Φορολογικό σύστημα

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 00:33

Στην ΕΕ ο ΦΠΑ ειναι 15-25%. Για τα ελληνικα δεδομενα το αρχικο 18% ηταν πολυ καλο, με τη σημερινη κατασταση θα ελεγα 20% και 10% για οσα προιοντα θελουμε με μειωμενο. Το καθεστως στα νησια ηταν και ειναι μια μεγαλη τρυπα για (αθηναικη) φοροδιαφυγη.

Αντι να συζητα η τροικα για την οργανωση των υπηρεσιων και πως θα αντιμετωπιστει η φοροδιαφυγη, ψηφιζουν νομους που αλλαζουν τη φιλοσοφια του φορολογικου συστηματος με αποτελεσμα μετα απο 2 ετη αλλεπαλληλων τροποποιησεων να εχουμε ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΦΡΑΝΚΕΣΤΑΙΝ.

Η ανασφαλεια δικαιου δεν νομιζω να αφηνει πολλα περιθωρια για επιχειρηματικοτητα το δε ανοιγμα των επαγγελματων μονο ως ανεκδοτο ακουγεται...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Απρ 2012, 00:38

Για εξήγησε μου γιατί το μειωμένο καθεστώς στα νησιά είναι τρύπα για φοροδιαφυγή. Το μειωμένο καθεστώς υπάρχει για να δίνει κίνητρα για επιχειρηματικότητα στα νησιά (ασχέτως του ότι δεν φτάνει μόνο αυτό) και για να ισοσταθμίζει άλλα κόστη (π.χ. μεταφορικά).
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 10:28

Νομιζω οτι κανεις το εξης (κατα τη γνωμη μου) λαθος. Αγνοεις τα πραγματικα φορολογικα δεδομενα στην Ελλαδα και παρασυρεσαι απο τη γοητεια
ενος θεωρητικου επιχειρηματος (το πραγματικο ελλειμμα ανταγωνιστικοτητας των νησιωτικων επιχειρησεων).

Ειναι αληθεια το Υπουργειο Οικονομικων ΔΕΝ παρεχει τη σωστη πληροφορηση στο ελληνικο κοινο για το τι συμβαινει στην πραξη. Και αυτο που συμβαινει ειναι
η εικονικη τιμολογηση απο ανυπαρκτες εδρες σε νησια, για να μην προχωρησω σε ακραια (αλλα οχι μεμονωμενα) φαινομενα οπως η υπαρξη ταμειακων σε χωρο αλλο απο τον δηλωμενο. Αν οι εφοριακοι βγουν στους δρομους και δεν μενουν στα γκισε , η Ελλαδα ειναι πολυ μικρη για να κρυφτουν οι κατεργαρηδες. Αλλα το Υπουργειο ακομη θελει να δεσμευει προσωπικο σε μη παραγωγικες δραστηριοτητες (εξυπηρετηση στην εφορια και οχι ηλεκτρονικα) και προσποιειεται οτι θελει να βοηθησει τον κοσμο. Ειναι δυνατο να επιβαλεις βαρια φορολογια και να λες οτι δεν θελω να σε στειλω σε λογιστη και να πληρωσεις? Η μεση επιβαρυνση ειναι 2000 Ευρω επιπλεον και ισχυριζονται οτι για τα 50 Ευρω του λογιστη θα κρατησουν για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ το ελεγκτικο προσωπικο στην παραλαβη δηλωσεων...

Οπως και με τον Φορο Αυτοματου υπερτιμηματος στα ακινητα ή τον μειωμενο φορο στο πετρελαιο θερμανσης, η πραξη εχει αποδειξει οτι οι εξαιρεσεις απο ενα φορολογικο καθεστως δεν μπορει να ειναι τοσο γενικες (πχ αλλος φορολογικος συντελεστης ΦΠΑ στα νησια). Ολες οι μελετες που τασσονται υπερ υποεκτιμουν επιτηδες το διοικητικο κοστος και το κοστος συμμορφωσης. Αυτα τα προβληματα διεθνως επιλυονται με αλλους (μη φορολογικους) τροπους, εκτος αν το πληροφοριακο συστημα ειναι ικανο ΑΥΤΟΜΑΤΑ να διεξαγει το σχετικο ελεγχο και να μην επιτρεπει εκτεταμενη φοροδιαφυγη. ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Απρ 2012, 10:56

Δεν παρασύρομαι από τίποτα. Το πραγματικό έλλειμμα ανταγωνιστικότητας στα νησιά υπάρχει και θέλεις να καταργηθεί και ο μειωμένος ΦΠΑ, που δίνει μία μικρή ανάσα; Γνωρίζεις σε άλλες νησιωτικές περιοχές του εξωτερικού τι ισχύει με τον ΦΠΑ;

Το σενάριο με τις εικονικές έδρες που το στηρίζεις; Έχεις συγκεκριμένες πληροφορίες; Γιατί εγώ που έχω πρόσβαση στο εμπορικό επιμελητήριο Κυκλάδων και σε όλους τους λογιστές του νησιού (είναι πελάτες μου) δεν έχω δει καμία εικονική έδρα. Και στο κάτω κάτω της γραφής, ας τους πιάσουν (πραγματικά αν υπάρχουν είναι ελάχιστοι), δεν είναι λόγος αυτός για να γ@@θουν όλοι οι υπόλοιποι.

Νομίζω ότι δεν έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα στη νησιωτική χώρα και μιλάς εκ του ασφαλούς. Ακόμη και για να ισοσταθμίζει το κόστος των μεταφορικών (αλήθεια, ξέρεις πόσο είναι;) πρέπει να υπάρχει ο μειωμένος ΦΠΑ.

Τέλος να σε ενημερώσω ότι όταν πρέπει να εκδόσω Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, σημασία έχει η έδρα του πελάτη (εκεί που εκτελείται η εργασία) και όχι η δικιά μου έδρα. Αν κάνω λοιπόν μία δουλειά στην Αθήνα και έχω την έδρα μου στην Σύρο, με 23% θα το εκδόσω και όχι με 16%. Αν κάποιοι παρανομούν και δεν ελέγχονται δεν φταίω εγώ να με βάζεις στο ίδιο καζάνι.

Μακάρι το πρόβλημα της φοροδιαφυγής να ήταν ο μειωμένος ΦΠΑ, αλλά δεν είναι ούτε στο ελάχιστο.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 11:21

Θα κανω τον κοπο να επαναλαβω τα οσα εγραψα, προσθετοντας οτι ειμαι απο την αλλη πλευρα ... του ποταμου και οντως δεν γνωριζεις τα δεδομενα γιατι απλα δεν δημοσιευονται (αν και θα πρεπε τα αριθμητικα στοιχεια να δημοσιευονται).

Η απατη στο θεμα αυτο (για το οποιο εχουν επιληφθει ΣΔΟΕ και η Αρχη για το ξεπλυμα) υπερβαινει τα εσοδα απο ΦΠΑ στις Κυκλαδες. Αλλο θεμα που λογω ελλειψης οργανωσης οι υπηρεσιας περιοριζονται συνηθως σε προστιμα ΚΒΣ και ενιοτε ελεγχο ΦΠΑ (τυπικο και οχι σε βαθος, οπου θα βγαιναν λαβρακια). Αν δε η Αρχη για το ξεπλυμα λειτουργησει κατα το νομο ενα Κυκλαδονησι να το κανουμε κεντρο κρατησης φοροφυγαδων (που ειναι και της μοδας).

Μην κοπτεσαι για τους "μικροεπιχειρηματιες με το μεγαλο μεταφορικο κοστος"... Στην Ελλαδα της πτωχευσης προτιμω (και αυτο ειναι πολιτικη θεση) να δικαιωσω τον ναυτικο που 40 χρονια εφερνε συναλλαγμα και πληρωνε ΝΑΤ και του κοβουν τη συνταξη ανερυθριαστα απο τον ντοπιο επιχειρηματια που αν υπηρχε σοβαρο κρατος θα ηταν φυλακη με τα οσα εκανε στην κοινωνια, στους εργαζομενους του και στο Δημοσιο με την αγαστη συνεργασια των τοπαρχων.

Επισης απαραδεκτη ειναι η διατηρηση των ΔΟΥ σε πολλα νησια που δεν εξυπηρετουν τπτ παρα μονο τους τοπικους λογιστες που ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΟΥΝ. Στην Εσθονια των 250 Ευρω/μηνα γινονται ολα ηλεκτρονικα και αδιαμαρτυρητα. Στην Ελλαδα σε καθε ΠΟΛ λαμβανουμε μεριμνα για οσους ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ Ιντερνετ. Οποιος δεν ξερει, πληρωνει. Καθαρες κουβεντες και απολυτα συνεπεις με την οικονομικη θεωρια.

Οσο για τους κακομοιρους νησιωτες (με το οργιο κερδοσκοπιας στα τουριστικα νησια) εχουν παντοτε προνομιακο καθεστως. Να θυμισω οτι στην Πινδο ή το Νευροκοπι πρεπει να λουστουν την εξισωση του πετρελαιου θερμανσης - κινησης αλλα να πληρωνουν και κανονικα ΦΠΑ. Αναγνωριζω οτι οι νησιωτες βουλευτες κανουν καλυτερη δουλεια για τον τοπο τους, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Ανδριωτης (σχεδον Αθηναιος) αξιζει καλυτερη μεταχειριση από τον Καλπακιωτη που κραταει Θερμοπυλες...

Για να γινει μια νεα αρχη πρεπει να δουμε τα προβληματα και να τα λυσουμε με γενναιοτητα. Οχι με τις παλιες συνταγες και βλεποντας και κανοντας. Με το τελευταιο το μονο που κανουμε ειναι να παρατεινουμε την κριση. Και να αυξανουμε την ορεξη των δανειστων για νεα μετρα...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Απρ 2012, 11:40

Μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι και είναι μέγα λάθος αυτό. Την κερδοσκοπία να την αντιμετωπίσουν, δεν κερδοσκοπούν όλοι. Ο Ανδριώτης πόσες μέρες του χρόνου δεν έχει πλοίο (μην σου πω για την πρωτεύουσα Σύρο, που είναι ακόμη χειρότερα);

Οι ΔΟΥ και οι λογιστές υπάρχουν γιατί φταίει ο άθλιος ΚΒΣ και το πελατειακό κράτος που έπρεπε να διορίζει αβέρτα και όχι η εξυπηρέτηση. Όλα τα λογιστήρια που έχω πελάτες είναι πλήρως μηχανογραφήμενα και κάνουν όσα γίνονται ηλεκτρονικά.

Αν θεωρείς το συγκριτικό σου παράδειγμα (με τις Θερμοπύλες) επιχείρημα, πάσο, δεν έχει νόημα η συζήτηση. Εγώ δεν βλέπω τον εαυτό μου συγκριτικά με τους άλλους. Βλέπω τον καθημερινό αγώνα που κάνω και εγώ και άλλοι μικροί επιχειρηματίες των νησιών (που δεν είμαστε Μύκονος και δεν έχουμε σχέση με τον τουρισμό). Και για να μιλάμε με νούμερα, αν ο ΦΠΑ αλλάξει στα νησιά από 500-600 κατοστάρικα που βγάζω το μήνα θα πέσω στα 200-300. Γι' αυτό τις φιλολογίες ψάξε τις καλύτερα. Αν δεν υπάρξει άλλη ελάφρυνση για τους νησιώτες (τους πραγματικούς) δεν μπορείς να μας βάζεις στο ίδιο τσουβάλι.

Ποσώς με ενδιαφέρει αν οι μάγκες του ΣΔΟΕ δεν μπορούν να πιάσουν τους απατεώνες. Πονάει χέρι κόψει κεφάλι δηλαδή. Να πάνε τους πιάσουν, αντί να γ@@σουν εμένα. Να κάτσουν να οργανώσουν τις ΔΟΥ στα νησιά. Και βεβαίως θα κόπτομαι για τον μικροεπιχειρηματία, γιατί δεν είναι όλα τα νησιά Μύκονος και Σαντορίνη και δεν είμαστε όλοι φραγκάτοι του τουρισμού. Μην τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι. Όταν εγώ για να φέρω ένα δέμα από την Αθηνα θέλω 15€ και πρέπει να πουλήσω με 2-3% κέρδος, αντιλαμβάνεσαι γιατί μιλάμε. Καλύτερα να το κλείσω και πάω σπίτι μου.

Τέλος δεν θα πληρώσω εγώ την αδυναμία του κράτους να φτιάξει ηλεκτρονικά συστήματα. Εδώ και 10 χρόνια ηλεκτρονικά τα κάνω όλα και όμως πάντα θέλουν να πας να κάνεις κάτι στην ΔΟΥ. Εγώ ευθύνομαι για να τιμωρηθώ.

Τέλος ο μειωμένος ΦΠΑ στα νησιά δεν είναι ελληνική εφεύρεση, λειτουργεί άψογα σε άλλες νησιωτικές περιοχές και είναι πανευρωπαϊκά αποδεκτός τρόπος (υπάρχουν περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει καθόλου ΦΠΑ σε νησιωτικές περιοχές). Δεν είναι παλιά συνταγή. Αν η εφαρμογή της πάσχει, δεν την καταργείς την διορθώνεις.

Αλήθεια πόσο αγοράζεις το ψωμί σου, για να κάνουμε μία σύγκριση αν θέλεις.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 12:28

Μου αρεσει η συζητηση με καλοπροαιρετους συνομιλητες (πρεπει να παραδεχθω οτι οι νησιωτες ειναι):

1) η οικονομικη οργανωση των νησιων πρεπει να γινει απο τους ιδιους. ετσι γινεται παγκοσμιως, να ξεχασουν αυτα που ξερανε... Οταν δεν εχω ντοματες, δεν κανω φαγητο με ντοματες. Εχω γυρισει ολον τον κοσμο και στα πιο απομονωμενα μερη δεν ειχαν ποτε τις εισαγωγες των ελληνικων νησιων. Αν η επιχειρηση ειναι μεγαλη ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ την μεταφορα για να εχει ολα τα προιοντα (πχ. ενα πενταστερο ξενοδοχειο). Σε ενα νησι πας για να φας τις λιχουδιες που τρωγανε εκει ακομη και στην κατοχη, οχι χωριατικη.... Αλλα αν οι ντοπιοι θελουν φραπεδες, δεν γινεται να περιμενουν παλι απο το ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΟ κρατος.. Στην Ηπειρο, δεν υπαρχει η χρηση αλλων προιοντων. Θα βγουν να μαζεψουν και τα χορτα τους, να αρμεξουν τα κατσικια τους κτο. Χαμηλο κοστος, υψηλη ποιοτητα.
2) Την ΕΕ μου τη φερνεις για παραδειγμα. Ανεκαθεν ημουν κατα της επιδοματικης στρατηγικης και του τραπεζικου συστηματος. Αυτες οι μαλακιες τοσα χρονια στηνΕΕ δεν υπαρχουν. Επιδοτηση για τα ξενοδοχεια, την αγροτικη παραγωγη, παρε αυτο παρε εκεινο. Για γελια... Τωρα ομως που γυρισαν οι δανειστες, θα μας πιουν και το αιμα.
3) Για τις ΔΟΥ νομιζω συμφωνουμε: ολα ηλεκτρονικα, το κοστος ελεγχου στο Δημοσιο.
4) Η αλλαγη εχει γινει. Οσο πιο γρηγορα προσαρμοστουμε τοσο πιο καλα θα ανακαμψουμε. Εκει που πρεπει να αντισταθουμε ειναι στις μη φιλελευθερες πολιτικες της τροικα. Και ειναι μια σειρα απο δαυτες: επεμβαση στους μισθους του ιδιωτικου τομεα, στηριξη μεγαλων τραπεζων, PSI σε μη συναινουντες κλπ κλπ

Το μονο που μας σωζει πλεον ειναι το εκλογικο αποτελεσμα. Αν παρουν πανω απο 45%, η κατοχη συνεχιζεται...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Απρ 2012, 12:41

chprokop έγραψε:1) η οικονομικη οργανωση των νησιων πρεπει να γινει απο τους ιδιους. ετσι γινεται παγκοσμιως, να ξεχασουν αυτα που ξερανε... Οταν δεν εχω ντοματες, δεν κανω φαγητο με ντοματες. Εχω γυρισει ολον τον κοσμο και στα πιο απομονωμενα μερη δεν ειχαν ποτε τις εισαγωγες των ελληνικων νησιων. Αν η επιχειρηση ειναι μεγαλη ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ την μεταφορα για να εχει ολα τα προιοντα (πχ. ενα πενταστερο ξενοδοχειο). Σε ενα νησι πας για να φας τις λιχουδιες που τρωγανε εκει ακομη και στην κατοχη, οχι χωριατικη.... Αλλα αν οι ντοπιοι θελουν φραπεδες, δεν γινεται να περιμενουν παλι απο το ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΟ κρατος.. Στην Ηπειρο, δεν υπαρχει η χρηση αλλων προιοντων. Θα βγουν να μαζεψουν και τα χορτα τους, να αρμεξουν τα κατσικια τους κτο. Χαμηλο κοστος, υψηλη ποιοτητα.


Σήμερα αυξήθηκαν τα εισιτήρια 6%. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι αυτά που γράφεις είναι απλή φιλολογία και η ουσία είναι στο κόστος ζωής στα νησιά, πάλι πάσο. Καύσιμα που θα βρούμε, γιατί με τα χόρτα εύκολα είναι όλα. Ξέρεις πόσο κοστίζει η βενζίνη στα νησιά; Οι εισαγωγές των ελληνικών νησιών είναι το πρόβλημα; Να αρχίσουμε να τυπώνουμε και πλακέτες υπολογιστών για να μην της μεταφέρουμε από την Taiwan;

2) Την ΕΕ μου τη φερνεις για παραδειγμα. Ανεκαθεν ημουν κατα της επιδοματικης στρατηγικης και του τραπεζικου συστηματος. Αυτες οι μαλακιες τοσα χρονια στηνΕΕ δεν υπαρχουν. Επιδοτηση για τα ξενοδοχεια, την αγροτικη παραγωγη, παρε αυτο παρε εκεινο. Για γελια... Τωρα ομως που γυρισαν οι δανειστες, θα μας πιουν και το αιμα.


Τι σχέση έχουν οι επιδοτήσεις με το δοκιμασμένο σύστημα του μειωμένου ΦΠΑ σε νησιωτικές περιοχές που ισχύει και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Γιατί δεν απαντάς σε αυτό. Σε Ισπανικά νησιά, αν θέλεις να ενημερωθείς, δεν υπάρχει καθόλου ΦΠΑ. Δεν μίλησα για επιδοτήσεις, για τον ΦΠΑ μιλάω.

4) Η αλλαγη εχει γινει. Οσο πιο γρηγορα προσαρμοστουμε τοσο πιο καλα θα ανακαμψουμε. Εκει που πρεπει να αντισταθουμε ειναι στις μη φιλελευθερες πολιτικες της τροικα. Και ειναι μια σειρα απο δαυτες: επεμβαση στους μισθους του ιδιωτικου τομεα, στηριξη μεγαλων τραπεζων, PSI σε μη συναινουντες κλπ κλπ


Για τον ΦΠΑ δεν λέγαμε ή κάνω λάθος;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 01 Απρ 2012, 13:16

Επιμενεις σε ενα αδικο συστημα μειωμενου ΦΠΑ (που απο οικονομικη αποψη ειναι επιδοτηση κρατικη), τη στιγμη που αλλες περιοχες της χωρας εχουν μεγαλυτερες δυσκολιες. Οπως μετακινουνται για δεκαδες χλμ. στα βουνα πρεπει να μετακινουνται στα νησια. Προφανως επιβαρυνεστε, πρεπει να το αντιμετωπισετε. Ενας ανεργος στην ΑΘηνα εχει στην πραξη πολυ περισσοτερες δυσκολιες, αλλα δεν μπορει να επικαλεστει τιποτα. Ο νησιωτης εχει τοσες δυνατοτητες, αλλα θελει να επιδοτειται. Και να κρατα υπηρεσιες που δεν χρειαζονται (βλ.ΔΟΥ-ΙΚΑ κλπ κλπ.)

Το οτι αμεσα θα εχει κοστος μεχρι να βρει λυσεις ειναι αυτονοητο. Το κοστος σε μια ορεινη δυσβατη περιοχη ειναι πολυ μεγαλυτερο. Ενας κάτοικος στο Νευροκοπι θελει σιγουρα 7-8 τονους πετρελαιο. Ο νησιωτης με τοσα λεφτα σουλατσαρει στο Αιγαιο. Ασε που βαζει ενα φωτοβολταικο με δανειο και μηδενικο κοστος και δεν εχει θεμα. Ο αλλος χωρις ηλιοφανεια τι να κανει? Εκει μονο0 με μια μεγαλη επενδυση γεωθερμιας μπορει να ανταπεξελθει , αλλα αυτοι δεν ειναι Ελληνες σαν τους νησιωτες να εχουν και εναν δικο τους Υπουργο για τις θαλασσιες μεταφορες. Αλήθεια, γιατι τοσα χρονια δεν εχουν οι Δημοι σας διευθετησει το θεμα? Δημοι με ακινητη περιουσια με μεγαλη αξια.

Επειδη εχω ιδια αντιληψη για τα ελληνικα νησια και μπορω να συγκρινω με εξωτερικο, πολλα δεν εχουν γινει απο δικες σας αντιδρασεις και ελλειψη αλληλεγγυης. Δεν μπορει να ζητιεται συνεχως η κρατικη υποστηριξη για ολα. Χρειαζεται η αξιοποιηση των πορων σας.

Οσο για αλλα νησια στην ΕΕ δεν το θεωρω οτι μπορει να γινει αποδεκτο απο την ΕΕ, με τοσο υψηλο χρεος. Αυτα ειναι πολυτελειες, οταν κοβονται συνταξεις.. Απλα μαθηματικα...

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Φορολογικό σύστημα

Δημοσίευσηαπό baskin » 01 Απρ 2012, 13:42

chprokop έγραψε:Επιμενεις σε ενα αδικο συστημα μειωμενου ΦΠΑ (που απο οικονομικη αποψη ειναι επιδοτηση κρατικη), τη στιγμη που αλλες περιοχες της χωρας εχουν μεγαλυτερες δυσκολιες. Οπως μετακινουνται για δεκαδες χλμ. στα βουνα πρεπει να μετακινουνται στα νησια. Προφανως επιβαρυνεστε, πρεπει να το αντιμετωπισετε. Ενας ανεργος στην ΑΘηνα εχει στην πραξη πολυ περισσοτερες δυσκολιες, αλλα δεν μπορει να επικαλεστει τιποτα. Ο νησιωτης εχει τοσες δυνατοτητες, αλλα θελει να επιδοτειται. Και να κρατα υπηρεσιες που δεν χρειαζονται (βλ.ΔΟΥ-ΙΚΑ κλπ κλπ.)


Όχι δεν είναι επιδότηση, δεν χαρίζει κανείς χρήματα, είναι μειωμένη φορολόγηση. Μπορείς να το καταλάβεις; Άλλο πράγμα η επιδότηση και άλλο η φορολογική ελάφρυνση. Για την μετακίνηση, δεν ξέρεις τι σου γίνεται μάλλον και συγκρίνεις θαλάσσιες συγκοινωνίες με βουνά. Ποιος κρίνει ότι ο νησιώτης δεν χρειάζεται υπηρεσίες; Ανέκδοτο είναι αυτό; Το ότι οι νησιώτες πεθαίνουν στα κέντρα υγείας επειδή δεν μπορούν να πάνε σε νοσοκομείο, αλλά έχουν μειωμένο ΦΠΑ τους κάνει ευνοημένους;

Το οτι αμεσα θα εχει κοστος μεχρι να βρει λυσεις ειναι αυτονοητο. Το κοστος σε μια ορεινη δυσβατη περιοχη ειναι πολυ μεγαλυτερο. Ενας κάτοικος στο Νευροκοπι θελει σιγουρα 7-8 τονους πετρελαιο. Ο νησιωτης με τοσα λεφτα σουλατσαρει στο Αιγαιο. Ασε που βαζει ενα φωτοβολταικο με δανειο και μηδενικο κοστος και δεν εχει θεμα. Ο αλλος χωρις ηλιοφανεια τι να κανει? Εκει μονο0 με μια μεγαλη επενδυση γεωθερμιας μπορει να ανταπεξελθει , αλλα αυτοι δεν ειναι Ελληνες σαν τους νησιωτες να εχουν και εναν δικο τους Υπουργο για τις θαλασσιες μεταφορες. Αλήθεια, γιατι τοσα χρονια δεν εχουν οι Δημοι σας διευθετησει το θεμα? Δημοι με ακινητη περιουσια με μεγαλη αξια.


Δεν έχεις ιδέα, πραγματικά και λες ασυναρτησίες.Το κόστος δεν είναι άμεσα, υπάρχει 50 χρόνια τώρα που δεν έχει δημιουργηθεί το μεταφορικό ισοδύναμο (αλήθεια ξέρεις τι είναι;). 8 τόνους χρειάζεται ένα πλοίο για 10 λεπτά μετακίνηση, ίσα για να βγει λίγο παραέξω από το λιμάνι.
Για τα φωτοβολταϊκά ξέρεις και μιλάς, ή τα πετά στην τύχη. Γνωρίζεις ότι επειδή δεν είναι διασυνδεδεμένα τα συστήματα μεταφοράς ενέργειας, όπου μπορείς να βάλεις είναι μόνο 5KW (απόσβεση του δανείου σε 35 χρόνια). Δεν κατάλαβα ποιο θέμα πρέπει να διευθετήσουν οι δήμοι;

Επειδη εχω ιδια αντιληψη για τα ελληνικα νησια και μπορω να συγκρινω με εξωτερικο, πολλα δεν εχουν γινει απο δικες σας αντιδρασεις και ελλειψη αλληλεγγυης. Δεν μπορει να ζητιεται συνεχως η κρατικη υποστηριξη για ολα. Χρειαζεται η αξιοποιηση των πορων σας.


Σου μιλάω ειδικά και μου μιλάς με γενικότητες. Έχεις ζήσει σε νησί για να δεις την κρατική υποστήριξη; Εγώ ζω χρόνια και υποστήριξη δεν έχω δει. Μίλα συγκεκριμένα και όχι με εικασίες αν θέλεις να το συζητήσουμε.

Οσο για αλλα νησια στην ΕΕ δεν το θεωρω οτι μπορει να γινει αποδεκτο απο την ΕΕ, με τοσο υψηλο χρεος. Αυτα ειναι πολυτελειες, οταν κοβονται συνταξεις.. Απλα μαθηματικα...


Απλά μαθηματικά είναι για τον νησιώτη, να πληρώνει με τους φόρους του αεροδρόμιο στην Αθήνα, Αττική οδό, στάδια και γήπεδα. Θέλεις να ρίξουμε κι άλλο το επίπεδο;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες