Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό pav » 18 Φεβ 2012, 01:33

Άρθρο 7. Σώμα των Μελών
7.3. Οι αποφάσεις λαμβάνονται με απλή πλειοψηφία των ψηφισάντων, εφ’ όσον αυτοί αντιπροσωπεύουν περισσότερο από το ένα δεύτερο (1/2) του Σώματος των Μελών.


Αυτό, όπως και το άρθρο 7.1, κάνει αναφορά σε ποσοστό επί του συνόλου του Σώματος των Μελών και όχι μόνο των ψηφισάντων. Οπότε αν σήμερα έχουμε περίπου 500 εγγεγραμμένα μέλη, σε κάθε ψηφοφορία των μελών πρέπει να συμμετέχουν τουλάχιστον 250 άτομα για να θεωρηθεί έγκυρη. Συνεπώς, η ψηφοφορία "Ψηφοφορία για Εδρα" (για παράδειγμα) είναι άκυρη εκτός κι αν υπάρξει ρυθμιστική απόφαση από την Δ.Ε. σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του άρθου 13.1.

Σωστά;

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 18 Φεβ 2012, 02:53

Δεν είμασταν κόμμα (ούτε τώρα είμαστε μέχρι την έκδοση της απόφασης από τον άρειο πάγο) επίσημα, οπότε το καταστατικό επίσημα δεν ισχύει ακόμα.
Όταν γίνουμε επίσημα, θα πρέπει όλες οι κινήσεις να γίνονται τυπικά.

Όλες οι προηγούμενες έγιναν με βάση τα πιστεύω, την καλοσύνη, την υπομονη των οργανωτών.

.&-

pav
Δημοσιεύσεις: 1751
Εγγραφή: 09 Ιαν 2012, 16:30

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό pav » 18 Φεβ 2012, 03:27

SpecialK έγραψε:Όλες οι προηγούμενες έγιναν με βάση τα πιστεύω, την καλοσύνη, την υπομονη των οργανωτών.


Δεν αντιλέγω. Το αναφέρω ως πιθανό προβληματικό σημείο, το οποίο μπορεί να γίνει ιδιαίτερα αισθητό όταν έχουμε πολλά περισσότερα μέλη αλλά κάποια από αυτά θα είναι ανενεργά.

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό adrian » 18 Φεβ 2012, 03:30

η σκληρη αληθεια ειναι οτι συνεχως εντοπιζονται μικρο-bugs στο καταστατικο.
στο συνεδριο θα διορθωθουν...
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

aljawn
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:47

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό aljawn » 18 Φεβ 2012, 19:29

Χαιρετώ και πάλι.

Επειδή θυμάμαι τις συζητήσεις προ της κατάθεσης, να θυμίσω απλά ότι το καταστατικό που κατατέθηκε μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα προσωρινό.
Μπορεί κάλλιστα ν' αλλάξει με συνέδριο. Η Ρώμη εξάλλου δεν φτιάχτηκε σε μια μέρα...

Πάντως η πρόταση για οργάνωση σε άρθρα ή/και κεφάλαια είναι σημαντική, γιατί επιτρέπει την καλύτερη οργάνωση.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 19:32

Ναι, θα γίνουν όλα, σιγά-σιγά!
Και πλατφόρμες και δομές και συζήτηση και ψηφοφορίες και Συνέδρια!
Οι απαιτήσεις που έχουμε από ένα κόμμα ημερών, θα καθήλωναν 100 full time ανθρώπους για ένα χρόνο!

aljawn έγραψε:Χαιρετώ και πάλι.
Επειδή θυμάμαι τις συζητήσεις προ της κατάθεσης, να θυμίσω απλά ότι το καταστατικό που κατατέθηκε μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα προσωρινό.
Μπορεί κάλλιστα ν' αλλάξει με συνέδριο. Η Ρώμη εξάλλου δεν φτιάχτηκε σε μια μέρα...
Πάντως η πρόταση για οργάνωση σε άρθρα ή/και κεφάλαια είναι σημαντική, γιατί επιτρέπει την καλύτερη οργάνωση.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

aljawn
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:47

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό aljawn » 18 Φεβ 2012, 19:45

Ανέστη η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί λόγω φόρτου το τελευταίο διάστημα και βλέπω πρέπει να κάνω κατς απ. Πάντως από τα λίγα που είδα στα ΜΜΕ, μου άρεσε η παρουσίαση σας.
Φυσικά βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα θέματα σημαντικά, όπως πχ. η οικονομικές θέσεις του κόμματος (είχα δηλώσει ότι με ενδιαφέρει και εμένα) στα οποία δεν έχουν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα.

Βέβαια, αν ήμουν στην θέση σας, θα ξεκινούσα από πολύ βασικές πολιτικές (και όχι ιδεολογικές) ερωτήσεις του στυλ:

- θα έχουμε "επαγγελματίες" πολιτικούς; (όχι με την έννοια μόνο του επαγγέλματος, αλλά και με αυτή του σταθερού προσώπου)
- τι σχέση θα έχουμε με τα υπόλοιπα πειρατικά κόμματα; (θα υπακούμε ή θα έχουμε δική μας πορεία; )
- τι βαθμό ελευθερίας θα επιτρέπουμε στα μέλη; (πχ. θα έχουμε ένα μίνιμουμ θέσεων ή το κόμμα θα σχεδιάζει τα πάντα; )

(ο πρώτος πληθυντικός χρησιμοποιείται για χάρη της συζήτησης, μιας και εγώ δεν είμαι (ακόμα) μέλος)

ΥΓ. Η πρόταση που σου έκανα τότε ισχύει ακόμα αν ενδιαφέρεσαι.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 20:00

aljawn έγραψε:Θα έχουμε "επαγγελματίες" πολιτικούς; (όχι με την έννοια μόνο του επαγγέλματος, αλλά και με αυτή του σταθερού προσώπου)

Ουτε καν πολιτικούς, πόσο μάλλον επαγγελματίες! Είμαστε απλοί "διευκολυντές" μιας κατάστασης και βοηθούμε όλοι, όπου είναι καλός ο καθένας. Ελπίζω ότι θα φανεί σύντομα και στις Ομάδες Εργασίας και Προγράμματος.

aljawn έγραψε:- τι σχέση θα έχουμε με τα υπόλοιπα πειρατικά κόμματα; (θα υπακούμε ή θα έχουμε δική μας πορεία; )

Ολα τα Κ.Π. είναι αυτόνομα και συντονίζονται "χαλαρά" και ελεύθερα. Κανείς δεν χρειάστηκε να υπακούσει σε κάτι μέχρι τώρα, ούτως ή άλλως έχουμε μόνο 5-6 κοινά θέματα με όλα τα Κ.Π. και πάμε μέχρι τα 22 θέματα που τα μοιραζόμαστε με μερικά Κ.Π.

aljawn έγραψε:- τι βαθμό ελευθερίας θα επιτρέπουμε στα μέλη; (πχ. θα έχουμε ένα μίνιμουμ θέσεων ή το κόμμα θα σχεδιάζει τα πάντα; )

Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς, ΟΛΟΙ αποφασίζουμε και λέμε "αυτή είναι η θέση του κόμματος. Τα Μέλη είναι το κόμμα, δεν έχουμε Πολιτ Μπυρό ! :)
Αν κάποιος διαφωνεί με την πλειοψηφία μπορεί να δηλώσει δημόσια "αυτή είναι η προσωπική μου θέση", κι αυτή η θέση της πλειοψηφίας στο κόμμα.

aljawn έγραψε:ΥΓ. Η πρόταση που σου έκανα τότε ισχύει ακόμα αν ενδιαφέρεσαι.

Συγνώμη, αλλά μετά από 3000 μηνύματα δεν θυμάμαι ούτε τι έφαγα χθες. Παρακαλώ επαναλάβετε! :)
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

iznogood
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: 10 Φεβ 2012, 17:52

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό iznogood » 18 Φεβ 2012, 21:00

anestis έγραψε:Τα Μέλη είναι το κόμμα, δεν έχουμε Πολιτ Μπυρό ! :)
Αν κάποιος διαφωνεί με την πλειοψηφία μπορεί να δηλώσει δημόσια "αυτή είναι η προσωπική μου θέση", κι αυτή η θέση της πλειοψηφίας στο κόμμα.



Αυτό στα λόγια. Στην πράξη όμως τι λέει το καταστατικό;

5.8 Η ιδιότητα του μέλους του κόμματος μπορεί να αρθεί με αιτιολογημένη απόφαση της Επιτροπής Διαιτησίας, εφ’ όσον η συμπεριφορά του μέλους δημιουργεί σημαντικό πρόβλημα στο εσωτερικό του κόμματος ή σε μέλη ή βλάπτει την εικόνα του κόμματος.


Βασιζόμενη σε αυτό το άρθρο, μια διεφθαρμένη επιτροπή διαιτησίας αποκτάει την απεριόριστη δύναμη να καθορίζει την σύσταση της πλειοψηφίας, να διαλέγει αυτούς που της είναι αρεστοί, και να καταπιέζει ή να εξαφανίζει τις μειοψηφίες. Υπάρχει κάποια ασφαλιστική δικλείδα στο καταστατικό ενάντια στην υπερβολική αυτή δύναμη της επιτροπής διαιτησίας;

Εμένα η άποψή μου για το συγκεκριμένο άρθρο είναι να αντικατασταθεί η παραπάνω πρόταση με την:

5.8 Η ιδιότητα του μέλους του κόμματος μπορεί να αρθεί με αιτιολογημένη απόφαση της Επιτροπής Διαιτησίας, και μόνο εφόσον οι πράξεις ή τα λεγόμενα του μέλους είναι παράνομα και θέτουν σε κίνδυνο την νομιμότητα του κόμματος.
Τελευταία επεξεργασία από 3 και iznogood, έχει επεξεργασθεί 19 φορά/ες συνολικά

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: Ερώτηση ερμηνείας του καταστατικού

Δημοσίευσηαπό anestis » 18 Φεβ 2012, 21:09

Ναι υπάρχει. Προέκυψε από τη συζήτηση, την οποία δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να διαβάσεις.

Είναι το άρθρο 7.2 και το να περιληφθεί εκεί η Ε.Δ. μπήκε εκ των υστέρων.


Ετσι όπως πας, θα αρχίσω σύντομα να σε χρεώνω για τις απαντήσεις, ακόμη και σε "ανώνυμα" bitcoin.

iznogood έγραψε:Υπάρχει κάποια ασφαλιστική δικλείδα στο καταστατικό ενάντια στην υπερβολική αυτή δύναμη της επιτροπής διαιτησίας;
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες