ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 02 Φεβ 2012, 15:59

Για κάποιο λόγο διαβάζοντας αυτή τη συζήτηση μου έρχεται στο μυαλό η αντίστοιχη συζήτηση για την υγειονομική ασφάλιση στις ΗΠΑ, που κρατάει πάνω από 15 χρόνια.
Νέλλο, μιλάς για "πολλαπλά ταμεία". Εννοείς δημόσια ή ιδιωτικά ταμεία; Αν εννοείς ιδιωτικά, θα γίνει αυτό που συνέβη και στις ΗΠΑ: οι εταιρίες θα επιχειρήσουν να γίνουν πιο ανταγωνιστικές (αυξάνοντας παράλληλα τα κέρδη τους, καθότι εταιρίες) και έτσι θα αποκλείουν από το "πελατολόγιό" τους άτομα με βεβαρημένο ιστορικό υγείας, θα αναζητούν την πιο οικονομικά συμφέρουσα θεραπεία για τις ασθένειες των πελατών τους ακόμα κι αν αυτή δεν είναι η καλύτερη για τον ίδιο τον πελάτη κλπ. κλπ.
Αν εννοείς δημόσια, η ύπαρξη πολλαπλών ταμείων στρέφεται ενάντια στον ίδιο το χαρακτήρα μιας δημόσιας υπηρεσίας. Το δημόσιο (δηλαδή "αυτό που απευθύνεται σε όλους" και ακριβέστερα "αυτό που ωφελεί όλους") δεν μπορεί να ανταγωνίζεται το δημόσιο χωρίς να αναιρέσει το δημόσιο χαρακτήρα του. Πώς δηλαδή το ένα δημόσιο ταμείο θα ανταγωνιστεί το άλλο δημόσιο ταμείο; Θα μειώσει το κόστος; Μα υποτίθεται πως η τιμή "πώλησης" των υπηρεσιών του δημοσίου είναι ακριβώς όσο υψηλή πρέπει να είναι για να διατηρηθεί η βιωσιμότητα της υπηρεσίας (το αν αυτό ισχύει στην πραγματικότητα είναι άλλο ζήτημσ, πιο σημαντικό από την αλλαγή του συστήματος). Αν μειωθεί η τιμή διάθεσης, θα πρέπει είτε να μειωθεί το κόστος (βλ. υποβάθμιση της ποιότητας) είτε να μπει μέσα το ταμείο. Ο ανταγωνισμός μεταξύ ταμείων δε θα έχει κανένα (θετικό) αποτέλεσμα που δε θα μπορούσε να επιτευχθεί ούτως ή άλλως από ένα ενιαίο ταμείο με ορθολογική διαχείριση.
Όσον αφορά το post του crisal, μπορώ να μιλήσω μόνο από τη δική μου (βελγική) εμπειρία. Υπάρχουν όντως πολλαπλά ταμεία (Mutuelles), τα οποία παρέχουν διάφορα ανταγωνιστικά πακέτα υπηρεσιών (συμπληρωματική ασφάλιση) επί πληρωμή (δηλαδή με απευθείας καταβολή χρημάτων από τον πελάτη στο ταμείο) ανεξάρτητα από το αν ο εργαζόμενος (και ο εργοδότης) πληρώνει ήδη εισφορά. Αν ο εργαζόμενος επιθυμεί να μην καταβάλει άλλα χρήματα πέραν της εισφοράς που ήδη καταβάλλει (υποχρεωτική ασφάλιση), οι πόρτες όλων αυτών των ανταγωνιστικών ταμείων είναι ερμητικά κλειστές (υπάρχει μόνο ένα ταμείο, ονόματι CAAMI, το μόνο δημόσιο, που παρέχει την "υποχρεωτική" ασφάλιση χωρίς να επιβάλλει πρόσθετες επί πληρωμή υπηρεσίες. Θεωρείται το πιο "κακό" και "μπας-κλας" ταμείο).

nellos siakavaras
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 10:17

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό nellos siakavaras » 04 Φεβ 2012, 10:54

ndmushroom Και δημοσία και ιδιωτικά με υποχρέωση του εργαζόμενου να ασφαλιστεί οπού αυτός επιλέξει. Ο εργοδότης και ο εργαζόμενος να δίνει μια μικρή εισφορά για τους μη ικανούς για εργασία.

gosom
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Φεβ 2012, 20:43

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό gosom » 11 Φεβ 2012, 22:57

Εγω παιδια εδω εχω εντελως διαφορετική αποψη απο ολους.

Πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι οσον αφορα τα βασικα αγαθα ειναι ισοτιμοι, ειτε ειναι οικοδομοι ειτε βουλευτες.

Θα ηθελα να μην υπαρχουν ταμεια κτλ κτλ. να υπαρχει ενα ΤΑΜΕΙΟ και να ειναι ασφαλισμενοι ολοι εκει.
Ανεργοι και εργαζομενοι μαζι να εχουν δικαιωμα περιθαλψης στα δημοσια νοσοκομεια. Το θεωρω αδιανοητο να
υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να πανε στο νοσοκομειο και να τους ζητανε λεφτα.

Το ιδιο και για τη συνταξη. Να ξερουν οτι ολοι πχ θα παρουν μια βασικη συνταξη στα 60(βαριά επαγγέλματα λιγότερο) , όχι μεγάλη αλλά αρκετή για να ζήσουν
ανεξάρτητα τη δουλειά έκαναν. Και από εκεί και πέρα ανάλογα με τις κρατήσεις στο μισθό να ανεβαίνει.
π.χ. υπάλληλος Δευτ. Εκπαιδευσης 1100, υπάλληλος Παν. Εκπ. 1300,καθαριστρια 1000, οικοδομος 1200, Καθηγητής Παν. 1500, Δικαστικός 1600,

Τα ποσά ειναι τυχαια αλλα δεν μπορώ να βλέπω μερικούς πρώην ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ με 2500 συνταξη και μια εργατρια να παιρνει 600. Καλυτερα να παρει η
εργατρια 1100 και ο ΟΤΕΤΖΗΣ 1300.

Απο εκει και περα οποιος εχει λεφτα και βγαζει 3000 το μήνα καθαρά ας δώσει και 300 ευρώ σε ιδιωτικό συναξιοδοτικό να πάρει και από εκεί να συμπληρώσει.
Αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει όλοι να έχουν τα βασικά χωρίς εξαιρέσεις.

Αυτά είναι η γνώμη μου...ούτε οικονομολόγος ειμαι ουτε πολιτικός απλα βλέπω παντού διακρίσεις.

LouisaT
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 848
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012, 15:25

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό LouisaT » 11 Φεβ 2012, 23:38

gosom έγραψε:Εγω παιδια εδω εχω εντελως διαφορετική αποψη απο ολους.

Πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι οσον αφορα τα βασικα αγαθα ειναι ισοτιμοι, ειτε ειναι οικοδομοι ειτε βουλευτες.

Θα ηθελα να μην υπαρχουν ταμεια κτλ κτλ. να υπαρχει ενα ΤΑΜΕΙΟ και να ειναι ασφαλισμενοι ολοι εκει.
Ανεργοι και εργαζομενοι μαζι να εχουν δικαιωμα περιθαλψης στα δημοσια νοσοκομεια. Το θεωρω αδιανοητο να
υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να πανε στο νοσοκομειο και να τους ζητανε λεφτα.


Αυτό είναι το Αγγλικό σύστημα. Υπάρχει μόνο ένα ταμείο, δημόσιο, για όλους. Ονομάζεται πολύ απλά National Insurance, και παρέχει ιατρική περίθαλψη και συνταξιοδότηση. Τώρα βέβαια πάει να καταρρεύσει κι αυτό, αλλά για το μεγαλύτερο μέρος του 20ου αιώνα δούλευε πάρα πολύ ωραία, και μάλιστα ταξίδευε κι ο κόσμος να πάει στην Αγγλία για ιατρική περίθαλψη.

Εγώ προσωπικά το προτιμώ ως ιδέα από τα πολλαπλά ταμεία. Το θέμα είναι να βρεθεί ένας καλός τρόπος λειτουργίας του. Υπάρχει κανείς εδώ που να γνωρίζει τα του Γαλλικού συστήματος; Διότι έχω ακούσει τα καλύτερα, από κάποιους, αλλά δεν γνωρίζω καθόλου πώς λειτουργεί.

James
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1993
Εγγραφή: 19 Ιαν 2012, 17:36
Τοποθεσία: Αττική
Επικοινωνία:

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό James » 12 Φεβ 2012, 11:37

gosom έγραψε:
Τα ποσά ειναι τυχαια αλλα δεν μπορώ να βλέπω μερικούς πρώην ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ με 2500 συνταξη και μια εργατρια να παιρνει 600. Καλυτερα να παρει η
εργατρια 1100 και ο ΟΤΕΤΖΗΣ 1300.
.

Και ξέρεις τι λένε οι ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ <<εμείς τα έχουμε πληρώσει>>
Τι πληρώσατε ρε λεμέδες, που γλύψατε κατουρημένες ποδιές για να μπείτε και μετά το μόνο σας μέλημα ήταν η λούφα?
(φυσικά εξαιρούνται μερικοί λίγοι που από τη φύση τους έιναι ευσυνείδητοι και ας είναι πολλοί λίγοι)
Φτάνει με το παραμυθάκι .........
ΝΑΙ έχετε μεγάλη ευθύνη γιά τη κατάντια της χώρας, το πρόβλημα το έχει το κράτος σαν επιχείρηση και όχι οι έλληνες πολίτες, πρέπει αυτό να το καταλάβουμε όλοι.
Οι αναρτήσεις μου είναι οι πολιτικές μου απόψεις.
!!!Be Proud to fly the Jolly Roger!!!
jamesppgr@riseup.net

SpecialK
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 07 Ιαν 2012, 13:44

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό SpecialK » 12 Φεβ 2012, 16:03

Το θέμα δεν είναι τι λένε οι Οτετζήδες. Αυτοί καλά κάνουν και τα λένε γιατί αν παίρνεις 2500-3000 το μήνα οι εισφορές σου είναι πολύ περισσότερες από κάποιον που παίρνει 800-1000-1500 και λογικά σου απαντάει πως μεγάλε τόσα χρόνια τα πλήρωνα, τα θέλω πίσω.

Και εγώ που δουλεύω στον ιδ. τομέα και έχω περισσότερες εισφορές από κάποιον άλλο (είτε γιατί δουλεύω περισσότερο, είτε γιατί μόχθησα περισσότερο, είτε γιατί στην τελική κάνω καλύτερα αυτό που κάνω από άλλους) έχω την απαίτηση να παίρνω κατ'αντιστοιχία περισσότερα.

Το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ ο οτετζής (ΔΕΚΟ=δημόσιο) να παίρνει 2500-3000 και συνήθως να μπαίνει με κομματικά κριτήρια και να μην έχει έλεγχο στο έργο που παράγει?
Γιατί ο ΟΤΕ να μπαίνει μέσα και να πουλιέται-πως μια "εταιρία" έχει τόσο ακριβοπληρωμένους υπαλλήλους ενώ μπαίνει μέσα? Αντίστοιχα η ΔΕΗ, ο ΟΣΕ κλπ.

Γιατί δεν υπάρχει διαφάνεια.
Το οποίο τελικά είναι το ένα και μοναδικό πρόβλημα στην Ελλάδα.

seawolf
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012, 16:22
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ- ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Δημοσίευσηαπό seawolf » 12 Φεβ 2012, 16:13

gosom έγραψε:Το ιδιο και για τη συνταξη. Να ξερουν οτι ολοι πχ θα παρουν μια βασικη συνταξη στα 60(βαριά επαγγέλματα λιγότερο) , όχι μεγάλη αλλά αρκετή για να ζήσουν
ανεξάρτητα τη δουλειά έκαναν. Και από εκεί και πέρα ανάλογα με τις κρατήσεις στο μισθό να ανεβαίνει.
π.χ. υπάλληλος Δευτ. Εκπαιδευσης 1100, υπάλληλος Παν. Εκπ. 1300,καθαριστρια 1000, οικοδομος 1200, Καθηγητής Παν. 1500, Δικαστικός 1600.


Συμφωνώ με την άποψη του gosom, αν οι κρατήσεις σου είναι π.χ. 5% πάνω από του άλλου αναλογικά να είναι και η συνταξή σου. Ασφαλώς μέσα στις κρατήσεις να υπολογιστεί και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες