Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 22 Απρ 2012, 02:32

το οτι δεν εισαι μελος το ειδα, απλα ηθελα να το διαβεβαιωσεις και επισημα. Δεν μπορω να βρω που εξηγεις σαφως γιατι γραφεις στον πληθυντικο. Υποδειξε μου το που ειναι αυτη η σαφης εξηγηση.
Εγραψες/ Επειδή ίσως έχεις ξεχάσει τα ελληνικά σου, πειρατεία ονομάζεται η πράξη που κάνουν οι πειρατές. Εμείς ονομαστήκαμε Πειρατές γιατί πιστεύουμαι ότι οι πράξεις μας είναι δίκαιες γιατί βασίζονται στην αρχή μας:/ Ποια ειναι η ατζεντα σου πραγματι; Γιατι δεν γινεσαι μελος και επισημα αφου γραφεις σαν μελος; Διαβασε τον Σουηδο Ρικ γιατι ονομασε το κομμα που ιδρυσε Πειρατικο κομμα, η εξηγηση που δινεις ειναι φιαγμενη απο αερα.
Ειδες που εισαι χτεσινος και ασχετουλης αν δεν εχεις υποψιν σου την V1.0 του ΠΕΙΡ;

hephaestus
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Φεβ 2012, 02:19
Τοποθεσία: Πτελεός Μαγνησίας
Επικοινωνία:

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό hephaestus » 22 Απρ 2012, 10:54

Καλημέρα. Μήπως ξέρει κάποιος για το τι γίνεται στο Κόμμα Πειρατών Γερμανίας αναφορικά με τον πρόεδρό τους και την ακροδεξιά.
Ερωτώ βασιζόμενος στο παρακάτω άρθρο:
http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =112852345
Τα θαύματα δε ζούνε στα αντικείμενα, αλλά στα μάτια που τα κοιτούν αυτά.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Απρ 2012, 11:50

Στη Γερμανία όλα τα κόμματα έχουν θέμα με πρόσωπα που αρνούνται το ολοκαύτωμα, το οποίο όσο ξέρω απαγορεύεται με νόμο να αρνείσαι στη Γερμανία.
Υπάρχει και ειδικό κόμμα που τους στεγάζει to NPD. [National Democratic Party of Germany]
Αλλα κόμματα τους διαγράφουν σε μια νύχτα.
Στο PP αργούν γιατί περνάει από Επιτροπή Διαιτησίας. Εδώ είχαμε μια διαγραφή, μια διαφωνία του προέδρου με την Ομοσπονδιακή Ε.Δ. και η βάση τον έκραξε.
Και ο Nertz θα αλλάξει στη Γερμανία το Φθινόπωρο. Ισως τον αντικαταστήσει κοπέλα.

Εννοείται πως τα media θα ψάχνουν να κάνουν την τρίχα-τριχιά για να χτυπήσουν.
Οχι που θα τους άφηναν στο 13% να δίνουν το "κακό" παράδειγμα στη Γερμανική κοινωνία...




Am 16. April 2012 entschied das Bundesschiedsgericht der Piratenpartei, dass der im Zusammenhang mit holocaustleugnenden und anderen geschichtsrevisionistischen Äußerungen auffällig gewordene Bodo Thiesen nicht aus der Partei ausgeschlossen werden kann. Diese Entscheidung wurde auch innerhalb der eigenen Partei und von Teilen des Berliner Landesverbandes stark kritisiert. Semken nahm dagegen Thiesen zunächst in Schutz: „Es sind die 'Rausschmeißen' und 'wir müssen uns abgrenzen' immer-wieder-Herunterbeter, die das Naziproblem der Piraten darstellen, nicht die Bodos...“, zog seine Äußerungen allerdings nach interner und externer Kritik und Rücktrittsforderungen zurück und entschuldigte sich.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Thermaikos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012, 00:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό Thermaikos » 22 Απρ 2012, 12:21

H ουσια ειναι το προβλημα, και οχι η σταση των media.
----Με κουράζουν τα κείμενα που είναι μόνο κεφαλαία γράμματα και greeklish----

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό anestis » 22 Απρ 2012, 12:24

Στην ουσία ο εδώ Νεο-ναζιστής θα πάει στη Χ.Α.
Δεν θα έρθει σε μας.
Αν έρθει, θα δράσουμε κατάλληλα.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 22 Απρ 2012, 16:45

piratpartisten έγραψε:το οτι δεν εισαι μελος το ειδα, απλα ηθελα να το διαβεβαιωσεις και επισημα. Δεν μπορω να βρω που εξηγεις σαφως γιατι γραφεις στον πληθυντικο. Υποδειξε μου το που ειναι αυτη η σαφης εξηγηση.
Εγραψες/ Επειδή ίσως έχεις ξεχάσει τα ελληνικά σου, πειρατεία ονομάζεται η πράξη που κάνουν οι πειρατές. Εμείς ονομαστήκαμε Πειρατές γιατί πιστεύουμαι ότι οι πράξεις μας είναι δίκαιες γιατί βασίζονται στην αρχή μας:/ Ποια ειναι η ατζεντα σου πραγματι; Γιατι δεν γινεσαι μελος και επισημα αφου γραφεις σαν μελος; Διαβασε τον Σουηδο Ρικ γιατι ονομασε το κομμα που ιδρυσε Πειρατικο κομμα, η εξηγηση που δινεις ειναι φιαγμενη απο αερα.
Ειδες που εισαι χτεσινος και ασχετουλης αν δεν εχεις υποψιν σου την V1.0 του ΠΕΙΡ;

Συνεχίζεις να πολώνεις την συζήτηση και να προσπαθείς να την μετατρέψεις σε προσωπική αντιπαράθεση.

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να απαντάω την ερώτηση γιατί δεν είμαι μέλος, στον κάθε ένα που του ξυνίζει μία τοποθέτησή μου. Διάβασε τις 50 απαντήσεις μου στην ίδια ερώτηση και θα δείς,
Μπορεί να είμαι χτεσινός και εσύ παλαίουρας στις προσπάθειες να ιδρυθεί κόμμα, αλλά αυτό δεν δίνει διαφορετική βαρύτητα στις απόψεις μας. Εκτός αν ονειρεύεσαι μία ελιτίστικη ιεραρχική γκρούπα ή έχεις κατάλοιπα από τον στρατό.
Σου παρέθεσα το σημείο των αρχών όπου ορίζεται η συμμετοχή όλων στην διαδικασία διαμόρφωσης αποφάσεων. Αν αυτό δεν είναι ικανοποιητικός λόγος να εκφράζομαι στο πρώτο πληθυντικό τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα με εσένα.

Δεν γνωρίζω γιατί ο Σουηδός Ρίκ ονόμασε το κόμμα που ίδρυσε Πειρατές και δεν με εμδιαφέρει γιατί ούτε Σουηδός είμαι αλλά ούτε και προσωπολάτρης οπαδός να δέχομαι φωτισμένους μεσσίες. Μήπως υποννοείς ότι έπρεπε να με ενδιαφέρει γιατί ο Σουηδός Ρίκ έχει το franchise του brand name Πειρατές του οποίου έχει το copyright;

Πειρατεία είναι η αντιγραφή και ο ελεύθερος δωρεάν διαμοιρασμός πνευματικών και πολιτιστικών προϊόντων και αυτό διώκεται από τα μονοπώλια. Δεν έχει καμία σχέση με το open source που δεν διώκεται από κανέναν.
Τα μονοπώλια διώκουν την πειρατεία γιατί υποστηρίζουν ότι βλάπτει τα ίδια και την οικονομία.
Το παγκόσμιο πειρατικό κίνημα διαφωνεί με την δίωξη και έχει αποδείξει ότι ούτε την οικονομία βλάπτει, ούτε τις εταιρίες παραγωγής, ούτε τους παραγωγούς (βλέπε piracy economics που έχουν γραφθεί από πολλούς πειρατές) αλλά από την άλλη βοηθάει την πρόσβαση στην γνώση και στα πολιτιστικά προϊόντα όλων των ανθρώπων με ανυπολόγιστα οφέλη για την κοινωνία, που εμποδίζεται αυτή τη στιγμή από την μονοπωλιακή μόχλευση της αγοράς.
Σκοπός του παγκόσμιου πειρατικού κινήματος είναι να βρεθεί η φόρμουλα εκείνη που θα εμποδίζει την μονοπωλιακή μόχλευση της αγοράς και να μπορεί ο κάθε άνθρωπος να έχει πρόσβαση σε πολιτιστικά προϊόντα.
Με αυτούς του σκοπούς δεν βλέπω να διαφωνούν οι αρχές του ΠΕΙΡ, αντίθετα σύμφωνα με αυτό που σου παρέθεσα από τις αρχές δείχνει να συμφωνεί.

Αν ο μαρξιστής Γερμανός, που γράφει το άρθρο, αδυνατεί να δει το κοινωνικό όφελος λόγω του φόβου επιβίωσης σημαίνει τρία πράγματα, είτε δεν γνωρίζει τους σκοπούς του πειρατικού κινήματος και αυτό έχει να κάνει με το κατα πόσο τους εκφράζει και τους προωθεί το Γερμανικό Κόμμα Πειρατών, είτε η λύση που προτείνουν σαν φόρμουλα οι Γερμανοί Πειρατές αφήνει αρκετά σκοτεινά σημεία που όντως μπορεί να κάνει έναν συγγραφέα να πεινάσει και οι Γερμανοί πειρατές αδυνατούν να την δούν, είτε τέλος στα γεράματα άλλαξε στρατόπεδο και αποφάσισε να πάει με το μεγάλο κεφάλαιο και να υπερασπιστεί τα συμφέροντά του.
Προσωπικά επειδή θέλω τα πράγματα να αντιμετωπίζω κριτικά και να μην είμαι Ουγκ οφείλω να εξετάσω και τις τρείς παραδοχές και με κριτήριο ότι κινούμαι και στους δύο χώρους (πειρατεία, παραγωγή πολιτιστικών και πνευματικών προϊόντων) θεωρώ ότι μάλλον ισχυεί η δεύτερη παραδοχή δηλαδή ότι η λύση που προτείνουν οι Γερμανοί έχει πολλά σκοτεινά σημεία και μπορεί δυνητικά να βλάψει αρκετούς ανθρώπους.
Γιαυτό και προτείνω οι Έλληνες που πιστεύουμε στους σκοπούς του πειρατικού κινήματος να συσκευθούμε να διαμορφώσουμε μία λύση που να είναι πιο δίκαιη και να την συνεισφέρουμε στην παγκόσμια κοινότητα του πειρατικού κινήματος.
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 22 Απρ 2012, 18:31

συνεχιζεις να γραφεις σαν πειρατης ενω δεν εισαι. Ενας τριτος που μπαινει για να δει και να παρει μια ιδεα για το ειναι το ΠΕΙΡ παιρνει μια λαθος εικονα οταν διαβασει αυτα που γραφεις. Για να δικαιολογισεις την ατζεντα σου παιρνεις και μερικα αποσπασματα απο τις αρχες μας και τις ανακατευεις με τις ψευτιες σου. Ο ιζνος μας κατηγορουσε συνεχεια σαν φασιστες, εσυ κατηγορεις το Γερμανικο Πειρατικο κομμα σαν σκοταδιστες. τα Πειρατικα κομματα ειναι ανοικτα και αντεχουν καθε ελεγχο.
Για 51η φορα, πως θελεις να αλλαξεις, συμφωνα με την τελευταια σου φραση, το Πειρατικο κινημα αν δεν θελεις να γινεις μελος του; Γιατι δεν γινεσαι μελος του;

Kotsos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012, 14:20

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό Kotsos » 22 Απρ 2012, 21:07

piratpartisten έγραψε:συνεχιζεις να γραφεις σαν πειρατης ενω δεν εισαι. Ενας τριτος που μπαινει για να δει και να παρει μια ιδεα για το ειναι το ΠΕΙΡ παιρνει μια λαθος εικονα οταν διαβασει αυτα που γραφεις. Για να δικαιολογισεις την ατζεντα σου παιρνεις και μερικα αποσπασματα απο τις αρχες μας και τις ανακατευεις με τις ψευτιες σου. Ο ιζνος μας κατηγορουσε συνεχεια σαν φασιστες, εσυ κατηγορεις το Γερμανικο Πειρατικο κομμα σαν σκοταδιστες. τα Πειρατικα κομματα ειναι ανοικτα και αντεχουν καθε ελεγχο.
Για 51η φορα, πως θελεις να αλλαξεις, συμφωνα με την τελευταια σου φραση, το Πειρατικο κινημα αν δεν θελεις να γινεις μελος του; Γιατι δεν γινεσαι μελος του;


Συνεχίζεις να θέλεις να διαπληκτιστείς.
Λυπάμαι αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι διαπληκτισμός σε ανοικτό φόρουμ χωρίς επιχειρήματα όπως γίνεται από την μεριά σου και με ανόητες κατηγορίες περί ιδεολογικής καθαρότητας και ορθότητας όπως γίνεται στο ΚΚΕ και στο Μ-Λ ΚΚΕ μόνο κακό κάνουν στην εικόνα που αποκομίζει κάποιος τόσο για εσένα όσο και για αυτό που πιστεύεις ότι αντιπροσωπεύεις.
Όταν ενώ δεν είσαι ούτε και εσύ μέλος υποστηρίζεις ότι έχεις την απόλυτη ιδεολογική καθαρότητα;;;;;
Τις κατηγορίες περί εγκαθέτων, πρακτόρων και ατζέντας στον ΣΥΡΙΖΑ και στις συνιστώσες του, που σου μάθαν τέτοια συμπεριφορά σαν μέλος του που είσαι. Αν πιστεύεις ότι έχω ατζέντα οφείλεις να την καταδείξεις και να την κατονομάσεις. Όσοι με γνωρίζουν και σαν φυσικό άτομο και σαν διαδικτυακή περσόνα, γνωρίζουν ότι δεν έχω ατζέντα. Εσύ ίσως να είσαι πιο έξυπνος από αυτούς και να γνωρίζεις περισσότερα.

Επειδή δεν θέλω να συνεχίσεις να εκτίθεσαι και να εκθέτεις και κόσμο, αν θές μπορούμε να συνεχίσουμε το διαπληκτισμό μεταξύ τσιγάρου και καφέ αναλόγως σε ποια πόλη είσαι στην Σουηδία αφού και εγώ είμαι μαυροκέφαλος ( ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει)
Τελευταία επεξεργασία από 2 και Kotsos, έχει επεξεργασθεί 22 φορά/ες συνολικά
Ο νέος κόσμος έχει κάνει σαφές τι θέλει.
Κάποιον που να είναι σταθερός στη ιδεολογία του, να μην την κάνει υποκριτικά λάστιχο κατα πως τον συμφέρει και να την εκφράζει αυτή με λόγια και πράξεις αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

piratpartisten
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 15:45

Re: Το Πειρατικο κινημα κατω απο πυρα!

Δημοσίευσηαπό piratpartisten » 22 Απρ 2012, 22:28

απλα παω πασο μιας και ειμαι απο χωριο. Τι ειναι ΚΚΕ αληθεια;


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες