιο πολύ εγώ δηλαδή, όσο πιο καλή είναι η πρότασή σου.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες