Περί χρημάτων

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό James » 12 Απρ 2012, 11:56

Κάποιος να ασχοληθεί με το PayPal ?
Επίσης και με χρέωση απευθείας με πιστωτική?
Δε μπορεί οι άλλοι κάτι θα ξέρουν που θα πρέπει να μάθουμε.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

tziakas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 00:06
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό tziakas » 12 Απρ 2012, 12:43

Διάβασα εν τάχει τα σχόλια στο θέμα και από την ανακοίνωση του site κατάλαβα ότι δεν βγήκε καθορισμένη συνδρομή για κάθε μέλος, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Πιστεύω ότι για αρχή πρέπει να βγεί μια ετήσια ταρίφα για όλα τα μέλη ασχέτως τις εκλογές, και μετά βλέποντας πόσα έχουμε και πόσα λείπουν, να κάνουμε μοίρασμα της πίτας ώστε να μαζευτεί το ποσό. Paypal και τα σχετικά δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμα, αφού όλοι έχουμε μια τράπεζα κοντά στο σπίτι μας.



Θεόδωρος Ζ.
Θεόδωρος Ζ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2012, 12:45

tziakas έγραψε:Διάβασα εν τάχει τα σχόλια στο θέμα και από την ανακοίνωση του site κατάλαβα ότι δεν βγήκε καθορισμένη συνδρομή για κάθε μέλος, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Πιστεύω ότι για αρχή πρέπει να βγεί μια ετήσια ταρίφα για όλα τα μέλη ασχέτως τις εκλογές, και μετά βλέποντας πόσα έχουμε και πόσα λείπουν, να κάνουμε μοίρασμα της πίτας ώστε να μαζευτεί το ποσό. Paypal και τα σχετικά δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμα, αφού όλοι έχουμε μια τράπεζα κοντά στο σπίτι μας.

Θεόδωρος Ζ.


Η ετήσια συνδρομή έχει οριστεί στο καταστατικό και είναι 12 ευρώ. Όσοι μπορούν να βάλουν περισσότερα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tziakas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 00:06
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό tziakas » 12 Απρ 2012, 13:12

Ευχαριστώ για την διόρθωση, γιατί κάπου χάθηκα στην μετάφραση. Το εθελοντικό δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποδώσει το ποσό που χρειαζόμαστε, οπότε καλό είναι να σκεφτούμε και εναλλακτικές πήγες εσόδων. Παράδειγμα μια φοιτητική εκδήλωση σε ένα μαγαζί, που μπορεί να έχει διπλό όφελος οικονομικό και διαφημιστικό. Η παρουσίαση στην ΑΣΟΕΕ ήταν πάρα πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν αποφέρει το οικονομικό όφελος που χρειαζόμαστε αυτή την στιγμή. Το e-shop ήταν κι αυτό μια πολύ καλή κίνηση και μπορούμε να σκεφτούμε κι άλλα πράγματα για να το εμπλουτίσουμε, π.χ ημερολόγια (λίγο άκυρο αυτή την εποχή βέβαια :D ).
Θεόδωρος Ζ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2012, 13:17

tziakas έγραψε:Ευχαριστώ για την διόρθωση, γιατί κάπου χάθηκα στην μετάφραση. Το εθελοντικό δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αποδώσει το ποσό που χρειαζόμαστε, οπότε καλό είναι να σκεφτούμε και εναλλακτικές πήγες εσόδων. Παράδειγμα μια φοιτητική εκδήλωση σε ένα μαγαζί, που μπορεί να έχει διπλό όφελος οικονομικό και διαφημιστικό. Η παρουσίαση στην ΑΣΟΕΕ ήταν πάρα πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν αποφέρει το οικονομικό όφελος που χρειαζόμαστε αυτή την στιγμή. Το e-shop ήταν κι αυτό μια πολύ καλή κίνηση και μπορούμε να σκεφτούμε κι άλλα πράγματα για να το εμπλουτίσουμε, π.χ ημερολόγια (λίγο άκυρο αυτή την εποχή βέβαια :D ).


Καλοδεχούμενες οι ιδέες, αλλά θεωρώ απίθανο 20-30 άνθρωποι που τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ για την οργάνωση των εκλογών (και δεκάδων άλλων θεμάτων) να προλαβαίνουν να οργανώσουν και φοιτητικές εκδηλώσεις. Το καλύτερα είναι να βάλει το κάθε μέλος όσα περισσότερα χρήματα μπορεί και να προσπαθήσει να μαζέψει ή να πείσει ανθρώπους από τον κύκλο του να βάλουν και αυτοί.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Arch
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 12:00

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό Arch » 12 Απρ 2012, 13:46

Αν δεν μπορέσουν να μαζευτούν τα χρήματα, δεν θα μπορούσε ο καθένας να εκτυπώσει ή να φωτοτυπήσει το ψηφοδέλτιο του?

Αν ένα εκλογικό κέντρο δεν έχει ψηφοδέλτια του κόμματος τότε αν βρεθούν στην καταμέτρηση θα ακυρώνονται?

Γενικότερα, είναι νομικά αδύνατον να συμμετάσχει κάποιος στις εκλογές λόγο ελλιπών ψηφοδελτίων ή μήπως υπάρχει εναλλακτική λύση ?

Μπορούμε να ενημερωθούμε από κάπου για αυτές τις λεπτομέρειες ? Εκλογικός νόμος, υπουργείο κτλ ?

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2012, 13:54

Arch έγραψε:Αν δεν μπορέσουν να μαζευτούν τα χρήματα, δεν θα μπορούσε ο καθένας να εκτυπώσει ή να φωτοτυπήσει το ψηφοδέλτιο του?

Αν ένα εκλογικό κέντρο δεν έχει ψηφοδέλτια του κόμματος τότε αν βρεθούν στην καταμέτρηση θα ακυρώνονται?

Γενικότερα, είναι νομικά αδύνατον να συμμετάσχει κάποιος στις εκλογές λόγο ελλιπών ψηφοδελτίων ή μήπως υπάρχει εναλλακτική λύση ?

Μπορούμε να ενημερωθούμε από κάπου για αυτές τις λεπτομέρειες ? Εκλογικός νόμος, υπουργείο κτλ ?


Αν δεν μαζευτούν τα χρήματα, απλά δεν κατεβαίνουμε, δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. Τα ψηφοδέλτια πρέπει να είναι στις ακριβείς διαστάσεις που ορίζονται από τον νόμο και τυπωμένα στο χαρτί που θα δώσει το κράτος, αλλιώς θα βγουν άκυρα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

pervazi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 01:09

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό pervazi » 12 Απρ 2012, 14:51

Νομίζω πως το paypal θα βοηθούσε αρκετά. Επίσης, θα βοηθούσε μία δημοσιοποίηση των μέχρι τώρα εσόδων καθώς και του απαιτούμενου κεφαλαίου. Πότε πρέπει να είναι έτοιμα τα ψηφοδέλτια;

edit: Τώρα διάβασα τα κωλύματα περί paypal. Συγνώμη. Έστω σύστημα κάποιας τράπεζας για online πληρωμή από πιστωτική.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό James » 12 Απρ 2012, 15:02

Τα υπόλοιπα κόμματα έχουν pay pal πρ´επει κάτι να παίζει με το τελικό προορισμό των χρημάτων, δηλαδή αφού γίνεται σε τράπεζα της ελλάδος, να μην υπάρχει πρόβλημα.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Περί χρημάτων

Δημοσίευσηαπό baskin » 12 Απρ 2012, 15:30

Dimitris Zappas έγραψε:Τα υπόλοιπα κόμματα έχουν pay pal πρ´επει κάτι να παίζει με το τελικό προορισμό των χρημάτων, δηλαδή αφού γίνεται σε τράπεζα της ελλάδος, να μην υπάρχει πρόβλημα.


Πρέπει να το διασταυρώσει κάποιος με την αρμόδια επιτροπή της βουλής. Ο Γιώργος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο που έχει ξαναπάει εκεί;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 20 και 0 επισκέπτες