ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Nassos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:59
Τοποθεσία: Athens

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nassos » 05 Ιαν 2012, 15:32

Καλησπέρα,

Δεν μπορούσα και δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω (δεν είμαι φοιτητής εδώ και καιρό) τι δουλειά έχουν οι κομματικές παρατάξεις σε χώρους που υποτίθεται οτι υπάρχουν για να ανοίγουν το μυαλό και οχι να το αποβλακώνουν.

Θεωρώ οτι οι κομματικές παρατάξεις στα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδεύτικα ιδρύματα είναι η ρίζα του κακού για το μαύρο χάλι που βρίσκεται η χώρα σήμερα.
Παραδείγματα για καθηγητές που βαθμολογούν με γνώμονα την παράταξη, για φοιτητές οι οποίοι πήραν πτυχίο επειδή ήταν απλά μέλη κάποιας παράταξης είναι αμέτρητα.
Είναι οι ίδιοι που αργότερα θα καβατζάρουν μια θέση στο δημόσιο και γενικότερα θα ζήσουν όχι με την αξία τους αλλά γλύφωντας, χωρίς να παράγουν έργο ή έργο οφέλειμο στην κοινωνία.

Το υπάρχον πολιτικό σύστημα έχει αποτύχει αδιαμφησβήτιτα πλέον, όμως έχει ριζώσει για τα καλά παντού σε αυτή την χώρα. Την σάπισε εσωτερικά για χρόνια και τώρα πέφτει και το γύρω γύρω...

Φυσικά ξέρω οτι προτείνω κάτι ουτοπικό αλλά δεν νομίζω οτι μόνο σε μένα φαίνεται λογικό αυτό που έγραψα παραπάνω.
Religion is just synthetic frippery. Unnecessary in our expanding global culture efficiency.

baskin
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 8666
Εγγραφή: 23 Δεκ 2011, 23:28
Τοποθεσία: Σύρος, Κυκλάδες

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό baskin » 05 Ιαν 2012, 15:35

Το πρόβλημα δεν είναι οι κομματικές παρατάξεις και η πολιτικοποίηση στα πανεπιστήμια. Το πρόβλημα είναι ο λάθος τρόπος (κατ' εικόνα των κανονικών κομμάτων).

Αλίμονο αν σταματήσουν τα πανεπιστήμια να είναι χώρος πολιτικής εκπαίδευσης και αναζήτησης και αυτό περιλαμβάνει και τις κομματικές φοιτητικές παρατάξεις μέσα.

Άλλου τύπου κόμματα θέλουμε, όχι καθόλου κόμματα.
Στον τάφο της Αμφίπολης είναι ο Μαυρογένης...

Nassos
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:59
Τοποθεσία: Athens

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nassos » 05 Ιαν 2012, 15:53

κανενα κόμμα δεν χρειάζεσαι στα 18 να σου πει πώς να σκέφτεσαι.

Βρές το μόνος σου...αυτό άλλωστε είναι και η μαγεία. Μέσα από προσωπική εμπειρία, μέσα απο την γνώση να φτάσεις στα δικά σου συμπεράσματα και πιστεύω και οχι στα πιστεύω που σου προσφέρουν που τις περισσότερες φορές δεν σε νοιάζουν καν μιας και την πρόταση την κλείνουν ¨γεια είμαστε η ΠΑΣΠ, ΔΑΠ, ΚΝΕ και δεν ξέρω τι, έλα μαζί μας και θα πάρεις πτυχίο πιο άνετα"....ανάλογα ποια κάνει κουμάντο κάθε χρονιά

ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΟΥ - ΕΞΥΔΕΙΚΕΥΣΗ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΚΑΒΑΤΖΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΨΗΦΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ

υ.γ. δεν μιλάω για εσένα προσωπικά φίλε μου. Απλά θέτω τους προβληματισμούς μου και πιστεύω ακράδαντα οτι όλο αυτό το αχρείαστο μπουρδέλιασμα που γίνεται απο τις πολιτικές παρατάξεις σε χώρους που υπάρχουν υποτίθεται για να σου ανοίξουν το μυαλό ευθύνεται σε μεγάλο ρόλο για την σημερινή κατάσταση.
Religion is just synthetic frippery. Unnecessary in our expanding global culture efficiency.

agelos
Δημοσιεύσεις: 1389
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 14:23

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό agelos » 05 Ιαν 2012, 15:58

θα συμφωνησω με τον φιλο που άνοιξε το θεμα αλλα θα θεσω και την δικια μου αποψη στα πρωην φοιτητης. το βασικο πρόβλημα που έζησα κι εγω ειναι τι αν δεν εισαι κομματοποιημενος τοτε δε θα καταφερεις να κανεις τους καθηγητες να ενδιαφερθουν για σενα. δυστυχως δεν ισχυει το διαβασε και θα περασεις(μιας και εχουν ελειψεις σε βιβλια. οι καθηγητες ειναι στην πληρη ασυδοσια και αποτελουν μια ατυπη εξουσια σαν τους παπαδες) μιας και το ιδιο το συστημα παιδειας ειναι λαθος απο την ριζα του. το θεμα ειναι οτι παραταξεις ισως θα έπρεπε να υπάρχουν αλλα αυστηρα ελεγχομενες ως προς το εργο που αποτελουν (αν αποτελουν δηλαδη) και να καταργουνται αν υπάρξουν ασυδοσιες ως προς τις αρμοδιοτητες τους. το ίδιο θα πρέπει ν υπάρχει και απο το σύνταγμα για τα υπάρων πολιτικα κόμματα και για τους βουλευτες μόνο που να μην χρειάζεται αδεια απο την ιδια την βουλη για να δικαστει κάποιος επίορκος πολιτικος. γνωστο το παραδειγμα γιατρου απο την λαρισσα που μηνυσε για εσχατη προδοσια πολιτικους αλλα δεν μπορουν να δικαστουν αν δεν χασουν το εξιωμα η αν δε δωσει αδεια η βουλη. κρατος εν κρατη δηλαδη. συν οτι το αδικημα θα διαγραφει στα 5 αντι για 25 χρονια.
Όντας πιστοί στις Πειρατικές Αρχές μας παγκοσμίως αλλά πολύ μακρυά από την Ελληνική πραγματικότητα, θυμίζουμε πολύ την Αντουανέτα, μιλάμε για παντεσπάνι χωρίς να έχουμε το ψωμί.

Akis_B_dem
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 19:52

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Akis_B_dem » 05 Ιαν 2012, 20:10

Δυστηχώς, οι φοιτητικές παρατάξεις δεν εξυπηρετούν σε τίποτα τους φοιτητές και τα Πανεπιστήμια με τον τρόπο που λειτουργούν. Κι αυτό γιατί η νοοτροπία πολλών φοιτητών είναι τέτοια που προκαλεί κι αυτή την άσκοπη λειτουργία. Έχουν φτάσει οι φοιτητικές παρατάξεις στο σημείο να είναι ''φυτώρια'' των κομμάτων που μας εκπροσωπούν(?) στη βουλή και να διαχειρίζονται αρκετά χρήματα για να διοργανώνουν σε καθημερινή σχεδόν βάση ''γλέντια προσηλυτισμού''.
Η οργάνωση των φοιτητών πρέπει να περάσει σε ουσιαστικότερο και πιο ποιοτικό επίπεδο.

mpbm23
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011, 16:43

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό mpbm23 » 06 Ιαν 2012, 01:24

Λόγω του ότι αποφοίτησα πρόσφατα από ένα ελληνικό Πανεπιστήμιο το οποίο δεν έχει κόμματα (των 2 μεγαλύτερων) και παρατάξεις, οι μόνες που υπάρχουν ειναι της αριστεράς και η πλειοψηφία ήταν ανεξάρτητοι.
Έχω να πώ ότι άλλο κομματικοποιήση άλλο πολιτικοποίηση.
Τους ανεξάρτητους τους έβλεπαν ως άτομα που είναι απολιτίκ και τους ενδιαφέρει η παρτούλα τους μόνο, δε ξέρω κατά πόσο το να σε ενδιαφέρει να παρεις πτυχίο είναι ατομιστικό βέβαια.
Το αποτέλεσμα αυτής πολιτικής κατάστασης είναι ένα πεντακαθαρο πανεπιστήμιο, με ανθρώπους να δουλεύουν όλο το χρόνο και στα 4 χρόνια που φοίτησα ούτε μια μέρα κατάληψη.

Σίγουρα υπάρχουν στα ελληνικά Πανεπιστήμια καθηγητές που δεν αξιζουν να έχουν αυτή τη θέση,
σιγουρα πολλά δε δουλεύουν και ακόμα πιο σίγουρο είναι βέβαια ότι τα κόμματα δε θα βοηθήσουν ποτέ τα πανεπιστήμια να γίνουν καλύτερα.

vasilis89
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2011, 19:24
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό vasilis89 » 06 Ιαν 2012, 02:01

οι φοιτητηκές παρατάξεις είναι συνδικαλιστικά όργανα και δεν έχουν σχέση με τα πολιτικά δρώμενα, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βρησκώμαστε μέσα σε αυτό τον μηχανισμό εκτός αν θέλουμε να αποκτήσουμε κάποιου είδους εξουσία ή να υποκινήσουμε καμια επανάσταση

Nima13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 01:20

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nima13 » 06 Ιαν 2012, 04:13

Εγω προσωπικα ειμαι ακομα φοιτητης και θεωρω πως τα κομματα καθ'αυτου ειναι ο καρκινος της κοινωνιας.Ναι χρειαζεσαι την πολιτικη σκεψη και την πολιτικη ιδεα για να διαμορφωσεις αποψη αλλα με το να γινεσαι μελος του καρκινικου συστηματος ειναι ακριβως αυτο που σε φθειρει σε ολες τι πλευρες σου.Και ναι αλλα κομματα θελουμε οχι καθολου,αλλα με το να αποτελεις μελος της καθε δαπ και πασπ και πκσ και το κακου συναπαντηματος δεν αποτελει θετικο κομματι της πορειας που πρεπει να ακολουθησω.Για αυτο εξαλλου και δεν ανηκω πουθενα.Ακομα και μυαλο να εχω εντελως ανεξαρτητο απο την κομματικη λερα που μου πασαρουν θα μολυνθω οπως μολυνεται και ενα τραυμα απο τη σαπιλα και τη βρωμια του περιβαλλοντος του.Το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι ενα σημαντικοτατο θεμα το οποιο ομως κανεις δε θα λυσει γιατι πολυ απλα συμφερει τα κομματα να δημιουργει και να φτιαχνει προβατα και κομματοσκυλα του μελλοντος για να καθιερωνεται καθε μερα αυτο το οποιο βιωνουμε σημερα.Η διαφθορα,η ρουφιανια,το κλεψιμο και η προδοσια.Η νεολαια ειναι το μελλον καθε λαου αλλα με αυτο το τροπο διασπαται οπως διασπωνται για παραδειγμα και οι οπαδοι των ομαδων.Ολοι ειμαστε το ιδιο μονο οι αποψεις μας αλλαζουν και αυτοι οι προδοτες πιανονται απο αυτο.Ο ελληνας να φαει τον ελληνα απο τα 18 του και να μην υπαρχει μια και σταθερη γροθια εναντια στο κατεστημενο

ezalor88
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 19:51

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό ezalor88 » 06 Ιαν 2012, 19:56

Συμφωνώ! Τα κόμματα (ειδικά τα γνωστά σε όλους κόμματα) δεν έχουν καμία δουλειά στο χώρο των πανεπιστημίων!
ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 07 Ιαν 2012, 04:55

Eγώ ευτυχώς η δυστυχώς έχω αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Η αίσθηση που έχω από φίλους συγγενείς που φοιτούν σε αυτά είναι ότι έχω αποφύγει ένα τεράστιο Brainwashing που και ανεξάρτητος να παραμείνεις σε επηρεάζει μονο που το ζεις και το βλέπεις. Επίσης βλέπω με απαγοήτευση νέους ανθρώπους που υποστηρίζουν με πάθος(μέχρι και ξύλο παίζουν) κάτι το οποιο έχει οδηγήσει την χωρα σε καταστροφή και όταν τους το λες, όχι μονο το υποστηρίζουν ακόμα αλλα έχουν και επιχειρήματα που το υποστηρίζουν,τα οποια επιχειρήματα είναι ξεκάθαρα αυτών που τους έχουν κάνει πλύση εγκεφαλου. Οποτε εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να καταργηθούν άμεσα και στις θέσεις τους να μπούν αλλου τύπου εκλογές. Στα πανεπιστήμια στην αγγλία υπάρχουν και εκεί κόμματα τα οποια όμως αφορούν το πανεπιστήμιο ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Το πρόγραμμα τους έχει να κάνει με την ανάπτυξη και βελτίωση του πανεπιστήμου στο οποια φοιτάς, στα κόμματα υπάρχουν παιδιά ανεξάρτητος γονεϊκών πολιτικών πεποιθήσεων και τάξεως και αυτό το σύστημα σου δίνει την ευκαιρία πράγματι να μάθεις πως λειτουργούν τα κοινά μέσα σε ένα υγιές πλαίσιο που δεν επηρεάζεται από καμια Νεολαία κόμματος και κανένα κόμμα.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες