Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό baskin » 24 Φεβ 2012, 22:40

Δεν ξέρω αν εμπίπτει εδώ (αν όχι να το μεταφέρει κάποιος admin εκεί που πρέπει).

Με αφορμή αυτό

http://www.dimsim.gr/6_1a2155/meiosh_to ... e_200.html

θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στην μείωση του αριθμού των βουλευτών, με πρόφαση την οικονομία. Θεωρώ ότι μαζί με την αλλαγή του εκλογικού νόμου (απλή αναλογική) ο αριθμός των βουλευτών πρέπει να αυξηθεί για να υπάρχει μεγαλύτερη εκπροσώπηση. Αν κάτι χρειάζεται να μειωθεί είναι οι μισθοί τους και οι παροχές τους.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

tvelocity
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:37

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό tvelocity » 25 Φεβ 2012, 03:14

baskin έγραψε:Δεν ξέρω αν εμπίπτει εδώ (αν όχι να το μεταφέρει κάποιος admin εκεί που πρέπει).

Με αφορμή αυτό

http://www.dimsim.gr/6_1a2155/meiosh_to ... e_200.html

θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στην μείωση του αριθμού των βουλευτών, με πρόφαση την οικονομία. Θεωρώ ότι μαζί με την αλλαγή του εκλογικού νόμου (απλή αναλογική) ο αριθμός των βουλευτών πρέπει να αυξηθεί για να υπάρχει μεγαλύτερη εκπροσώπηση. Αν κάτι χρειάζεται να μειωθεί είναι οι μισθοί τους και οι παροχές τους.

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αν με 300 βουλευτές έχουμε πρόβλημα ότι αυτοί δεν εκφράζουν την λαϊκή εντολή, τότε σίγουρα αυτό δεν διορθώνεται μειώνοντας τον αριθμό τους· κάθε άλλο μάλιστα.

Αν κάποτε έχουμε άμεση δημοκρατία, τότε ας τους μειώσουμε ή ας τους καταργήσουμε και εντελώς, αλλά στα πλαίσια της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Verba volant, scripta manent

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό agelos » 25 Φεβ 2012, 11:04

baskin έγραψε:Δεν ξέρω αν εμπίπτει εδώ (αν όχι να το μεταφέρει κάποιος admin εκεί που πρέπει).

Με αφορμή αυτό

http://www.dimsim.gr/6_1a2155/meiosh_to ... e_200.html

θα ήθελα να εκφράσω την αντίθεση μου στην μείωση του αριθμού των βουλευτών, με πρόφαση την οικονομία. Θεωρώ ότι μαζί με την αλλαγή του εκλογικού νόμου (απλή αναλογική) ο αριθμός των βουλευτών πρέπει να αυξηθεί για να υπάρχει μεγαλύτερη εκπροσώπηση. Αν κάτι χρειάζεται να μειωθεί είναι οι μισθοί τους και οι παροχές τους.


εγω θα ηθελα να προτεινω το εξης

1)μειωση αποδοχων στα 1500 μικτα, χωρις δικαιωμα για δευτερη συνταξη(καταργηση βουλευτικης συνταξης) , κομμενες οι παροχες τυπου ρευμα-νοικι-μεταφορικο
2)μειωση των υποψηφιων βουλευτων σε 200
3)επιλογη καθε 2 χρονια 100 βουλευτες κληρωτους απο τους πολιτες χωρις δικαιωμα επανεκλογης και εξασφαλισης της εργασιας τους αφου τελιωσουν με την θητεια τους.
4)μειωση του αριθμου των υπουργων-βοηθών δημάρχων και αντιδημάρχων σε αναλογια σχετικη με την μεση αναλογια των χωρων της ευρωζωνης
5)καταργηση συσταση επιτροπων επι πληρωμη


νομιζω αυτα ειχα κατα νου. ελπιζω να μη μου ξεφυγε κατι

υ.σ. δεν ανοικω εδω απλα ριχνω καποιες ιδεες προς συζητηση. καλη σας επιτυχια
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό baskin » 25 Φεβ 2012, 11:55

Θεωρώ ότι οποιαδήποτε μείωση στην εκπροσώπηση, δημιουργεί συνθήκες "συντεχνίας".

Ναι για τους αντιδημάρχους (και κάποιους άλλους) θα πρέπει να υπάρξει μείωση, με ταυτόχρονη αύξηση των εκλεγμένων όμως.

Γενικώς θεωρώ ότι χρειαζόμαστε συστήματα με περισσότερους εκπροσώπους και λιγότερες "καρέκλες".
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 25 Φεβ 2012, 13:41

Αυτό το θέμα θα συζητηθεί επίσης στην Επιτροπή για τις Αλλαγές στο Σύνταγμα , όταν ανοίξουν τα ανάλογα άρθρα.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

aljawn
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:47

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό aljawn » 25 Φεβ 2012, 16:01

Προσωπικά θα προτιμούσα μια μείωση του αριθμού αρχικά σε 200 (1 για κάθε 50.000 πολίτες χονδρικά) που μπορεί να γίνει με απλή τροποποίηση των νόμων και αργότερα σε 100 (1 για κάθε 100.000) κάτι το οποίο χρειάζεται συνταγματική αναθεώρηση. Εκλογή σε περιφέρειες, με προφανές εκλογικό μέτρο (το 1%). Ταυτόχρονα, ανασύσταση της πάλαι ποτέ Γερουσίας, με έναν αριθμό ατόμων μικρότερο των 100, όπου θα εκπροσωπούνται οι διάφορες κοινωνικές ομάδες και επαγγέλματα (με ενδεικτικό όριο πάνω από 50.000 μέλη). Η Βουλή θα εκφράζει την λαϊκή εντολή και η Γερουσία θα αποτελείται από ειδικούς - τεχνοκράτες. Η ψήφιση των νόμων θα περνάει και από τα δύο σώματα, ενσωματώνοντας έτσι και την λαϊκή νομιμοποίηση και την καθημερινή εμπειρία. Οι γερουσιαστές δεν είναι αναγκαίο να έχουν κάποια αποζημίωση, μιας και οι περισσότερες θέσεις θα είναι εξ οφφίτσιο (πχ. πρόεδρος των δικηγορικών συλλόγων, πρόεδρος του ΣΕΒ, πρόεδρος της ΓΣΕΕ κτλ). Οποιαδήποτε ομάδα δεν εκπροσωπείται στην Γερουσία, θα μπορεί να έχει πρόσβαση στην Βουλή.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό anestis » 25 Φεβ 2012, 22:59

Ο αριθμός δεν είναι το θέμα, τα έξοδα είναι.

Μειώνοντας τους βουλευτές μειώνεται η αντιπροσώπευση.

Ας μείνουν 300. Ας κοστίζουν όσο 200 (και λιγότερο).
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό plessas » 26 Φεβ 2012, 13:13

Αυτή η συζήτηση μου δίνει μια πολύ ωραία ευκαιρία να επισημάνω αυτό που δε μου αρέσει μέχρι στιγμής στις συζητήσεις που γίνονται στο forum. Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλές συζητήσεις όπου προσπαθούμε να προτείνουμε λύσεις και βελτιώσεις στο πως λειτουργούν τα πράγματα, συνήθως παρουσιάζουμε αυτές τις προτάσεις με όχι σωστά τεκμηριωμένο τρόπο. Προσωπικά θεωρώ πως όταν έχουμε ένα πρόβλημα να λύσουμε η προσέγγιση θα μπορούσε να είναι σε γενικές γραμμές:

1. Παρουσίαση προβλήματος, δεδομένων και παραμέτρων
2. Επιπτώσεις από το πρόβλημα
2. Προτάσεις
3. Τεκμηρίωση του προτάσεων και του πως συντελούν στην αντιμετώπιση του προβλήματος, σύνδεση με τις αρχές των πειρατών

Για παράδειγμα, για τον αριθμό των βουλευτών πως προκύπτουν αυτοί οι αριθμοί που αυθαίρετα προτείνουμε όλοι μας σε αυτή αλλά και άλλες συζητήσεις; Γιατί πρέπει να είναι οι βουλευτές 300 και όχι 400 ή 200 ή 1000. Που είναι η τεκμηρίωση; Οι πειρατές ζητούν μεγαλύτερη συμμετοχή και άμεση δημοκρατία. Μπορεί αυτό να επιτευχθεί με 300; με 400; Άρα δεν έρχεται σε αντίφαση με τις αρχές μας; Μήπως πρέπει να το δούμε το πρόβλημα σε ένα πιο σφαιρικό πλαίσιο; Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω, αλλά αν κάποιος ανοίξει το φόρουμ για πρώτη φορά και αρχίσει να διαβάζει θα χαθεί σε ένα σύνολο προτάσεων ασύνδετων μεταξύ τους και χωρίς τεκμηρίωση. Προφανώς, επειδή η προσπάθεια αυτή τώρα ξεκινάει, αυτό είναι λογικό. Απλά θεωρώ ότι το γεγονός αυτό αποθαρρύνει αρκετό κόσμο. Π.χ. φίλος μου, μου είπε: "Ωραίες οι καλές προθέσεις, αλλά μπαίνοντας στο φόρουμ είδα σκόρπιες σκέψεις και αυτό δεν αρκεί".

Φιλικά πάντα!

ΥΓ: ελπίζω μέχρι το βράδυ να βρω χρόνο και να γράψω σε αυτό το thread τη δική μου προσέγγιση πάνω στο ζήτημα της λειτουργίας της βουλής με τον τρόπο που πρότεινα.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό baskin » 26 Φεβ 2012, 13:36

Αν πρόσεξες, εξέφρασα την διαφωνία μου με την μείωση και την θεώρηση μου ότι θα πρέπει να υπάρξει αύξηση. Από εκεί και πέρα ισχύουν όλα αυτά που λες. Ποια αύξηση (ή μείωση) και γιατί. Πως αιτιολογείται και τεκμηριώνεται κλπ κλπ. Αυτό είναι και το έργο που πρέπει να κάνει η επιτροπή.

Θωρώ ότι σιγά σιγά θα μπει το νερό στο αυλάκι. Επίσης πιστεύω ότι μετά το συνέδριο, θα έχουν ξεκαθαριστεί κάποια πράγματα που θα αποτελούν άμεσες προτεραιότητες και εν τέλει αυτό που πιστεύω ότι χρειαζόμαστε είναι ροή και όχι τελικές αναντικατάστατες θέσεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Vassilis Perantzakis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 5107
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 13:01
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι - Αττική
Επικοινωνία:

Re: Μείωση του αριθμού των βουλευτών σε 200 - ΔΗΣΥ

Δημοσίευσηαπό Vassilis Perantzakis » 26 Φεβ 2012, 13:44

Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αυξάνουν κατακόρυφα το κόστος είναι ο αριθμός των συμβούλων που έχει κάθε βουλευτής. Αυτός θα μπορούσε να μηδενιστεί και να υπάρχει μόνιμο τμήμα συμβούλων στην βουλή για τεχνικά θέματα όπου θα εργάζονται για όλους τους βουλευτές. Ο συνολικός αριθμός των συμβούλων έτσι θα μπορούσε να κοπεί στο μισό, ίσως και στο 1/3.

Τώρα σχετικά με την αντιπροσώπευση, δεν γίνεται στο επίπεδο της βουλής έτσι κι αλλιώς. Οι βουλευτές αποτελούν το νομοθετικό τμήμα. Όχι το εκτελεστικό το οποίο μπορεί να είναι ακόμα και στους δήμους. Η μείωση των βουλευτών δεν μειώνει την αντιπροσώπευση κατά την γνώμη μου. Η συγκέντρωση εξουσίας την μειώνει. Περισσότερες αρμοδιότητες πρέπει να δοθούν στις περιφέρειες και στους δήμους όπου η τοπική κοινωνία μπορεί να λειτουργήσει πιο άμεσα και δημοκρατικά. Για θέματα που έχουν να κάνουν με εθνική εμβέλεια, πάλι ο αριθμός των βουλευτών δεν παίζει τόσο ρόλο, αλλά ο τρόπος που συμμετέχουν και οι πολίτες. 200 ή 300 ή 1000 βουλευτές δεν βοηθούν για καλύτερη δημοκρατία αν ο πολίτης δεν μπορεί να πει την γνώμη του.
Βασίλης Περαντζάκης (Προγραμματιστής\Αναλυτής)
http://www.vasper.eu/blog/
https://www.linkedin.com/in/vassilis-perantzakis-1029b514/


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες