η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 08 Απρ 2012, 13:37

Οπως ειπε κ ο suorm το α) με το β) ειναι το ιδιο πραγμα.
Θα παρακαλουσα τον spkostas να γραφει πιο συγκροτημενα για να ξερουμε τι ακριβως συζηταμε, περα απο τα γενικα κ αυθαιρετα συμπερασματα, ωστε να εχει νοημα ο διαλογος μεσα σε συγκεκριμενα πλαισια.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

bucaneros A
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 16 Φεβ 2012, 19:05

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό bucaneros A » 08 Απρ 2012, 13:42

Ξερουμε ολους τους δανειστες μας?
Ξερουμε σε ποιους χρωσταμε , και ποσα στον καθενα , και ποσα εχουν παρει μεχρι τωρα ,και ποσο ειναι το υπολοιπο
στον καθενα?
ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΤΙΚΕΣ και ΟΧΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Απρ 2012, 13:47

Dimitris Zappas έγραψε:Χρέος
Το πρόβλημα της χώρας είναι το έλλειμα στο ετησιο ισοζύγιο, αυτό που λενε πρωτογενές έλλειμα, ας φανταστούμε τον οικογενειακό μας προϋπολογισμό.


Χωρίς να γνωρίζω τα στοιχεία, αναφέρεται πάντως πως και χώρες που δεν είχαν ιδιαίτερα μεγάλα ελλείμματα (για την Ισπανία λένε νομίζω) αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να εκτελούνται προϋπολογισμοί με μεγάλο έλλειμμα.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Απρ 2012, 13:52

Κατσιρης Διαμαντης έγραψε:Ξερουμε ολους τους δανειστες μας?
Ξερουμε σε ποιους χρωσταμε , και ποσα στον καθενα , και ποσα εχουν παρει μεχρι τωρα ,και ποσο ειναι το υπολοιπο
στον καθενα?


Θεωρητικά στο υπουργείο οικονομικών ξέρουν. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς δεν ξέρουμε. Επίσης, δεν αρκεί να δούμε μόνο ποιοι μας δάνεισαν, αλλά και για ποιο σκοπό δανειστήκαμε από αυτούς. Αυτό προϋποθέτει μια ανάλυση για τα τελευταία 30 χρόνια, ποιες δαπάνες έγιναν και με βάση τα έσοδα του κράτους (ελπίζω αυτά τα στοιχεία να τα έχουμε) ποιες από αυτές δεν έπρεπε να γίνουν ή σε ποιες περιπτώσεις πληρώσαμε υπερτιμολογημένα. Και αφού ξετυλιχτεί το κουβάρι, θα έρθει και η ώρα για την απονομή ευθυνών, επομένως τα τωρινά κόμματα εξουσίας δε νομίζω να το αποδέχονται.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό James » 08 Απρ 2012, 13:55

plessas έγραψε:
Dimitris Zappas έγραψε:Χρέος
Το πρόβλημα της χώρας είναι το έλλειμα στο ετησιο ισοζύγιο, αυτό που λενε πρωτογενές έλλειμα, ας φανταστούμε τον οικογενειακό μας προϋπολογισμό.


Χωρίς να γνωρίζω τα στοιχεία, αναφέρεται πάντως πως και χώρες που δεν είχαν ιδιαίτερα μεγάλα ελλείμματα (για την Ισπανία λένε νομίζω) αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να εκτελούνται προϋπολογισμοί με μεγάλο έλλειμμα.

Αν είχαμε πρωτογενές περίσσευμα και θέλαμε να Το παίξουμε μάγκες θα λέγαμε δε πληρώνουμε τα δάνεια ή τα αποπληρώνουμε όπως εμείς μπορούμε...
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

suorm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 03:08

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό suorm » 08 Απρ 2012, 14:13

Προβληματίζομαι διότι αν πιστεύετε ότι η επίλυση των προβλημάτων της χώρας εξαρτάται από την παραμονή ή όχι στο ευρώ τότε πλέουμε στραβά.

Η ομάδα Χατζηστεφάνου (Debtocracy, Katastroika κτλ) είναι αυτό που εγώ ονομάζω "συνομοσιωλογική, πατριωτική αριστερά". Στα 10 πράγματα που λένε, τα 9 είναι βλακείες. Με φράσεις που επαναλαμβάνονται εδώ, τύπου "η Αργεντινή είναι πολύ κοντά" καταλαβαίνω πως έχουν καταφέρει να στερήσουν από το κόσμο τη δυνατότητα να σκέφτεται ώριμα, χωρίς πάθος, και σε βάθος χρόνου.

Οποιαδήποτε προτεινόμενη λύση σε τέτοιο επιφανειακό χαρακτήρα που εγγενώς κουβαλάει έναν πολιτικό/πολιτειακό καθορισμό, πχ έξοδος από το ευρώ == μούντζα σε Γερμανούς και την Ευρώπη τους, και το μόνο που καταφέρνει είναι εξ απαλών ονύχων να αναπτύσσει τα αντιευρωπαϊκά (ή αλλιώς τα υπερπατριωτικά) αντανακλαστικά του Έλληνα πολίτη. Αυτό που πρέπει ως πολίτες και μέλη του κόμματος είναι να δείτε ΑΡΓΟΤΕΡΑ τι θα συμβεί.

Θα έχουν λυθεί τα προβλήματα της χώρας;
Θα έχουμε κράτος δικαίου;
Θα έχουμε ισονομία;
Θα έχουμε ανοχή στη διαφορετικότητα;
Θα έχουμε ενίσχυση της επιχειρηματικότητας;
Θα έχουμε κοινωνικό κράτος;

Αν πάμε να απαντήσουμε αυτές τις ερωτήσεις, η απάντηση που θα δώσουμε με ένα δημοψήφισμα τύπου "μέσα ή έξω από το ευρώ" δεν θα είναι απλά ένα ΟΧΙ αλλά δε θα έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση.

Η δική μου θέση είναι η εξής: αυτό που χρειάζεται είναι οι Πειρατές να αναζητήσουν συμμαχίες με προοδευτικές δυνάμεις του εξωτερικού που έχουν ως σκοπό την αναδιαμόρφωση του ρόλου της ΕΚΤ, ώστε να αγοράσει ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ χρέος. Όποιον οικονομολόγο και να ρωτήσεις, είτε είναι υπέρ εξόδου είτε είναι κατά, αν κοιτάξει το πρόβλημα εντελώς αποστασιοποιημένα και "ακαδημαϊκά" θα σου πει πως αυτό είναι σαφής λύση που ξέρουν σίγουρα ότι θα λειτουργήσει. Και το θέμα λήγει εκεί.

Αυτό που πρέπει να κάνει τα καμπανάκια σας να χτυπάνε είναι το γιατί υπάρχει τόση πίεση από τα παραδοσιακά media και τις προεκτάσεις τους στο συγκεκριμένο ζήτημα όταν η λύση υπάρχει και είναι εκεί.

Ο βασικός "στόχος" της troika και όλου αυτού του άκρατου νεοφιλελεύθερου μορφώματος που έχει αναπτυχθεί στην Ευρώπη είναι ένας: να αγοράσει σε ξεφτίλα τιμές τις υποδομές και τα δίκτυα (υλικά ή άυλα) των κρατών. Τι σημαίνει αυτό; Δείτε τι έγινε με ΟΤΕ, ΟΠΑΠ κτλ. Στο μάτι τους οι νεοφιλελεύθεροι δεν έχουν τον εργαζόμενο ή τον συνταξιούχο. Έχουν τα δίκτυα της χώρας τα οποία είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ υποδομές τις οποίες θέλουν να εκμεταλλευτούν και με πιέσεις θέλουν να οδηγήσουν σε πώλησή τους σε χαμηλές τιμές. Αυτοί είναι λοιπόν οι "όροι προς διαπραγμάτευση". Η στάση των Πειρατών στο συγκεκριμένο ζήτημα νομίζω πρέπει είναι σαφής: τα δίκτυα παροχής βασικών αγαθών πρέπει να μείνουν δημόσια. Αυτή η πεποίθηση σε καμία περίπτωση δεν εξισώνεται με την ιδέα πως όλα βαίνουν καλώς στις ΔΕΚΟ. Μερικές ΔΕΚΟ χρειάζεται να ιδιωτικοποιηθούν, πρέπει όχι απλά να σπάσει το κρατικό μονοπώλιο αλλά γιατί παράγουν συστηματικά ελλείμματα. Η ΔΕΗ όμως συγκεκριμένα, επειδή το τελευταίο καιρό βρίσκεται στο στόχαστρο επιθέσεων, ΔΕΝ πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί. Κάθε πρότασή σας για εξορθολογισμό και εκσυγχρονισμό της επιχείρησης δεκτή. Στη συγκεκριμένο ζήτημα πρέπει να προσέξετε πάρα πολύ και πως τα media και όλοι οι επιχειρηματίες γύρω απ'αυτά συνδέονται με τα άυλα δίκτυα (άδειες συχνοτήτων) και ποια τα χρέη τους στο ελληνικό δημόσιο.

Υποσημείωση: κατάγομαι από ένα κωλοχώρι στη μέση του πουθενά. Εκεί έχουμε τηλέφωνο, ρεύμα και νερό επειδή κάποτε το ελληνικό κράτος ανέπτυξε αυτή την υποδομή. Δεν έχουμε αποχετεύσεις και internet, αλλά δε πειράζει. Δεν υπάρχει περίπτωση σήμερα ένας ιδιώτης να ανέπτυσσε και να διατηρούσε αυτά τα δίκτυα. Μην ξεχνάμε τη ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ επένδυση που έκανε το κράτος πριν πολλά χρόνια.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και suorm, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό plessas » 08 Απρ 2012, 14:37

suorm έγραψε:
Θα έχουν λυθεί τα προβλήματα της χώρας;
Θα έχουμε κράτος δικαίου;
Θα έχουμε ισονομία;
Θα έχουμε ανοχή στη διαφορετικότητα;
Θα έχουμε ενίσχυση της επιχειρηματικότητας;
Θα έχουμε κοινωνικό κράτος;



Έχεις δίκιο πως η απάντηση είναι ΟΧΙ. Γι΄αυτό και μέχρι τώρα προσπαθούμε να εστιάσουμε σε κάποια από αυτά τα ζητήματα παρά στο ερώτημα ΝΑΙ-ΟΧΙ στο μνημόνιο.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 14:40

H EKT είναι "κράτος εν κράτει" (είδες που πληρώθηκε 5 δις Ελλ.ομόλογα στο ακέραιο μια βδομάδα μετά το PSI? Με κέρδος 50%!)
Αν ακούει κάποιον είναι ίσως την Μέρκελ. Βέβαια κάποιοι λένε ότι η Μέρκελ υπακούει στην ΕΚΤ και όχι το ανάποδο.
Με την Μέρκελ είμαστε απέναντι.
Οπότε?

suorm έγραψε: οι Πειρατές να αναζητήσουν συμμαχίες με προοδευτικές δυνάμεις του εξωτερικού που έχουν ως σκοπό την αναδιαμόρφωση του ρόλου της ΕΚΤ, ώστε να αγοράσει ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ χρέος.[/b]
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

suorm
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 03:08

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό suorm » 08 Απρ 2012, 14:53

Με τη Μέρκελ οι Έλληνες Πειρατές είναι απέναντι... Οι Γερμανοί τι είναι;

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: η κυβέρνηση που θα σχηματιστεί?

Δημοσίευσηαπό anestis » 08 Απρ 2012, 14:59

Απέναντι. Της έχουν σμπαραλιάσει τον συνεταίρο.
suorm έγραψε:Με τη Μέρκελ οι Έλληνες Πειρατές είναι απέναντι... Οι Γερμανοί τι είναι;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες