Περί στρατιωτικής θητείας

Septem
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 00:33

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Septem » 05 Ιαν 2012, 01:14

Γεια σας. Σχετικά με τη στρατιωτική θητεία:

Θεωρώ χρέος μου προς την πατρίδα να την υπηρετήσω και να μάθω να την υπερασπίζω έναντι κάθε επιβολέα. Είμαι διαθέσιμος ακόμα και 2 χρόνια από τη ζωή μου να χαραμίσω, ΑΛΛΑ:
Με τις προυποθέσεις ότι:
- Θα μου διδαχθούν όλα τα απαραίτητα για την άμυνα κι όχι 2 βολές.
- Θα μου έχουν διδαχθεί πρώτες βοήθειες, ακόμη και ναυαγοσωστική ακόμα.
- Κατά τη διάρκεια της θητείας μου θα έχω μάθει μια ξένη γλώσσα σε ικανοποιητικό βαθμό παράλληλα με την εξάσκηση των καθηκόντων μου.
- Θα έχω μάθει να οδηγώ στρατιωτικό και πολιτικό αυτοκίνητο και θα μου έχει χορηγηθεί δίπλωμα για αυτό (αξιοκρατικά, όχι όπως έξω)
- Θα έχω διδαχθεί μια τέχνη, ένα επάγγελμα και παράλληλα θα έχω εξασκηθεί σε αυτό (πχ ελαιοχρωματισμός, ηλεκτρολογία κλπ)
Μπορούμε να σκεφτούμε κι άλλα πολλά

Σκεφτείτε λοιπόν να κατατάσσεστε όπως ακριβώς είστε τώρα, και να απολύεστε μαχητές, με μία ξένη γλώσσα έξτρα, ένα δίπλωμα οχήματος έξτρα, γνώστες πρώτων βοηθειών και πολιτικής προστασίας (αντισεισμικής, αντιπυρικής κλπ), και γνωρίζοντας ένα επάγγελμα παραπάνω.

Δεν πρέπει λοιπόν κατά τη γνώμη μου να γίνεται θέμα για τη διάρκεια ή την κατάργηση της στρατιωτικής θητείας, αλλά για την ποιότητά της και την δημιουργική αξιοποίησή της.

Αυτά τα ολίγα (μπορεί να ξενίσουν λίγο) από μένα, περιμένω τις απόψεις σας

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό blackup » 05 Ιαν 2012, 01:30

Με όλο το σεβασμό αγαπητέ φίλε Septem,

επειδή κάποιοι θέλουν να γίνουν «μαχητές» χρειάζεται ένας ολόκληρος λαός να δέχεται την καταπάτηση της ελεύθερης βούλησης να μην υπηρετεί υποχρεωτικά;

Οι υπόλοιποι έχουμε και δουλειές να κάνουμε και να επιβιώσουμε πιστεύω.

Είναι προφανές ότι όποιος θέλει να γίνει επαγγελματίας «μαχητής» μπορεί ελεύθερα να γίνει.

Η αντίθεση όλων είναι με την ιδέα της υποχρέωσης προς όλο τον ενήλικο αρσενικό πληθυσμό.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

Septem
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 00:33

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Septem » 06 Ιαν 2012, 01:47

Οκ, αλλά θα διαφωνήσω. Τα επιχειρήματά μου είναι τα γνωστά υπέρ της στρατιωτικής θητείας, φαντάζομαι τα γνωρίζεις. Ευχαριστώ για την απάντηση σου

lakis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 00:58
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό lakis » 06 Ιαν 2012, 03:21

χωρις να συμφωνω απολυτα με τον septem εχει καποιες πολυ καλες ιδεες στις προυποθεσεις του

mpbm23
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011, 16:43

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό mpbm23 » 06 Ιαν 2012, 09:24

Septem έγραψε:Γεια σας. Σχετικά με τη στρατιωτική θητεία:

Θεωρώ χρέος μου προς την πατρίδα να την υπηρετήσω και να μάθω να την υπερασπίζω έναντι κάθε επιβολέα. Είμαι διαθέσιμος ακόμα και 2 χρόνια από τη ζωή μου να χαραμίσω, ΑΛΛΑ:
Με τις προυποθέσεις ότι:
- Θα μου διδαχθούν όλα τα απαραίτητα για την άμυνα κι όχι 2 βολές.
- Θα μου έχουν διδαχθεί πρώτες βοήθειες, ακόμη και ναυαγοσωστική ακόμα.
- Κατά τη διάρκεια της θητείας μου θα έχω μάθει μια ξένη γλώσσα σε ικανοποιητικό βαθμό παράλληλα με την εξάσκηση των καθηκόντων μου.
- Θα έχω μάθει να οδηγώ στρατιωτικό και πολιτικό αυτοκίνητο και θα μου έχει χορηγηθεί δίπλωμα για αυτό (αξιοκρατικά, όχι όπως έξω)
- Θα έχω διδαχθεί μια τέχνη, ένα επάγγελμα και παράλληλα θα έχω εξασκηθεί σε αυτό (πχ ελαιοχρωματισμός, ηλεκτρολογία κλπ)


Ναι είναι υποχρέωση μας να προστατεύουμε τη χώρα μας,
Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.
http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82#.CE.86.CF.81.CE.B8.CF.81.CE.BF_120

Δυστυχώς οι "επιβολείς" δε θα έρθουν με όπλα,τουλάχιστον στρατιωτικά.
Ήδη τα τελευταία 10-15 χρόνια έχουμε υποστεί ένα πόλεμο οικονομικό, πολιτικό ,ψυχολογικό (βλ υπερκαταναλωτισμός) άρα η στρατιωτική θητεία δε θα βοηθήσει σε αυτό.

Εκτός αυτού έχεις δίκιο για πρωτές βοηθειες και ναυαγοσωστική, αλλά γιατί μόνο οι άντρες; Για τις γυναίκες δεν είναι χρήσιμες αυτές οι γνώσεις; Γιατί στο στρατό; Σχολεία δεν έχουμε;
Για τις ξένες γλώσσες ξανά οι ίδια ερώτηση σχολεία δεν έχουμε;
Για τις τέχνες και τα επαγγελματα δεν υπάρχουν τεχνικές σχολές και ΑΕΙ και Πανεπιστήμια;
Και όσο αφορά το δίπλωμα οδήγησης και πάλι θα μπορούσαν να γίνονται μαθήματα οδήγησης στο σχολείο. Όπως στο εξωτερικό. Οι εξετάσεις θα έπρεπε να ήταν αξιοκρατικές κανονικά ασχετως τι έχει γίνει με τα λαδώματα.

Ο στρατός πρέπει να εκπαιδευει τους άνδρες για 2-3 μήνες και μετά να τους στέλνει στο καλό.Και κάθε χρόνο να ξαναπηγαινουν για 1 βδομαδα.

Bill
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2012, 14:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Bill » 06 Ιαν 2012, 14:45

Προσωπικά είμαι ενάντια σε οτιδήποτε περιορίζει την ελευθερία του ανθρώπου.Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας.
Life too short to cry,long enough to try!

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό blackup » 06 Ιαν 2012, 15:03

Αν θεωρήσουμε ως απόλυτο δεδομένο ότι όλοι οι πολίτες της χώρας, πρέπει να είναι στην πρώτη γραμμή της υποθετικής μάχης και να μάθουμε για όπλα και άλλα τέτοια που έχουν προταθεί παραπέρα, εγώ θα το επεκτείνω.

Σχεδόν όλες οι σύγχρονες μεγάλες μάχες γίνονται στο αθόρυβο, στο ψηφιακό τοπίο με κυβερνοεπιθέσεις και κλοπή πληροφοριών που σχεδόν ποτέ δεν γίνονται γνωστές στο κοινό.

Στο πλαίσιο αυτό με την ίδια λογική του να μάθουμε όλοι για τα όπλα, προτείνω όλοι οι πολίτες να γίνουν hackers και να μπαινοβγαίνουν στα υπολογιστικά συστήματα εθνικών και διεθνών σημείων.

Ελπίζω να πιάνουμε το αν έχει λογική βάση και το θέμα των όπλων και το θέμα των ψηφιακών επιθέσεων και γιατί τελικά δεν γίνεται να είναι όλοι ειδικοί σε όλα. ;)
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

AleksTria
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 01:57

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό AleksTria » 06 Ιαν 2012, 18:32

Το θέμα τις θητείας στην Ελλάδα είναι από τις μεγαλύτερες κοροϊδίες. Όντας στην Ευρωπαϊκή ένωση και μέλος του Νατο η ελλάδα τα τελευταία 40 χρονια δεν έχει καμια ουσιαστική απειλή από την τουρκια. Η θητεία στην ελλάδα χρησιμοποιείτε ως μέθοδος μείωσης τις ανεργίας και παρουσίασης πλασματικών αριθμών καθότι όση είναι στρατεύσιμοι δεν καταγράφονται ως άνεργοι. Για αυτό και ο "κύριος" αβραμόπουλος σκέφτεται να ανεβάσει την θητεία στους 12 μήνες αρχικά. Διότι όσοι είναι στον στρατό τον επόμενο χρόνο δεν θα καταγράφονται σαν άνεργοι οποτε θα παρουσιάσουν πλαστά νούμερα για ακόμη μια φορα. Για να μην αναφέρω το ευνόητο ότι πολύ θα πάνε στον στρατό μονο και μονο γιατί έχουν τζάμπα φαΐ και διαμονή έστω για έναν χρόνο. Όσον αναφορά την καθεαυτή απειλή των Τούρκων την οποια έχουν βάλει στοDNA του Έλληνα ναι υπάρχει διότι οι Τούρκοι ως γνωστόν έχουν συνήθως στρατιωτικές κυβερνήσεις με επεκτατικές βλέψεις αλλα αυτό έχει και τα όρια του. Αν δεν είχαμε τους πολιτικούς που έχουμε και είχαν μια γραμμή ξεκάθαρη χρησιμοποιώντας τα μέσα στα οποια είμαστε ενταγμένοι(ΕΥ,Νατο etc) δεν θα χρειαζόταν να ξοδεύονται άπειρα Τρισεκατομμύρια τα τελευταία 40 χρονια και αυτά τα χρήματα θα μπορούσαν να είχαν πάει στην παιδεία στην ανάπτυξη και σε πολλούς άλλους τομείς.

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 07 Ιαν 2012, 04:14

Α) Γιατί μόνο οι άντρες να πηγαίνουν στρατό; Οι γυναίκες δε μπορούν να φέρουν όπλο; Ισότητα δε θέλουν;

Β) Πάμε φαντάροι και γιατί δε βγαίνουν οι "υπηρεσίες"

ndmushroom
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 00:54

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό ndmushroom » 07 Ιαν 2012, 10:52

Η στρατιωτική θητεία δεν είναι ένα ανεξάρτητο ζήτημα, αλλά σχετίζεται με το γενικότερο σχεδιασμό των ενόπλων δυνάμεων.

Ποια είναι η αποστολή του στρατού μας; Να προστατεύει τα σύνορα της επικράτειάς μας ή να προστατεύει εμπορικά συμφέροντα; Πρέπει να συμμετέχει σε αποστολές σε άλλα μέρη του κόσμου και, αν ναι, σε ποιο βαθμό;
Σε τί συνίσταται η προστασία της επικράτειας; Στη φύλαξη των συνόρων, σε αντιμετώπιση "εσωτερικών εχθρών", σε απόκρουση επιθέσεων από ενόλπους άλλης χώρας ή σε έλεγχο και συλλήψεις λαθρομεταναστών;
Αν απειλούμαστε, από ποιον/ποιους απειλούμαστε;

Ανάλογα με την απάντηση στις παραπάνω ερωτήσεις, αλλάζει και ο σχεδιασμός των ΕΔ.
Αν, π.χ., αποφασιστεί πως ο στρατός μας πρέπει να φυλάει την Ελλάδα και μόνο, αυτομάτως επιστρέφουν οι δυνάμεις που βρίσκονται εκτός Ελλάδας και άρα μειώνεται η ανάγκη οι φαντάροι να "βαράνε νούμερα".
Αν αποφασιστεί πως αποκλειστική αποστολή του στρατού είναι να φυλάει τα σύνορα, αυτομάτως καθίστανται περιττά πολλά στρατόπεδα ανά την Ελλάδα που τώρα χρησιμεύουν απλά ως βυσματαποθήκες και άρα ενισχύεται η στελέχωση των μεθοριακών μονάδων.

Όταν αποφασίσουμε τι στρατό θέλουμε, τότε μόνο θα είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε τις ανάγκες του, να τις συγκρίνουμε με την προσφορά (δλδ. το επαγγελματικό δυναμικό του) και να χρησιμοποιήσουμε τη θητεία για να καλύψουμε τυχόν ελλείψεις.

Όσον αφορά το ζήτημα της άρνησης και της εναλλακτικής θητείας (ή της πλήρους απαλλαγής), σίγουρα πρέπει να απλουστευθεί η διαδικασία και να σταματήσουν οι διώξεις των αρνητών στράτευσης.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες