Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό baskin » 20 Μαρ 2012, 19:40

Με αφορμή αυτό:

http://blog.vrypan.net/post/19621244358 ... |weblog%29

Θα θεωρούσα ωφέλιμο να συμπεριληφθεί στις θέσεις η εφαρμογή ουσιαστικού διαδικτυακού ευρετηρίου νομοθεσίας (όχι απλά ΦΕΚ), το οποίο να είναι δομημένο σωστά, ώστε να είναι δυνατή η ανάγνωση κάποιου νόμου, με όλες τις τροποποιήσεις του.

Τι λέτε;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 20 Μαρ 2012, 20:55

Χωρίς κουβέντα ΝΑΙ.
Και για να το προχωρήσω λίγο, σκέψη μου είναι πως πρέπει να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων με όλα τα κείμενα που είναι ελεύθερα δικαιωμάτων........
.........Δεν είναι δυνατόν, κείμενα του Λουκιανού λ.χ. να μην μπορούμε να τα βρούμε στο διαδίκτυο, αυτούσια. (Φαντάζομαι πως αυτό είναι γενικότερο "πειρατικό" αίτημα και άπτεται των βασικών μας διεκδικήσεων).
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό plessas » 20 Μαρ 2012, 21:52

baskin έγραψε:Με αφορμή αυτό:

http://blog.vrypan.net/post/19621244358 ... |weblog%29

Θα θεωρούσα ωφέλιμο να συμπεριληφθεί στις θέσεις η εφαρμογή ουσιαστικού διαδικτυακού ευρετηρίου νομοθεσίας (όχι απλά ΦΕΚ), το οποίο να είναι δομημένο σωστά, ώστε να είναι δυνατή η ανάγνωση κάποιου νόμου, με όλες τις τροποποιήσεις του.

Τι λέτε;


Πραγματικά πολύ καλή ιδέα!
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό plessas » 20 Μαρ 2012, 22:10

Τώρα που το σκέφτομαι θες να την περιγράψεις την ιδέα και να το προσθέσουμε στις προτάσεις που είχα κάνει; (οι οποίες θέλουν λίγο δουλειά όσον αφορά τα ανοικτά πρότυπα έχω την αίσθηση).
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Μαρ 2012, 00:47

Το ζουμί είναι ότι θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που γράφονται οι νόμοι. Δεν μπορεί να βγαίνει επίσημος ελληνικός νόμος και να γράφει:

6. Το τρίτο εδάφιο της παρ. 8 του άρθρου 10 του ν.4024/2011 αντικαθίσταται ως εξής: […]


Είναι μία ακόμη παθογένεια του "ελλληνικού" τρόπου και της γραφειοκρατίας. Ο νόμος θα πρέπει να είναι πλήρης και ενημερωμένος ώστε ο πολίτης να γνωρίζει τι ισχύει και να μην πρέπει να ψάξει μέχρι το 1821 για να βρει το δίκιο του. Η συγγραφή των νόμων πρέπει να γίνει αμιγώς ηλεκτρονική με revision control και ο ισχύων νόμος να είναι το τελευταίο revision.

Με λίγα λόγια μιλάω για έναν αποδοτικότερο τρόπο συγγραφής της νομολογίας (και πρόσβασης σε αυτή). Δεν ξέρω αν το κάνω κατανοητό, αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

petrogazz
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 15:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σύρος
Επικοινωνία:

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό petrogazz » 21 Μαρ 2012, 01:58

+1000 Στράτο, σαν απλός πολίτης το έζησα προσπαθώντας να ερμηνεύσω ένα νόμο και έψαχνα να βρω παραγράφους εδάφια κτλ...

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό pav » 21 Μαρ 2012, 10:53

Συμφωνώ, είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα διαβάζοντας τη νομοθεσία.

Ένα wiki θα ήταν ιδανικό, πιστεύω, αρκεί το κοινό να μην μπορεί να επεξεργαστεί τα τελικά άρθρα/νόμους απ' ευθείας αλλά μετά από συζήτηση στο "talk page".
Σκέφτομαι τη διαδικασία ως εξής:
1. Ανέβασμα όλων των κειμένων ως έχουν
2. Μετατροπή παραπομπών σε εσωτερικούς συνδέσμους
3. Δημιουργία νέων σελίδων (μία-μία) όπου υπάρχει το πλήρες κείμενο, με σημειώσεις που παραθέτουν την πηγή της κάθε τροποποίησης.
Από εκεί και πέρα η ανανέωση θα είναι πολύ εύκολη και χάρη στο revision control του wiki μπορεί οποιοσδήποτε να δει τι άλλαξε, πότε και γιατί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό baskin » 21 Μαρ 2012, 22:45

Ναι αυτό θα ήταν μία αρχή. Από εκεί και πέρα πρέπει να θεσμοθετηθεί η ηλεκτρονική νομολογία (αυτό πρέπει να είναι η θέση μας) με revision control, ώστε ο τελικός (πιο πρόσφατος) νόμος να είναι πλήρης, χωρίς παραπομπές, παρά μόνο αν αφορούν άλλα στοιχεία και όχι σημεία που αλλάζουν ή αναιρούνται.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Tzouvekas Theodoros
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:16
Τοποθεσία: Σαλαμινα
Επικοινωνία:

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό Tzouvekas Theodoros » 22 Μαρ 2012, 23:19

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ η σκεψη σου , τωρα πως θα βγαλουν ακρη απο αυτα τα κομποδεματα ειναι λιγο θεμα . μια ματια που εριξα στο λινκ σου ακρη νομου δεν βγενει οντως. πρεπει να φας μιση μερα ψαχνωντας για να βρεις την ουσια
Αλήθεια ,Διαφάνεια ,Ελευθερεια του Ανθρώπου
Όι απόψεις μου είναι προσωπικές.

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Πρόσβαση και αναγνωσιμότητα νομοθεσίας

Δημοσίευσηαπό pav » 29 Μαρ 2012, 13:54

Νομίζω ότι στο http://www.taxheaven.gr/ κάνουν κάτι παρόμοιο αλλά κάποιες υπηρεσίες φαίνεται να είναι συνδρομητικές.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες