ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Διεθνείς mailing lists, επαφές με άλλους Πειρατές, ηλεκτρονική συμμετοχή σε διεθνείς ομάδες πειρατών για ανταλλαγή απόψεων κλπ.
zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 23 Φεβ 2012, 14:33

Ωραία, πως θέλουμε να οργανωθούμε?
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό omissman » 26 Φεβ 2012, 00:03

1. Γνωριμια μεταξυ μας / ανταλλαγη τηλεφωνων - μεηλ
2. Οργανωση ομαδας / ορισμος συντονιστη εαν κριθει απαραιτητο / τροπος επικοινωνιας (forum ή αλλος ?)
3. Ορισμος αντικειμενου / περιγραφη αρμοδιοτητων ομαδας / κατευθυνσεις / αναθεση δρασεων-καθηκοντων (?)
4. Καταγραφη συγγενικων κομματων / επαφες με αλλες πολιτικες ομαδες / επαφες με οργανα Ε.Ε. (?)
5. Μοιρασμα δουλειας / ποιος ερχεται σε επαφη με ποιον

κλπ/κλπ/
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

andiguru
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:12

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό andiguru » 26 Φεβ 2012, 01:28

+1

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 28 Φεβ 2012, 23:15

Συμφωνώ και εγώ αλλά αύριο βράδυ θα ταξιδεύω για Δυτική Ελλάδα, επιστρέφω Κυριακή βράδυ.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 29 Φεβ 2012, 01:21

ποιος έχει το μεράκι να γίνει συντονιστής της ομάδας;εάν είναι περισσότερη να το ψηφίσουμε εμείς k εμείς.για να ξεκινήσουμε επιτέλους ;-)
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

zio_donnie
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 11:10
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό zio_donnie » 29 Φεβ 2012, 15:07

Γίνομαι εγω αν θέλετε. Μόνο που 1) πρεπει να πουμε ποιοι είμαστε 2) να αποφασισουμε πως θα συντονιστουμε.

Θα κάνω ένα mail μονο για αυτη τη δουλεια αλλα καλό θα ηταν να διαλέξουμε και ενα αλλο συστημα οπως MSN, facebook, ότι προτιμάτε. Εγω ψηφίζω facebook γιατι με βολευει να τα εχω όλα σε μια μερια, αλλα δεν με νοιάζει. Επίσης μια ιδεα ειναι για αρχη να είναι μια ομαδα διεθνεις σχεσεις/επικοινωνια.
Ε.Δ.Α.Π.Ε. The truth is out there.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 29 Φεβ 2012, 20:59

ok.. θα ήταν καλό να γίνει η επίσης ταξινόμηση της ομάδας.

ένας συντονιστής και ένας moderator.

ο συντονιστής θα είναι ο συνδετικός κρίκος προς την διοικούσα επιτροπή ο οποίος θα ενημερώνει αντίστοιχα της εργασίες τον υπεύθυνο international "coordinator" mariotti@pirateparty.gr. (ο οποίος είμαι εγώ- και για αυτό τον λόγο δεν μπορώ να πάρω κάποια θέση στην ομάδα) η δουλειά του συντονιστή θα είναι επίσης να συντονίζει θέματα και συνεργασίες με άλλες ομάδες η οποίες χειρίζονται θέματα που ταυτίζονται. επίσης θα είναι ο δέκτης και πομπός τον email προς τα έξω (στην Διοικούσα επί το πλείστον) και προς τα μέσα στα μέλη ομάδας.

ο moderator θα είναι υπεύθυνος για τον εσωτερικό χώρο της ομάδας.

θα προσέχει τα theαrds και θα γνωρίζει τα παν εκεί μέσα. όταν μεγαλώσουμε ορίζουμε και άλλους. έχει συζητηθεί το θέμα εάν θα επιτρέπεται να συμμετέχουν και μη μέλη κόμματος.
όσο δεν ύπαρξη κάποιος που το ζήτηση μένει ανοιχτό για όλους (read και write) εάν υπάρχει ένσταση από κάποιον στην ομάδα θα γίνει (read and not write) για επισκέπτες οι οποίοι θα μπορούν να εκφράζονται σε ένα theαrd επισκεπτών της ομάδας. η ομάδα θα κατακτήσει δικιά της email το οποίο θα δείχνει στον συντονιστή. ο συντονιστής θα το ζήτηση από τον Γιάννη (admin του forum) ο moderator και ο συντονιστής θα ζητήσουν αντίστοιχα δικαιώματα από τον Γιάννη. επίσης θα ζητήσουν την οπτική και διαχειριστική κατάταξη της ομάδας από τον Γιάννη.http://www.pirateparty.gr/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό omissman » 01 Μαρ 2012, 00:36

O.K.
Λοιπον μεχρι σημερα εχουμε δηλωσει συμμετοχη οι εξης :

1. crisal
2. zio_donnie
3. Βασίλης
4. Jake Lankster
5. piratiko.org / International Sector and the German one.
6. mankasp
7. omissman
8. piratpartisten
9. pappasadrian
10. andiguru

Συμφωνω να αναλαβει ο zio_donnie συντονιστης. Ας γραψουμε που βρισκεται ο καθενας , τηλ, μεηλ για να διερευνησουμε δυνατοτητες συναντησης ειτε "φυσικης" ειτε ηλεκτρονικης (skype, mumble F/B ...). Το γραφειο ειναι διαθεσιμο για συναντησεις.

Μπορει ο συντονιστης να ετοιμασει μια εισηγηση διαγραμματικη, για να ορισουμε πλαισιο συζητησης. Εκει ο καθενας να τοποθετηθει με προτασεις , τι μπορει να αναλαβει κλπ...

βοηθησα καθολου ;;;
Γ.Μ.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

mankasp
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3641
Εγγραφή: 12 Ιαν 2012, 17:05
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό mankasp » 01 Μαρ 2012, 02:04

Και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να αναλάβει το ρόλο του συντονιστή ο zio_donnie εφόσον παραμένει ο μόνος εθελοντής για αυτή τη θέση. Εκτός αν σύντομα δηλώσει και κάποιος άλλος ενδιαφέρον οπότε λογικά θα πρέπει να ψηφίσουμε.

Για συνάντηση προτείνω ηλεκτρονική εφόσον άλλοι είναι Αθήνα, άλλοι Θεσσαλονίκη, εξωτερικό κτλ.

Και για να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε, το ονοματεπώνυμό μου εμφανίζετε στην υπογραφή μου, μένω Θεσσαλονίκη, μιλάω αγγλικά και γαλλικά και λόγω δουλείας ταξιδεύω συχνά σε διάφορες χώρες του κόσμου. Έχω προφίλ στο linkedin για οποίον ενδιαφέρεται να δει λεπτομέρειες.
Επίσης, όσον αφορά τις διεθνείς μας σχέσεις έχω γνωριστεί προσωπικά με τον Αντιπρόεδρο και τον Υπεύθυνο διεθνών σχέσεων του αντίστοιχου κόμματος της Τσεχίας (υπάρχει σχετικό thread). Επίσης σε περίπου 10 μέρες θα είμαι στο Παρίσι και θα μπορούσα να συναντηθώ και με τους Γάλλους.

Τέλος, όσον αφορά το email της ομάδας η δική μου άποψη είναι όταν ολοκληρωθεί και ξεκινήσει η ομάδα πλέον να εργάζεται εντατικά να έχουν όλα τα μέλη της email at pirateparty.gr. Όπως και να έχει, τέτοιες λεπτομέρειες θα τις συζητήσουμε όλοι μαζί.
https://twitter.com/e_kastrinakis

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δημοσίευσηαπό anestis » 01 Μαρ 2012, 10:37

Ναι, για να μάθουμε από πρώτο χέρι ποια είναι η κατάσταση στη Γαλλία, γιατί πέρασαν από μερικά εσωτερικά κύματα, είχαν και μια παραίτηση από το board του PPI...

Επίσης σε περίπου 10 μέρες θα είμαι στο Παρίσι και θα μπορούσα να συναντηθώ και με τους Γάλλους.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες