ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Νέα και ειδήσεις από τον χώρο των Πειρατών
omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό omissman » 06 Απρ 2012, 21:33

ουφ, ουφ, το βαπτισμα του πυρος τελειωσε με την προσωπικη [κατ'ιδιαν] φιλικη υπομνηση του Πορτοσαλτε οτι με θυμαται απο τα κατα καιρους μεηλ που του εχω στειλει και θα τα λεμε συχνα απο δω και εμπρος !!!

Επι της ουσιας τωρα . Η συναντηση ηταν οχι μια αλλα ΤΡΕΙΣ !! Δλδ ειχαν οργανωθει τρεις ομαδες με εκπροσωπους κομματων που εκατσαν διαδοχικα σε ενα τραπεζι εξω απο τη Βιβλιοθηκη. Η ολη κατασταση ηταν στυλ χαβαλε με τον καθε απιθανο εκπροσωπο του καθε απιθανου κομματος να λεει οτι του κατεβαινε και τον Π. που προσπαθουσε να βγαλει λαγους εκμεταλλευομενος διαλογικες συζητησεις που δημιουργουσαν ενταση.
Επειδη πηγα νωριτερα [συνειδητα για να ακουσω τι λεγανε οι προηγουμενοι και να μπω στο κλιμα] επεσα πανω στη Δραση, τη ΝΔ, το κομμα των Νεων, την ΕΛ.ΛΑ.ΔΑ. ενα τυπο απο ενα κομμα της Κληρωσης (???) και τον παληο μου φιλο Δ.Χατζησωκρατη απο τη ΔΗΜΑΡ, με τον οποιο κοντραρε προκλητικα ο Τζημερος ο οποιος ελεγε ασυναρτησιες και δεν ειχε ιδιαιτερη προβολη. Τετοια ειχε ο Βαλλιανατος που συμμετειχε στο πρωτο τραπεζι.
Εμεις ειχαμε συμμετοχη στο τριτο τραπεζι παρεα με τη Χρυση Αυγη, το Πασοκ, τους Οικολογους, ενα τυπο απο τους Αποστρατους αξιωματικους και τον καθηγητη Μπουραντα, γνωστο του Π. που τον αφησε να μιλησει αρκετη ωρα λεγοντας γενικοτητες και ευχολογια. Η Δημαρ και το Πασοκ ειχαν φτωχη παρουσια, οι Ο-Π ηταν μεν μεσα στο θεμα αλλα ειπαν και τις γνωστες πολιτικες γενικολογιες και η Χ-Α εφερνε τη συζητηση στο μονο προνομιακο γι΄αυτους πεδιο, το μεταναστευτικο. Γι' αυτο και στο τελος ανεφερα μια συγκεκριμενη προταση αντιστροφης του ζητηματος ριχνοντας την ιδεα να οργανωσουμε συνοικιες με εθνικ χρωμα οπως π.χ. η chinatown, ο Π. ομως δεν με αφησε ομως να το αναπτυξω περισσοτερο ... :(

Προσπαθησα να αρπαξω ευκαιριες και να μπαινω σφηνα στις τοποθετησεις των αλλων για να δημιουργησω την αισθηση οτι εχουμε ζωντανη και συνεχη παρουσια και δεν ειμαστε εκει σαν απλοι ακροατες. Ξεκινησα με μια απο τις αρχες του Κομματος για να στηριξω στη συνεχεια την ιδεα οτι καθε επεμβαση στην πολη πρεπει να ξεκιναει απο τους πολιτες.

Τη στιγμη που δημιουργηθηκε το θεμα με την αποψη ολων για την ιδρυση Ιδιωτικων Πανεπιστημιων , απεφυγα να απαντησω αφ' ενος δινοντας τη γενικη τοποθετηση για ελευθερη διακινηση της γνωσης, αφ' ετερου ξαναφερνοντας τη συζητηση στην Αθηνα που ηταν και το θεμα της συναντησης... Δεν ξερω αν φανηκε αυτο, καταλαβα ομως οτι ο Π. ηθελε κυριως να δημιουργησει ενταση γυρω απο ενα πιασαρικο ζητημα για να εκμαιευσει "θεσεις" δια της πλαγιας !
γι΄αυτο και δεν συνεχισα.

Τελος παντων, ελπιζω να μην ειπα καμμια χοντρη πατατα. Εμαθα ομως οτι ειναι καλυτερα να πηγαινουμε σχετικα προετοιμασμενοι , οχι τοσο για το θεμα της συζητησης αυτο καθ'εαυτο, οσο για τις πιθανες σφηνες που πετανε οι δημοσιογραφοι για εκμεταλλευτουν τις ασαφειες που διεπουν συνηθως τον πολιτικο λογο. Ειμασταν εκει μαζι με τον Διονυση και εγινε και κουβεντα off air που νομιζω οτι μας εβαλε στο σκηνικο τουλαχιστον ισοτιμα με τους αλλους.
Την επομενη φορα καλυτερα ... :twisted:
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

someuser12345

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 06 Απρ 2012, 22:15

Ο τύπος του κόμματος της "Κλήρωσης" φιλοξενήθηκε σε παράθυρο για μισή ώρα σχεδόν στον ΣΚΑΙ στην μεσημβρινή εκπομπή "ΣΚΑΙ Life", αν θυμάμαι εδώ: http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=226937 και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση ο πολλής τηλεοπτικό χρόνος που του δόθηκε για ένα τόσο μονοθεματικό κόμμα.

Συνοικίες με εθνικά χρώματα = Εύκολα παρερμηνεύεται με ΓΚΕΤΟΠΟΙΗΣΗ.

Πιστεύω πως όταν βγαίνει κάποιος στα ΜΜΕ πρέπει, ό,τι κι αν τον ρωτάει ο δημοσιογράφος, να απαντάμε έτσι ώστε να τους φέρνουμε στις δικές μας βασικές προτάσεις για άμεση δημοκρατία, διαφάνεια, δικαιώματα κλπ. Δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε να τους απαντάμε επί συγκεκριμένου. Άλλωστε, αν το φιλοσοφήσουμε, όλες οι λύσεις ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΜΑΣ! 8-)

vagenasd
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 14:48
Τοποθεσία: Athens Greece

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό vagenasd » 06 Απρ 2012, 22:23

Γιώργο έχω να σου πω το εξής
Πρώτον ήσουνα πάρα πολύ καλός κυριολεκτώ
Σε άκουσε και ένας συνάδελφος μου, πολύ φιλοσοφημένο άτομο και συγγραφέας ο οποίος μου ζήτησε να πάω σπίτι του να μου δόση ένα βιβλίο που έχει γράψει για να στο δώσω του άρεσες πάρα πολύ

sirfun2
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 22:26
Τοποθεσία: Σύρος

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό sirfun2 » 06 Απρ 2012, 22:27

πότε θα το έχουμε να το ακούσουμε?

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 06 Απρ 2012, 22:49

Ορίστε όλη η εκπομπή 38 ΜΒ -39 λεπτά, μόνο για σας, παρακαλώ μην το διαδώσετε, διαδώστε το μικρό στο youtube....

http://www.pirateparty.gr/wp-content/up ... 042012.mp3
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Απρ 2012, 00:29

Και τα 4 λεπτά που μας δώσανε μαζί με την παρουσίαση, δηλ 3.30 καθαρό

www.youtube.com/watch?v=lgH2pboH1-k
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

someuser12345

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 07 Απρ 2012, 00:34

Εγώ περιμένω kontra, αλλά ακόμη τίποτα...

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό anestis » 07 Απρ 2012, 00:45

Ο Θανάσης είναι στην 2η ώρα! :(
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

someuser12345

Re: ΣΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΟΜΠΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/4 ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Δημοσίευσηαπό someuser12345 » 07 Απρ 2012, 00:46

niema problema. Έχω δυνάμεις :)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες