Κατάργηση Στρατού

adrian
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 4260
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:42
Τοποθεσία: Αθήνα/Θεσσαλονίκη

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό adrian » 22 Ιαν 2012, 16:55

καλα, στην αμερικη ζυμωνεται αυτη η νοοτροπια και ο αμερικανικος εθνισμος 200 χρονια τωρα. εξομοιωθηκαν πολιτιστικα ο κοσμος, και πλεον η κοινωνια ειναι μια μηχανη πολιτισμικης ομοιομορφιας. σε 3 γενιες εχεις ξεχασει απο ποια χωρα ηρθες. (κυριως για τους μεταναστες παει αυτο, αλλα και για τον "τοπικο" πατριωτισμο των πολιτείων)
https://www.youtube.com/watch?v=wuKx7AgHLes
καλύτερα ξύλινο πόδι, παρά ξύλινος λόγος - arrrr

Perseas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:02

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Perseas » 22 Ιαν 2012, 20:53

Αγαπητέ "Haiwani"

Οι ουτοπικές ιδέες περί παγκόσμιας ειρήνης είναι όμοργφες αλλά παραμένουν ουτοπικές!
Αν ο άνθρωπος καταφέρει να εξαφανίσει τους πολιτικούς, τις μεγάλες τράπεζες, τις μεγάλες εταιρείες και τα άλλα παρόμοια μεγάλα συμφέροντα, τότε ναι, δε θα υπάρχει πιθανόν ανάγκη στρατού, αν και η ιστορία έχει δείξει ότι ακόμα και πρίν εμφανιστούν όλα αυτά τα δεινά στον πλανλητη μας, ο άνθρωπος δε διατηρούσε ποτέ την ειρήνη για πολύ!

Και για να εξηγούμαι, δεν κατηγόρησα κανένα λαό ότι θέλει να "καταλάβει" την Ελλάδα, αν και το ποσοστό των "λογικών" όπως λές ανθρώπων σε χώρες όπως τα Σκόπια μάλλον είναι πολύ μικρό, και φίλε μου, δεν είσαι ο μόνος ταξιδεμένος εδώ μέσα!
Μόνος σου παραδέχτηκες ότι είναι οι πολιτικοί και διάφορες άλλες δυνάμεις που προκαλούν τους πολέμους, και με το να καταργήσουμε εμείς το στρατό μας, δε νομίζω οι πολιτικοί στις γειτονικές χώρες που μας απειλούν, ότι θα κάνουν το ίδιο (θα καταργήσουν δηλαδή τους στρατούς τους)! Μάλλον θα αρπάξουν την ευκαιρία για να κάνουν κάτι που δε μπορούσαν μέχρι τώρα!

Το να λέμε λοιπόν κάτι τετοιο χωρίς να το σκεφτούμε λιγάκι λογικά, είναι τουλάχιστον χαζό, αν όχι επικίνδυνο, γιατί στις μέρες μας ο κόσμος ακούει διάφορες τέτοιες ιδέες, τις ενστερνίζεται χωρίς σκέψη (διότι πραγματικά ακούγονται όμορφες) και μετά παίρνει λάθος αποφάσεις οι οποίες οδηγούν στην καταστροφή!

Όσο για το χρήμα και τα έξοδα των φαντάρων, νομίζω εξήγησα παραπάνω ότι θα πρέπει να γίνεται σωστή εκπαίδευση, τότε, θα προσφέρουν έργο που δικαιολογεί τα έξοδα του κράτους γι'αυτούς!
Το κόστος ευκαιρίας εδώ είναι οφθαλμοφανές νομίζω, δε χρειάζεται εξήγηση!

Ο μισθοφορικός στρατός δεν είναι εφικτός για 2 λόγους: Η Ελλάδα μας δεν έχει τον πληθυσμό για να επανδρώσει επαρκώς την άμυνά της με μισθοφόρους, και επίσης, η ίδια μας η ιστορία έχει δείξει ότι ένας στρατός που υπερασπίζεται την πατρίδα του όχι για το χρήμα αλλά για τα ιδεώδη που πρεσβεύει, είναι πολύ αποτελεσματικότερος! (Το δεύτερο βέβαια στις μέρες μας είναι λίγο άτοπο εφόσον έχει χαθεί κάθε ίχνος πατριωτισμού και αγάπης προς την πατρίδα και τα ιδεώδη από τους περισσότερους νέους, όμως ο πρώτος λόγος αρκεί ως βάσιμο επιχείρημα γιατί μια τέτοια άποψη, κατάργησης δηλαδή του στρατού, είναι εσφαλμένη)...

Για το θέμα της "πολυπολιτισμικότητας"
Οι ΗΠΑ είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα συνωθυλεύματος από κουλτούρες, και βλέπουμε σε τί οδήγησε αυτό! Ένας λαός παχύσαρκος (απ'όλες τις απόψεις), χωρίς ιδανικά, αμόρφωτος στο μεγαλύτερο ποσοστό του, και απόλυτα ελεγχόμενος από τους "μεγάλους"!
Αν γίνει κάτι τέτοιο με την Ευρωπαϊκή Ένωση τότε θα καταντήσουμε πολύ χειρότερα απ'αυτούς!

Όταν ένας λαός χάνει ότι τον συνδέει με τις ρίζες του είναι χαμένος από χέρι (πράγμα που εξηγεί γιατί με τόση μανία ένας λαός όπως οι Σκοπιανοί που είναι ένα μείγμα από λαούς μαζεμένο σε μια μικρή περιοχή, προσπαθεί με μανία να δημιουργήσει τεχνητά μια σύνδεση με το παρελθόν! Ακόμα και αν αυτό είναι ψέμμα, τους χρειάζεται για να κρατήσουν το λαό τους ενωμένο! Μ'εμάς εδώ γίνεται το αντίθετο! Με το ψέμμα και την απομάκρυνση από βασικά ιδανικά, μας κάνουν από ομάδα, μεμονωμένα άτομα, διαίρει και βασίλευε δηλαδή! Ο καθένας για τον εαυτό του! Όμως αυτό οδηγεί με μαθηματικη ακρίβεια στον αφανισμό!
Η φιλοξενία είναι αρετή, και ρατσιστές οι Έλληνες δεν ήταν ποτέ στην ιστορία! Τώρα τελευταία πάνε να γίνουν λόγω των συνθηκών! Οι ισορροπίες είναι λεπτές στις μέρες μας, και δυστυχώς τις έχουμε καταρρίψει με τις υπερσυντηρητικές από τη μία πλευρά αλλά και με τις υπερ-φιλελεύθερες απόψεις από την άλλη!

Ελπίζω η προσπάθεια των Πειρατών να φέρει τα πράγματα κοντά στην ισορροπία που χρειάζεται στον κόσμο μας!

Περσέας

Tritonio
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 14 Οκτ 2011, 14:31

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Tritonio » 24 Ιαν 2012, 04:09

@Perseas το αν η υποχρεωτική θητεία φαίνεται αναγκαστικό κακό ή καλό δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει τόσο, όσο το πόσα δικαιώματα παραβιάζεις όταν, εν καιρώ ειρήνης, πας σε έναν ελεύθερο άνθρωπο που δεν σε έχει βλάψει και του επιβάλεις υποχρεωτική εργασία.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα αποτελέσματα της τωρινής υποχρεωτικής στράτευσης είναι άσχημα, κυρίως για την οικονομία αλλά και την ποιότητα του στρατού.
Αλλά και καλά αποτελέσματα να είχε, πάλι κατά θα ήμουν, αφού το κύριο πρόβλημα βρίσκεται στην βάση της και όχι στα αποτελέσματα της. Την θεωρώ ανήθικη.

Ανέβασε τους μισθούς τον μισθοφόρων στρατιωτικών αν υπάρχει πρόβλημα αριθμού και πάρ'τα από φόρους. (αφού ρωτήσεις τους πολίτες, φυσικά, αν θέλουν κάτι τέτοιο)

[edited]
My signature was big so I made a page out of it: http://bit.ly/trtsig

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό chprokop » 24 Ιαν 2012, 21:17

Η αποψη μου ειναι οτι πλέον η υποχρεωτικη θητεία είναι περισσότερο επιζήμια παρά επωφελής.
1) Αναπαράγει (μονο στον ανδρικο πληθυσμο) μοντελα συμπεριφορας τόσο στην εργασία όσο και στο σπίτι
που ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ την προσαρμογη στη συγχρονη ζωη.
2) Καθυστερεί την ένταξη (πάλι μονο των ανδρων) στο εργατικο δυναμικο ενός δυναμικού κομματιού των νέων.
3) Επιβαρυνει το Δημοσιο με το κόστος παρακολούθησης-συμμορφωσης των στρατευσιμων, δημιουργει κοινωνικα προβλήματα κλπ.
4) Πλήττει το αξιόμαχο των ΕΔ, αφού εντάσσει στελέχη που δεν εχουν κανενα ενδιαφερον ουτε και μελλον σε αυτες.

Αντιθετα, ο επαγγελματικος στρατος ειναι μια ακομη δουλεια και κυρίως δημιουργει ενα λειτουργικο συνολο προς οφελος
της ελληνικης κοινωνιας. Μάλιστα, προτεινω σε αλλοδαπους που στερουνται της οικονομικης δυνατοτητας (για παραβολα κλπ.)
να δινεται η δυνατοτητα πολιτογραφησης μετα απο ενταξη σε σωμα των ΕΔ, αναλογα και με τις ικανοτητες/γνωσεις τους.

ebola75
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012, 20:02

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό ebola75 » 29 Ιαν 2012, 21:12

το ερώτημα είναι να καταργηθεί ο στρατός ως προς το όφελος της παγκόσμιας ειρήνης ή η παρούσα μορφή του στρατού.
για να είμαστε σε θέση να καταργήσουμε το στρατό ,σημαίνει ότι πρώτα θα πρέπει να εκλείψουν οι παράγοντος που επιβάλουν την παρουσία και χρήση αυτού .
Aς υποθέσουμε ότι έχουμε δυο βασικές ομάδες την A που ανήκουν οι πολέμιοι του στρατού ,της βίας και της κάθε μορφής κατασταλτικής εξουσίας ,επίσης θα δεκτούμε ότι είναι η πλειοψηφία,και της B όπου ανήκουν οι στρατοκράτες ,μιλιταριστές ,εθνικιστές ,και τα λοιπά.
η ανθρωπολογία και ψυχολογία αλλα και η ιστορία μας λέει ότι η ομάδα B λόγο της εκπαίδευσης πνευματική και σωματική αλλα και βιοποριστικής ,θα αντίδραση σίγουρα βίαια ,μπoρή μια μερίδα της, μεγάλη , να δεκτη και να προσχώρηση στην ομάδα A ,όμως οι αναπομείναντες της ομάδας B θα προσπαθήσουν να επιβάλουν αυτό που θεωρούν ως δίκαιο και σωστό με την χρήση βίας ,έχουμε αναπόφεκτα βίαιη σύγκρουση των δυο ομάδων ,δεχόμαστε ότι επικρατεί η A , οι νικητές δείχνουν μεγαλοψυχία ,δεν τιμωρούν τους ηττημένους προσπαθούν να τους εμφυσήσουν της αξιες και τα ιδανικά τους και όλα τελειώνουν εδώ .
παρατηρώντας την κοινωνία που προκύπτει μετά την επιβολή της ειρήνης ,παρατηρούμε ότι η ομάδα A παρότι ειρηνόφιλη και ανεκτική ,δημιουργήσει και εκπαίδευσe στρατό για να αντιμετώπιση την αντίπαλη ομάδα ,επιβάλλεται η δημιουργία κατασταλτικού μηχανισμού περιφρούρησης της ειρήνης ,διότι όπως μας διδάσκουν οι παραπάνω επιστήμες οι άποψης είναι όσες και οι άνθρωποι που της εκφέρουν ,ένας άλλος παράγοντας που επιβάλει στην δημιουργία μηχανισμών πρόληψης και καταστολής είναι η λεγομενη χαμένη γνώση ή γνώση των ηττημένων που πάντα θα υποβόσκει,όσα χρονια και αν περάσουν,άλλο ένα στοιχειο είναι ότι ο άνθρωπος έχει την τάση να δημιουργεί υποομάδες μέσα στην κυρίαρχη ομάδα .
αυτό που θέλω να αποδείξου είναι ότι ο στρατός σε όποια μορφή του ,ένας μηχανισμός πρόληψης και καταστολής .
είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να ελέγξει την βία που προκαλείται από την σύγκρουση τον ανθρωπινων ομάδων είτε αυτές λέγονται έθνη ,θρησκείες, ή ότι άλλο ομαδοποιεί και δημιουργεί σύγκρουση.
για να φτάσουμε να καταργήσουμε την οργανωμένη έκφραση βίας ,είτε επιθετική είτε αμυντική πρέπει πρώτα να εξαλειφθεί το κύριο αίτιο ,ο άνθρωπος που την παράγει.

Perseas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:02

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Perseas » 06 Φεβ 2012, 02:52

@Tritonio
Το αν θεωρείς εσύ κάτι ανήθικο, αυτό δε σημαίνει ότι είναι κιόλας!
Επίσης, το να "υποχρεώνεις" όπως λές κάποιον σε αναγκαστική εργασία δε νομίζω ότι έχει βάση, διότι σε μια σωστή κοινωνία ο πολίτης εκτός από δικαιώματα έχει και υποχρεώσεις, και μια από αυτές είναι να κάνει ότι είναι καλύτερο για τους γύρω του. Αν αυτό σημαίνει αναγκαστική εργασία για κάποιους μήνες, τότε είναι θεμιτό και ηθικό! Και μην ξεχνάς, στην αρχαία Αθήνα, εν καιρώ δημοκρατίας, ΟΛΟΙ οι πολίτες ήταν και οπλίτες, εν καιρώ ειρήνης, και κάθε χρόνο έκαναν για κάποια περίοδο γυμνάσια για να είναι ετοιμοπόλεμοι, και μάλιστα ήταν κατακριτέο να μη θέλει κάποιος να υπηρετήσει με αυτόν τον τρόπο την πατρίδα του!
Σήμερα ζητάει το κράτος από τους πολίτες να υπήρετήσουν για μερικούς μήνες, και όχι κάθε χρόνο αλλά μια φορά στη ζωή τους, νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό! Αν γινόταν σωστή δουλειά στο στράτευμα τότε θα έπιανε και τόπο η θητεία, αλλά εδώ θα συμφωνήσω (άλλωστε το είπα και πρίν) ότι η θητεία όπως γίνεται σήμερα, είναι χάσιμο χρόνου! Χρειάζεται σωστή εκπαίδευση και εξυγίανση από τα παράσιτα που υπάρχουν στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας.
Το να πείς στους πολίτες να διαλέξουν αν θέλουν να πληρώνουν έξτρα φόρους για μισθοφορικό στρατό είναι εντελώς χαζό! Εδώ προσπαθεί ο κόσμος να απαλλαγεί από τους φασιστικούς φόρους που μας επιβάλλουν, και θα τους πούμε αν θέλουν κι άλλους, μάντεψε τι θα απαντήσουν!!! Επίσης, είπα ήδη σε προηγούμενο post γιατί ο μισθοφορικός στρατός θα αποτύγχανε για μια χώρα σαν τη δική μας, οπότε δε θα το επαναλάβω εδώ!
Ο παππούς σου όταν χρειάστηκε να πολεμήσει τους γερμανούς ήταν μισθοφόρος; (Αν πολέμησε βέβαια)... Και όσοι πολέμησαν τότε, το έκαναν για το χρήμα; Εγώ από το δικό μου παππού πήρα την απάντηση, νομίζω καλά θα κάνεις να ρωτήσεις κι εσύ κάποιν γέροντα που πολέμησε τότε, αν βρείς κανέναν εν ζωή, και να τον ρωτήσεις κι εσύ! Και μαζί, ρώτα τον αν είχε μίσος για τους γερμανούς ή κάτι άλλο τον έκανε να πολεμήσει! (Νομίζω αν τους πρότεινε να καταργήσουν το στρατό τους και να ζήσουν αγαπημένοι, θα έπαιρνε την προφανή απάντηση, άλλωστε, την "ειρήνη" των γερμανών τη ζούμε ήδη σήμερα)...

@chprokop
1) Ούτε εγώ ούτε και κανένας απολύτως γνωστός, φίλος ή συγγενής είχαμε κανένα πρόβλημα να ενταχθούμε στη σύγχρονη ζωή μετά το στρατό! Αν εσύ είχες, μάλλον αποτελείς μειοψηφία και δε φταίει ο στρατός, αλλά εσύ! Καλύτερα να το κοιτάξεις!
2)Όπως έχει μειωθεί η θητεία σήμερα δεν καθυστερεί και πολύ η ένταξη στο εργατικό δυναμικό, και με ανάλογη νομοθεσία, θα μπορούσε να θεωρηθεί και προϋπηρεσία (τα χρόνια -μήνες πλέον- του στρατού ήδη θεωρούνται συντάξιμα)!
3)Το δημόσιο επιβαρύνεται περισσότερο από τους πολιτικούς χαραμοφάηδες και τα τσιράκια τους, παρά από τους φαντάρους, που ακόμα μια φορά θα επαναλάβω ότι θα έπρεπε να εκπαιδεύονται σωστά, αντίθετα με ότι γίνεται τώρα ώστε να είναι αποδοτικοί! Επίσης, ποιά κοινωνικά προβλήματα δημιουργεί; Το να πετάμε γενικότητες δε βοηθάει, αυτή είναι η γλώσσα των πολιτικών που χωρίς να λένε κάτι με νόημα, νομίζουν ότι πείθουν τον άλλον για την άποψή τους!!!
4)Το αξιόμαχο των ενόπλων δυνάμεων θα πληγεί αν δεν έχουν τα απαραίτητα "χέρια" και "δυναμικό" να κάνουν αυτά που πρέπει να γίνουν, αλλά αυτό και πάλι θα γίνει με σωστή εκπαίδευση και όχι με κοροϊδία!

Αυτό που λές για τους αλλοδαπούς είναι αν μη τι άλλο γελοίο! Φαντάζεσαι τον Πακιστανό λαθρομετανάστη να τον παίρνουν απ'το φανάρι και να του δίνουν όπλο να πάει στη σκοπιά; (Δεν είμαι ρατσιστής και δεν έχω τίποτα με κανένα ξένο, εκτός από τους εγκληματίες φυσικά, αντίθετα, έχω φίλους αλλοδαπούς, και το λέω προς αποφυγή παρεξηγήσεων)...
Δε νομίζω κι εσύ να ήθελες, αν πάς σε μια ξένη χώρα να δουλέψεις (όπως χιλιάδες Έλληνες συμπολίτες μας κάνουν, για να μπορέσουν να επιβιώσουν), να σε πιάσει το εκεί κράτος και να σε φορτώσει με μια θητεία για κάτι στο οποίο δεν ανήκεις και δεν πιστεύεις!!!

Ο φίλος μας ο "ebola75" τα είπε νομίζω όλα στην τελευταία του φράση: "για να φτάσουμε να καταργήσουμε την οργανωμένη έκφραση βίας ,είτε επιθετική είτε αμυντική πρέπει πρώτα να εξαλειφθεί το κύριο αίτιο ,ο άνθρωπος που την παράγει"...

chprokop
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 14 Ιαν 2012, 19:41
Τοποθεσία: Δράμα και Καλαμαριά

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό chprokop » 07 Φεβ 2012, 22:53

Perseas,
θα αντιπαρελθω τους προσβλητικους σου χαρακτηρισμούς για ενα ατομο που δεν γνωριζεις καν-ποτε μου δεν καταλαβα πως ειναι δυνατο να
βγαζει κανεις τοσο συντομα συμπερασματα για καποιον άλλο και να τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ από ένα post. Αν μη τι αλλο, ειναι πολυ αγενες και αυτο θυμιζει τους
πολιτικους του καταρρεοντος συστηματος.

Επί της ουσίας, δεν καταλαβες την προταση μου για υποχρεωτικη θητεια των προς πολιτογραφηση αλλοδαπων. Μηπως προτιμας να κανουμε Ελληνες με τις γνωστες διαδικασιες της Μεταπολιτευσης? Μιλάμε για ατομα άλλης ιθαγενειας που ΘΕΛΟΥΝ να αποκτησουν την ελληνικη.

Υπηρετησα 21 μηνες και παρα το οτι περασαν πανω απο δεκα χρονια απο τοτε ακομη δεν καταλαβα που βοηθα ο στρατος τον επιστημονα.
Απο την εμπειρια μου στο Δημοσιο ΚΑΤΑΛΑΒΑ οτι η θητεια αποτελει την ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ της δημοσιας διοικησης.
Ατομα που πλην στρατου δεν ειχαν αλλες εργασιακες εμπειριες αποκτουν εξουσια και ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να διοικησουν.
Καμια σχεση.... Απλα με εκεινα τα βιωματα ειναι εκτος τοπου και χρονου....

Τέλος, να υπενθυμισω οτι την πατριδα αυτη δεν την υπερασπιστηκαν επαγγελματιες στρατιωτικοι όσο η λοιπή κοινωνια. Εμποροι, επιστημονες,
εκκλησιαστικοι ανδρες, ναυτικοι και χωρικοι. Απο κει αρχισε και η στρατολογηση των πολιτων, η οποια σημερα εχει ξεπεραστει όχι λόγω φρονήματος αλλά
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ στη διεξαγωγη του πολεμου.

makis70
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 09:59

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό makis70 » 08 Φεβ 2012, 11:31

Ποτε δεν καταλαβα αυτη την εννοια "καταργηση του στρατου"
Ποτε δεν υπηρχε πολη - κρατος -λαος - φυλη - χωρα -εθνος - ανεξαρτητη κοινοτητα. που να μην ειχε μια μορφη "στρατου" για την υπερασπιση της.
Δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Το μονο προβλημα που βλεπω εγω ειναι οτι ετσι οπως γινεται στην Ελλαδα δεν γινεται ουσιαστικη "εκπαιδευση" ουσιαστικη αξιοποιηση αυτου του δυναμικου, αυτο ομως δεν σημαινει και οτι πρεπει να καταργηθει. Να αλλαξουν καποια πραγματα ΝΑΙ αλλα καταργηση.......
Η ενταξη καποιου στον στρατο πιστευω οτι ειναι και μια μορφη ενταξης στην κοινωνια αυτη που διαφερει απο τα πανεπιστημια απο τα σχολια που οι μονες σου υποχρεωσεις ηταν να διαβαζεις :). Η αποτομη αυξηση και επιβολη των παραπανω υποχρεωσεων ισως και καποιες φορες ανοητες ή αχρηστες για το σκεπτικο σου μπορει να ποναει λιγο αλλα το βλεπω θεμιτο και μια μορφη δοκιμασιας του εαυτου σου. Αναλογα με το πως θα το δεις.
Τωρα οσο για την "ουσιαστικη εκπαιδευση" που πρεπει να εχεις στο στρατο πιστευω οτι εκει ουσιαστικα εμαθα να δενω ενα οπλο και να το χρησιμοποιω, να προφυλασσομαι σε περιπτωσεις που το απαιτουν, να συνεργαζομαι και να αποτελω ομαδα με ατομα τα οποια στην ελευθερη ζωη δεν θα "πλησιαζα" (οχι με την κακη εννοια και μαλιστα για να το θεσω καλυτερα που μου επεβαλαν να ειμαι ομαδα), να υπακουω σε καποιο συνολο για την επιτευξη ενος σκοπου, και προσωπικα επειδη ειχα θεση αξιωματικου να "διαχειριζομαι" ανθρωπους και καταστασεις για την πιο ομαλη λειτουργια δικη μου και του συνολου και μαλιστα αυτο το θεωρησα δοκιμασια του εαυτου μου Ετσι το ειδα ετσι επραξα
Απο ολη την "δοκιμασια" του στρατου δεν μπορω να πω οτι βγηκα ζημιωμενος ή εχασα κατι. Ισα ισα κερδισα μερικους πολυ καλους φιλους μερικες εμπειριες (χρησιμες και αχρηστες) μερικες γνωσεις και εμαθα και καποια πραγματα για τον εαυτο μου.
Για να κλεισω, ουσιαστικά πιστευω πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα στο στρατο και οχι να υπαρξη καταργηση του

Yiannis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 11 Οκτ 2011, 12:47
Τοποθεσία: Athens

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό Yiannis » 08 Φεβ 2012, 13:22

makis70 έγραψε:Ποτε δεν καταλαβα αυτη την εννοια "καταργηση του στρατου"
Ποτε δεν υπηρχε πολη - κρατος -λαος - φυλη - χωρα -εθνος - ανεξαρτητη κοινοτητα. που να μην ειχε μια μορφη "στρατου" για την υπερασπιση της.
Δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα. Το μονο προβλημα που βλεπω εγω ειναι οτι ετσι οπως γινεται στην Ελλαδα δεν γινεται ουσιαστικη "εκπαιδευση" ουσιαστικη αξιοποιηση αυτου του δυναμικου, αυτο ομως δεν σημαινει και οτι πρεπει να καταργηθει. Να αλλαξουν καποια πραγματα ΝΑΙ αλλα καταργηση.......


Το θέμα δεν είναι η κατάργηση του στρατού αλλά η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας η οποία παραβιάζει βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Είμαστε μία από τις ελάχιστες δημοκρατικές χώρες που στον 21ο αιώνα συνεχίζει να έχει υποχρεωτική θητεία ( http://en.wikipedia.org/wiki/Conscription ).

Επίσης στον αιώνα μας οι πόλεμοι δεν είναι πια στρατιωτικοί αλλά οικονομικοί.

makis70 έγραψε:Η ενταξη καποιου στον στρατο πιστευω οτι ειναι και μια μορφη ενταξης στην κοινωνια αυτη που διαφερει απο τα πανεπιστημια απο τα σχολια που οι μονες σου υποχρεωσεις ηταν να διαβαζεις :). Η αποτομη αυξηση και επιβολη των παραπανω υποχρεωσεων ισως και καποιες φορες ανοητες ή αχρηστες για το σκεπτικο σου μπορει να ποναει λιγο αλλα το βλεπω θεμιτο και μια μορφη δοκιμασιας του εαυτου σου.


Ξεχνάς όμως ότι βασικά "εφόδια" που δίνει ο στρατός σε ένα νέο άτομο για την μετέπειτα ζωή του είναι 1) η χρήση του "βύσματος" 2) η λούφα 3) Ο ωχαδερφισμός 4) τα ρουσφέτια
Όλες οι απόψεις των post μου είναι αυστηρά προσωπικές.

makis70
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Ιαν 2012, 09:59

Re: Κατάργηση Στρατού

Δημοσίευσηαπό makis70 » 08 Φεβ 2012, 14:12

τα εφοδια αυτα που λες δεν τα δινει ο στρατος αλλα τα εχουμε εμεις οι ιδιοι. γιατι το ιδιο συμβαινει παντου σε ολη την κοινωνια και στα περισσοτερα επαγγελματα ακομα και στο προηγουμενο σταδιο κοινωνιας (πανεπιστημια σχολειο δουλεια)
Και οσο αφορα το υποχρεωτικο του πραγματος ακομα και γι' αυτο η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα για τους ιδιους ακριβως λογους που ανεφερα. Αν δεν υπηρχε υποχρεωτικο πιστευεις οτι θα υπηρχαν οντως Ελληνες που θα πηγαιναν εθελοντικα στο στρατο???
Συνεπως πιστευεις οτι πρεπει να υπαρχει στρατος μισθοφορικος. και να πηγαινουν εκει οσοι και οποιοι θελουν. Σε αυτο συμφωνω με καποιους που ανεφεραν οτι αντιτασσονται στη χρηση μισθοφορικου στρατου για τους λογους που ανεφεραν.
Και οσο αφορα τους σημερινους πολεμους δεν γινονται ολοι με τον τροπο που λες. Οντως εχεις δικιο πχ οικονομικος πολεμος αλλα υπαρχουν και απειρα παραδειγματα ανα την υφήλιο που "χρειαζεται" η χρηση στρατου


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες