Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 13 Οκτ 2011, 12:49

Πιστεύω οτι η υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα έχει σημαντικά πλεονεκτήματα πέρα από τα οικονομικά οφέλη.

Το ελληνικό κράτος έχει προχωρήσει σε σκανδαλώδεις συμφωνίες με τη microsoft σε μια περίοδο που τα υπόλοιπα κράτη προσανατολίζονται προς το ανοιχτό λογισμικό.

Ποιά είναι η γνώμη σας;
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

lensman
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 13 Οκτ 2011, 10:07

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό lensman » 13 Οκτ 2011, 13:49

Είμαι χρήστης Linux εδώ και αρκετά χρόνια. Έχω κάνει υπολογιστές που έχω βρεί κυριολεκτικά στα σκουπίδια να πετάνε με αυτά. Στην δουλειά μου πάντα έχω μαζί μου τα Puppy Linux σε στικάκι διότι οι υπολογιστές μας είναι πανάρχαιοι και δεν μπορούν να σηκώσουν αλλιώς τις απαιτήσεις του σύγχρονου διαδικτύου. Άσε που οι εκτυπώτές χαλάνε κάθε τρεις και λίγο και μόνο με τα Linux (και το CUPS) μπορείς να βγάλεις τίποτα.

Παρόλα αυτά οποιαδήποτε πρόταση για ανοιχτό λογισμικό βάζω στο τμήμα μηχανοργάνωσης πέφτει στο κενό. Υπάρχει μεγάλος δισταγμός να υιοθετηθεί το ανοιχτό λογισμικό διότι πιστεύεται ότι θα χρειαστεί περισσότερη εκπαίδευση και κατάρτιση. Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι ιστορίες για φαλακρά φιδάκια: Τα καινούργια Ubuntu κυριολεκτικά ξεσκίζουν τα Windows σε άποψη φιλικότητας και προσαρμογής. Ακόμα και η γυναίκα μου (που είναι άσχετη από υπολογιστές) τα βρίσκει αρκετά πιο όμορφα και φιλικά και έμαθε να τα δουλεύει μόνη της, χωρίς καμία βοήθεια από εμένα.

Άλλα μειονεκτήματα φαίνεται να διορθώνονται σιγά-σιγά. Το Google Plus μπορεί πλέον να διεξάγει βίντεο-κλήσεις μέσω ενός απλού browser δίχως να χρειάζεται η εγκατάσταση προγράμματος τύπου Skype, και πολλά εμπορικά προγράμματα έχουν ήδη αρκετές "ανοιχτές" επιλογές. Τα LibreOffice όχι μόνο δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα MS Office, αλλά είναι και αρκετά πιο εύκολο να προσαρμοστείς σε αυτά ερχόμενος από τα Office 2003 από ότι να ξαναπροσαρμοστείς στα Office 2007-2010.

Ωστόσο όμως (και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο ΟΜΩΣ) υπάρχει εξοπλισμός σε υπηρεσίες του δημοσίου όπως πχ στα νοσοκομεία για τα οποία δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Εάν ένα ιατρικό μηχάνημα έχει πρόγραμμα οδήγησης μόνο στα Windows δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις Windows, τουλάχιστον μέχρι ο κατασκευαστής να βάλει κάποιου είδους driver.

Επιπλέον μου έχει συμβεί ενώ έχω εγκαταστήσει Linux ξαφνικά εκεί που δεν το περιμένω να αντιμετωπίζω προβλήματα με τον ήχο, τα γραφικά ή την Motherboard και να μην ξέρω τι μου γίνεται. Μου έχει συμβεί να βάζω την καινούργια έκδοση του Ubuntu και εκεί που όλα πηγαίναν μέλι-γάλα με την προηγούμενη, ξαφνικά να μου διαλύεται το σύστημα και να πρέπει να ξαναεγκαθιστώ από την αρχή. Αυτό είναι εντάξει όταν είσαι μόνος σου στο σπίτι, αλλά όταν είσαι στο δημόσιο και πρέπει να παραδόσεις μια αναφορά όσο γίνεται πιο σύντομα δημιουργείται πρόβλημα.

Με δυο λόγια η αντικατάσταση των Windows από Linux θα είναι μια επίπονη διαδικασία η οποία θα απαιτήσει χρόνο και υπομονή, εάν όχι χρήμα.

piratiko.org
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό piratiko.org » 13 Οκτ 2011, 14:02

Προφανώς, η κυβέρνησή μας στη CIA... :geek: Θα ήθελα να ξέρω πόσα χρήματα δώθηκαν.. :evil:
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές. Οι επίσημες θέσεις βρίσκονται στο http://www.pirata.gr
My Blog: http://www.pressfree.net
Γιώργος

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 13 Οκτ 2011, 15:09

lensman έγραψε:Ωστόσο όμως (και αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο ΟΜΩΣ) υπάρχει εξοπλισμός σε υπηρεσίες του δημοσίου όπως πχ στα νοσοκομεία για τα οποία δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Εάν ένα ιατρικό μηχάνημα έχει πρόγραμμα οδήγησης μόνο στα Windows δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις Windows, τουλάχιστον μέχρι ο κατασκευαστής να βάλει κάποιου είδους driver.

Ναι, αναγκαστικά θα πρέπει να παραμείνουν μερικά μηχανήματα με windows για διασύνδεση με συσκευές οι οποίες πιθανόν να μην υποστηρίζονται όμως αυτά θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!
lensman έγραψε:Επιπλέον μου έχει συμβεί ενώ έχω εγκαταστήσει Linux ξαφνικά εκεί που δεν το περιμένω να αντιμετωπίζω προβλήματα με τον ήχο, τα γραφικά ή την Motherboard και να μην ξέρω τι μου γίνεται. Μου έχει συμβεί να βάζω την καινούργια έκδοση του Ubuntu και εκεί που όλα πηγαίναν μέλι-γάλα με την προηγούμενη, ξαφνικά να μου διαλύεται το σύστημα και να πρέπει να ξαναεγκαθιστώ από την αρχή. Αυτό είναι εντάξει όταν είσαι μόνος σου στο σπίτι, αλλά όταν είσαι στο δημόσιο και πρέπει να παραδόσεις μια αναφορά όσο γίνεται πιο σύντομα δημιουργείται πρόβλημα.

Έχεις δει πολλούς στο δημόσιο τομέα να έχουν cutting edge windows; Αυτό που θέλω να πω είναι οτι θα μπαίνει ένα linux με long term support και τα updates θα γίνονται μόνο με πολύ stable πακέτα.
lensman έγραψε:Με δυο λόγια η αντικατάσταση των Windows από Linux θα είναι μια επίπονη διαδικασία η οποία θα απαιτήσει χρόνο και υπομονή, εάν όχι χρήμα.

Δεν διαφωνώ οτι η σταδιακή απόσυρση των windows θα είναι μια επίπονη διαδικασία όμως τα οφέλη μακροπρόθεσμα θα είναι τεράστια.
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

ditikos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Οκτ 2011, 13:04

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό ditikos » 13 Οκτ 2011, 22:34

Συμφωνώ με την υιοθέτηση μιας "κρατικής" πλατφόρμας λογισμικού η οποία θα είναι κοινή και εξειδικευμένη σε τομείς που είναι αναγκαίοι. Όμως βλέπετε σε επίπεδο workstation και όχι επίπεδο network based government.

Αυτό προϋποθέτει:

- Εξυγχρονισμό των μηχανημάτων και των τεχνικών υποδομών σε όλη την επικράτεια με βλέψη τουλάχιστον 10ετίας.
- Ουσιαστική έρευνα αναγκών, τόσο στο λογισμικό όσο και στο hardware.
- Ανάπτυξη αναγκαίων λειτουργικών προγραμμάτων για την σωστή λειτουργία της πλατφόρμας.
- Σχεδίαση της πιο απλής διαδραστικής διαδικασίας (UI) βάσει της απόδοσης και της γρήγορης εξυπηρέτησης.
- Εκμάθηση 100% στους δημόσιους υπαλλήλους του τελικού προϊόντος
- Επέκταση υπο προϋποθέσεις.

Για την Ελλάδα αυτό σημαίνει οτι ο πιο δυνατός είναι η ουσιαστική οργάνωση ενός διαλυμένου κράτους που δε θα στηρίζεται σε πελατειακές σχέσεις (εκτός αν εννοούμε τις client/server σχέσεις :P ) και σαφώς μειωμένες θέσεις απο λειτουργίες που εκσυγχρονίζονται. Δεν σημαίνει οτι καταργείται το δημόσιο αλλα η γραφειοκρατεία που είναι πολύ σημαντικό γιατι εκεί υπάρχει μεγάλο πολιτικό παιχνίδι και μεγάλη λαμογιά.

Ο πιό αδύναμος κρίκος όμως είναι η ίδια η πλατφόρμα. Γιατι εκεί θα στοχεύσουν συνέχεια hackers (το πιο φυσικό) αφού νοητά αν κάποιος έχει πρόσβαση σε κάποιο νευραλγικό κόμβο θα έχει και τη πρόσβαση με την αντίστοιχη ευθύνη.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό anestis » 15 Οκτ 2011, 11:05

Ας ξεκινήσουμε από τα χιλιάδες μηχανάκια που παίζουν το ρόλο γραφομηχανής/spreasheet/τερματικό/

Τα λεφτά που φεύγουν στην M$ να τα διοχετεύσουμε στις αμοιβές όσων θα υποστηρίξουν τα μηχανάκια.
(Τα λεφτά μένουν εδώ αντί να πάνε Αμερική).

Επίσης έτσι θα αποφύγουμε την αγορά νέων PC, ειδικά τώρα που το Δημόσιο δεν θα έχει λεφτά.


Ανέστης Σαλονίκη
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 02:49

... Έβαλα Ubuntu δοκιμαστικά, πριν κάνα μήνα. ... και το πρώτο που σκέφτηκα "ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΟΥΜΕ WINDOWS;;;"

Δηλαδή, εγώ δε τα χρησιμοποιώ γιατί: Α) δεν έχουν το Group Chat του MSN (ναι, το χρειάζομαι γιατί έχουμε μια ομάδα εκεί και μιλάμε) B) Το πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο που έχουν... δε μου κάνει...

ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΥΤΕ ΒΙΝΤΕΟ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΣΑΤ ΣΤΟ MSN ΚΑΝΟΥΝ (καλά.. .δε παίρνω και όρκο...)!!!

ΕΝΑ ΕΞΕΛ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΟΥΟΡΝΤ ΘΕΛΟΥΝ! ΠΟΙΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ;;;;

Και ναι... στα Νοσοκομεία θέλει Windows... ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑ;;; Η ΕΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΙ WIN;;; Ή ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΤΗΣ SIMMENS ΤΟ ΚΑΝΓΚΕΛΟ;;;

Να πω εδώ, οτι για τα πανεπιστήμια, πχ, εχει η microsoft τσάμπα Windows... να πω οτι αμφιβάλω αν τα παίρνουν τσαμπα; Να πω οτι μαλών τα αγοράζουν Υ/Η ΜΕ WINDOWS!!!

:D

isotimiadotinfo
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:48

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό isotimiadotinfo » 04 Ιαν 2012, 10:57

Καλημερα,

Διαφωνω με το ανοικτο λογισμικο και προτεινω τα windows xp σαν το πιο σταθερο καλο και γρηγορο λειτουργικο.

Το δημοσιο θα γλιτωσει εκατομυρια αν εφαρμοσει αυτο που ξερουμε οτι δουλευει αψογα.

Επισης ενα avast σε ολους και παει και το κονδυλι για τις πολυεθνικες που αρμεγουν.

Κατα αυτο τον τροπο θα σταματησουν να πετανε στις δημοσιες υπηρεσιες χρησιμα κουτια. Ενα μηχανημα με xp , office diadiktio ktl εκπασιδευει ενα μαθητη. Κριμα να πεταμε χρησιμα πραγματα.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: Υιοθέτηση ανοιχτού λογισμικού στο δημόσιο τομέα

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Ιαν 2012, 11:19

Μια ενδιαφέρουσα είδηση (αν και περσινή) σχετικά με το θέμα από Ιρλανδία, παραδοσιακό πελάτη της Microsoft τα προηγούμενα χρόνια:

http://www.irishtimes.com/newspaper/fin ... 31925.html
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

Xenofongr
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:23

Τι τεχνογνωσία και τι θέληση έχουμε;

Δημοσίευσηαπό Xenofongr » 04 Ιαν 2012, 12:34

Το βέλτιστο είναι να στηριχθούμε πάνω σε έναν πυρήνα και να τον αναπτύξουμε.
Όμως αυτό δεν είναι πλέον βιώσιμο, οι εξελίξεις μας προσπεράσανε. Αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει ένα ενιαίο σχέδιο προδιαγραφών, όσον αφορά τις βάσεις δεδομένων. Έπειτα χρειάζονται δημόσιοι λειτουργοί που να γνωρίζουν την εργασία τους για να της γεμίσουν. Ο εξοπλισμός που υπάρχει είναι σχετικά επαρκείς, αυτό που δεν υπάρχει είναι η θέληση και η τεχνογνωσία.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες