Περί στρατιωτικής θητείας

Disposable hero
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:34

Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Disposable hero » 03 Ιαν 2012, 20:52

Θα πρέπει να θιχτεί στο νέο κόμμα και το θέμα της υποχρεωτικής θητείας και να μην κυνηγάνε όποιον δεν θέλει να πάει με πρόστιμα και φυλακές σαν να ζούμε στο 1940 και την στιγμή που πλέον δεν υπάρχει πουθενά αλλού(ούτε και αλβανία,σκόπια,σερβία και η τουρκία που το είχε 6 μήνες το πάει για κατάργηση).Παραθέτω ένα comment από άλλο forum που λέει πολύ σωστά το πως θα έπρεπε να λειτουργεί:

Σε ένα πολιτισμένο δυτικό κράτος η μόνη υποχρέωση που έχει ένας πολίτης είναι να πληρώνει φόρους. Είναι δουλειά του κράτους να τους παίρνει και να τους χρησιμοποιεί για την λειτουργία της χώρας, όπως η άμυνα για παράδειγμα. Δλδ αν δεν φτάνει η πυροσβεστική πρέπει να κάνουμε υποχρεωτική θητεία και εκεί? Άμα δεν έχει προσωπικό για τα νοσοκομεία να πάμε όλοι υποχρεωτικά? Αν το κράτος κλέβει τους φόρους και δεν θέλει να συγκρουστεί με τα τοπικά συμφέροντα, ε ας πάρει τους Πακιστανούς για φαντάρους επειδή οι Έλληνες δεν έχουνε μία και σιγά σιγά ξεψαρώνουνε. Η υποχρεωτική θητεία στην Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση με την άμυνα της χώρας.

Μπορείτε να δείτε άλλα site σχετικά με το θέμα όπως το omhroi.gr

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 04 Ιαν 2012, 02:11

Για να καταργηθεί η θητεία πρέπει:
Α) Να ανεβεί ο αριθμός μονίμων.
ή
Β) Να μειωθούν τα στρατόπεδα, και άρα οι υπηρεσίες..

Καθώς έχω πάει στρατό (και δεν είμαι περήφανος.. Απλά έπρεπε να πάω και πήγα...) ξέρω ότι Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΡΑΜΕ ΣΚΟΠΙΕΣ! Απλά. Άρα ή μειώνουμε στρατόπεδα, γιατί λεφτά για ΕΠΟΠ υπάρχουνε... ή... θα γίνει 14 μήνες η θητεία...

ktel
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:54

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό ktel » 04 Ιαν 2012, 12:08

Δυστυχώς λόγω των ιδιαιτεροτήτων που έχει η Ελλάδα, όπως η γεωγραφική της θέση και η γειτνίαση με την Τουρκία, η 100% κατάργηση της στρατιωτικής θητείας είναι αδύνατη και όποιο κόμμα την υποστηρίξει τίθεται αμέσως εκτός πραγματικότητος. Ένα σύγχρονο κόμμα χωρίς αγκυλώσεις και χωρίς να επηρεάζεται από δεξιές ή αριστερές πεπαλαιωμένες πλέον αντιλήψεις πρέπει να στοχεύσει στην αναδιοργάνωση του στρατού και την αλλαγή των όρων της θητείας.

Έχοντας υπηρετήσει πρόσφατα κι εγώ την θητεία μου (όπως και το 95% των Ελλήνων) έχω να προτείνω τα εξής:
1) ΜΕΙΩΣΗ της θητείας στους 3 μήνες. Είναι υπέρ αρκετοί για:
2) ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ καθημερινή εκπαίδευση στην ειδικότητα του καθενός. Δηλαδή ο Οδηγός να μάθει να οδηγάει το όχημά του και ο πυροβολητής να μάθει να ρίχνει με το άρμα του κλπ. Όχι να κάνουν αγγαρείες και άσκοπες σκοπιές.
3) Να υπηρετεί ο κάθε στρατιώτης όσο το δυνατόν πιο κοντά στον τόπο κατοικίας του και όπου υπάρχει συνωστισμός να γίνεται επιλογή με βάση κάποια μόρια που θα έχουν να κάνουν με την οικονομική κατάσταση, της γραμματικές γνώσεις κ.α.
4) Κλείσιμο αχρήστων στρατοπέδων που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να δικαιολογούν τον μισθό ορισμένων μονίμων.

Xenofongr
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 11:23

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Xenofongr » 04 Ιαν 2012, 12:38

ktel έγραψε:Δυστυχώς λόγω των ιδιαιτεροτήτων που έχει η Ελλάδα, όπως η γεωγραφική της θέση και η γειτνίαση με την Τουρκία, η 100% κατάργηση της στρατιωτικής θητείας είναι αδύνατη και όποιο κόμμα την υποστηρίξει τίθεται αμέσως εκτός πραγματικότητος. Ένα σύγχρονο κόμμα χωρίς αγκυλώσεις και χωρίς να επηρεάζεται από δεξιές ή αριστερές πεπαλαιωμένες πλέον αντιλήψεις πρέπει να στοχεύσει στην αναδιοργάνωση του στρατού και την αλλαγή των όρων της θητείας.

Έχοντας υπηρετήσει πρόσφατα κι εγώ την θητεία μου (όπως και το 95% των Ελλήνων) έχω να προτείνω τα εξής:
1) ΜΕΙΩΣΗ της θητείας στους 3 μήνες. Είναι υπέρ αρκετοί για:
2) ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ καθημερινή εκπαίδευση στην ειδικότητα του καθενός. Δηλαδή ο Οδηγός να μάθει να οδηγάει το όχημά του και ο πυροβολητής να μάθει να ρίχνει με το άρμα του κλπ. Όχι να κάνουν αγγαρείες και άσκοπες σκοπιές.
3) Να υπηρετεί ο κάθε στρατιώτης όσο το δυνατόν πιο κοντά στον τόπο κατοικίας του και όπου υπάρχει συνωστισμός να γίνεται επιλογή με βάση κάποια μόρια που θα έχουν να κάνουν με την οικονομική κατάσταση, της γραμματικές γνώσεις κ.α.
4) Κλείσιμο αχρήστων στρατοπέδων που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να δικαιολογούν τον μισθό ορισμένων μονίμων.


Έτσι πιστεύω και εγώ, έχω επιφυλάξεις για την μείωση της θητείας.
Περισσότερη και δια βίου εκπαίδευση σε αμυντικά θέματα, μετά την λήξη της θητείας, είναι θεμιτή.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Xenofongr, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

mpbm23
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2011, 16:43

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό mpbm23 » 04 Ιαν 2012, 12:45

Όσον αφορά την άμυνα της χώρας λόγω γεωγραφικής θέσης δε πιστεύω ότι έχει διαφορά αν έχουμε 1 εκατομμυριο ετοιμοπολεμους στρατιώτες ή να έχουμε 1 εκατομμύριο πολιτοφύλακες που μπορούν να συγκρωτηθουν σε 2 μέρες όπως στην Ελβετία.
Παρότι δεν έχω υπηρετήσει ακόμα τη στρατιωτική μου θητεία(και δε καίγομαι μέχρι τη λήξη της αναβολής μου) , θεωρώ ότι είναι χάσιμο χρόνου.
Θα πρότεινα να γίνετε 3μηνη εκπαίδευση και όχι "εκπαίδευση" και μετά να σε απολύουν.
Αν βέβαια δε μπορεί να γίνει αυτό ας γίνετε 3μηνη "εκπαίδευση" και τους υπολοιπους μήνες να μπορείς να τους ανταλάσσεις με εθελοντική εργασία σε μια περίοδο 5 ετών.

NiKosK
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Ιαν 2012, 12:35

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό NiKosK » 04 Ιαν 2012, 12:56

Καλημέρα,

Πιστεύω ότι 3 μήνες είναι ο βέλτιστος χρόνος για βασική εκπαίδευση αλλά και ειδίκευση σε κάποιο τομέα, όπλο κτλ. Όμως, για να έχει ουσία, αποτέλεσμα και συνέχεια ίσως θα πρέπει καθε 2 ή 3 χρόνια να υπάρχει μία εβδομάδα μέσα στην οποία θα φρεσκάρουμε αυτά που μάθαμε αλλά και θα εκπαιδευόμαστε σε ποιό καινούργια συστήματα, όπλα κτλ.

Νίκος

Nicholas Starkos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2011, 12:09
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Nicholas Starkos » 04 Ιαν 2012, 14:39

Ο Ελληνικός στρατός θα πρέπει να γίνει 100% επαγγελματικός και σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης να είναι έτοιμος να προστατεύσει την ελευθερία της Ελλάδας. Επιπλέον όμως και οι πολίτες (άνδρες και γυναίκες ) μεταξύ 18 - 45 θα πρέπει για μερικές μέρες κάθε χρόνο να εκπαιδεύονται στην σκοποβολή έτσι ώστε αν απαιτηθεί να μπορούν να προστατέψουν τον εαυτό τους και τις οικογένειες τους. Νομίζω όλοι γνωρίζετε τι έχουν κάνει ιδίως στον άμαχο πληθυσμό τα διάφορα κτήνη - στρατιώτες που είχαν εισβάλλει τον προηγούμενο αιώνα στην Ελλάδα και την Κύπρο.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν χαρίζονται , ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ.

johnie
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2012, 00:11

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό johnie » 05 Ιαν 2012, 00:23

Η στρατιωτική θητεία πιστεύω ότι πρέπει να είναι στους 12 μήνες κατ΄ελάχιστο. Είναι υποχρέωση του καθενός μας να προσφέρει στην πατρίδα. Ότι δεν λειτουργεί σωστά ο στρατός και κανουμε μόνο σκοπιές αυτό απαιτεί τη βελτίωση της εκαίδευσης και λειτουργίας του στρατού. Πρέπει να μάθουμε ότι πρώτα προσφέρουμε για το λοινό καλό καιμετά απαιτούμαι τα δικαιώματά μας. Πρέπει να αλλάξει η αντίληψη ο καθένας να σκέφτεται την πάρτη του γιατί αυτή κατάσταση μας έφτασε στο χάλι που ε'ιμαστε σήμερα.

blackup
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 20:48
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη και Γιάννενα

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό blackup » 05 Ιαν 2012, 00:48

Η όλη ιδεά της υποχρεωτικής στράτευσης εκ των πραγμάτων αντίκειται στα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.

Είναι προφανές ότι εδώ στην Ελλάδα συντηρείται ένα όλοκληρο σύστημα υπαλλήλων, διευθυντάδων και λοιπών παρατρεχάμενων του στρατιωτικού συστήματος και φυσικά θρέφουμε και μεγάλο μέρος της παγκόσμιας στρατιωτικής βιομηχανίας.

Σίγουρα το θέμα των συνόρων απαιτεί να έχεις παραπάνω στρατιωτική επιχειρησιακή ικανότητα από κεντρικές χώρες της Ευρώπης, αλλά και πάλι πρέπει να είναι μικρότερης αριθμητικής δύναμης και μόνο από επαγγελματίες.

Όλα τα άλλα είναι διαδόσεις προς όφελος συγκεκριμένων κύκλων.
"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw

Vidopoulos
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 19:32
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Επικοινωνία:

Re: Περί στρατιωτικής θητείας

Δημοσίευσηαπό Vidopoulos » 05 Ιαν 2012, 00:49

johnie έγραψε:Η στρατιωτική θητεία πιστεύω ότι πρέπει να είναι στους 12 μήνες κατ΄ελάχιστο. Είναι υποχρέωση του καθενός μας να προσφέρει στην πατρίδα. Ότι δεν λειτουργεί σωστά ο στρατός και κανουμε μόνο σκοπιές αυτό απαιτεί τη βελτίωση της εκαίδευσης και λειτουργίας του στρατού. Πρέπει να μάθουμε ότι πρώτα προσφέρουμε για το κοινό καλό καιμετά απαιτούμαι τα δικαιώματά μας. Πρέπει να αλλάξει η αντίληψη ο καθένας να σκέφτεται την πάρτη του γιατί αυτή κατάσταση μας έφτασε στο χάλι που ε'ιμαστε σήμερα.


Και τότε, αφού για την άμυνα της χώρας είναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ υπεύθυνος κάθε πολίτης που μπορεί να φέρει όπλο, γιατί δε πάνε και οι γυναίκες;;;

Για το ότι κάνουμε μόνο σκοπιές ευθύνεται ότι υπάρχει η κατεύθυνση προς ένα μισθοφορικό στρατό (βολεύει και για να μειώνεται η ανεργία στον Έβρο...), άρα οι ΕΠΟΠ αναλαμβάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός από τις σκοπιές (εκτός αν δε φτάνουν οι φαντάροι και είναι ΟΚ ο διοικητής) και τις αγγαρείες. ΑΡΑ! Η θα έχουμε ενα μισθοφορικό στρατό, ή όχι.

Γιατί το να πάω, όπως πήγα, 10 μήνες στρατό (έπεσα πάνω στη μείωση), να παίρνω 9,80 το μήνα (γιατί με κάνανε και δεκανέα... άλλο που τα ίδια έκανα, αφού δεν έλεγε να είμαι ανώτερος από ΕΠΟΠ), να με έχουν ορίσει Υπαξιωματικό κίνησης και το μόνο που έκανα στο τομέα ήταν να τρομπάρω λάδια από το βαρέλι... να κάθομαι 14 μέρες σε ένα στρατόπεδο (και τυχερός ήμουν...) και να κοιμάμαι... όποτε μπορώ... για να λέω ότι "έκανα την υποχρέωση μου" ... Σορρυ... δε με πείθει...

Και πράγματι, όπως μας είχε πει και ένας ανθυπίλαρχος που είχαμε... 3 μήνες δε φτάνουν... αλλά έτσι που είναι η φάση τώρα... και 25 να κάτσουμε... το ιδιο τιποτα δε θα κάνουμε.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 14 και 0 επισκέπτες