ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300 !!

IN TYLER WE TRUST
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:25

ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300 !!

Δημοσίευσηαπό IN TYLER WE TRUST » 04 Ιαν 2012, 00:43

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΘ'ΙΔΡΥΣΗΝ ΝΕΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ : ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ 300 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ Η ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 150 ?

ΘΑ ΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΑ ΜΑΣ..... ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ, ΟΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ..

ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 300 ΚΟΠΡΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ... ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΜΠΡΑΚΤΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ , ΑΜΑΥΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΣΑΝ ΠΡΑΞΙΚΟΜΑΤΙΑΣ...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΧΟΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΑΡΕΣΤΟΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 01:06

Πληροφοριακά μόνο, το Σύνταγμα της Ελλάδας λέει από 200 έως 300 βουλευτές.



IN TYLER WE TRUST έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΘ'ΙΔΡΥΣΗΝ ΝΕΟ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ, ΝΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ : ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ 300 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ Η ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ 150 ?

ΘΑ ΤΥΠΩΣΟΥΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΑ ΜΑΣ..... ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ, ΟΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΕΑΝ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ..

ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΩΣΤΕ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 300 ΚΟΠΡΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ... ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ ΕΜΠΡΑΚΤΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ , ΑΜΑΥΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΣΑΝ ΠΡΑΞΙΚΟΜΑΤΙΑΣ...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ....ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΧΟΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΑΡΕΣΤΟΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

IN TYLER WE TRUST
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:25

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό IN TYLER WE TRUST » 04 Ιαν 2012, 01:12

ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ 200. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ. 100 ΜΙΣΘΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΣΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΝΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ..... ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ?? ΠΟΙΟΣ ΝΟΗΜΩΝ ΝΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ?? ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ??? ΠΟΛΛΟΙ...................
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό lakis » 04 Ιαν 2012, 01:56

σας χαιρετω σαν νεο μελος και γω,
ουσιαστικα στο παρων θεμα επειδη ειναι το πρωτο που βρισκω και την ευκαιρια να πω την αποψη μου, το χρησιμοποιω και σαν εναν τροπο να ακουσω το καλως ορισα :D
στο θεμα μας λοιπον, η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οσο περισσοτεροι τοσο το καλυτερο ,με γνωμονα οτι θελω ενα κοινοβουλιο με πολλες αποψεις -προσωπικες αποψεις-.Δεν ειναι το αντικειμενο μου η πολιτικη αλλα φανταζομαι οπως συγκρινω στο καμμενο μου μυαλλο, οτι ο αριθμος ειναι σχετικος με τον πληθυσμο μιας χωρας (αυτο το συμπερασμα το χω βγαλει συγκρινοντας τα δικα μας δεδομενα με δεδομενα απο βουλες και πληθυσμους χωρων που υπερτερουν και στα 2)
απο αυτα που εγραψες εγω καταλαβαινω οτι το θεμα ειναι τα οικονομικα, εκει πιστευω οτι δεν πρεπει να περνει μισθο ουτε ο βουλευτης ουτε ο καθε ενας με αξιωμα που προκυπτει απο εκλογη δηλαδη προεδρος της δημοκρατιας,δημαρχοι κλπ
εγω δεν θα υπεγραφα σε αυτο που προτεινεις γιατι δεν μου κανει διαφορα στο να πληρωνω 150 ,300 ή 1000 και ας ηταν και ολοι τους η μανα η γυναικα και τα παιδια μου,εγω δεν θελω να πληρωνω κανεναν ,οποιος θελει να ειναι βουλευτης ή κατι αντιστοιχο του τυπου εκλεγομαι και πληρωνομαι (στη σημερον ημερα) να κανει τα κουμαντα του και να βγαινει για 4 χρονια με τη δουλεια που εκανε και ας ηταν ανεργος ή επιχειρηματιας
την αμεση δημοκρατια ,η οποια και μου κεντρησε το ενδιαφερον ωστε να κανω την εγγραφη εδω, για μενα θα ηταν μειωση της θητειας και οχι του αριθμου των βουλευτων.
τελειωνω οπως αρχισα δηλαδη εκτος θεματος , ονομαζομαι πανος ,ειμαι φοιτητης (μεγαλης θητειας) ,κατω των 25 χρονων και αν και του μεροκαματου το τελευταιο ηταν το 2009 :( , πολιτικοποιημενος αλλα ποτε κοματικοποιημενος
ελπιζω να μην σας κουρασα τουλαχιστον οσους το διαβασατε ολοκληρο :mrgreen:

anestis
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 2409
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 10:47
Τοποθεσία: Thessaloniki, Greece

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό anestis » 04 Ιαν 2012, 01:58

καλώς όρισες λοιπόν... :)



lakis έγραψε:το χρησιμοποιω και σαν εναν τροπο να ακουσω το καλως ορισα :D
info: Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο να διαβάζω όλο το forum.

Ό,τι γράφω είναι απλά & μόνο προσωπικές απόψεις.
"First they ignore you. Then they ridicule you. Then they attack you. And then they build monuments to you". (N.Klein 1918)

IN TYLER WE TRUST
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:25

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό IN TYLER WE TRUST » 04 Ιαν 2012, 02:06

πανο διαφωνω. γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να μειωθουν. εσυ μπορει να μην υπογραψεις πολλοι ομως πιστευω οτι θα υπογραψουν γιατι αυτο μας ωφελει οικονομικως.....και αυτο που προτεινες στο να μειωθει και η θητεια ειμαι συμφωνος.
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό lakis » 04 Ιαν 2012, 02:14

IN TYLER WE TRUST έγραψε:πανο διαφωνω. γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να μειωθουν. εσυ μπορει να μην υπογραψεις πολλοι ομως πιστευω οτι θα υπογραψουν γιατι αυτο μας ωφελει οικονομικως.....και αυτο που προτεινες στο να μειωθει και η θητεια ειμαι συμφωνος.

πραγματικα στην παρουσα φαση πιστευω οτι η καταρηγηση των μισθων τους απο τη μειωση τους (εξοικονωμω το 100% :D ) ειναι πιο οικονομικη σιγουρα αλλα και θα χε και μεγαλυτερη ανταποκριση (αντε να μην ψηφιζαν 300 και οι οικογενειες τους)

IN TYLER WE TRUST
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:25

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό IN TYLER WE TRUST » 04 Ιαν 2012, 02:28

για αυτο τον λογο θετω χρονικο περιθωριο στην δραση αυτη που πρεπει να προχωρησει....ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.... οσο οι μεγαλοι τρωγονται σαν τα σκυλια για την καρεκλα τοσο εμεις εαν εχουμε μαζεψει πολλες υπογραφες εχοντας παντα στο πλευρο μας την δεδομενη χρονικη στιγμη την αγανακτηση του κοσμου για τους πολιτικους και βουλευτες, μπορουμε να τους ριξουμε τα ποσοστα και να ανεβασουμε τα δικα μας με αυτην την κινηση..... θα βρεθουν χωρις να το περιμενουν σε πολλη δυσκολη θεση....και ο χρονος αντιδρασης τους πριν τις εκλογες θα ειναι ελαχιστος....οι πειρατες προλαβαινουν να μπουν στις εκλογες εαν το τρεξουν......φαντασου τι εχει να γινει......
ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ.

plessas
Μέλος του Κόμματος Πειρατών
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 08:50
Επικοινωνία:

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό plessas » 04 Ιαν 2012, 10:43

Από ότι καταλαβαίνω το επιχείρημα για τη μείωση των βουλευτών είναι κυρίως οικονομικό. Σε αυτό το σκέλος έχω να προτείνω το εξής:

- Μισθός βουλευτή ο κατώτατος μισθός που προβλέπει η ΓΣΣΕ. Οι ανώτατοι άρχοντες θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να δίνουν το παράδειγμα και να ζουν με τα ελάχιστα που ζει ένας πολίτης. Δεν μπορεί να ζητάς θυσίες και να παίρνεις 5 χιλιάδες αποζημίωση όταν άλλοι ζουν με 600 Ευρώ.
- Κατάργηση βουλευτικής σύνταξης (να προσμετρώνται τα χρόνια που είναι κάποιος βουλευτής ως χρόνος εργασίας στο ταμείο του)
- Μείωση των διάφορων παροχών που έχουν, π.χ. αυτοκίνητο ως 1400 κ.ε. και με όριο κόστους, μείωση ορίου για έξοδα γραφείου και τηλεπικοινωνίας, ταξίδια στην οικονομική θέση κλπ

Τώρα αν υπάρχει και άλλος λόγος για τη μείωση των βουλευτών μπορούμε να τον συζητήσουμε (εννοώ ότι θα μπορούσαν να μειωθούν αν υπάρχουν και άλλα επιχειρήματα).
Οι θέσεις που εκφράζω είναι προσωπικές. Περισσότερα για μένα στο ιστολόγιό μου: http://plessas.info

eliasant
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 10:46

Re: ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ 300

Δημοσίευσηαπό eliasant » 04 Ιαν 2012, 12:48

Ας μπω κι εγώ στη συζήτηση. Μία μικρότερη σε αριθμό βουλευτών βουλή θα σημάνει άμεσα αρκετά μικρότερο προϋπολογισμό της βουλής μιάς και δεν είναι μόνο οι μηνιαίες αποζημιώσεις αλλά και οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων που έχουν δίπλα τους, στα γραφεία τους, στις ενοικιάσεις των γραφείων τους, των ξενοδοχείων και σπιτιών για τους εκτός έδρας κλπ που πιθανών να πενταπλασιάζει το οικονομικό όφελος που έχετε στο μυαλό σας. Επίσης η κατάργηση της απαράδεκτης βουλευτικής σύνταξης, μετά από δύο τετραετίες στη βουλή, για το υπόλοιπο της ζωής τους είναι επιβεβλημένη. Ας ξαναβγούν να δουλέψουν και ας μετρήσουν τα όποια χρόνια έκαναν στη βουλή ως απλός χρόνος εργασίας για την σύνταξή τους. Το θέμα της μείωσης της θητείας είναι επίσης καλό προς συζήτηση ή το θέμα των ΜΗ συνεχόμενων τετραετιών στη βουλή. Τώρα όσον αφορά την βουλευτική τους αποζημίωση είναι σίγουρα υψηλή και χρειάζεται σίγουρα κόψιμο αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε από κάποιον που δεν κάνει άλλη δουλειά να κάνει την δουλειά του στη βουλή με ζήλο και αυταπάρνηση εάν πληρώνεται με 500-600€. Εκτός εάν δεχτούμε ότι θα κάνει και την δουλειά του και θα πηγαίνει στη βουλή όποτε μπορεί αλλά πόσο σοβαρή είναι αυτή η ενασχόληση? Η γνώμη μου είναι ότι η βουλευτική τους αποζημίωση πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα επίπεδα ενός γενικού διευθυντή σε μία δημόσια υπηρεσία δηλαδή της τάξης των 2500-3000€ που είναι ένας πολύ καλός μισθός δεδομένων και των προνομίων που έτσι και αλλιώς διαθέτουν.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες