...για τις επιτροπές

Δημιουργία και Λειτουργία Επιτροπών από Μέλη, τα οποία ασχολούνται με ζητήματα προγράμματος στον τομέα που επιθυμούν.
thanos1
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 13:16

...για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό thanos1 » 20 Φεβ 2012, 21:06

Κάποιος θα πρέπει να βάλει μια σειρά στο θέμα των επιτροπών για 2 λόγους:
1. Θα υπάρχει τεράστια αλληλοκάλυψη στο τέλος για την συγκεκριμένη οργάνωση των επιτροπών και είναι κρίμα η κατασπατάληση πόρων
2. Θα πρέπει να υπάρχει από τις επιτροπές ένας σχεδιασμός από πάνω (καταστατικές αρχές κόμματος) προς τα κάτω (δημιουργία θέσεων)

Εάν χρειάζεται (και σίγουρα χρειάζεται) κάποιοι να εξαντλούν κάποια θέματα ώστε να προκύπτει μια θέση προς συζήτηση θα πρέπει να λειτουργήσουν άλλα threads στο φόρουμ όπου θα ανοίγονται κατά την βούληση της ομάδας - παρέας ακριβώς για την δημιουργία θέσεων πάνω σε συγκεκριμένα θέματα. Όταν θα υπάρχει θέση συγκεκριμένη θα τίθεται σε γνώση της επιτροπής με όλο το υλικό του φόρουμ. Αλλιώς δεν θα βγει άκρη ή δεν θα υπάρχουν θέσεις με σταθερότητα που απαιτεί ένα σοβαρό καταστατικό.

Οι βασικές επιτροπές πρέπει να είναι λίγες και οι θέσεις που θα προκύψουν θα πρέπει να είναι αρκετά γενικές ώστε να περιλαμβάνουν όλον τον τρόπο σκέψης και πράξης για τον συγκεκριμένο τομέα γιατί στη συνέχεια εκεί θα στηρίζονται και οι υπόλοιπες επιμέρους απόψεις και διαδικασίες.

ΠΧ Αν πούμε ότι η θέση μας στον τρόπο λήψης αποφάσεων (πειρατικά)είναι να αποφασίζουν όλα τα μέλη με ψήφο όταν θα μπορούν να γνωρίζουν όλες τις πιθανές και πραγματοποιήσιμες λύσεις για κάποιο ερώτημα ή θέμα (νομίζω υπάρχει συμφωνία σε αυτό και είναι σύμφωνο με τις καταστατικές αρχές).
Και ας πούμε ότι το θέμα μας είναι η δημιουργία των επιτροπών για την εξεύρεση των θέσεων των πειρατών (τυχαίο παράδειγμα).
Ποιες θα πρέπει να είναι οι επιτροπές? Για ποια ζητήματα καταρχήν θέλουμε να έχουμε θέσεις? Θα πρέπει λοιπόν να γίνει αναφορά σε όλες αυτές τις επιτροπές που θα πρέπει να δημιουργηθούν (ώστε να καλύπτουν κατά πρώτον αυτά που θέλει το καταστατικό) κατά τις επικρατούσες απόψεις των μελών και μετά να αρχίσουν να λειτουργούν.

Πχ βλέπω πολλές επιτροπές για θέματα που αφορούν ΙΤ, διαδίκτυο, προσωπικά δεδομένα, ελεύθερο λογισμικό κλπ, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να τεθούν σε μια επιτροπή και από την επιτροπή αυτή να βγουν αυτά τα ειδικά ως επιμέρους θέματα, για τα οποία θα πρέπει να διαμορφωθούν οι κατάλληλες θέσεις, ώστε να τα ενσωματώνει όλα προς την σωστή (πειρατική) κατεύθυνση και να απαντά στις ανάγκες και τα ερωτήματα των πολιτών.

Έχω την εντύπωση ότι μπορεί και να γράφω κάτι το οποίο είναι ελάχιστα κατανοητό αλλά όποιος μπορεί να το εκφράσει καλύτερα ας βοηθήσει ή ας μου εξηγήσει και μένα να καταλάβω!

Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να επιμείνουμε λίγο περισσότερο στον τρόπο οργάνωσης του κόμματος (όργανα, λειτουργία, αποφάσεις, ενστάσεις, αλλαγές κλπ) και να οριστικοποιήσουμε κάποιες βασικές διαδικασίες (υπάρχουν ιδέες από πάρα πολλούς από ότι έχω δει).
Σε αυτά περιλαμβάνονται και το ποιες θα είναι οι επιτροπές και η θεσμοθέτηση του τρόπου λειτουργίας τους και η προώθηση του έργου τους όταν είναι αποδεκτό από τα μέλη. Πρέπει να υπάρχουν κάποιες διαρκείς επιτροπές που να διαμορφώνουν άποψη σχετικά με τα συνεχή και καθημερινά προβλήματα.

Υπόψη ότι μέλη δεν είμαστε μόνο εμείς που συνομιλούμε τώρα στο φόρουμ. Είμαστε η ενεργή μειοψηφία κάθε κοινωνικού χώρου και γιαυτό θέλει ακόμη περισσότερο προσοχή.
Στην αρχή της δημιουργίας ενός κόμματος αυτό που εμπνέει είναι η βασική ιδέα και όχι οι λεπτομέρειες της καθημερινότητας. Αυτές πρέπει να συζητηθούν αναλυτικά στη συνέχεια από όλους τους καθημερινούς ανθρώπους.
Το έχω ξαναπεί ότι είναι κρίμα να αποκλειστούν πιθανά μέλη επειδή εμείς θέλουμε να διαμορφώσουμε τον τρόπο εμπλοκής του κόμματος σε διάφορα ζητήματα με βιαστικό τρόπο πριν ακούσουμε και τις δικές τους απόψεις.
Θέλω να πω να μην εξειδικεύουμε πράγματα δεσμευτικά πριν το συνέδριο. Ιδέες βέβαια θα υπάρχουν και πρέπει να εκφράζονται. Όπως είχα ξαναπεί όμως δεν χρειάζεται τώρα να ορίσουμε πόσο πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι ο κατώτατος μισθός ή να βάλουμε βέτο για το πόσο θα είναι το επιτόκιο της δανειακής σύμβασης της χώρας.

omissman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 16:15
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Επιτροπή για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό omissman » 21 Φεβ 2012, 11:14

thanos1 έγραψε:Κάποιος θα πρέπει να βάλει μια σειρά στο θέμα των επιτροπών για 2 λόγους:
1. Θα υπάρχει τεράστια αλληλοκάλυψη στο τέλος για την συγκεκριμένη οργάνωση των επιτροπών και είναι κρίμα η κατασπατάληση πόρων
2. Θα πρέπει να υπάρχει από τις επιτροπές ένας σχεδιασμός από πάνω (καταστατικές αρχές κόμματος) προς τα κάτω (δημιουργία θέσεων)

Οι βασικές επιτροπές πρέπει να είναι λίγες και οι θέσεις που θα προκύψουν θα πρέπει να είναι αρκετά γενικές ώστε να περιλαμβάνουν όλον τον τρόπο σκέψης και πράξης για τον συγκεκριμένο τομέα γιατί στη συνέχεια εκεί θα στηρίζονται και οι υπόλοιπες επιμέρους απόψεις και διαδικασίες.

ΠΧ Αν πούμε ότι η θέση μας στον τρόπο λήψης αποφάσεων (πειρατικά)είναι να αποφασίζουν όλα τα μέλη με ψήφο όταν θα μπορούν να γνωρίζουν όλες τις πιθανές και πραγματοποιήσιμες λύσεις για κάποιο ερώτημα ή θέμα (νομίζω υπάρχει συμφωνία σε αυτό και είναι σύμφωνο με τις καταστατικές αρχές).
Και ας πούμε ότι το θέμα μας είναι η δημιουργία των επιτροπών για την εξεύρεση των θέσεων των πειρατών (τυχαίο παράδειγμα).
Ποιες θα πρέπει να είναι οι επιτροπές? Για ποια ζητήματα καταρχήν θέλουμε να έχουμε θέσεις? Θα πρέπει λοιπόν να γίνει αναφορά σε όλες αυτές τις επιτροπές που θα πρέπει να δημιουργηθούν (ώστε να καλύπτουν κατά πρώτον αυτά που θέλει το καταστατικό) κατά τις επικρατούσες απόψεις των μελών και μετά να αρχίσουν να λειτουργούν.

Πχ βλέπω πολλές επιτροπές για θέματα που αφορούν ΙΤ, διαδίκτυο, προσωπικά δεδομένα, ελεύθερο λογισμικό κλπ, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να τεθούν σε μια επιτροπή και από την επιτροπή αυτή να βγουν αυτά τα ειδικά ως επιμέρους θέματα, για τα οποία θα πρέπει να διαμορφωθούν οι κατάλληλες θέσεις, ώστε να τα ενσωματώνει όλα προς την σωστή (πειρατική) κατεύθυνση και να απαντά στις ανάγκες και τα ερωτήματα των πολιτών.

Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να επιμείνουμε λίγο περισσότερο στον τρόπο οργάνωσης του κόμματος (όργανα, λειτουργία, αποφάσεις, ενστάσεις, αλλαγές κλπ) και να οριστικοποιήσουμε κάποιες βασικές διαδικασίες (υπάρχουν ιδέες από πάρα πολλούς από ότι έχω δει).
Σε αυτά περιλαμβάνονται και το ποιες θα είναι οι επιτροπές και η θεσμοθέτηση του τρόπου λειτουργίας τους και η προώθηση του έργου τους όταν είναι αποδεκτό από τα μέλη. Πρέπει να υπάρχουν κάποιες διαρκείς επιτροπές που να διαμορφώνουν άποψη σχετικά με τα συνεχή και καθημερινά προβλήματα.

Θέλω να πω να μην εξειδικεύουμε πράγματα δεσμευτικά πριν το συνέδριο. Ιδέες βέβαια θα υπάρχουν και πρέπει να εκφράζονται. Όπως είχα ξαναπεί όμως δεν χρειάζεται τώρα να ορίσουμε πόσο πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι ο κατώτατος μισθός ή να βάλουμε βέτο για το πόσο θα είναι το επιτόκιο της δανειακής σύμβασης της χώρας.


Συμφωνω με την ουσια της τοποθετησης σου.
Υποτιθεται ομως οτι η Διοικουσα Επιτροπη εχει αναλαβει αυτο τον ρολο, του συντονισμου δλδ των επιτροπων /;;;/

Επισης ειναι σημαντικο αυτο που θετεις για την overfragmentation των θεματων . Πραγματι πιστευω οτι ειναι αποδοτικωτερο να υπαρχουν λιγοτερες επιτροπες στα ΒΑΣΙΚΑ θεματα και μεσα απο αυτες να γινεται δουλεια στα επι μερους ζητηματα...

για τον τροπο Οργανωσης ειχε ξεκινησει αλλο thread / ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ;;/ αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι εξελιχθηκε σε ιδεολογικη πειρατομαχια !!! Ειναι πολυ σημαντικο να ξεκινησουμε οριστικοποιωντας τις ουσιαστικες διαδικασιες που θα οδηγησουν στην ενδυναμωση και αποσαφηνιση της φυσιογνωμιας του κομματος και να μην απεραντολογουμε επι παντος επιστητου ...

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙ.
Νέες "πειρατικές" αρχές :
1. Δρυός πεσούσης πας "πειρατής" ξυλεύεται
2. Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τους ευεργετηθέντες ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ
3. Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα , στο τέλος τον τρώνε οι κότες

koskin53
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 31 Ιαν 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επιτροπή για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό koskin53 » 21 Φεβ 2012, 12:58

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο thanos1

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 22 Φεβ 2012, 10:56

thanos1 έγραψε:Κάποιος θα πρέπει να βάλει μια σειρά στο θέμα των επιτροπών για 2 λόγους:
1. Θα υπάρχει τεράστια αλληλοκάλυψη στο τέλος για την συγκεκριμένη οργάνωση των επιτροπών και είναι κρίμα η κατασπατάληση πόρων
2. Θα πρέπει να υπάρχει από τις επιτροπές ένας σχεδιασμός από πάνω (καταστατικές αρχές κόμματος) προς τα κάτω (δημιουργία θέσεων)


Όταν δημιουργείς κάτι καινούργιο , προκειμένου να ανακαλύψεις τα πιθανά προβλήματα και τις πιθανές ελλείψεις , πρώτα πρέπει για λίγο διάστημα να το βάλεις σε λειτουργία. Δεν υπάρχει κανένας λόγος "πανικού". Το καλό σε αυτό το κόμμα είναι ότι καμιά απόφαση δεν θεωρείται "θεϊκή" και αμετάκλητη.


thanos1 έγραψε:Ποιες θα πρέπει να είναι οι επιτροπές? Για ποια ζητήματα καταρχήν θέλουμε να έχουμε θέσεις? Θα πρέπει λοιπόν να γίνει αναφορά σε όλες αυτές τις επιτροπές που θα πρέπει να δημιουργηθούν (ώστε να καλύπτουν κατά πρώτον αυτά που θέλει το καταστατικό) κατά τις επικρατούσες απόψεις των μελών και μετά να αρχίσουν να λειτουργούν.


Οι επιτροπές που μέχρι τώρα επιλέχθηκε να δημιουργήθηκαν , έχουν σκοπό να καλύψουν τα σημαντικότερα ζητήματα που απασχολούν την πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών. Είμαστε ΚΟΜΜΑ. Θέλουμε και ΠΡΕΠΕΙ να έχουμε θέσεις για όλα τα ζητήματα που απασχολούν την πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών.
Αν θα καταφέρουμε να το κάνουμε , θα φανεί μόνο μέσα από την λειτουργία των επιτροπών. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα με το να προσπαθήσουμε.

thanos1 έγραψε:Πχ βλέπω πολλές επιτροπές για θέματα που αφορούν ΙΤ, διαδίκτυο, προσωπικά δεδομένα, ελεύθερο λογισμικό κλπ, που κατά τη γνώμη μου πρέπει να τεθούν σε μια επιτροπή και από την επιτροπή αυτή να βγουν αυτά τα ειδικά ως επιμέρους θέματα, για τα οποία θα πρέπει να διαμορφωθούν οι κατάλληλες θέσεις, ώστε να τα ενσωματώνει όλα προς την σωστή (πειρατική) κατεύθυνση και να απαντά στις ανάγκες και τα ερωτήματα των πολιτών.


Αυτό θα φανεί μέσα από την λειτουργία των επιτροπών. Όπως είπα τίποτα δεν μας εμποδίζει να τροποποιήσουμε τις αρμοδιότητες και τον αριθμό των επιτροπών. Πριν όμως το κάνουμε αυτό , πρώτα πρέπει να ξεκινήσουν και να δούμε τα πρώτα αποτελέσματα.


thanos1 έγραψε:Επίσης πιστεύω ότι θα πρέπει να επιμείνουμε λίγο περισσότερο στον τρόπο οργάνωσης του κόμματος (όργανα, λειτουργία, αποφάσεις, ενστάσεις, αλλαγές κλπ) και να οριστικοποιήσουμε κάποιες βασικές διαδικασίες (υπάρχουν ιδέες από πάρα πολλούς από ότι έχω δει).


Αυτά είναι θέματα του καταστατικού και θα συζητηθούν στο Συνέδριο. Μόνο το Συνέδριο μπορεί να κάνει αλλαγές στο Καταστατικό.


thanos1 έγραψε:Υπόψη ότι μέλη δεν είμαστε μόνο εμείς που συνομιλούμε τώρα στο φόρουμ. Είμαστε η ενεργή μειοψηφία κάθε κοινωνικού χώρου και γιαυτό θέλει ακόμη περισσότερο προσοχή.
Στην αρχή της δημιουργίας ενός κόμματος αυτό που εμπνέει είναι η βασική ιδέα και όχι οι λεπτομέρειες της καθημερινότητας. Αυτές πρέπει να συζητηθούν αναλυτικά στη συνέχεια από όλους τους καθημερινούς ανθρώπους.
Το έχω ξαναπεί ότι είναι κρίμα να αποκλειστούν πιθανά μέλη επειδή εμείς θέλουμε να διαμορφώσουμε τον τρόπο εμπλοκής του κόμματος σε διάφορα ζητήματα με βιαστικό τρόπο πριν ακούσουμε και τις δικές τους απόψεις.
Θέλω να πω να μην εξειδικεύουμε πράγματα δεσμευτικά πριν το συνέδριο. Ιδέες βέβαια θα υπάρχουν και πρέπει να εκφράζονται. Όπως είχα ξαναπεί όμως δεν χρειάζεται τώρα να ορίσουμε πόσο πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι ο κατώτατος μισθός ή να βάλουμε βέτο για το πόσο θα είναι το επιτόκιο της δανειακής σύμβασης της χώρας.


Εδώ λίγο με έχασες. Τι εννοείς πριν ακούσουμε τις απόψεις ανθρώπων που ακόμα δεν είναι καν μέλη του κόμματος ;
Δηλαδή εμείς που είμαστε μέλη δεν θα μπορούμε να εκφράσουμε τις απόψεις μας;

Ξαναλέω ότι στο συγκεκριμένο κόμμα τίποτα δεν είναι δεσμευτικό για πάντα. Η Άμεση Δημοκρατία έχει αυτό το καλό.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Επιτροπή για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό anestis » 29 Φεβ 2012, 00:41

Να επαναλάβω κάτι προς αποφυγή παρεξηγήσεων,
όπως επαναδιατυπώθηκε σήμερα σε άτυπη συνεδρίαση της ΔΕ
με την παρουσία άλλων 6 μελών που τυχαία ήταν στο mumble.

Οι Επιτροπές δεν "κλείνουν" ποτέ, με την έννοια πως είναι πάντα έτοιμες να δεχθούν νέα Μέλη του κόμματος, όποτε αυτά έρχονται.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Yiannis Motsakos
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 06:07
Τοποθεσία: Ulm Deutschland/ Δημότης Περιστεριου- Αττικής

Re: ...για τις επιτροπές

Δημοσίευσηαπό Yiannis Motsakos » 26 Μαρ 2012, 11:10

Για να γίνουν πιο παραγωγικές και αποτελεσματικές οι ομάδες/ Επιτροπές προτείνω
να έχουμε μια συγκεκριμένη διαδικασία στης online διάσκεψης μας ( μέσω Mummble).

Για παράδειγμα:

1.Συνάντηση της ομάδας με σταθερές ώρες και μέρες
2.Kράτησης και δημοσίευση πρακτικών
3.Ανάρτηση στο forum μιας εβδομάδας πριν των θεμάτων προς συζήτηση.
4.Προετοιμασία με ερευνα των μέλλων για τα αναρτημένα θέματα
5.Brainstorming-συζήτηση για υπέρ αλλα και κατά
6.λήψη "τελικών" ιδεών/αποφάσεων/προτάσεων/σκέψεων
από τα παρόντα μέλλη.
7.Ανάρτηση αυτών στο forum με χρονοδιάγραμμα μια εβδομάδας προς ψηφοφορία
8.Τελική συζήτηση μετά το τέλος της ψηφοφορίας
9.καταχώριση στο forum(;;;)πια θα είναι η πρόταση του κόμματος προς τα Media

Φυσικά θα μου πείτε ότι αυτό υπάρχει κιόλας, αλλα δεν γίνετε πράξη! οι επιτροπές που συναντιόνται online από ένα σημείο και μετά δεν προχωρούν με της ιδέες τους και πιάνουν κάτι άλλο επειδή δεν ξέρουν πως από ένα σημείο και μετά μπορούν να συνεχίσουν. από όσα διαβάζω στο forum αλλα και ακούω στο mubble, είναι αλήθεια ότι κάνουμε ατέλειωτες συζήτησης πάνω σε ένα θέμα η´ και πολλά διαφορετικά μαζί και χρονοτριβούμε.

viewtopic.php?f=3&t=793
viewtopic.php?f=6&t=816
viewtopic.php?f=77&t=802

Είναι καιρός να συντομέψουμε μερικά πράγματα και να δώσουμε παρηγοριά στον κόσμο ότι έχουμε την δύναμη να αλλάξουμε κάτι με δημοκρατικές διαδικασίες.

Επίσης θα ήταν καλο μια Ομάδα "Άμεσης και επίκαιρης δράσεις" ( που θα στελεχωθεί από τους παρόντες στο mubble, που ευτυχώς για μένα έχουμε κάνει την καλή συνήθεια να περνάμε καθημερινά από εκεί μια βόλτα στης 22:00 h )να κάνει το ίδιο με τρέχοντα θέματα της καθημερινότητας. Όχι να βγάζουν προκήρυξης η` φύλλα τύπου αλλα να έχουμε μια πρόταση, ΑΝ μέσω επερχομενων εκλογών δεχθούμε μια ερώτηση.
Για παράδειγμα:
1.Ελεύθεροι σκοπευτές στην παρέλαση 25.03.
2.Στρατόπεδο μεταναστών στην κοζάνη

όχι για μνημόνια η´ φορολογικά μετρα, άμεσα και γρήγορα θέματα.

Με αυτόν τον τρόπο βοηθάμε και τους υποψηφιους βουλευτές μας να πάρουν μια ιδέα προς τα που οδεύει το κόμμα.

Όλα αυτά είναι μονο μια προσωπική μου ιδέα και δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνουν αλλαγές.
Master Logistic/Ψυχολογία πώλησης & Marketing
Sic semper tyrannis
Facebook--->Yiannis Motsakos
Skype------->yiannis_motsakos


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 2 και 0 επισκέπτες