Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Οδυσσεας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 02:31

Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Οδυσσεας » 10 Απρ 2012, 14:00

Δεν είμαι πολύ γνώστης του θέματος, αλλά πιστεύω πως με το πέρασμα του "peak oil" όλοι θα αρχίσουν να στρέφονται σε εναλλακτικές πηγές ενέργειας, και η Ελλάδα έχει τους πόρους να γίνει μεγάλος εξαγωγέας. Έχουμε ήλιο τις περισσότερες μέρες του χρόνου, πάρα πολλές περιοχές με άνεμο σχεδόν συνεχώς και τεράστια ακτογραμμή όπου μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την ενέργεια των θαλάσσιων κυμάτων.

Σίγουρα όλα αυτά προϋποθέτουν τεράστιες επενδύσεις, θεωρώ όμως πως πρέπει να στραφούμε εκεί και θα δούμε μεγάλη ανάπτυξη. Παρακαλώ όσοι έχουν ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα και έχουν γνώσεις να συνεισφέρουν στο νήμα.

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 10 Απρ 2012, 14:47

http://energeiakozani.blogspot.com/2011/10/h.html
http://www.eeki.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h901/faq0011&code=114441&pcode=H901_CD114441
Δίνω αυτα το λινκς για όποιον ενδιαφέρετε. Δεν είμαι ειδικός. απλά παρακολουθώ το θέμα και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Admax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:57

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Admax » 04 Μάιος 2012, 14:47

ξανά γράφω την απάντηση που έκανα σε ένα άλλο post λίγο ποιο πάνω γιατί φαίνεται είναι ποιο σχετικό εδώ!
__________________
στο πρώτο ΕΠΑΛ Καισαριανής πριν 3 χρονια τα παιδί έφτιαξαν ένα μηχάνημα παραγωγής biodizel (κουβάλαγα τα λάδια εγώ τότε.. :P )
το project αυτό το πήγαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό λυκείων και βγήκε δεύτερο!
Αξιοσημείωτο είναι ότι όταν επέστρεψε από την διαγωνισμό στην θεσσαλονίκη πρότεινε ο καθηγητής να το δωρίσουν στον δήμο ώστε τα λεωφορεία της καισαριανής να χρησιμοποιούν biodizel αντί για πετρέλαιο και όπως είναι φυσικό είπαν όχι!
και αυτό δεν είναι μπόνο στην καισαριανή αλλα και στην ελλάδα καθώς και άλλες μεγάλες εταιρίες είχαν φέρει μεγάλους αντιδραστήρες σε ελληνικά νησιά για να παράγουν biodizel και η "ελληνική κυβέρνηση" δεν τους έδινε την άδεια!

η παραγωγή και χρήση biontizel είναι 100% οικολογική και συμβατή σε όλες τις μηχανές- καυστήρες κλπ καθώς επίσης καθαρίζει και sintirei τις μηχανές κλπ..
και ειδικά σε μια χωρα που έχει τόσο λάδι σαν την ελλάδα θα ήταν αρκετά εύκολο να χρησιμοποιούμε αυτό το εναλλακτικό καύσιμο καθώς όχι μονο έχουμε κέρδος από την παραγωγή του αλλα βγαίνει αριστης ποιότητας σαπούνι από την παραγωγή biontizel!

τι ειναι το βιοντιζελ?
Οι πολίτες δεν πρέπει να φοβούνται την κυβέρνηση! Η κυβέρνηση θα πρέπει να φοβάται τους πολίτες!
[img]http://www.speedtest.net/result/872431200.png[/img]

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 04 Μάιος 2012, 15:47

Είμαι καθολικά υπέρ στις ανανεώσιμες αλλά στο θέμα του biodizel υπάρχει ένα θέμα.Το νερό.Υπάρχει σημαντική ένσταση σε αυτό το σημείο.Μπορείς να το ψάξεις και να μας το παρουσιάσεις?
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Admax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:57

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Admax » 04 Μάιος 2012, 16:42

koukouvaou έγραψε:Είμαι καθολικά υπέρ στις ανανεώσιμες αλλά στο θέμα του biodizel υπάρχει ένα θέμα.Το νερό.Υπάρχει σημαντική ένσταση σε αυτό το σημείο.Μπορείς να το ψάξεις και να μας το παρουσιάσεις?


hmm ευχαρίστως να το ψάξω και να το παρουσιάσω και επίσης αν θέλετε να πάμε κάποια στιγμή να σας μιλήσει και ο συγκεκριμένος καθηγητής και να το δείτε σε λειτουργία το μηχάνημα! Άλλωστε με ενδιαφέρει και εμενα παρα πολύ το θέμα με τις ανανεώσιμες πηγες! τι ακριβώς εννοείς υπάρχει θέμα με το νερό?



1ο ΕΠΑΛ Καισαριανής: 1) http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4524692 2) http://1epal-kaisar.att.sch.gr/wpagegra ... otites.htm
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Admax, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Οι πολίτες δεν πρέπει να φοβούνται την κυβέρνηση! Η κυβέρνηση θα πρέπει να φοβάται τους πολίτες!
[img]http://www.speedtest.net/result/872431200.png[/img]

Γουδέος Κώστας
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 04 Φεβ 2012, 11:33

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Γουδέος Κώστας » 04 Μάιος 2012, 17:03

Οτι χρειάζονται πάρα πολλά λίτρα νερό κατα την καλλιεργια για την παραγωγή ενός λίτρου biodizel απο ελαιοκράμβη, σόγια η ηλίανθο.
<μόνοι γὰρ τόν τε μηδὲν τῶνδε μετέχοντα οὐκ ἀπράγμονα, ἀλλ' ἀχρεῖον νομίζομεν>
Γιατί είμαστε ο μόνος λαός που αυτόν που δε μετέχει στα κοινά δεν τον θεωρούμε φιλήσυχο αλλά άχρηστο.
Περικλέους επιτάφιος λόγος.

Admax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:57

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Admax » 04 Μάιος 2012, 17:11

koukouvaou έγραψε:Οτι χρειάζονται πάρα πολλά λίτρα νερό κατα την καλλιεργια για την παραγωγή ενός λίτρου biodizel απο ελαιοκράμβη, σόγια η ηλίανθο.


μα δεν χρειάζεται να γίνει παραγωγή των φυτών αυτών αποκλειστικά για να φτιάξουμε biontizel! Συγκεκριμένα εμείς χρησιμοποιήσαμε καμένα λάδια από ένα σουβλατζίδικο τις γειτονιάς με 100% επιτυχία! φαντάσου αντί τα νοικοκυριά να πετάνε το λάδι τους να το δίνουν για την παραγωγή biodizel, και όχι μονο τα νοικοκυριά αλλα το οτιδήποτε χρησιμοποιεί λάδι, ζωικό λίπος κλπ που είναι χρησιμοποιημένα μπορούν να μετατραπούν σε biodizel!

με λίγα λόγια εφόσον έχουμε ήδη παραγωγή αρκετού λαδιού είναι πλεονασμός να γίνει ειδική παραγωγή λαδιού για biodizel!
Οι πολίτες δεν πρέπει να φοβούνται την κυβέρνηση! Η κυβέρνηση θα πρέπει να φοβάται τους πολίτες!
[img]http://www.speedtest.net/result/872431200.png[/img]

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 06 Μάιος 2012, 03:05

Συγκεκριμένα εμείς χρησιμοποιήσαμε καμένα λάδια από ένα σουβλατζίδικο τις γειτονιάς με 100% επιτυχία!


......... με τι απόδοση;
Θέλω να πω, καλά και άγια όλα αυτά αλλά δεν υπάρχει χρηματοδότηση.
Ότι "βγάζουμε", πάει κατά πρώτον στην αξυπηρέτηση του χρέους.
Τι σκ##ά να περισσέψει για έρευνα; Αυτή την έχουν "αναλάβει" άλλοι.
Εμείς, "μελισσούλες", θα μεταφέρουμε την "γύρη" για να καρποφορήσει το Ευρωπαϊκό "μποστάνι".
Με την έρευνα, ανάπτυξη, παιδεία, ασχολούνται άλλοι (με τις ευλογίες μας! Εμείς κρατήσαμε το χρέος!!!!!!)
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!

Admax
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 16:57

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό Admax » 08 Μάιος 2012, 13:18

laskaris_vasilis έγραψε:
Συγκεκριμένα εμείς χρησιμοποιήσαμε καμένα λάδια από ένα σουβλατζίδικο τις γειτονιάς με 100% επιτυχία!


......... με τι απόδοση;
Θέλω να πω, καλά και άγια όλα αυτά αλλά δεν υπάρχει χρηματοδότηση.
Ότι "βγάζουμε", πάει κατά πρώτον στην αξυπηρέτηση του χρέους.
Τι σκ##ά να περισσέψει για έρευνα; Αυτή την έχουν "αναλάβει" άλλοι.
Εμείς, "μελισσούλες", θα μεταφέρουμε την "γύρη" για να καρποφορήσει το Ευρωπαϊκό "μποστάνι".
Με την έρευνα, ανάπτυξη, παιδεία, ασχολούνται άλλοι (με τις ευλογίες μας! Εμείς κρατήσαμε το χρέος!!!!!!)


Πολύ καλλίτερη και από βενζίνη!!! http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4524692
τώρα για την ερευνα που αναφέρεις ότι την έχουν αναλάβει άλλοι διαφωνώ πανηγυρικά! Υπάρχουν παρα πολιές ομάδες σε πανεπιστήμια, τεχνικά λύκεια κλπ όπου κάνουν απλώσει δουλειά και ερευνα και είχα την τύχη να συνεργαστώ με μια τέτοια ομάδα σε ΤΕΧΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ όπου το project πήγε στην έκθεση λυκείων της θεσσαλονίκης όπου αλλα σχολεια είχαν φτιάξει ένα σορό αξιοθαύμαστες κατασκευές!
Τώρα για το οικονομικό και την "πληρωμή του χρέους".. Έχοντας ανάπτυξη αυτομάτως έχουμε και εξοικονόμηση! Έχοντας εξοικονόμηση αυτομάτως έχουμε κέρδος! Έχοντας κέρδος αυτομάτως μπορούμε να πληρώσουμε το δάνειο + κέρδος και για την χωρα....
Οι πολίτες δεν πρέπει να φοβούνται την κυβέρνηση! Η κυβέρνηση θα πρέπει να φοβάται τους πολίτες!
[img]http://www.speedtest.net/result/872431200.png[/img]

laskaris_vasilis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 03 Φεβ 2012, 09:42

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό laskaris_vasilis » 08 Μάιος 2012, 13:45

@admax
Εσύ δηλαδή θεωρείς θέσφατο την όποια δήλωση χωρίς να ελέγξεις την ορθότητά της!!!
Δικαίωμά σου.......
Ακόμα όμως και αν έχει την απόδοση που περιγράφουν, το βιοντίζελ, πόσα "τηγανόλαδα" μπορείς να βρεις ώστε να καλύψεις στοιχειώδεις ανάγκες;
Η ενέργεια πρέπει να έχει μία συμπαγή, συνολική, ενιαία λύση.
Δεν γίνεται άλλοι να κινούνται με βιοντίζελ από "τηγανόλαδα", άλλοι από βαμβακέλαια και άλλοι δεν ξέρω και εγώ από τι άλλο.
Αφού το LQFB έπαψε να με "ενοχλεί" (εντροπία λέγεται), παύω και εγώ να ασχολούμαι μαζί του!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες