Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Παραγωγή audio, video, animation, γραφικών.
plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό plessas » 20 Μάιος 2012, 22:54

Να και η πρόταση Δημοκρατία 4.0, ας τη διαβάσουμε, φαίνεται να έχει ενδιαφέρον.

http://demo4punto0.net/en/node/16
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό ergoil » 20 Μάιος 2012, 23:02

Η αλήθεια είναι ότι δεν διάβασα την democracy 4.
Δεν ξέρω πότε προτάθηκε η democracy 4, η πρόταση πάντως που προ-είπα,δεν είναι τωρινή.
Είναι πολύ πολύ παλιά.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μάιος 2012, 23:02

Καλές οι προτάσεις, ακόμη καλύτερο αυτό που απέδειξε εδώ και δεκαετίες ότι δουλεύει.

H Ελβετία πρωτευόντως, η Ισλανδία τον τελευταίο καιρό, η Φινλανδία από το ερχόμενο Φθινόπωρο
και τμήματα του Καναδά εδώ και χρόνια, είναι τα λειτουργικά παραδείγματα που έχουμε να δείξουμε σε δύσπιστους.

Αλλιώς απαντούν:
"Θεωρητικό κατασκεύασμα που μέχρι να πείσεις τον κόσμο και να το δουλέψεις και να πολεμήσεις τις παιδικές ασθένειες, εγώ φίλε μου δεν θα είμαι στον μάταιο τούτο κόσμο, οπότε άσε με πάω να ψηφίσω τον ΧΥΖ"


Kotsos έγραψε:Ergoil, νομίζω ότι μελετάς τις αναρτήσεις μου και ίσως είσαι από τους λίγους εδώ μέσα.
Λάσκαρη Βασίλη, νομίζω ότι δεν γνωρίζεις την δημοκρατία 4.0 που έχουν προτείνει οι Ισπανοί. Εμείς ας κολήσουμε στην Ελβετία. ( αλήθεια γιατί τέτοιο κόλλημα με αυτή τη χώρα;;;;;; )
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό ergoil » 20 Μάιος 2012, 23:09

anestis έγραψε:H Ελβετία πρωτευόντως, η Ισλανδία τον τελευταίο καιρό, η Φινλανδία από το ερχόμενο Φθινόπωρο
και τμήματα του Καναδά εδώ και χρόνια, είναι τα λειτουργικά παραδείγματα που έχουμε να δείξουμε σε δύσπιστους.


ελβετία, φιλανδια, καναδάς και ισλανδια είναι ίδια συστήματα; παρά να μας λές ονόματα, καλό είναι αν ξέρεις να μας πεις τι είναι το καθένα, και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.
Τελευταία επεξεργασία από 2 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μάιος 2012, 23:12

Βασίλη, ειδικά εσύ περιμένω να τα βρεις και να τα διαβάσεις. Η πληροφορία υπάρχει. :)

ergoil έγραψε:
anestis έγραψε:H Ελβετία πρωτευόντως, η Ισλανδία τον τελευταίο καιρό, η Φινλανδία από το ερχόμενο Φθινόπωρο
και τμήματα του Καναδά εδώ και χρόνια, είναι τα λειτουργικά παραδείγματα που έχουμε να δείξουμε σε δύσπιστους.


ελβετία, φιλανδια, καναδάς και ισλανδια είναι ίδια συστήματα;

παρά να μας λές ονόματα, καλό είναι αν ξέρεις να μας πεις τι είναι το καθένα, και τι διαφορές έχουν μεταξύ τους.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό ergoil » 20 Μάιος 2012, 23:18

anestis έγραψε: είναι τα λειτουργικά παραδείγματα που έχουμε να δείξουμε σε δύσπιστους.


αλήθεια, αν ψάχνεις δύσπιστους πάντα θα τους βρεις. Αλλά αν ψάχνεις δοκιμασμένα λειτουργικά παραδείγματα, γιατί μας λές για τα ξενόφερτα; Τι καλύτερο και ποιό δοκιμασμένο, από αυτό της αρχαίας αθήνας;

Το σύστημα που προτείνω, όπως και το democracy 4.0, είναι ένας συμβιβασμός, μια χρυσή τομή ανάμεσα στους κοινοβουλευτικούς που θέλουν να αντιπροσωπεύονται, και στους αντι-κοινοβουλευτικούς που είναι κατά της αντιπροσώπευσης.

Τέτοιο σύστημα, που να σέβεται όλους τους πολίτες, και τους μεν και τους δε, δεν νομίζω να υπάρχει στην ελβετία ή αλλού. Πάντα η αποχή και το λευκό είναι ριγμένα, και οι αντιπροσωπευτικές κυβερνήσεις λαμβάνουν όλες τις έδρες αγνοώντας πραξικοπηματικά την βούληση μεγάλου μέρους του πληθυσμού που δεν θέλει να αντιπροσωπευεται από κανένα, αλλά θέλει να διατηρεί το θεσμικό του δικαίωμα για αποφάσεις.

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 20 Μάιος 2012, 23:23

anestis έγραψε:Καλές οι προτάσεις, ακόμη καλύτερο αυτό που απέδειξε εδώ και δεκαετίες ότι δουλεύει.

H Ελβετία πρωτευόντως, η Ισλανδία τον τελευταίο καιρό, η Φινλανδία από το ερχόμενο Φθινόπωρο
και τμήματα του Καναδά εδώ και χρόνια, είναι τα λειτουργικά παραδείγματα που έχουμε να δείξουμε σε δύσπιστους.

Αλλιώς απαντούν:
"Θεωρητικό κατασκεύασμα που μέχρι να πείσεις τον κόσμο και να το δουλέψεις και να πολεμήσεις τις παιδικές ασθένειες, εγώ φίλε μου δεν θα είμαι στον μάταιο τούτο κόσμο, οπότε άσε με πάω να ψηφίσω τον ΧΥΖ"


Kotsos έγραψε:Ergoil, νομίζω ότι μελετάς τις αναρτήσεις μου και ίσως είσαι από τους λίγους εδώ μέσα.
Λάσκαρη Βασίλη, νομίζω ότι δεν γνωρίζεις την δημοκρατία 4.0 που έχουν προτείνει οι Ισπανοί. Εμείς ας κολήσουμε στην Ελβετία. ( αλήθεια γιατί τέτοιο κόλλημα με αυτή τη χώρα;;;;;; )


Η Ελβετία, η Ισλανδία και η Φινλαδία δεν είναι άμεσες δημοκρατίες. Κοινοβουλευτικές αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες είναι. Ελπίζω να μην διαφωνείτε σε αυτό
Όπως προβλέπεται στο συνταγμά μας δημοψήφισμα, έτσι προβλέπεται και στο Ελβετικό, στο Ισλανδικο, στο Φινλανδικο.
Που τις βρίσκετε τις διαφορές με την Ελλάδα δεν μπορω να καταλάβω.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό ergoil » 20 Μάιος 2012, 23:30

Kotsos έγραψε:Η Ελβετία, η Ισλανδία και η Φινλαδία δεν είναι άμεσες δημοκρατίες. Κοινοβουλευτικές αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες είναι. Ελπίζω να μην διαφωνείτε σε αυτό
Όπως προβλέπεται στο συνταγμά μας δημοψήφισμα, έτσι προβλέπεται και στο Ελβετικό, στο Ισλανδικο, στο Φινλανδικο.
Που τις βρίσκετε τις διαφορές με την Ελλάδα δεν μπορω να καταλάβω.


Συμφωνώ. Κατά βάση όλες είναι αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες. Το δημοψήφισμα βέβαια είναι καθαρά αμεσο-δημοκρατική διαδικασία, και από εκεί και πέρα μεγάλη σημασία έχει υπό ποιές συνθήκες και προυποθέσεις η κάθε μια από τις παραπάνω χώρες φτάνει σε αυτό. Εκεί εντοπίζεται και η διαφορά μεταξύ των χωρών.

Τα σύγχρονα αντιπροσωπευτικά πολιτεύματα που προβλέπουν υπό συνθήκες δημοψήφισμα, λειτουργούν πάντα δυαδικά (μηδέν ή ένα, φως ή σκοτάδι). Δηλαδή είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου καθαρώς αντιπροσωπευτικά, κάποιες λίγες στιγμές όμως, την στιγμή των δημοψηφισματων, γίνονται καθαρώς αμεσοδημοκρατικά.

Ενώ αυτό που είπα (όπως από ότι κατάλαβα και το democracy 4.0) είναι υβριδικά συστήματα, κάτι ανάμεσα στην άμεση δημοκρατία και τον κοινοβουλευτισμό.

Είναι δηλαδή μια άλλη κατηγορία.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και ergoil, έχει επεξεργασθεί 20 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό anestis » 20 Μάιος 2012, 23:39

Δεν είναι αμεσοδημοκρατικές είναι συμμετοχικές, ένα τεράστιο βήμα αν μπορούσαμε να το κατακτήσουμε για τα χάλια της Ελλάδας,
ώστε η πλειοψηφία του λαού να το εκτιμήσει και να θελήσει να κάνει και το επόμενο βήμα.

Μην περιμένετε την "κομμούνα του Παρισιού" αύριο το πρωί.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Άμεση Vs Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία- Η σύγκριση

Δημοσίευσηαπό ergoil » 20 Μάιος 2012, 23:40

anestis έγραψε:Δεν είναι αμεσοδημοκρατικές είναι συμμετοχικές, ένα τεράστιο βήμα αν μπορούσαμε να το κατακτήσουμε για τα χάλια της Ελλάδας,
ώστε η πλειοψηφία του λαού να το εκτιμήσει και να θελήσει να κάνει και το επόμενο βήμα.


Όλες οι αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες, εφόσον προβλέπουν υπό ορισμένες προυποθέσεις δημοψήφισμα , είναι συμμετοχικές.
Κατά την γνώμη μου ο όρος "συμμετοχικός" είναι αόριστος, ίσως τόσο αόριστος όσο και ο όρος "δημοκρατία" που κολάνε στον κοινοβουλευτισμό.

Το τεράστιο πρώτο βήμα που θα έπρεπε να κατακτήσουμε στην ελλάδα, θα ήταν να είναι ποιό εύκολο να γίνει ένα δημοψήφισμα από ότι είναι σήμερα.
Όμως τα δημοψηφίσματα δεν λύνουν το πρόβλημα, ιδίως γιατί συνήθως περιέχουν ψευτοδιλήμματα έτσι διατυπωμένα από τις κυβερνήσεις ώστε ότι και να απαντήσεις να ευνοούν το καθεστώς.

Γιαυτό και τα υβριδικά συστήματα, είναι ένα δεύτερο βήμα ακόμα πιο σημαντικό, για να τους μπει ο λαός ακόμα περισσότερο στην μύτη.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες