Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Απρ 2012, 16:29

Ρε συ agelos, έχει ξεκινήσει να δουλεύει κάποιος ένα κείμενο, να το φέρει σε διαβούλευση. Μιλάς για κωλυσιεργία, αλλά εγώ δεν έχω δει κάποια πρόταση για συζήτηση, τροποποίηση και ψήφιση. Ποιοι πρέπει να το κάνουν δηλαδή;

Προσωπικά είμαι αντίθετος σε ψηφοφορία ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην χρηματοδότηση, δεν είναι εκεί το θέμα. Κάντε ένα κείμενο, να δούμε τις ατέλειες του ή που διαφωνούμε και το κατεβάζουμε σε ψηφοφορία. Μέχρι τότε τι θα πει το ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην χρηματοδότηση;

Κάλλιστα θα μπορούσα να σου πω ότι χωρίς χρηματοδότηση, θα κατεβάζουν κόμματα μόνο οι έχοντες, για παράδειγμα.

Δεν είναι άσπρο, μαύρο. Κάντε δουλειά και φέρτε τη. Από ποιον περιμένεις να την κάνει;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Απρ 2012, 16:37

krogias έγραψε:ΣΗΜΕΡΑ όμως, θα πρεπενα τοποθετηθούμε στα πρώτα δύο σκέλη.
Για το υπέρ ή όχι στη χρηματοδότηση σωστά πρέπει να μπει σε ψηφοφορία.
Σήμερα όμως πρέπει να ακουστούμε. Δεν είναι ανάγκη να κατεβάζουμε ολόκληρο μανιφέστο σε κάθε μας δελτίο τύπου.


δεν ειναι ειναιμανιφεστο λεγοντας π.χ. οχι σε κρατικη χρηματοδοτηση, πληρη διαφανεια ωστε να γνωριζουμε τι πανε να πρασουν και ιση μεταχειριση απο τις τραπεζες για πολιτες και κομματα. μανιφετσο δεν το λες.

και φιλε στρατο ναι εχω προτεινει για ψηφοφορια προτου φτιαχτει κειμενο. τι θα λεει το κειμενο αν δεν ξερουμε καν τι υποστηριζουμε οσον αφορα την κρατικη χρηματοδοτηση?

νομιζω οτι μου λες πρωτα να μου μεταφρασεις το πυθαγορειο θεωρημα και μετα να μαθεις να μετρας. ειναι λιγο αναποδο δεν ειναι?
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

someuser12345

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 09 Απρ 2012, 16:43

Τέλος πάντων.

kostaskastoria
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 23:58

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό kostaskastoria » 09 Απρ 2012, 17:10

Απλή εφαρμογή των νόμων χρειάζεται. Χρεωστάει το ΠΑΣΟΚ η ΝΔ το ΚΚΕ ο ΣΥΡΙΖΑ η ΔΗΜΑΡ οι Οικολόγοι χρήματα και αργούν να πληρώσουν τα χρήματα.

Α. Κάθε κόμμα που αργεί να τα πληρώσει θα γίνεται κατάσχεση στα περιουσιακά στοιχεία του κόμματος , η αν δεν έχει περιουσιακά στοιχεία θα πληρώνει η θα κατάσχεται η περιουσία του πρόεδρου των γραμματέων των βουλευτών του κόμματος. Που είχαν υπογράψει τα συγκεκριμένα δάνεια και αν δεν ζει κάποιος από τα άτομα που είναι στην ηγεσία του εκαστοτε κόμματος. Πως δηλαδή ο εγγυητής κάθε δάνειου την πληρώνει όταν δεν αποπληρώνεις το δάνειο. Γιατί συμφώνα με την νομοθεσία αν χρωστάς πάνω από 300 ευρώ διώκεσαι από τον νόμο αν χρώστα σε τράπεζα που είναι μέτοχος το δημόσιο πχ ΑΓΡΟΤΙΚΗ να διωχθούν νομικά αυτοί που υπογράψαμε τα δάνεια.

Β. Από την στιγμή που το κόμμα δεν έχει καλύψει τις υποχρεώσεις του με τον παραπάνω τρόπο θα χάνει τις έδρες που έχει στην βουλή η την ευρωβουλή, και θα διεξάγεται ψηφοφορία με τα κόμματα που είναι φερέγγυα οικονομικά, δηλαδή αυτά που έχουν σωστή φορολογική ενημερότητα.

Γ. Απαγόρευση συμμετοχής στις εκλογές των εμπλεκομένων με την υπογραφή καθώς και είσπραξη και χρήση των δάνειων ως την αποπληρωμή των υποχρεώσεων. Αυτό αφόρα την ηγεσία του εκαστοτε κόμματος καθώς και τους υπευθύνους για τα οικονομικά του εκαστοτε κόμματος.

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 09 Απρ 2012, 17:17

Ψηφίστηκε η τροπολογία για τη χρηματοδότηση των κομμάτων
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2162998
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό baskin » 09 Απρ 2012, 17:46

agelos έγραψε:και φιλε στρατο ναι εχω προτεινει για ψηφοφορια προτου φτιαχτει κειμενο. τι θα λεει το κειμενο αν δεν ξερουμε καν τι υποστηριζουμε οσον αφορα την κρατικη χρηματοδοτηση?

νομιζω οτι μου λες πρωτα να μου μεταφρασεις το πυθαγορειο θεωρημα και μετα να μαθεις να μετρας. ειναι λιγο αναποδο δεν ειναι?


Καταλαβαίνεις τι λες; Τι νόημα έχει το ΝΑΙ ή ΟΧΙ, χωρίς ουσιαστική πρόταση. Εμείς ψάχνουμε 20-30 χιλιάδες για να κατέβουμε στις εκλογές και οι άλλοι παίρνουν 7000000 για ερευνητικούς σκοπούς. Το πρόβλημα είναι ΝΑΙ ή ΟΧΙ δηλαδή;

Που θα βρουν τις 20-30 χιλιάδες αυτοί που θέλουν να συμμετέχουν; Θα το καταλάβεις μόλις ακυρωθεί η κάθοδος μας στις εκλογές ελλείψει χρημάτων (πλησιάζει η ώρα και ούτε 5 χιλιάρικα δεν θα μαζέψουμε).

Πάρε το από την αρχή λοιπόν, γιατί συνθηματικά με ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην χρηματοδότηση και εμείς θα πάμε μια ώρα γρηγορότερα σπίτι μας.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Απρ 2012, 19:28

baskin έγραψε:
agelos έγραψε:και φιλε στρατο ναι εχω προτεινει για ψηφοφορια προτου φτιαχτει κειμενο. τι θα λεει το κειμενο αν δεν ξερουμε καν τι υποστηριζουμε οσον αφορα την κρατικη χρηματοδοτηση?

νομιζω οτι μου λες πρωτα να μου μεταφρασεις το πυθαγορειο θεωρημα και μετα να μαθεις να μετρας. ειναι λιγο αναποδο δεν ειναι?


Καταλαβαίνεις τι λες; Τι νόημα έχει το ΝΑΙ ή ΟΧΙ, χωρίς ουσιαστική πρόταση. Εμείς ψάχνουμε 20-30 χιλιάδες για να κατέβουμε στις εκλογές και οι άλλοι παίρνουν 7000000 για ερευνητικούς σκοπούς. Το πρόβλημα είναι ΝΑΙ ή ΟΧΙ δηλαδή;

Που θα βρουν τις 20-30 χιλιάδες αυτοί που θέλουν να συμμετέχουν; Θα το καταλάβεις μόλις ακυρωθεί η κάθοδος μας στις εκλογές ελλείψει χρημάτων (πλησιάζει η ώρα και ούτε 5 χιλιάρικα δεν θα μαζέψουμε).

Πάρε το από την αρχή λοιπόν, γιατί συνθηματικά με ΝΑΙ ή ΟΧΙ στην χρηματοδότηση και εμείς θα πάμε μια ώρα γρηγορότερα σπίτι μας.


παμε απο την αρχη.

για να κανεις πιο γρηγορη την διαδικασια θεωρω απαραιτητο να γινει ψηφοφορια με 3 επιλογες
1)θελουμε την κρατικη επιχορηγηση οπως ειναι τωρα
2)δε θελουμε την κρατικη επιχορηγηση καθολου
3)θελουμε κρατικη επιχορηγηση αλλα με διαφορετικους ορους-προυποθεσεις

αν καταληξουμε ειτε στο πρωτο ειτε στο δευτερο τι προτασεις θελεις????
εαν καταληξουμε στο τριτο τοτε θα παμε σε δευτερη συζητηση για να σιαμορφωσουμε αυτυς τους ορους και τις προυποθεσεις τις κρατικης επιχορηγησης.


και γιατι το λεω αυτο? γιατι εγω οπως και πολλοι που εχω συζητηση δεν θελουν να υπαρχει εντελως η κρατικη επιχορηγηση στα κομματα. απλα κερδιζουμε χρονο σε περιπτωση που κατασταλαξουμε στο 1 η στο 2.

πιο απλα δεν γινεται να εξηγηθει. αν και παλυ δεν το καταλαβες φιλε στρατο τα παραταω. καντε οτι θελετε δεν ξαναμιλαω πουθενα.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

kissand
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 10:55

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό kissand » 09 Απρ 2012, 20:01

Ας ηρεμήσουμε και να το πάρουμε αλλοιώς
Ποιά είναι τα οικονομικά βάρη ενός κόμματος για να κατέβει στις εκλογές;
1) τα ψηφοδέλτια
2) η όποια προεκλογική προβολή (σποτάκια σε τηλεόραση και ράδιο επειδή υποθέτω είμαστε κατά της ρύπανσης από αφίσες
και σημαιάκια)
είναι κάτι άλλο το οποίο δεν γνωρίζω;
Γιώργης Κισσανδράκης
Ό,τι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirateparty.gr/arxes-programma/

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό agelos » 09 Απρ 2012, 20:09

kissand έγραψε:Ας ηρεμήσουμε και να το πάρουμε αλλοιώς
Ποιά είναι τα οικονομικά βάρη ενός κόμματος για να κατέβει στις εκλογές;
1) τα ψηφοδέλτια
2) η όποια προεκλογική προβολή (σποτάκια σε τηλεόραση και ράδιο επειδή υποθέτω είμαστε κατά της ρύπανσης από αφίσες
και σημαιάκια)
είναι κάτι άλλο το οποίο δεν γνωρίζω;


και λογικα οτι προσωπικο εχει. σε γραφεια κ.λ.π
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Τα κομματικά θαλασσοδάνεια

Δημοσίευσηαπό plessas » 09 Απρ 2012, 20:15

Παιδιά έγραψα το παρακάτω κείμενο το οποίο ίσως να μπορεί να μας βρει σύμφωνους σε πρώτη φάση, με αφορμή την ψήφιση της τροπολογίας για τη χρηματοδότηση των κομμάτων:

"Η ψήφιση της τροπολογίας για τη χρηματοδότηση των κομμάτων που πραγματοποιήθηκε από τη Βουλή σήμερα, αποδεικνύει για ακόμα μια φορά πως το υπάρχον πολιτικό σύστημα αποφασίζει με μοναδικό κριτήριο την επιβίωσή του, χωρίς να έχει καμία επαφή με τα προβλήματα και τη βούληση των πολιτών.
Στο Κόμμα Πειρατών Ελλάδος πιστεύουμε ότι πρέπει να επανεξεταστεί άμεσα το πλαίσιο στο οποίο γίνεται η χρηματοδότηση των κομμάτων, αλλά και η δανειοδότησή τους από τις τράπεζες. Ταυτόχρονα, θεωρούμε πως είναι απαραίτητο να συζητηθούν κανόνες που θα διασφαλίζουν πραγματική διαφάνεια και αξιόπιστο έλεγχο στα οικονομικά των κομμάτων. Πιστοί στην αρχή μας για πραγματική συμμετοχή των πολιτών στη διακυβέρνηση, υποστηρίζουμε πως οποιαδήποτε διαβούλευση για το συγκεκριμένο ζήτημα δε μπορεί να γίνεται ερήμην μας."

Τώρα, συγκεκριμένες προτάσεις δεν έχει, αλλά σε αυτές θα πρέπει να καταλήξουμε συλλογικά.
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες