Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 18 Ιουν 2012, 17:35

Η εκλογικη διαδικασια τελειωσε και εδωσε αποτελεσμα 14.169 οι διαπιστωσεις που εχω να κανω ειναι η εξης:
α. Το κομμα επαθε μια μειωση αρκετα μεγαλη 56,38% που οφειλεται στην αποχη και στην πολωση που υπηρξε.
β. Το κομμα ειχε μια παρουσια σε νομους που δεν ειχε υποψηφιους αρκετα αξιοπρπεη και η κινηση για υποψηφιους σε πιο πολλους νομους ηταν σωστη και αναφερω χαρακτηριστικα:
1. Νομος Δραμας 0,39%
2. Νομος Καστοριας 0,34%
3. Νομος Λευκαδας 0,34%
4. Νομος Φλωρινας 0,32%
5. Νομος Κερκυρας 0,31%
γ. Μελη του κομματος παρουσιασαν μια αδρανεια που εφερε μια μειωση ποσοστων αφου τα αποτελεσματα αυτο δειχνουν.
δ. Το κομμα των πειρατων Ελλαδας δεν ειναι κομμα διαμαρτυριας η κομμα τυχαιας ψηφου ειναι κομμα με ατομα που γνωριζουν τι ψηφιζουν. Αλλα για να γινει αυτο χρειαζεται να καταλαβει ο λαος τι υποστηριζουμε και πως μπορουμε να το πραγματοποιησουμε. Σε αυτο τον τομεα μπορουν οι επιτροπες να αρχισουν να συζητανε να επεργαζονται θεσεις αποψεις που αφορουν τον καθε Ελληνα. Να σταματησει η κουραστικη αναφορα σε πολλους ανθρωπους πιπιλα της διαφανειας και της αμεσης δημοκρατιας. Ο λαος θελει να του δειξεις οτι ενδιαφερεσε γι αυτον. Προταση να ζητησουμε την μειωση των εισφορων στην ΑΕΠΙ ΕΡΑΤΩ και ΕΟΠΕ για τα ξενοδοχεια μαγαζια εστιασεως και να συναντηθουν μελη της διοικουσας με τα σωματεια εστιασεως και ξενοδοχειων, ετσι ωστε να δειξουμε οτι νοιαζομαστε για τους Ελληνες επειχηρηματιες με πραξεις.
ε. Τα μελη του κομματος να συνεισφερουν οικονομικα για την τακτοποιηση των οικονομικων εκκρεμμοτητων απο την συμμετοχη μας στις εκλογες με αμεση καταθεση ποσων που μπορει ο καθενας.

Papapete
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Δεκ 2011, 14:18

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό Papapete » 19 Ιουν 2012, 08:33

Καλημέρα από Κέρκυρα,
Είμαι ο Πέτρος Παπαγεωργίου (υποψήφιος εδώ). Πολύ σωστά αυτά που λες. Ομολογώ ότι το 'Αμεση Δημοκρατία, διαφάνεια κλπ το πιπίλισα κι εγώ δεόντως... :oops:

Δυστυχώς οι συγκεκριμένες εκλογές έπεσαν σε μια πολύ δύσκολη συγκυριακά εποχή από καθε άποψη. εκτός της πόλωσης κλπ. για μένα προσωπικά ήταν και αρχή σαιζόν με αρκετή ευτυχώς δουλειά... Στις επαφές που έκανα με γνωστούς και φίλους, αλλά και με άγνωστους στον δρόμο και στην πόλη, εισέπραξα θετική αντιμετώπιση. Υπήρξαν πολλοί που μου είπαν ότι θα μας ψήφιζαν αν δεν ήταν η συγκυρία τέτοια. Σε αυτές τις περιπτώσεις, εκτός κι αν επρόκειτο για άνθρωπο πολύ δικό μου, προτίμησα να μην αντιπαρατεθώ και να αφήσω ανοιχτή μια πιθανότητα επικοινωνίας για το μέλλον.

Πιστεύω ότι χρειάζεται να δουλέψουμε άμεσα για να αυξήσουμε την ενεργή συμμετοχή στους Πειρατές, και να διαδίδουμε την ιδέα συνεχώς. Δεν διαφωνώ στο ότι πρέπει να αρχίσουμε να έχουμε και κάποιες πιο συγκεριμένες προτάσεις, θα ήθελα όμως προσωπικά να είναι και κάπως πιο γενικές, δηλαδή να αγγίζουν ένα μεγαλύτερο μέρος του πλυθησμού. Όπως και να το κάνουμε ακόμη η χώρα μας είναι πίσω σε θέματα πρόσβασης στο web κλπ. Δεν πρέπει να αποκλείσουμε αυτό το κομμάτι, αν θέλουμε να γίνουμε κάποτε ένα κόμμα που απευθύνεται σε όλους...

Σχετικά με τα αποτελέσματα τι να πω? Πράγματι έλπιζα ότι θα διατηρούσαμε το ποσοστό μας, αλλά...δεν. Υπάρχει όμως ενδιαφέρον, και επίσης υο θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι σύντομα θα ξαναπάμε σε εκλογές (εντός ενός χρόνου)

Θα δείξει!

Οι Πειρατές δεν το βάζουν κάτω πάντως!!

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό manos_ » 19 Ιουν 2012, 09:51

Να πω πως αν δεν ξέρεις πώς μοιάζει η άμεση δημοκρατία,
δεν μπορείς να την υποστηρίξεις και την καις.
Είσαι μπέμπης στην έννοια και πράγματι βλέπουν την πιπίλα στο στόμα σου.

Χρέος είναι να δώσουν οι πειρατές μορφή στο μοντέλο της ΑΔ και να το υλοποιήσουν.
Βάσει αυτού θα ξεκινήσει η αμεσοδημοκρατική συμμετοχή στα πολιτικά δρώμενα.
Όλα τα θέματα της βουλής θα συζητιόνται παράλληλα εκεί.
Θα είναι το σκιώδες αντίγραφο της βουλής που λειτουργεί με άλλες διαδικασίες
και θα φανεί τι αποτέλεσμα παράγει. Θα είναι και σημείο ελέγχου πολιτικών και δικαστών.
Και θα μπουν όλοι μέσα. Το μοντέλο, σχεδιασμένο και κουμπωμένο σωστά, είναι αυτοαναφλέξιμο.
Θα γυρίσει τούμπα τα πάντα. Θα έρχονται ακόμα και οι εφημερίδες να λένε "αυτό" είπε ο κόσμος εκεί.
Θα διαλυθούν οι εταιρείες πολιτικών δημοσκοπήσεων.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και manos_, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

ergoil
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 18 Μάιος 2012, 09:55
Επικοινωνία:

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό ergoil » 19 Ιουν 2012, 09:56

manos_ έγραψε:Χρέος είναι να δώσουν οι πειρατές μορφή στο μοντέλο της ΑΔ και να το υλοποιήσουν.
Βάσει αυτού θα ξεκινήσει η αμεσοδημοκρατική συμμετοχή στα πολιτικά δρώμενα.
Όλα τα θέματα της βουλής θα συζητιόνται παράλληλα εκεί.
Θα είναι το σκιώδες αντίγραφο της βουλής που λειτουργεί με άλλες διαδικασίες
και θα φανεί τι αποτέλεσμα παράγει. Θα είναι και σημείο ελέγχου πολιτικών και δικαστών.
Και θα μπουν όλοι μέσα. Το μοντέλο, σχεδιασμένο και κουμπωμένο σωστά, είναι αυτοαναφλέξιμο.
Θα γυρίσει τούμπα τα πάντα. Θα έρχονται ακόμα και οι εφημερίδες να λένε ότι εκεί είπε ο κόσμος εκεί.
Θα διαλυθούν οι εταιρείες πολιτικών δημοσκοπήσεων.


Το φωνάζουνε μήνες τώρα, και άλλοι ανώνυμοι εκτός απο εσένα.
Φέρουν ευθύνη κάποιοι για την εκλογική αποτυχία, γιατί δεν προχώρησαν άμεσα σε αυτά που λες.

manos_
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: 12 Απρ 2012, 21:39

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό manos_ » 19 Ιουν 2012, 10:45

Κάποια πράγματα πρέπει να φαίνονται όταν πέφτει η θέρμη του ενθουσιασμού.
Δεν είναι όλοι ανοικτοί στον οραματισμό όλων των απόψεων/προτάσεων.

Καλό είναι να ξεκινήσεις κάτι ο ίδιος και να προτείνεις πραγματιστικό,
εφαρμόσιμο μοντέλο λειτουργίας, δομημένο σε θεωρητική βάση.

Το δικό μου βασίζεται στον ανθρώπινο εγκέφαλο και προσομοιώνει
τον βασικό τρόπο που λαμβάνει αυτός αποφάσεις.
Το τρολάρισμα ή το αγνοούμε ή χλευάζουμε τον φανατισμό του, αλλιώς το τρολ σπέρνει τη διάλυση.
Όμως το τρολ δεν ευθύνεται αν δεν έχει ξεκαθαριστεί το ηθικό πλαίσιο.
Και η ηθική προκύπτει από το όραμα και τις αξίες.

Petros Crete
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Ιουν 2012, 17:48

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό Petros Crete » 19 Ιουν 2012, 17:53

Καλησπέρα από Κρήτη.. Η αλήθεια είναι πως στενοχωρήθηκα με την πτώση των ποσοστών των Πειρατών.. Όμως αυτή είναι η αλήθεια. Το κάθε “χαστούκι” βγαίνει για καλό. Όπως λένε.. Επιτρέπεται να πέσεις. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να σηκωθείς. Εμείς σαν νέο κόμμα, χάσαμε 18000 ψήφους από την πρωτη εκλογική μας αναμέτρηση. Ε, και;;; Αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται σε αυτά τα διλήμματα που ετσιθελικά μας έβαλαν, € ή δρχ, μνημόνιο ή αντι-μνημόνιο. Και όμως.. Υπάρχουν πάνω απο 14000 συνάνθρωποί μας οι οποίοι μας ψήφισαν αφού παραμέρισαν τις όποιες φοβίες τους και στήριξαν το νεοσύστατο κόμμα των Πειρατών. Αυτοί οι 14000 είναι το πλήρωμα του καραβιού που έχει πορεία ΜΠΡΟΣΤΑ κ δεν παρεκλίνει ούτε προς τα δεξιά ούτε προς τα αριστερά.. Διότι το μέλλον ειναι ΜΠΡΟΣΤΑ! Εγώ που σε λίγα χρόνια φτάνω τα 30 έτη, εγώ που ποτέ δεν ψήφισα κόμμα που μπήκε στη Βουλή, βρήκα “πολιτική” στέγη στο “Κομμα Πειρατών Ελλάδας”. Όχι από αντίδραση! Απλά αυτά που έχω διαβάσει με βρίσκουν σύμφωνο στα περισσότερα. Οχι σε όλα. Και το Μάη και τον Ιούνη Πειρατές ψήφισα. Όποτε ξαναγίνουν εκλογές, Πειρατές θα ψηφίσω.. Δε με ενδιαφέρει αν το κόμμα καταφέρει κ μπει στη Βουλή. Μακάρι να μπει βέβαια. Αλίμονο.. Εγώ ψηφίζοντας Πειρατές έχω τη συνείδησή μου καθαρή προσπαθώντας παρά τους όποιους εκβιασμούς, να ψηφίζω ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Να ξέρω πως αν καταφέρουν οι Πειρατές να μπουν στο ελληνικό κοινοβούλιο θα σκέφτονται τους ψηφοφόρους σε κάθε νομοσχέδιο που ειναι να περάσει, θα σκέφτονται τα μπορώ και τα θέλω του κάθε ανθρώπου. Θα υπάρχει στο μυαλό τους ο απλός κόσμος και θα τον θυμούνται συνέχεια και όχι κάθε 4 χρόνια.
Ό,τι γράφω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις! Ουδεμία σχέση έχουν τα γραφόμενά μου με τις επίσημες θέσεις του Κόμματος Πειρατών Ελλάδας..

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό chprokop » 19 Ιουν 2012, 22:21

Συμφωνω απολυτα Πετρο με τις θεσεις σου.

Οσοι ψηφισαν Πειρατες ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να απαντησουν στην ατζεντα του κατεστημενου που εστησε εκλογες επειδη δεν του αρεσε το αποτελεσμα και τωρα σχηματιζει κυβερνηση με τα ιδια υλικα (!!!). Αυτο ηταν μια βαθυτατη προσβολη του ελληνικου λαου, του οποιου δεν σεβαστηκαν την ετυμηγορια.

Οσοι ψηφισαν Πειρατες τη δευτερη φορα συνιστουν μια συνειδητοποιημενη ομαδα πολιτων που δεν θελει να της θετουν την ατζεντα, αλλα να θετει αυτη την ατζεντα.

Εθνικη κυριαρχια με βολιδοσκοπηση των ξενων σε ολα τα κρισιμα θεματα δεν υπαρχει... Και τα δεινα του Μνημονιου δεν προκειται να απαλειφθουν, αν δεν παρουμε τα ηνια της χωρας απο τα λαμογια....

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 20 Ιουν 2012, 01:46

Μία ενδιαφέρουσα παρατήρηση από το stratfor

...The Greek vote has settled nothing. In fact, it may not even lead to the formation of a government; the last election failed to produce a government and forced this election. That the European crisis most severely affected a country so politically fractious could be seen as pitiable. On the other hand, one could argue that the crisis inevitably would be most severe in the most divided country -- not because the divisions caused the crisis, but because the crisis caused the divisions.

The pressure brought on by the circumstances in Greece undermined whatever political order was in place; the choices for policymakers were so limited and so frightening that coherent responses were difficult. Greece has options, but it is unable to choose one. ...
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Re: Εκλογες 17 Ιουνιου αποτελεσματα συμπερασματα

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 23 Ιουν 2012, 22:34

Απο εμπειρια που πιστευω οτι εχω απο αρκετες εκλογικες αναμετρησεις θα σας πω τα εξης οι καθαροι ψηφοφοροι του κομματος ειναι κοντα στις 3-4000 χιλιαδες. Ολοι οι υπολοιποι που ψηφισαν ηθελαν ειτε να μας βοηθησουν προσωπικα κατα 30% που ειναι κοντα στις 4500 ψηφοφοροι. Ενω οι υπολοιποι ψηφοι ειναι ειτε απο τυχη ειτε απο αγανακτηση αντιδραση κατα του συστηματος που υπαρχει. Για να μπορεσει το κομμα να γινει πιο συμπαγες αλλα και να ανεβασει τα ποσοστα του χρειαζονται τα εξης:
α. Διοργανωση event οπως ειχε πει ο Γιωργος Μαριοττι για να γινουμε γνωστοι σε κεντρικα μερη πολεων ετσι ωστε να μας γνωρισει η κοινωνια σε νεκρα χρονικα διαστηματα για να μας θυμαται.
β. Εκμεταλλευση των t-shirt μπλουζες αλλα και αλλα παρομοια που εχει ξεκινησει ο crisal με παρουσια σε δημοσια μερη.
γ. Προτασεις για μια αλλου ειδους αναπτυξη με ανθρωπινο προσωπο με πρακτικες μεθοδους σε αγροτικες περιοχες οπως εχει προτεινει ο Κωστας Πανταζης απο τα Γιαννενα.
δ. Χρησιμοποιηση της μουσικης πλατφορμας της Creative Commons απο ξενοδοχεια και μοναδες εστιασεως απο τον (Δημητρη Ζαππα) η απο μελη του κομματος και εξηγηση της νομοθεσιας του copyright για να δειξει το κομμα οτι ενδιαφερεται για το καλο των επιχειρηματιων.
Με αυτες αρχικα τις κινησεις αλλα και αλλες μπορεις να δειξεις οτι δεν σκεφτεσαι τον ψηφοφορο μονο στις εκλογες. Γινεσαι δηλαδη ευρυτερα γνωστος και εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να βελτιωσεις τα ποσοστα και τους ψηφους αφου αυξανεις τους καθαρους πειρατικους ψηφους κατα 50% και αρχιουν να μαθαινουν τι πιστευουμε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες