ΠΡΟΤΑΣΗ

dimitrisc
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:23

ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό dimitrisc » 18 Φεβ 2012, 21:05

Φίλες και φίλοι
Παρατηρώ, με πολύ χαρά, ειδικά τις τελευταίες μέρες μια έντονη κινητικότητα στο forum. Ομολογώ ότι συνολικά, το επίπεδο των posts είναι εξαιρετικά υψηλό. Οι απόψεις που εκφράζονται, οι τοποθετήσεις, οι συζητήσεις δείχνουν ότι πίσω από τα usernames υπάρχει ποιοτική αντίληψη και διάθεση συνέργιας. Σχεδόν με ανησυχία, πρέπει να πω ότι συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα διαβάζω. Από την άλλη, αυτό είναι η επιβεβαίωση ότι βρίσκομαι στο σωστό καράβι. Αντιλαμβάνομαι μια ανάγκη, σχεδόν μια αγωνία όλων μας, να εκφραστούμε, να προτείνουμε, να κάνουμε κάτι να ξεφύγουμε από τη μαυρίλα γύρω μας. Είδα προτάσεις για πολιτειακές αλλαγές (νέο σύνταγμα) και λίγο πιο κάτω ιδέες για τηλεοπτικά spot. Απόψεις για εθνικά θέματα και εξωτερική πολιτική, το στρατό, την οικονομία την υγεία, την παιδεία, το δημόσιο και πολλά άλλα. Ψηφοφορίες, επιτροπές. Όλα σωστά και καλά. Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Στο σημείο αυτό ανησύχησα κάπως.
Σκέφτηκα πόσο κρίμα θα ήταν αν αυτό το brainstorming δεν αποκτούσε δυναμική. Αν «χανόταν η μπάλα». Αν μετεξελισσόταν σε μια λέσχη φιλοσοφικών διαλογισμών. Όχι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κακό, αλλά καλύτερο θα ήταν, να πιστεύουμε, να στοχοθετούμε, να σχεδιάζουμε και, κάποια στιγμή, να επιτυγχάνουμε συγκεκριμένους στόχους. Αυτό για μένα είναι πολιτική.
Βέβαια, όταν στις μέρες μας μιλάς για πολιτική, στην καλύτερη περίπτωση εισπράττεις καχυποψία, στη χειρότερη εισπράττεις πέτρες. Κι όχι άδικα. Αν όμως έχεις κάτι να πεις, αν θέλεις κάτι να αλλάξεις , αν θες να πείσεις, πρέπει να ασκήσεις πολιτική. Και για να πετύχεις θα πρέπει να έχεις στρατηγική.
Ανησυχώ κάπως για τη στρατηγική μας. Δεν θέλω να προκαταλάβω τίποτε. Πιστεύω όμως ότι ήρθε η στιγμή που τα επιμέρους θέματα (οργανωτικά και προγραμματικά) που βρίσκονται ανοιχτά κυρίως εδώ στο forum πρέπει να συγκεντρωθούν και να πάρουν σάρκα και οστά. Ειδάλλως πιστεύω ότι κινδυνεύουμε να χάσουμε την επαφή με τους στόχους μας αλλά και μεταξύ μας.
Ως εκ τούτου προτείνω για λόγους καλύτερου συντονισμού:
Να εκλεγεί ή (κατά την άποψή μου ακόμη καλύτερα) να ορισθεί από την Δ.Ε, μία ομάδα (ο «ορθός» πολιτικός όρος θα ήταν γραμματεία πολιτικού σχεδιασμού και οργάνωσης, αλλά μάλλον δεν θα μας αρέσει αυτός ο τίτλος γιατί θα παραπέμπει σε καθεστώτα κόμματα) με συγκεκριμένο συντονιστή (οι καναδοί πειρατές σε αντίστοιχο σχήμα τον ονομάζουν senior administrator ή τέλος πάντων αποφασίζει η Δ.Ε πως θα τον ονομάσει) και μέλη από έναν υπεύθυνο για κάθε τομέα, πχ. Παιδεία, υγεία, σύνταγμα, οικονομία κ.λ.π.(οι καναδοί πάλι τους ονομάζουν administrators). Η ομάδα αυτή να αναλάβει την ευθύνη της συλλογής και σύνθεσης των προτάσεων σε ένα πρόγραμμα, έως τις 18 Μαρτίου, οπότε και θα δοθεί προς έγκριση ή μη σε ηλεκτρονική ψηφοφορία από τα μέλη του κόμματος. Θα μπορεί να τροποποιηθεί σε τακτικό ή έκτακτο συνέδριο. Επίσης η ίδια ομάδα με ευθύνη του συντονιστή θα βοηθήσει σε βασικά οργανωτικά ζητήματα (δημιουργία-λειτουργεία τοπικών γραφείων-εκδηλώσεις-εκλογικά θέματα) και θα διαλυθεί αυτόματα την επομένη των εκλογών, όποτε αυτές γίνουν.
Πειρατικά και μαχητικά
Δημήτρης Χατζάκης

SilindeElendil
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1456
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 11:28
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό SilindeElendil » 18 Φεβ 2012, 21:10

Συμφωνω σχεδον στο συνολο της προτασης σου εκτος απο τον one man show administrator,αντ΄αυτου προτεινω πενταμελη συντονιστικη επιτροπη(ΔΕ) μετα απο ψηφοφορια αναμεσα στα μελη της ομαδας.Πειρατικα παντα. :)
Dura lex...Sed lex
Ότι γράφω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις.
'Οποιος επιθυμεί εναλλακτικούς διαύλους επικοινωνίας ας μου στείλει ένα Pm

kdev
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 22:56

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό kdev » 18 Φεβ 2012, 21:13

συμφωνω και εγω δημητρη στην προταση, καποια τυπικα, διαδικαστικα θεωρω τα λυνουμε πολυ ευκολα μεταξυ μας

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 21:14

Οι ομάδες Προγράμματος στις οποίες αναφέρεσαι θα ξεκινήσουν να οργώνονται με εθελοντές στις επόμενες 2 μέρες.
Το αν και πως θα δουλέψουν εξαρτάται από τα Μέλη τους.
Πάντως τα χρονοδιαγράμματα που εκφράζεις μου φαίνονται άπιαστα, πόσο μάλλον με εκλογές στις 29/4 πάνω από το κεφάλι μας...
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

crisal
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 01:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό crisal » 19 Φεβ 2012, 02:15

Γενικα συμφωνω.
+1

dimitrisc
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:23

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό dimitrisc » 19 Φεβ 2012, 02:44

anestis έγραψε:Οι ομάδες Προγράμματος στις οποίες αναφέρεσαι θα ξεκινήσουν να οργώνονται με εθελοντές στις επόμενες 2 μέρες.
Το αν και πως θα δουλέψουν εξαρτάται από τα Μέλη τους.
Πάντως τα χρονοδιαγράμματα που εκφράζεις μου φαίνονται άπιαστα, πόσο μάλλον με εκλογές στις 29/4 πάνω από το κεφάλι μας...

anestis αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι απόψεις που έχουν ήδη εκφρσστεί, είτε στο forum είτε στις συναντήσεις μας, πρέπει να συγκεντρωθούν, να αξιολογηθούν και να γίνουν συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις. Με λίγα λόγια να αποκτήσουμε στρατηγική. Να δούμε που θέλουμε να πάμε και πως. Η πρότασή μου στόχο είχε να κινήσει κάποιε διαδικασίες ώστε τα ζητήματα αυτά να τρέξουν γρήγορα. Ειδάλλως θα συζητάμε ατελείωτα (όχι ότι το θεωρώ κακό) και στο τέλος θα αρχίσουμε να μαλώνουμε μεταξύ μας.

logi
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 20:11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό logi » 19 Φεβ 2012, 07:35

SilindeElendil έγραψε:Συμφωνω σχεδον στο συνολο της προτασης σου εκτος απο τον one man show administrator,αντ΄αυτου προτεινω πενταμελη συντονιστικη επιτροπη(ΔΕ) μετα απο ψηφοφορια αναμεσα στα μελη της ομαδας.Πειρατικα παντα. :)


Με πρόλαβες. +1

tsentseris
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 10 Ιαν 2012, 18:22

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό tsentseris » 19 Φεβ 2012, 11:05

Πολύ καλή πρόταση και καιρός να μπαίνει μπροστά αλλά μη βάλετε το χέρι στη φωτιά για άμεσες εκλογές
Πειρατικά Μιχάλης ;)

Βασίλης
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012, 23:10

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό Βασίλης » 19 Φεβ 2012, 11:19

Συμφωνώ και εγώ με την πρόταση, εκλογές δε βλέπω να γίνουν τόσο σύντομα, ίσως να τις προλάβουμε όταν τελικά γίνουν.

thanos1
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 23 Ιαν 2012, 13:16

Re: ΠΡΟΤΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό thanos1 » 19 Φεβ 2012, 11:28

dimitrisc έγραψε:
anestis έγραψε:Οι ομάδες Προγράμματος στις οποίες αναφέρεσαι θα ξεκινήσουν να οργώνονται με εθελοντές στις επόμενες 2 μέρες.
Το αν και πως θα δουλέψουν εξαρτάται από τα Μέλη τους.
Πάντως τα χρονοδιαγράμματα που εκφράζεις μου φαίνονται άπιαστα, πόσο μάλλον με εκλογές στις 29/4 πάνω από το κεφάλι μας...

anestis αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι απόψεις που έχουν ήδη εκφρσστεί, είτε στο forum είτε στις συναντήσεις μας, πρέπει να συγκεντρωθούν, να αξιολογηθούν και να γίνουν συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις. Με λίγα λόγια να αποκτήσουμε στρατηγική. Να δούμε που θέλουμε να πάμε και πως. Η πρότασή μου στόχο είχε να κινήσει κάποιε διαδικασίες ώστε τα ζητήματα αυτά να τρέξουν γρήγορα. Ειδάλλως θα συζητάμε ατελείωτα (όχι ότι το θεωρώ κακό) και στο τέλος θα αρχίσουμε να μαλώνουμε μεταξύ μας.


Υπάρχει αναφορά και σε άλλο thread. Αξίζει να διαβαστεί και δίνει απαντησεις στα περισσότερα θέματα και προβληματισμούς.
http://www.metronieuws.nl/world/kick-th ... 9KwePJfuY/

Προσωπικές απόψεις:
Οι ιδέες και απόψεις του κόμματος πρέπει να λάβουν υπόψη σκέψεις και προβληματισμούς της ευρύτερης κοινωνίας και όχι μόνον τις δικές μας που είμασυτε πιο ευαισθητοποιημένοι και γίναμε ήδη μέλη.
Πριν δημιουργήσουμε μια ιδεολογική περίφραξη (δεν ξεκινά έτσι αλλά όταν συγκεκριμενοποιείς απόψεις για καθημερινά θέματα βλέπεις το δένδρο και χάνεις το δάσος) ας αφήσουμε περισσότερο κόσμο να έλθει σε μας και να ακούσουμε περισσότερες απόψεις από άλλους που δεν έχουν τις άμεσες δικές μας ευαισθησίες. Ή μήπως είμαστε εμείς προφήτες και δεν θέλουμε να περιμένουμε γιατί έχουμε ήδη την αλήθεια?
Γίναμε αλήθεια τόσοι πολλοί και πλέον αντιπροσωπεύουμε την κοινωνία?
Εξάλλου στην αρχή δεν ευαγγελιζόμαστε συγκεκριμένες πολιτικές θέσεις αλλά την πλατφόρμα και τον τρόπο και την οργάνωση έτσι ώστε να εκφράζονται οι πολιτικές θέσεις που αφορούν τους πολίτες και αυτοί να επιλέγουν.
Μπορούμε να λέμε τις απόψεις να ζυμωνόμαστε, να οργανωνόμαστε και να πάμε στο συνέδριο το οποίο θα αποσαφηνίσει όλα τα επι μέρους θέματα.

--> Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη να αρχίσουμε πιο πργανωμένη δουλειά.
Σε καμιά περιπτωση δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να κινηθούμε σε ρυθμούς εκλογών. Αν προλάβουμε έχει καλώς.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες