Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό anestis » 17 Φεβ 2012, 22:48

Ακόμη κι εδώ υπάρχει πρόβλημα τρόπου σκέψης 20ού αιώνα.
Γιατί η πράξη απέχει από τη θεωρία.

Αυτοί που ζητάνε ελευθερία της αγοράς, μόλις γράψουν ζημιές θέλουν να τις αναλάβει το κράτος ώστε ο "επιχειρηματίας" (τραπεζίτης) να συνεχίσει να είναι ιδιοκτήτης της Εταιρείας του, κι ας έχει αρνητικά ίδια κεφάλαια.

Αυτοί που επικαλούνται τον καπιταλισμό όταν τους συμφέρει, γυρνάνε στο σοσιαλισμό υπέρ των ισχυρών, όταν πρέπει να πληρωθεί ο λογαριασμός.

Κι αυτοί που κρατικοποιούν τα πάντα, μόλις χρειαστούν λίγο χρήμα ή καμιά επιχορήγηση για το κόμμα τους, αρχίζουν τις ιδιωτικοποιήσεις, αλα Ολυμπιακή
170 εκ έσοδο από τον Ιδιώτη, πάνω από ένα δις χασούρα για τα Ασφαλιστικά Ταμεία από πρόωρες συντάξεις.

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟ?

vasilis89 έγραψε:να πούμε πόσο φιλελεύθερη ή κρατικά ελεγχόμενη πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι η οικονομία από το 1 εώς το 10..
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 23:00

anestis έγραψε:Ακόμη κι εδώ υπάρχει πρόβλημα τρόπου σκέψης 20ού αιώνα.
Γιατί η πράξη απέχει από τη θεωρία.

Αυτοί που ζητάνε ελευθερία της αγοράς, μόλις γράψουν ζημιές θέλουν να τις αναλάβει το κράτος ώστε ο "επιχειρηματίας" (τραπεζίτης) να συνεχίσει να είναι ιδιοκτήτης της Εταιρείας του, κι ας έχει αρνητικά ίδια κεφάλαια.

Αυτοί που επικαλούνται τον καπιταλισμό όταν τους συμφέρει, γυρνάνε στο σοσιαλισμό υπέρ των ισχυρών, όταν πρέπει να πληρωθεί ο λογαριασμός.

Κι αυτοί που κρατικοποιούν τα πάντα, μόλις χρειαστούν λίγο χρήμα ή καμιά επιχορήγηση για το κόμμα τους, αρχίζουν τις ιδιωτικοποιήσεις, αλα Ολυμπιακή
170 εκ έσοδο από τον Ιδιώτη, πάνω από ένα δις χασούρα για τα Ασφαλιστικά Ταμεία από πρόωρες συντάξεις.

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΕΣΗ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟ?

vasilis89 έγραψε:να πούμε πόσο φιλελεύθερη ή κρατικά ελεγχόμενη πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι η οικονομία από το 1 εώς το 10..

+
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 17 Φεβ 2012, 23:05

το σκηνικό πάντα είναι κινούμενη άμμος εκτός από τα απολυταρχικά καθεστώτα. Αυτό δεν εμποδίζει κανέναν να πιστεύει στον φιλελευθερισμό η στον σοσιαλισμό και οι δύο χωρίς να έχουν απτές αποδείξεις επιτυχίας. Αυτό που περιγράφεις εσύ όμως δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Στην αμερική το λένε corporatism εδώ το λέμε κλέφτες και λαμόγια. Η ουσία όμως σε αυτό που θέλω να πω δεν είναι αν θα βγούμε τελικά φιλελευθεροι ή σοσιαλιστές είναι ότι κάτι τέτοιο δεν θα έχει θετικό αποτέλεσμα και το μόνο που θα γίνει θα είναι να απομακρυνθούμε από τους βασικούς μας στόχους πριν καλά καλά ξεικινήσουμε. Είναι τυχαίο που τα άλλα πειρατικά κόμματα δεν έχουν οικονομικές θέσεις??
Το ξέρω ότι η κρίση στην ελλάδα είναι το πρώτο και το τελευταίο θέμα αλλά αν ξεκινήσαμε το κόμμα των πειρατών για να ασχοληθούμε και εμείς με τα ίδια ενώ αρχικά μας ένειαζαν άλλα θα είναι απλά μια αποτυχία της προσπάθειας

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 17 Φεβ 2012, 23:09

vasilis89 έγραψε:το σκηνικό πάντα είναι κινούμενη άμμος εκτός από τα απολυταρχικά καθεστώτα. Αυτό δεν εμποδίζει κανέναν να πιστεύει στον φιλελευθερισμό η στον σοσιαλισμό και οι δύο χωρίς να έχουν απτές αποδείξεις επιτυχίας. Αυτό που περιγράφεις εσύ όμως δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Στην αμερική το λένε corporatism εδώ το λέμε κλέφτες και λαμόγια. Η ουσία όμως σε αυτό που θέλω να πω δεν είναι αν θα βγούμε τελικά φιλελευθεροι ή σοσιαλιστές είναι ότι κάτι τέτοιο δεν θα έχει θετικό αποτέλεσμα και το μόνο που θα γίνει θα είναι να απομακρυνθούμε από τους βασικούς μας στόχους πριν καλά καλά ξεικινήσουμε. Είναι τυχαίο που τα άλλα πειρατικά κόμματα δεν έχουν οικονομικές θέσεις??
Το ξέρω ότι η κρίση στην ελλάδα είναι το πρώτο και το τελευταίο θέμα αλλά αν ξεκινήσαμε το κόμμα των πειρατών για να ασχοληθούμε και εμείς με τα ίδια ενώ αρχικά μας ένειαζαν άλλα θα είναι απλά μια αποτυχία της προσπάθειας

Δεν τοποθετουμαστε σε τετοιους αξονες(σοσιαλισμος φιλελευθερισμος)που στην ουσια ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.Λεω εγω τωρα. ;)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό baskin » 18 Φεβ 2012, 02:13

SilindeElendil έγραψε:Δεν τοποθετουμαστε σε τετοιους αξονες(σοσιαλισμος φιλελευθερισμος)που στην ουσια ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.Λεω εγω τωρα. ;)


Κι όμως οι Σουηδοί πειρατές τοποθετήθηκαν, λέγοντας ότι "είμαστε ο σοσιαλισμός που δεν κατάλαβαν οι σοσιαλιστές".
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 18 Φεβ 2012, 03:08

Και εμείς είμαστε σοσιαλιστικά φιλελεύθεροι με αμφιδέξιες αριστερές ιδέες η οποίες είναι απόλυτα αναρχοαυταρχικες που τείνουν προς το κέντρο.Και κάπου εκεί ο άξονας γέρνει... :mrgreen:

Αν το Σουηδικό PP βάλει και την οικονομία στις αρχές του, θα είμαστε ΟΚ...να βγάλουμε και εμείς. Αν το Γερμανικό βγάλει για την δικαιοσύνη...ΟΚ να βγάλουμε και εμείς.
Σας ακούγεται λίγο κάπως και εσας ή μόνο σε εμένα?

Γιατί θεωρείτε (κάποιοι) ότι έχουμε ΕΝΑ μόνο σκοπό και πρέπει να προσηλωθούμε σε αυτόν? Αυτό λένε οι αρχές-πρόγραμμα? Αυτόν βλέπετε από τον κόσμο? Αυτό θέλετε?
Νομιζω έχει συζητηθεί, γιαυτό έχουν γίνει και οι ψηφοφορία με τις επιτροπές, για να δούμε τι ενδιαφέρει περισσότερο τα μέλη. Δείτε που είναι το internet και άλλα θέματα...

Εμείς είμαστε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ PP, με τα ίδια προβλήματα και τρόπο σκέψης με τα υπολοιπα PP ΑΛΛΑ

έχουμε και άλλα προβληματα που είναι αλληλένδετα με τα πιστεύω μας και το βασικότερο....ΜΑΣ ΚΑΙΝΕ ΑΜΕΣΑ!

Δεν μπορείς να μιλάς για άμεση/αμεσότερη δημοκρατία και ελευθερίες όταν έχεις αδιαφάνεια στην οικονομική ζωή, δεν γνωρίζεις απο που προέρχονται τα χρέη, δεν σου δίνουν εναλλακτικές λύσεις/προτάσεις για να βγεις απο την κρίση.
Δεν μπορείς να μιλάς για ψηφιακό αλφαβητισμό, όταν με την παιδεία που έχουμε και έτσι όπως πάμε να γίνουμε, σε λίγα χρόνια πιθανόν να έχουμε αναλφάβητους ανθρώπους αλλά (ίσως) με ψηφιακές γνωσεις.

thanos1
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 13:16

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό thanos1 » 18 Φεβ 2012, 11:15

Ας πω κι εγω την άποψή μου γιατί βλέπω ότι οι τρέχουσες καταστάσεις αγχώνουν πολλούς.
Ή μάλλον θα αναφέρω ένα παράδειγμα το οποίο με εκφράζει.
Και θέλω να δω και τις αντίθετες απόψεις.

Έχουμε ένα κόμμα. Είμαστε 500, 1000, 5000. Έστω ότι αποφασίζουμε ότι έχουμε συγκεκριμένες αρχές για την οικονομία, δηλαδή για κάποιο βασικό θέμα (μνημόνιο?) λέμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Έτσι από την κοινωνία που θα μας ακούσει -ας πούμε ότι από όσους θα ήθελαν αρχικά να έλθούν σε μας- οι μισοί ή και περισσότεροι (μια στατιστική υπόθεση) θα μας γυρίσουν την πλάτη λόγω των συγκεκριμένων αρχών μας για την οικονομία. Άρα απλά χάνουμε τους μισούς, οι οποίοι μπορεί να είναι και οι καλύτεροι από μας.
Επιπλέον εάν κάνουμε μια ψηφοφορία σήμερα και ψηφίσουν 1000 ας πούμε θα προσδιορίσουν μια αρχή για την οικονομία με 800 ψήφους εναντι 200. Εάν σε 6 μήνες αυξηθούν τα μέλη σε 2000 ήδη οι 800 είναι μειοψηφία χωρίς να ξέρουμε τι θα ψήφιζαν τα νέα μέλη ή ακόμη οι πολύ περισσότεροι που δεν ήρθαν σε μας.
Προφανώς δε εάν είχαν ψηφίσει αυτές τις αρχές για την οικονομία οι 3 πρώτοι πειρατες (γιαννης, γιώργος, ανέστης) μάλλον πολλοί από μας θα είχαμε διαφωνήσει και δεν θα είχαμε εγγραφεί στους πειρατές για να συζητάμε και να ζητάμε σήμερα.

Μα θα πει κάποιος δεν είναι ένα πρόβλημα να μην έχουμε άποψη για κάποιο σημαντικό κοινωνικό πρόβλημα? Και βέβαια ο καθένας έχει και πρέπει να έχει τις απόψεις του. Το κόμμα μας όμως δεν έχει να προσφέρει κάτι περισσότερο στην κοινωνία αυτή τη στιγμή λαμβάνοντας θέση για κάποιο τέτοιο θέμα. Εαν ήταν ζήτημα ζωης και θανάτου να έχουμε θέση ως κόμμα βεβαίως και θα παίρναμε θέση.
Επομένως το θέμα μας δεν είναι να έχουμε συγκεκριμένες θέσεις καθώς αυτό που θέλουμε πρώτα από όλα είναι να διαμορφωθεί το κατάλληλο υπόβαθρο στην κοινωνία (πλατφόρμα επικοινωνίας, διαφάνεια, γνώση, διαβούλευση) ώστε να μπορει να αποφασίζει η πλειοψηφία.
Γι' αυτό πιστεύω ότι και άλλα κόμματα πειρατων δεν έχουν ακόμη άποψη για τέτοια θέματα. Πολλά θέματα μας αφορούν ως άτομα αλλά όχι ακόμη ως κόμμα. Γι' αυτό λέω να μην αγχωνόμαστε.

Και για να γίνω λίγο πιο κατανοητός για τα παραπάνω θα ήθελα να ξέρω και την άποψή μας για το πόσο πρέπει να είναι το ύψος του κατώτερου μισθού ή γιατί όχι και για το ποιό δεχόμαστε να είναι το επιτόκιο της δανειακής σύμβασης που θα υπογραφεί.
Επίσης και τα μέλη θα πρέπει να έχουν όνομα που ξεκινά από "Θ" (τυχαίο).
Θέλω να πω ότι πριν το συνέδριο μόνο κακό μπορεί να κάνουμε στην προσπάθειά μας βάζοντας εμπόδια σε μας τους ίδιους.

Αυτά. Και είναι οι δικές μου απόψεις. Όχι των πειρατών

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό adrian » 18 Φεβ 2012, 11:20

η καθε αποφαση που παιρνεται σαφως δεν ειναι αμετακλητη, ε?
δεν σημαινει δηλαδη οτι επειδη πχ λεμε ναι στο κλεισιμο των συνορων τωρα (λεμε τωρα), οτι αυτο δεν μπορει να αλλαξει απο μελλοντικη ψηφοφορια.

προβλεπεται αλλωστε και απο το καταστατικο, πως ψηφοφορια για το ιδιο θεμα μπορει να ξαναγινει, αν περασουν 30 μερες ομως απο την προηγουμενη (ωστε να μην καταληξουμε για κατι σοβαρο και διχογνωμουμενο οπως πχ το μνημονιο, να ψηφιζουμε 2-3 φορες την μερα).

και εν τελει, δηλαδη τι να κανουμε? να μην βγαζουμε καμμια αποφαση μεχρι να προσχωρησουν στο κομμα και οι 11εκατ ελληνες?
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 11:36

@thanos1 Συμφωνώ 100%

@papasandrian Πιθανά διχαστικές θέσεις, με ελλειπή δεδομένα, από 550 Μέλη και 100 ενεργά, ΠΡΙΝ διαμορφώσουμε τις ψηφιακές πλατφόρμες και με πιθανές εκλογές στις 29/4 μου φαίνεται συνταγή έκρηξης, όχι προόδου. Θα βάλουμε το νεογέννητο να τρέξει μαραθώνιο...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρέπει να έχουμε θέση για την οικονομική κρίση?

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 18 Φεβ 2012, 13:00

Συμφωνώ και επαυξάνω και εγώ απόλυτα με τον φίλο thanos1.
Μην ξεχνάμε την λαϊκή παροιμία που ταιριάζει εδώ απόλυτα και που λέει ότι όποιος βιάζεται σκοντάφτει


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες