ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό omissman » 02 Μάιος 2012, 18:26

Μετα απο αγωνα δρομου και εν μεσω των πιεστικων εκλογικων υποχρεωσεων, μερικα ξενυχτια και μπολικο διαβασμα προεκυψε το παρακατω συνημμενο κειμενο στο οποιο γινεται μια προσπαθεια κωδικοποιησης καποιων προτασεων για την οικονομια.
Απο Δευτερα ξαναπιανουμε δουλεια στην επιτροπη οικονομιας, εαν βεβαια μας το επιτρεψουν οι εκλογικες εξελιξεις...

καλη επιτυχια σε ολους τους υποψηφιους και πανω απ' ολα καλη επιτυχια στο ΠΕΙΡ.
Συνημμένα
ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2_ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.doc
(75.5 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 248 φορές
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 03 Μάιος 2012, 15:04

Πολύ καλή δουλειά Omissman, σύντομη, σαφής και περιεκτική. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί ώς πρός τα σημεία των παρεμβάσεων που θέτεις.
Να προσθέσω όμως ορισμένα στις προτάσεις σου αυτές.
α) Η βιώσιμη ή αειφόρος ανάπτυξη ( sustainable) δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να είναι και συγκρατημένη. Με τις μεθόδους πχ της permaculture ή του companion planting ή του multicroping ή της agroforestry έχουμε διπλάσια στρεματική απόδωση από την εντατική καλιέργεια με μηδενικό οικολογικό αποτύπωμα. Αντίστοιχα όπως έχει δείξει το tree house hotel ή το ecosystem merged hotels ( δες τα San Diego marshes hotels) μπορούμε να έχουμε υπερπολλαπλάσια κρεββάτια στον τουρισμό με ελάχιστο εώς μηδενικό οικολογικό αποτύπωμα.
β) Θα πρέπει να δούμε την δομή της Ελληνικής παραγωγικής βάσης η οποία αποτελείται από πολλές οικογενειακές και μικρές ή μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Το γεγονός αυτό είναι η ευχή και η κατάρα της οικονομίας της Ελλάδας. Ευχή γιατί είναι εξαιρετικά ευέλικτες και κατάρα διότι λόγω περιορισμένων πόρων αδυνατούν να ακολουθήσουν τα κύματα που διαμορφώνονται στον υπόλοιπο κόσμο και γίαυτό σε όλους τους τομείς είμαστε δύο με τρείς επαναστάσεις πίσω από τον υπόλοιπο κόσμο.
γ) Ως πρός τις παρατηρήσεις σου για το τί μας έφτασε ώς εδώ, εστιάζεται στον παράγοντα κυβέρνηση και δεν αναφέρεις στην συμβολή του παράγοντα κυβερνωμένων πουπιέζαν για αντίστοιχες μεταβολές. Πχ το σφάλμα του Παπανδρέου ήταν η αύξηση των εισοδημάτων των εργαζομένων και συνεπεία αυτού έκλεισαν όλες οι Ελληνικές Επιχειρήσεις διότι αδυνατήσαν να έχουν παραγωγή για να καλύψουν την τεράστια αυτή ζήτηση, δίνοντας έδαφος στα εισαγώμενα να εδραιωθούν. Ετοίμαζα ήδη ένα κείμενο για αυτό και επιφυλάσομαι να το δημοσιεύσω το βράδυ ή το αύριο το πρωί.
δ) Οι αμυντικές δαπάνες δεν είναι η κύρια αιτία της χρεωκοπίας μας. Οι αμυντικές δαπάνες είναι κάθε χρόνο 6δίς ενώ οι δαπάνες υγείας είναι κάθε χρόνο 12 δίς τα περισσότερα απο αυτά άχρηστα ή κέρδη off shore.

Νομίζω ότι αν δούμε τι μας έφερε ώς έδώ αλλά και με σαφείς στόχους που θέλουμε να πάμε θα διαμορφώσουμε ένα δίκαιο και αποτελεσματικό σύστημα.

Προσθήκη off topic επειδη λόγω ειδικότητας ίσως σε ενδιαφέρει δες τα λινκ που παραθέτω.
http://www.treehotel.se/
http://www.mvrdv.nl
http://www.montereybayshores.com/overview.html
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Kotsos, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό James » 03 Μάιος 2012, 15:17

Νομίζω ότι αν δούμε τι μας έφερε ώς έδώ, αλλά και με σαφείς στόχους που θέλουμε να πάμε, θα διαμορφώσουμε ένα δίκαιο και αποτελεσματικό σύστημα.

αυτό ακριβώς...
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

alexgkain
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 04 Μάιος 2012, 12:27
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Re: ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό alexgkain » 04 Μάιος 2012, 14:17

Καλημέρα,

Σε γενικές γραμμές είναι ένα καλά δομημένο κείμενο που περιγράφει το περιβάλλον στο οποίο ζούμε. Ίσως μια δύο προτάσεις (π.χ. Νέα Αρχή Φορολογικών Εσόδων) να μη με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, μιας και την διαφορά θα την κάνουν τα πρόσωπα και όχι νέες ταμπέλες.
Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει σιγά-σιγά το κείμενο να γίνει πολύ πιο αναλυτικό και συγκεκριμένο στο σκέλος των προτάσεων δίνοντας χρόνο, κόστος και μέθοδο υλοποίησης της κάθε πρότασης.
Νομίζω ότι είναι αυτό που λείπει γενικότερα σήμερα.

Μπράβο γιατί ο προσανατολισμός του κειμένου είναι στην σωστή κατεύθυνση.

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: ΕΙΣΗΓΗΣΗ 2 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 04 Μάιος 2012, 14:50

Με τις μεθόδους πχ της permaculture ή του companion planting ή του multicroping ή της agroforestry


Επειδή είμαστε στην ελλάδα και ο πολίτης που πρέπει να πληροφορήσουμε έλληνας, "σπάσ` τα και ξαναρίχτα"
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες