Παρακαλώ καθήστε :)

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
Yay
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 13:36

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό Yay » 25 Απρ 2012, 23:58

-mesitiko- έγραψε:οσους εχω ηδη φιλους τους γραφω στην ομαδα http://www.facebook.com/groups/piratepartygreece/ οποιοι δεν αποχωρουν ειναι εν δυναμει πιθανοι ψηφοφοροι ή εστω μας βλεπουν με συμπαθεια.


Αντιλαμβάνομαι το πόσο "καιγόμαστε" για ψήφους και κυρίως αναγνωρισιμότητα, αλλά ένα πράγμα που σιχαίνομαι είναι αυτό το σύστημα του ΦΒ που βάζεις ανθρώπους σε ομάδες χωρίς να τους ρωτάς.
Πόσο μάλλον όταν έχουν να κάνουν με "κόμμα". Ελπίζω να προσέχεις ποιους βάζεις, γιατί αν πχ, με πετάγανε σε ένα γκρουπ κόμματος "παασοκοΝδΚκεΚνεξαρτητοι τυρρανοκτόνοι", θα μου κάνανε κακή εντύπωση με το καλημέρα.

Τώρα φυσικά, μια άποψη είναι αυτή, ελπίζω να ισχύει η λογική σου κι απλώς να βοηθήσει τον κόσμο να μάθει περισσότερο τους πειρατές :D

espoir
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 11 Μαρ 2012, 13:41
Τοποθεσία: http://twitter.com/ecpoir
Επικοινωνία:

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό espoir » 26 Απρ 2012, 00:14

anestis έγραψε:αλλά οι μυστικές κυλιόμενες μας δίνουν 1,9 % +- 0,2 !!!

[...]

ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ καθώς τώρα μπορεί να δοκιμάσουν να μας "κοντύνουν"!


Επειδή:
* όπως ειπώθηκε σε άλλο thread το 80% του εκλογικού σώματος αγνοεί ακόμα την ύπαρξη του κόμματος
* αυτό το 80% θα πληροφορηθεί την ύπαρξη του κόμματος εντός του εκλογικού κέντρου, όταν του δώσουν στο χέρι το ψηφοδέλτιο
* από αυτούς, οι περισσότεροι ψάχνουν τί να ψηφίσουν, διότι έχουν βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια
* έχουν μάθει κάτι για τους Σουηδούς ή τους Γερμανούς πειρατές από τα mainstream MME και είναι σχετικά θετική η άποψή τους
* προτιμούν τη συμμετοχή από την αποχή, γι'αυτό και πήγαν να ψηφίσουν
* προτιμούν ένα μικρό κόμμα χωρίς "αμαρτωλή" προϊστορία και μανιφέστα ξύλινου λόγου [μ-λ, λ-μ και πάει λέγοντας]
* ίσως αισθάνονται λίγο πιο σίγουροι όταν ξέρουν πως δεν θα περάσει το 3%

Για όλα αυτά και μερικούς ακόμα λόγους, είναι πιθανό να ψηφίσουν υπέρ των Πειρατών.

Εάν υποθέσουμε ότι το εκλογικό σώμα είναι 7 εκατομμύρια (χονδρικά) και ότι η αποχή θα κυμανθεί στο 30%, τότε
* το 1% είναι 49.000 άτομα
* το 3% είναι 147.000 άτομα

Τώρα δεν μοιάζει τόσο βουνό, έτσι; :D

Προσοχή λοιπόν στην τελευταία πρόταση του anestis, διότι έχει απόλυτο δίκιο.
είμαστε όλοι αραπάδες, τσιγγάνοι, γύφτοι, μοϊκανοί
http://about.me/espoir

pervazi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 01:09

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό pervazi » 26 Απρ 2012, 01:07

Yay έγραψε:
-mesitiko- έγραψε:οσους εχω ηδη φιλους τους γραφω στην ομαδα http://www.facebook.com/groups/piratepartygreece/ οποιοι δεν αποχωρουν ειναι εν δυναμει πιθανοι ψηφοφοροι ή εστω μας βλεπουν με συμπαθεια.


Αντιλαμβάνομαι το πόσο "καιγόμαστε" για ψήφους και κυρίως αναγνωρισιμότητα, αλλά ένα πράγμα που σιχαίνομαι είναι αυτό το σύστημα του ΦΒ που βάζεις ανθρώπους σε ομάδες χωρίς να τους ρωτάς.
Πόσο μάλλον όταν έχουν να κάνουν με "κόμμα". Ελπίζω να προσέχεις ποιους βάζεις, γιατί αν πχ, με πετάγανε σε ένα γκρουπ κόμματος "παασοκοΝδΚκεΚνεξαρτητοι τυρρανοκτόνοι", θα μου κάνανε κακή εντύπωση με το καλημέρα.

Τώρα φυσικά, μια άποψη είναι αυτή, ελπίζω να ισχύει η λογική σου κι απλώς να βοηθήσει τον κόσμο να μάθει περισσότερο τους πειρατές :D


+1000000000000. Εγώ στο group έχω προσκαλέσει μόνο τους πολύ κοντινούς μου φίλους. Αλλά αν μπορούσα να προσκαλέσω φίλους στην σελίδα και εγώ αλλά και όποιος άλλος θέλει νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο. Ξέρω βέβαια ότι αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται παρά μόνο στους διαχειριστές και είναι ίσως παρακινδυνευμένο να υπάρχουν πολλοί διαχειριστές.

Yay
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 13:36

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό Yay » 26 Απρ 2012, 01:11

Αν πας στο "About", δεξιά έχει "add friends"

Προσωπικά θα κάνω add άτομα που ξέρω ότι είναι υπέρ. Από κει και πέρα, μια δημοσίευση ανά κάποια σεβαστά χρονικά διαστήματα (μη spammaroume kiolas) στον τοίχο μας, νομίζω είναι μια μέση λύση για όλους.

pervazi
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 01:09

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό pervazi » 26 Απρ 2012, 01:22

Yay έγραψε:Αν πας στο "About", δεξιά έχει "add friends"

Προσωπικά θα κάνω add άτομα που ξέρω ότι είναι υπέρ. Από κει και πέρα, μια δημοσίευση ανά κάποια σεβαστά χρονικά διαστήματα (μη spammaroume kiolas) στον τοίχο μας, νομίζω είναι μια μέση λύση για όλους.


:S Ή τα χω χάσει τελείως και δεν το βλέπω ή λέμε για άλλο πράγμα. Εγώ μιλάω για την σελίδα στο fb, όχι για το group (στο group δεν προσκαλώ γιατί δεν θεωρώ σωστό να βάζεις κάποιον σε ένα group χωρίς την έγκρισή του, με το ζόρι ουσιαστικά και εν αγνοία του). Θέλω να προσκαλέσω τους φίλους μου να κάνουν like στη σελίδα αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι share.

Yay
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 22 Απρ 2012, 13:36

Re: Παρακαλώ καθήστε :)

Δημοσίευσηαπό Yay » 26 Απρ 2012, 01:41

Ναι έχεις δίκιο!!Μιλούσα για την ομάδα.

Αλλά ναι , ακόμα και για τη σελίδα, θα δίσταζα να προσκαλέσω φίλους, ίσως κακώς, αλλά έτσι έχω μάθει.

Οπότε, όπως λες, share!


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες