Πειρατές στα blogs...

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 15 Απρ 2012, 20:12

ΡΕΠΑΣ ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:
baskin έγραψε:Πικρόχολα σχόλια από τον Techie Chan

http://www.techiechan.com/?p=1619&cpage=1#comment-17142

και άστοχες παρατηρήσεις για το έμβλημα. Έχω απαντήσει.


τώρα τα θέλει ο κώλος μου αλλά δεν μπορώ,
κακώς απαντήσατε και ειδικά με αυτόν τον τρόπο (δεν σας κάνω κριτική την γνώμη μου απλά λέω)
αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα της σημαίας και δεν ''ντρέπομαι'' να πω πως συμφωνώ με την άποψη του Waste και όχι μόνο ότι ο σταυρός (που φαίνεται ως υδατογράφημα) πάνω δεξιά στην κεντρική σελίδα είναι τουλάχιστον επικοινωνιακό φαουλ.
Βέβαια μία κοινωνία που την βούτηξαν πριν πάρει την πρώτη της ανάσα στις κολυμπήθρες πως να τολμήσει να αποτινάξει από πάνω της αγκυλώσεις και "ιερά" θέσφατα αιώνων .... έλα μου ντε, μάλλον λίγο κοκτέιλ ιδεών απόψεων μου κάνει (ο ζάπας σαν ειδικός :lol: τι λέει;)


Σε όλη την Ιστορία όλοι οι πειρατές είχαν κοινούς σκοπούς, εκτός από αυτούς που είχαν σαν σύμβολο τον jolly roger που σκοπός τους ήταν να προκαλέσουν δολιοφθορές σε όποιους δεν συμπαθούσε το Στέμμα της Αγγλίας.
Όλοι οι πειρατές σηκώναν την σημαία του καραβιού τους, εκτός από αυτούς που ήταν στην υπηρεσία του Στέμματος της Αγγλίας και υπήρετούσαν τους σκοπούς της Μεγάλης Βρετανίας που για λόγους ομοιομορφίας αλλά και να αναγνωρίζονται να μην τους επιτεθεί ο Αγγλικός Στόλος, σηκώναν το Jolly Roger.
Η σημαία ειναι ένα σύμβολο με το οποίο ταυτιζόταν όλο το καράβι ώστε κάθε μέλος του πληρώματος αποδεχόμένο την σημαία και φέροντας την, να δηλώνει ότι εξυπηρετεί τους σκοπούς και τα συμφέροντα του καραβιού.
Δέστε στην Επανάσταση του '21 πού όλοι οι πειρατές του Αιγαίου πολεμήσαν για κοινό σκοπό αλλά το κάθε καράβι (καπετάνιος) είχε την δική του σημαία.

Καλώς ή κακώς το καράβι που έχουμε είναι το Ελληνικό και καλώς ή κακώς η σημαία του καραβιού είναι αυτή που είναι και περιέχει τον σταυρό είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.
Αν κάποιοι δεν μπορούν να δούν ότι η γαλανόλευκη σημαία είναι σύμβολο για το σύνολο του πληρώματος και όταν βλέπουν τον σταυρό που περιέχει το μόνο που μπορούν να σκεφθούν είναι παπάδες τότε δεν μπορώ να μην αναρρωτηθώ για την πνευματική τους ικανότητα που δεν φαντάζει μεγαλύτερη από τους χριστιανούς που βλέπουν barcode και νομίζουν ότι βλέπουν τον αντίχριστο.

Όσο για τον Τέκι, ο τύπος έπρεπε να βρεί κάτι μεμπτό για το κόμμα για να μην υποκύψουν στον πειρασμό τα πρόβατά του και ψηφίσουν εμάς και όχι τον ΣΥΡΙΖΑ που είναι το αφεντικό του. Θα έπρεπε να είμαστε χαρούμενοι που δεν βρήκε τίποτα άλλο να μας καταλογίσει πέρα από την σημαία που δεν επηρρεάζει περισσότερο από το 15% των ψηφοφόρων οι περισσότεροι των οποίων όπως απέδειξε ο Τέκις ακόμα και αν είναι μέλη του κόμματος μας υποστηρίζουν και θα ψηφίσουν σε αυτές τις εκλογές τις παλαιές τους αγάπες.
Αντίθετα η διαφήμηση που μας έγινε και η πολύ έξυπνη κίνηση πολλών να βάλουν σύνδεσμο της ιστοσελίδας μας περισσότερο καλό και διαφήμηση μας έκανε και λιγότερο κακό. Ας γνωρίζουν κάpοιοι ότι any publicity is a good publicity.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

dimo
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 02:29

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό dimo » 15 Απρ 2012, 20:18

baskin έγραψε:Εννοούσα τον blogger, αλλά όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα υπόλοιπα μέλη θεωρούν πως είναι αυτό επίπεδο συζήτησης για ένα κόμμα που προτάσσει την άμεση δημοκρατία; Τι ελπίδες έχουμε να μας πάρουν στα σοβαρά όταν απαντάμε τόσο απαξιωτικά στις παρατηρήσεις που μας γίνονται;

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Απρ 2012, 20:27

dimo έγραψε:Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα υπόλοιπα μέλη θεωρούν πως είναι αυτό επίπεδο συζήτησης για ένα κόμμα που προτάσσει την άμεση δημοκρατία; Τι ελπίδες έχουμε να μας πάρουν στα σοβαρά όταν απαντάμε τόσο απαξιωτικά στις παρατηρήσεις που μας γίνονται;

Να σε απαντησω εγω...στην παρατηρηση σου.Οταν θελεις ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν ξεκινας με αποκλεισμους.Ιδιως για ενα κομμα που δεν τοποθετειται στον αξονα αριστερα-κεντρο-δεξια(αυτο για το επικοινωνιακα αντιπαραγωγικο).Πειρατικα παντα :D
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

dimo
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 02:29

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό dimo » 15 Απρ 2012, 20:33

SilindeElendil έγραψε:
dimo έγραψε:Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα υπόλοιπα μέλη θεωρούν πως είναι αυτό επίπεδο συζήτησης για ένα κόμμα που προτάσσει την άμεση δημοκρατία; Τι ελπίδες έχουμε να μας πάρουν στα σοβαρά όταν απαντάμε τόσο απαξιωτικά στις παρατηρήσεις που μας γίνονται;

Να σε απαντησω εγω...στην παρατηρηση σου.Οταν θελεις ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν ξεκινας με αποκλεισμους.Ιδιως για ενα κομμα που δεν τοποθετειται στον αξονα αριστερα-κεντρο-δεξια(αυτο για το επικοινωνιακα αντιπαραγωγικο).Πειρατικα παντα :D


Δε σε καταλαβαίνω. Θεωρείς πως είναι αποκλεισμός το αίτημα για ψηφοφορία, ή η προσωπική μου εκτίμηση ότι η ελληνική σημαία είναι επικοινωνιακά αντιπαραγωγική σαν λογότυπο πειρατικού κόμματος;

someuser12345

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 15 Απρ 2012, 20:36

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγετε μια άσκοπη συζήτηση περί σημαίας και σήματος ΠΕΙΡ.
Υπάρχει ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ!
ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΟΝΟ με Συνέδριο!
Έλεος με τα κολλήματα ορισμένων.

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 15 Απρ 2012, 20:37

dimo έγραψε:
SilindeElendil έγραψε:
dimo έγραψε:Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα υπόλοιπα μέλη θεωρούν πως είναι αυτό επίπεδο συζήτησης για ένα κόμμα που προτάσσει την άμεση δημοκρατία; Τι ελπίδες έχουμε να μας πάρουν στα σοβαρά όταν απαντάμε τόσο απαξιωτικά στις παρατηρήσεις που μας γίνονται;

Να σε απαντησω εγω...στην παρατηρηση σου.Οταν θελεις ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν ξεκινας με αποκλεισμους.Ιδιως για ενα κομμα που δεν τοποθετειται στον αξονα αριστερα-κεντρο-δεξια(αυτο για το επικοινωνιακα αντιπαραγωγικο).Πειρατικα παντα :D


Δε σε καταλαβαίνω. Θεωρείς πως είναι αποκλεισμός το αίτημα για ψηφοφορία, ή η προσωπική μου εκτίμηση ότι η ελληνική σημαία είναι επικοινωνιακά αντιπαραγωγική σαν λογότυπο πειρατικού κόμματος;

Το δευτερο.
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 15 Απρ 2012, 20:59

SilindeElendil έγραψε:Το δευτερο.

εγω θα ελεγα οτι ειναι αντιδημοκρατικο η στειρα απαιτηση
"Απλά βγάλτε τα λογότυπα με την ελληνική σημαία από το site και το twitter και το ζήτημα τελειώνει εδώ.".

Δε θεωρω οτι υπαρχει ζητημα. Αλλα ολοι εχουν δικαιωμα στην αποψη.
Ειναι ξεκαθαρο οτι αποτελει εναλλακτικο σημα. Και εχει ξεκαθαριστει οτι θα χρησιμοποιειται στις επαφες μας με τα υπολοιπα κομματα πειρατων για να ξεχωριζουμε.

Χαιρομαι οτι ενας απλος τυπος σε μπλογκ βρισκει.. αρνητικο το.. εναλλακτικο σημα.
Αυτο σημαινει οτι δεν μπορει να επιχειρηματολογησει για αλλα ζητηματα που αφορουν το κομμα.

Και για να μιλαμε αρσενικα, πρεπει καποιος να ειναι κομπλεξικος ωστε να θεωρει οτι το εναλλακτικο σημα του κομματος με την ελληνικη σημαια περιεχει δολο.

Το κόμμα δεν τοποθετείται στον ξεπερασμένο πολιτικό άξονα αριστερά-κέντρο-δεξιά.
Άρθρο 2. Αρχές του κόμματος. http://www.pirateparty.gr/katastatiko-p ... ty-greece/

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να βλεπετε σκιες κ φαντασματα απο το πουθενα.
Οποιοσδηποτε θελει να μπει στο τρυπακι περι ακροαριστερων κ ακροδεξιων, ας διαλεξει αλλο κομμα.
Οπως δε γουσταρουμε να μας βαζουν ταμπελες, ετσι πρεπει να ξεκολησουμε κ απο το να βαζουμε ταμπελες.
Δε κανουμε, οτι δε θελουμε να μας κανουν.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

dimo
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 02:29

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό dimo » 15 Απρ 2012, 21:05

Τη συζήτηση δεν την άνοιξα εγώ αλλά δε μου φαίνεται καθόλου άσκοπη, πολύ περισσότερο επειδή πλησιάζουν εκλογές. Αφενός έχει να κάνει με το τι σύμβολα χρησιμοποιούμε, άρα και τι κόσμο θα προσελκύσουμε/απωθήσουμε, αφετέρου με το πως απαντάμε στις παρατηρήσεις που μας γίνονται, σωστές ή λανθασμένες, καλοπροαίρετες ή μη.

Το καταστατικό αναφέρει ξεκάθαρα ποιο είναι το λογότυπο του κόμματος. Δεν υπάρχει θέμα αλλαγής του, υπάρχει θέμα τήρησής του.

Ακριβώς επειδή δε θέλουμε επιπλέον ταμπέλες πέρα από αυτή των πειρατών φίλε Thermaikos, πρέπει κτγμ να φύγει η ελληνική σημαία και ο σταυρός.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό baskin » 15 Απρ 2012, 21:14

Έχω κατηγορηθεί πολλάκις για "ανθέλληνας" και "προδότης" για τις απόψεις μου περί των λεγόμενων "εθνικών" θεμάτων, αλλά δεν μπορώ να μπαίνω κάθε φορά στην σημειολογία των συμβολισμών και μάλιστα για ψύλλου πήδημα.

Η σημαία είναι ένα διακριτικό και σαν διακριτικό το βλέπω και εγώ στο εναλλακτικό σήμα. Τα κρυφά νοήματα και τις προσελκύσεις-απωθήσεις τις βλέπουν όσοι μπαίνουν σε μια διαδικασία να ψάχνουν δαίμονες παντού.

Αν αύριο οι Πειρατές φίλαθλοι του Ολυμπιακού Πειραιώς, οργανωθούν και βγάλουν και ένα σήμα που θα έχει στην πειρατική σημαία την ερυθρόλευκη κεφαλή, θα κατηγορηθούμε για γιάφκα του Μαρινάκη;
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

someuser12345

Re: Πειρατές στα blogs...

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 15 Απρ 2012, 21:24

Εδώ ο κόσμος καίγεται...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες